Ομπρέλα

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και τώρα ένα πολύ σημαντικό θέμα μιας και αρχίσαν οι βροχές.
Πως κρίνεται την λειτουργηκότητα της ομπρέλλας και το εννοώ με εναλλακτικούς τρόπους προστασίας.

Προσωπικά δεν είχα ποτέ ομπρέλλα καθώς στην Πάτρα το μεγαλύτερο τμήμα περπατήματος ήταν πάντα υποστεγασμένο και η ομπρέλλα δεν με βόλευε στο περπάτημα καθώς και λόγω ύψους βρίσκω παντού. Συνεπώς με ικανοποιούσε μια χαρά το αδιάβροχο με κουκούλα μπουφάν μέχρι την μέση και ας βρεχόμουν από την μέση και κάτω.

Τώρα όμως οι καταστάσεις απαιτούν περπάτημα σε απροστάτευτη περιοχή για κανά 10λεπτο και είπα και εγώ χθες ας πάρω ομπρέλλα. Με λύπη μου διαπίστωσα ότι δεν μου προσέφερε τίποτα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την λειτουργική της χρησιμότητα σε αντίθεση με άλλα μέσα. Και παραπάνω βράχικα καθώς επειδή φύσαγε βράχικα και στον αριστερό μπράτσο(δεν φόραγα μπουφάν) και στο τζιν βράχηκα στο ύψος των τετρακεφάλων είτε γιατί περπάταγα (ταχύτητα και βαρύτητα κακώς συνδυασμός) είτε γιατί φύσγε. Και η ομπρέλλα ήταν μεγάλη.

Ειλικρινά δεν ξέρω. υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με το ύψος μου, όπου η απόσταση ομπρέλλα και ποδιών ας πούμε είναι μεγαλύτερη συνεπώς η ελάχιστη γονία εισόδου μιας σταγόνας λόγω σχετικής ταχύτητας προς την κίνηση μου είναι επιτρέπει να βρέχομαι περισσότερο. Καλά ε μεγάλη μαθηματική ανάλυση.

Στον γυρισμό που απλά ψυχάλιζε ναι δεν βράχηκα αλλά και πάλι δεν με ενοχλούσε και χωρίς ομπρέλλα.

Σε κάθε περίπτωση το επόμενο βήμα είναι να καβατσώσω δοκιμαστικά μια σούπερ μεγάλη ομπρέλλα μια κλίμαμακα κάτω από την καλοκαιρινή και να τεστάρω.

Αυτή την απορία την είχα ανέκαθεν και έφτασε η στιγμή να μοιραστώ μαζί μας!:whistle: :whistle: .

