Γενική συζήτηση για το Linux

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πανάλαφρο, απλό και ταχύτατο Arch Linux x86_64. Πραγματικό διαμάντι.
Δεν ήξερα, πάντως, ότι το forum έχει τόσους πολλούς χρήστες linux. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Οι περισσότεροι είναι με dual boot. Ατόφιους θα βρεις λίγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1d3nt1ty

Νεοφερμένος

Ο Donald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χρησιμοποιώ Linux και αυτή την στιγμή...:D βασικά το έχω σαν βασικό σύστημα απο το 2006, συγκεκριμένα χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

naruto

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ubuntu 8.10 και γω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά από χθες το μεσημέρι (13:00) κάνω αναβάθμιση στο ubuntu και μέχρι τώρα δεν έχει τελειώσει! Τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση!!! Ελπίζω να αξίζουν τον κόπο τα ubuntu 8.10.. Η προηγούμενη έκδοση με βόλεψε αρκετά αν και τη χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι.. Πάντως κι εγώ με dual boot είμαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j0hn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10, σκίζουν απλά :no1: -παρόλο που το pc μου είναι κάπως παλιό- .... Έχουν και πολύ καλα εκπαιδευτικά προγράμματα
(όποιος θέλει να κατεβάσει κανένα Applications > Προσθαφαίρεση μετά πάμε στο Show: διαλέγουμε All applications available , και μετά έχουμε έναν ωκεανό προγραμμάτων μπροστά μας στην κατηγορία Education , δοκιμάστε τα παρακάτω προγράμματα είναι πολύ χρήσιμα: Kalzium , Stellarium , Cellestial , Kturtle για όσους μαθαίνουν logo , ThWab encyclopedia , και το VYM - View Your Mind για να οργανώσεται το μυαλό σας μιας και νομίζω πως είναι παστίτσιο απο τις πολλές υποχρεώσεις , τουλάχιστον το δικό μου είναι κάπως ....:P) Και όποιος θέλει βοήθεια σε οποιοδήποτε θέμα για τα Ubuntu , εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suser

Νεοφερμένος

Ο suser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν είμαι χρήστης linux εδώ και 3 χρόνια και το έχω παρασυμπαθήσει.
Έχω εγκαταστήσει στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου μου linux,
αλλά παρόλα αυτά εγώ χρησιμοποιώ opensuse 11.1 χωρίς dual boot.
Δύο ερωτήσεις:
1)Γιατί σχεδόν όλοι έχετε κολλήσει με το ubuntu και το fedora;
Ερώτηση κρίσης:
1)Ποιος θα μου πει από που προέρχονται τα ονόματα των διανομών debian(π.χ.lenny...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1)Γιατί σχεδόν όλοι έχετε κολλήσει με το ubuntu και το fedora;
Ερώτηση κρίσης:
Γιατί είναι εύκολα και λιτά και κάνουν την δουλειά τους χωρίς πολλά πολλά

1)Ποιος θα μου πει από που προέρχονται τα ονόματα των διανομών debian(π.χ.lenny...)
[/quote]
Απο το Toy Story, τι κερδίζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10, σκίζουν απλά :no1: -παρόλο που το pc μου είναι κάπως παλιό- .... Έχουν και πολύ καλα εκπαιδευτικά προγράμματα
(όποιος θέλει να κατεβάσει κανένα Applications > Προσθαφαίρεση μετά πάμε στο Show: διαλέγουμε All applications available , και μετά έχουμε έναν ωκεανό προγραμμάτων μπροστά μας στην κατηγορία Education , δοκιμάστε τα παρακάτω προγράμματα είναι πολύ χρήσιμα: Kalzium , Stellarium , Cellestial , Kturtle για όσους μαθαίνουν logo , ThWab encyclopedia , και το VYM - View Your Mind για να οργανώσεται το μυαλό σας μιας και νομίζω πως είναι παστίτσιο απο τις πολλές υποχρεώσεις , τουλάχιστον το δικό μου είναι κάπως ....:P) Και όποιος θέλει βοήθεια σε οποιοδήποτε θέμα για τα Ubuntu , εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ :).

Αυτό είναι που με απωθεί στο linux, πολύ περιορισμένες εφαρμογές και επειδή σταμάτησα να είμαι άνθρωπος που εγκαθιστά ότι αρλούμπα του έρθει ενώ δεν την χρειάζεται και υπάρχουν καλύτερα και περισσότερα προγράμματα στο windows, θα μείνω εκεί μέχρι μεγαλύτερη μερίδα χρηστών μετακομίσει σε linux... Εμένα δεν με νοιάζει το λειτουργικό, αλλά οι εφαρμόγες και οι δυνατότητες που είναι σαφέστατα περισσότερες στo windows, προς το παρών τουλάχιστον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Φυσικά πάει ανάλογα με το μηχάνημα και φυσικά τα περισσότερα dual boot με win.

Τώρα αυτή την στιγμή έχω operator, ubuntu, knoppel και dsl για ένα αρχαίο pc(damn small linux)

Aπλά όταν π.χ. θέλω να τρέξω εφαρμογή των win θα loadarw win. Δεν θα ανοίγω wine και θα μλκίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Aπλά όταν π.χ. θέλω να τρέξω εφαρμογή των win θα loadarw win. Δεν θα ανοίγω wine και θα μλκίζομαι.

Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει διαχωρισμός για linux/windows εφαρμογές πέραν των games (ισα ισα στα linux υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές απο win), θα συμφωνήσω για το wine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει διαχωρισμός για linux/windows εφαρμογές πέραν των games (ισα ισα στα linux υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές απο win), θα συμφωνήσω για το wine.