παρεπιτπώντος ανέκαθεν με ενοχλούσαν και πάρα πολύ οι άνθρωποι με ομπρέλες καθώς το ύψους τους ερχόταν στο ύψος των ματιών μου και οι περισσότεροι δεν συνηδητοποιούν πόσο περισσότερο όγκο έχουν και με δυσκολεύουν στον γρήγορο περπάτημα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πολύ πιθανό να έχει να κάνει και με το ύψος.
Επειδή εδώ που είμαι βρέχει συνέχεια –και το καλοκαίρι πολλές φορές – έχω μάθει να ζω με την ομπρέλα. Ας πούμε ότι είναι κάτι σαν αξεσουάρ. Σε διάφορα μεγέθη και χρώματα.
Προσωπικά με βολεύει καλύτερα μια τεράστια ομπρέλα που έχω και καλύπτει περισσότερο όταν βρέχει δυνατά και με αέρα. Μόνο που είναι τόσο μεγάλη που φαίνεται σαν να με πηγαίνει αυτή βόλτα και όχι εγώ.
Αυτό που λες για τα πόδια ισχύει για όλους.
Είναι πολύ δύσκολο να γλιτώσει οποιοσδήποτε το «ποδόλουτρο» ανεξαρτήτου ύψους αν κάτω ο δρόμος είναι πλημμυρισμένος και συνεχίσει να βρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Prime δεν συζητάω για βρέξιμο από νερά που υπάρχουν κάτω αλλά από την βροχή.
Πάντως αν δεν φυσάει και δεν περπατάς ή περπατάς αργά (μειώνεται η σχετική ταχύτητα :) ) είναι μια χαρά.
Εγώ όμως ούτε αργά περπατάω ενώ αν είναι να περιμένω πάω κάπου με υπόστεγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και για μενα η ομπρελα ειναι αχριστη. Ειτε εχω ειτε οχι ομπρελα λουτσα γινομαι, απλα με την ομπρελα δεν βρεχετε το κεφαλι μου. Δεν εχω και ιδιετερο προβλημα να βραχω οποτε δεν χρησιμοποιω ποτε ομπρελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Επειδη εδω που ζω βρεχει πολυυυυυυυυυυ δεν μπορω να ειμαι χωρις ομπρελα.Την εχω στην τσαντα μου κ ανα πασα στιγμη τη χρησιμοποιω...Αν κ μου τη σπαει η ομπρελα γιατι δεν μπορεις να μιλας με τον αλλο ανετα γιατι φοβασε μη γινει κανενα ατυχημα... :no: Τι να κανουμε ομως αναγκαστικα...Ετσι ειναι η ζωη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επειδη εδω που ζω βρεχει πολυυυυυυυυυυ δεν μπορω να ειμαι χωρις ομπρελα.Την εχω στην τσαντα μου κ ανα πασα στιγμη τη χρησιμοποιω...Αν κ μου τη σπαει η ομπρελα γιατι δεν μπορεις να μιλας με τον αλλο ανετα γιατι φοβασε μη γινει κανενα ατυχημα... :no: Τι να κανουμε ομως αναγκαστικα...Ετσι ειναι η ζωη!:)
Να χώσεις και καμία σε κάποιον άλλον.
Κανείς δεν είπε αναγκαστικά.

Το κακο με τα ρούχα είναι ότι αν πρέπει να συνεχίζεις να το φοράς τότε κακό. Ενώ αν είναι το βγάλεις no problem. Το ίδιο ισχύει και για κεφάλι. Απλά το στεγνώνεις μετά και κυριλέ.

Όταν έριχνε τουλούμια το πιο σύνηθες ήταν επειδή φόραγα μπουφάν χωρίς μανίκια να βγάζω το φουτερ να αφήνω να βρέχονται χίμα τα μπράτσα μου τα οποία στέγνωναν και άνετα και όταν έφτανα εκεί που ήθελα ξαναέβαζα το φούτερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Εμένα μου τη δίνουν οι ομπρέλες!!!:eek:Βαριέμαι να τις κουβαλάω και εξάλλου είτε εχω ομπρέλα είτε όχι λίγο πολύ θα βραχώ!!!Αρα σχεδόν ποτέ δεν παιρνω....

Crazy Lover γιατί να γίνει ατύχημα δεν μπορώ να καταλάβω...Τι είδους ατύχημα δηλαδη μπορεί να γίνει με μία ομπρέλα???Ελεος...εκτός και αν είσαι τόσο απρόσεκτη και σου φευγει η ομπρέλα και αρχίζεις να κοπανάς αυτούς που είναι δίπλα σου!!!
:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν φυσάει ένα skateboard η πατίνια και μια ομπρέλλα. Rolling Rolling Rolling....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Crazy Lover γιατί να γίνει ατύχημα δεν μπορώ να καταλάβω...Τι είδους ατύχημα δηλαδη μπορεί να γίνει με μία ομπρέλα???Ελεος...εκτός και αν είσαι τόσο απρόσεκτη και σου φευγει η ομπρέλα και αρχίζεις να κοπανάς αυτούς που είναι δίπλα σου!!!:bleh:
Τι να σου πω αν δεν μπορεις να καταλαβεις δεν φταιω εγω αλλα κατι που λειπει απο σενα...Μηπως καμια βιδα?:P Πλακα κανω!Μπορει πχ εκει που μιλας με τον αλλον διπλα διπλα με τις ομπρελες να φυσηξει ενας αερας κ να η ομπρελα μεσα στο ματι του διπλανου...Τωρα καταλαβες??????;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Eντάξει αλλά νομίζω πως αυτό είναι κάτι που δεν συμβαίνει ευκολα...Και εξαλλου τετοια ατυχήματα μπορεί να συμβούν με οτιδήποτε και όχι αποκλειστικά με μία ομπρέλα!!!Έλεος!!:P
Αααα και από όσο ξέρω δεν μου λείπει καμία βίδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν αγγίζω ποτέ ομπρέλα, δεν ξέρω κάν πώς ανοίγει, απο μικρή πάντα προτημούσα να βραχώ παρά να την χρησιμοποιησω, δεν ξέρω άλλα την θεωρό χαζό πράγμα που με βαρένει, αφού γίνοντε όλοι λούτσα και προστατέβουν το κεφάλι, για μένα είναι άχρηστο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Δεν αγγίζω ποτέ ομπρέλα, δεν ξέρω κάν πώς ανοίγει, απο μικρή πάντα προτημούσα να βραχώ παρά να την χρησιμοποιησω, δεν ξέρω άλλα την θεωρό χαζό πράγμα που με βαρένει, αφού γίνοντε όλοι λούτσα και προστατέβουν το κεφάλι, για μένα είναι άχρηστο:)
Και νά θελες να πιάσεις ομπρέλα ΔΕΝ βρέχει αφού :( . Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου γιατί κι εμένα μου αρέσει να βρέχομαι. Αλλά τη χρησιμοποιώ μη πάθω και καμιά πνευμονία !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κι εμένα με εκνευρίζει απίστευτα βρε παιδιά, τι παράξενο....
Ποτέ μου δεν κρατάω ομπρέλα, όσο κι αν βρέχει.
Ακόμα περισότερο εκνευρίζομαι όταν βλέπω μερικούς να κρατάνε ομπρέλα στον ήλιο, το θεωρώ απίστευτα γελίο θέαμα, ή ακόμα όταν ρίχνει μισή σταγόνα ψιχάλα....:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και νά θελες να πιάσεις ομπρέλα ΔΕΝ βρέχει αφού :( . Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου γιατί κι εμένα μου αρέσει να βρέχομαι. Αλλά τη χρησιμοποιώ μη πάθω και καμιά πνευμονία !!! :)

η φάση είναι πάνω στο μηχανάκι να κρατάνε μερικοί ομπρέλα σας έχει τύχει;:D

Και εμένα μου αρέσει να βρέχομαι, πάρα πολλύ, έχει φάση και σε κάνει να έχεις καλή διάθεση άν το δείς θετικά:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Εντάξει, στον ήλιο (ιδιαίτερα στον καύσωνα) την χρησιμοποιούν τα γεροντάκια για να μην πέσουν κάτω. Ακόμα πιο εκνευριστικό όμως είναι αυτοί που περιμένουν πρώτα να μπουν στο λεωφορείο και μετά να τη κλείσουν και μπορεί να σου βγάλουν και κανά μάτι εν τω μεταξύ. Μικρά φοράγαμε αδιάβροχα. Τι μόδα κι εκείνη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει να βρέχομαι, πάρα πολλύ, έχει φάση και σε κάνει να έχεις καλή διάθεση άν το δείς θετικά:clapup: :clapup: :clapup:
:clapup: Δεν έχω παρά να συμφωνήσω και πάλι!! Το μόνο που μας λείπει είναι η βροχή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
:clapup: Δεν έχω παρά να συμφωνήσω και πάλι!! Το μόνο που μας λείπει είναι η βροχή!!!


+1 απο μένα, αν και εδώ βρέχει αρκετά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top