Χαλαρώστε, ούτε στα windows ούτε στο linux υπάρχουν οι "καλύτερες εφαρμογές", ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Ας πούμε εγώ δεν μπορώ να δουλέψω σε windows αλλα ούτε και να παίξω σε linux, οπότε τα χω και τα δυο. Θα μπορούσα να είμαι ανώμαλος και να δουλεύω σε windows με κάμποσο ζόρι και με ακόμα μεγαλύτερο να παίζω σε linux, αλλα σημασία έχει να γίνεται η δουλειά και όχι να μπορείς να αποδείξεις οτι το ένα λειτουργικό είναι καλύτερο απο το άλλο.

Το wine είναι φίλος μας όταν πρόκειται για εφαρμογές που θες να τρέξεις και δεν κόπτεσαι τόσο ώστε να κάνεις ολόκληρο reboot ή θες να συνδυάσεις εφαρμογές που υπάρχουν μόνο σε windows με πράγματα που υπάρχουν μόνο σε linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι όντως ... Έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδια πηρα απο το περιοδικο top hacker ενα cd που ειχε την εφαρμογη openSUSE linux 11,1.Ομως αφου την εγκατεστησα τωρα θελω να τη διαγραψω τελειως και να εχω να επιλεξω μονο windows στην αρχη ποθ ξεκινα ο υπολογιστης.Πως μπορω να διαγραψω το opensuse και ολα να γινουν οπως ηταν πριν το εγκαταστησω?????(με απλα λογια αν γινεται δεν ξερω και πολλα απο linux....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κάνεις dual boot ή μπα? Δηλαδή, μήπως το εγκατέστησες πάνω από τα windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν τα έβαλες πάνω απο τα windows (που μάλλον έτσι έγινε) θα έχει χαθεί το boot.ini και λογικά θα πρέπει να το επαναφέρεις μέσω εντολών απο το cd των windows.

Ας πεί καλύτερα κάποιος που ξέρει ακριβώς καθώς δεν την ξέρω τη διαδικασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios8

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ξερει κανεις να μου πει ακριβως τι να κανω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δηλαδή windows μπορείς να μπεις, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Fedora 10:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
JimCoun:
Ωραία τα λέτε. Αλλά τα ubuntu είναι λίγο δύσκολα στη χρήση. Ούτε πώς να κάνω μια εγκατάσταση δεν ξέρω. Και επίσης πρέπει κάποιος να με βοηθήσει να βρω drivers και ειδικά για τα περιφερειακά του λάπτοπ. Αλλά ας υποθέσουμε πως τα βάζω στον desktop μου. Πάλι οι drivers δεν είναι ένα πρόβλημα? Όλοι για linux μιλάτε και όλοι windows έχετε... Μας κατάκτησε η Microsoft τελικά...

Eruyomo
Όχι όλοι, και στη γενική περίπτωση είναι πιο εύκολο απο τα windows. Μην ακούς τον κάθε έναν που παπαγαλίζει ότι ίσχυε πριν απο 8 χρόνια (και περισσότερο).

Οι σοβαρές δουλειές γίνονται απο linux εδώ (98% του χρόνου) και το 2% πάει στα παιχνίδια που τα windows είναι μονόδρομος (άρα ούτε mac πάει εκεί, μόνο λίιιιγο περισσότερο απο linux)

Ένας απο τους λόγους που το χρησιμοποιώ είναι οτι είναι πιο εύκολο απο windows. Ειδικά με τους drivers που σε windows χρειάζεται να ψάχνω για drivers ενώ σε linux μου παίζουν όλα με την μία (νταξ, με ένα δυο tweaks επειδή είμαι καμμένος)

H εγκατάσταση είναι πιο εύκολη απο ότι στο mac στην γενική περίπτωση. Τόσο εύκολη όσο, Menu -> Add new application (σε μένα software manager επειδή έχω mint) επιλέγεις αυτό που θες και πατάς apply και το χεις σε λίγη ώρα.

Μια πιο "έτοιμη" λύση απο το ubuntu (και πιο όμορφη) είναι το mint το οποίο είναι ένα καλλωπισμένο ubuntu.

https://www.linuxmint.com/


statakos
[off] Αυτή τη στιγμή γράφω από Linux. Έχω και windows. [/off]

To linux (και το ubuntu κατά συνέπεια - δεν έχω δοκιμάσει άλλες διανομές) φαίνεται δύσκολο στη χρήση. Απλά ξεκινάς την εκμάθηση ενός λειτουργικού από το μηδέν. Ευτυχώς, υπάρχουν άπειρα tutorial, forum σχετικά με υποστήριξη linux συστημάτων με αποτέλεσμα ο αρχάριος να μπεί στην "λογική" του linux.

Όσο για τους drivers που αναφέρεις, στο linux αν κάνεις burn το iso image της διανομής που κατέβασες από το internet σε cd και boot-άρεις το pc από αυτό, υπάρχει η επιλογή να κάνεις δοκιμή του λειτουργικού πριν αποφασίσεις να το εγκαταστήσεις. Βλέπεις τι drivers υποστηρίζονται και αναλόγως κρίνεις. Επίσης και στην περίπτωση που δεν βρίσκει drivers (απάνια δηλαδή) ενα googl-άρισμα να κάνεις πιστεύω πως αρκεί για να λύσεις το πρόβλημά σου (πριν ορισμένων εξαιρέσεων) λόγω της μεγάλης κοινότητας υποστήριξης που υπάρχει. (Εγώ για παράδειγμα πριν την τελευταία έκδοση του ubuntu δεν χρησιμοποιούσα linux ιδιαίτερα στο desktop γιατί δεν υποστηριζόταν ακόμη η ασύρματη κάρτα δικτύου μου).

Υ.Γ : Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθούν σε άλλο thread τα τελευταία post ;

Ενότητα Θεμάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top