Οδικές εκδρομές στο εξωτερικό

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Το ξέρω οτι υπαρχει θεμα για προορισμούς αλλά αυτό που θέλω να ρωτησω ειναι διαφορετικό... Πόσοι απο εσας εχετε κανει ΟΔΙΚΕΣ εκδρομες στο εξωτερικο; δλδ με πούλμαν οργανωμένα ή με το δικο σας αυτοκινητο. σε ποιες χωρες πηγατε, για ποσες ημερες, πώς σας φανηκε γενικα η εμπειρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το περασμενο καλοκαιρι πηγα με τον πατερα μου Γερμανια οδικος. Ητανε το πρωτο μου ταξιση με αυτοκινιτο. Μου αρεσε φυσικα. Εχω ομως σαν ονειρο εδω και χρονια καπια στιγμη να γυρισω την Ευρωπη καβαλα σε μια Harley, και θα το κανω! Ισως την Αμερικη! Ευτιχος η δυστιχος εχω το γονηδιο του Easy Rider και θα μου αρεσε να ειμαι ολη μερα καβαλα στην μηχανη και να στινω μια σκηνη η να νοικιαζω ενα δωματιο οπου βρω και μετα να συνεχιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει πολλά ταξίδια οδικώς. Με τους δικούς μου Ευρώπη πολλές φορές μέσω Πάτρας-Αγκόνας. Πολύ καλή εμπειρία είναι, έχεις τους ρυθμούς σου, βλέπεις την διαδρομή, το βιώνεις διαφορετικά από ότι το αεροπλάνο. Αλλά βασικό είναι επειδή τα χιλιόμετρα είναι πολλά οι οδηγοί να αγαπάνε την οδήγηση και να μην κουράζονται εύκολα. Επίσης, γι'αυτού του είδους τις εκδρομές είναι καλό να έχεις πολλές μέρες.

Έχω πάει και με πούλμαν πριν 4 χρόνια Κωνσταντινούπολη. Πολύ κουραστική εμπειρία, δεν την συστήνω σε κάποιον άνω των 25. Εγώ είχα πάει με το Πανεπιστήμιο, όλοι φοιτητές, πολύ χαβαλές οπότε δεν μας πείραξαν τόσο οι συνεχείς στάσεις στα μέρη με μίζα, ούτε η απίστευτη ταλαιπωρία στα ελληνοτουρκικά σύνορα.

Πάντως μεταξύ των 2 εναλλακτικών προτιμώ αμάξι. Σταματάς όπου θες και ορίζεις το πρόγραμμά σου ο ίδιος. Βέβαια την πρακτικότητα του αεροπλάνου δεν την έχουν οι οδικές εκδρομές από πολλές απόψεις, οπότε κι εγώ πια τις προτιμώ σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Στα νιάτα μου περισσότερο, έκανα οδικές διαδρομές με κάθε ευκαιρία στην Ευρώπη, ξεκινώντας από Αγγλία ή Γερμανία όπου έμενα τότε μόνιμα.
Έχοντας δίπλωμα ελληνικό για ένα χρόνο ήδη τότε την πρώτη μου φορά είχα πρόβλημα με τα κάπως διαφορετικά οδικά σήματα και προειδοποιήσεις για κινδύνους στην υπόλοιπη Ευρώπη. Χρειάζεται μια μικρή εξοικείωση με όσα σήματα διαφέρουν στη κάθε χώρα.
Έξω από την Ελλάδα οι δρόμοι είναι απλώς θαυμάσιοι, εκτός από το επαρχιακό δίκτυο της Γαλλίας όπου και κατάλαβα την αξία και την αιτία των Γαλλικών αναρτήσεων...
Οι καλύτεροι και πιο προβλέψιμοι οδηγοί προσωπικά ψηφίζω ότι είναι οι Άγγλοι των οποίων τη σχολή οδήγησης πέτυχα να αποφοιτήσω. Είμαι περήφανος για το Εγγλέζικο μου δίπλωμα οδήγησης, μια χώρα που έχει συλλάβει την έννοια της "οδήγησης σαν καλλιτεχνία" που περιλαμβάνει την άριστη μηχανική κατάσταση του αυτοκινήτου την άνεση των επιβατών και την ασφάλεια της οδήγησης σε μια έννοια.
Οι Γερμανικοί αυτοκινητόδρομοι είναι οι μόνοι στον κόσμο χωρίς άνω όριο ταχύτητος, αλλά με πιθανό κατώτατο όριο ταχύτητος. Τα φορτηγά στους αυτοκινητοδρόμους της Γερμανίας είναι κάτι που δεν θέλεις στον καθρέπτη σου...
Επίσης για τη Γερμανία, δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα πηγαίνεις, πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα σε προσπεράσει χωρίς να προλάβεις να διακρίνεις καν τι αμάξι είναι...
Στη Γαλλία και Ιταλία η οδήγηση είναι περιπέτεια, να βρεις το δρόμο από τις πινακίδες, να μείνεις σώος από τους τσαμπουκάδες και την αγένεια μερικών επίσης μεσογειακών και απρόβλεπτων τεμπεραμέντων.
Ένα σημαντικότατο θέμα είναι η ασφάλεια του αυτοκινήτου να είναι μικτή και να μην έχει άνω όριο καταβολής αποζημιώσεων, καθότι σε περίπτωση ατυχήματος το κόστος νοσηλείας και οι αποζημιώσεις στο εξωτερικό μπορούν να σου κοστίσουν ανυπολόγιστα για μας ποσά.
Αν οδηγείς εσύ είναι μια διδακτική εμπειρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Με ΙΧ η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη, εμείς έχουμε γυρίσει αρκετές χώρες με αυτό τον τρόπο, Ευρώπη πάντα γιατί στα Βαλκάνια φοβηθήκαμε αρκετά να πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο. Εν τούτοις έχω πάει ταξίδι τρεις φορές με οργανωμένη εκδρομή (το οποίο πιστεύω είναι από μόνο του ξενερωτικό) με λεωφορείο και βλαστήμησα και τις τρεις την ώρα και τη στιγμή που συμφώνησα να πάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Στο εξωτερικό έχω πάει οδικώς στο Τροντχαϊμ στην Νορβηγία και πιο παλιά στην Μαδρίτη!

Φοβερή εμπειρία το να βλέπεις όλες αυτές τις χώρες από τις οποίες περνάς... η κάθε μια έχει και κάτι διαφορετικό να σου δείξει! Το ταξίδι στη Νορβηγία το καταευχαριστηθήκαμε γιατι είχαμε και πολλές διανυκτερεύσεις... 2 Αμστερνταμ, 2 Κοπενχαγη και 2 Τροντχαϊμ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όταν ήμουν παιζάκι πηγαίναμε με γονείς πολύ και παντού... Έχω οργώσει όλη την Ιταλία έτσι!!! Ειδικά στην Τοσκάνη είναι μοναδικά, αξίζει...!!! Επίσης από Βρυξέλλες έχουμε πάει Άμστερνταμ, Λονδίνο (ήμαστε από τους πρώτους που πέρασαν κάτω από τη γέφυρα της Μάγχης) και Παρίσι.

Ιταλία, είπαμε, πολύ όμορφα... Οι Autostrade είναι καλές συνήθως, "εξοχικές"...! Κάνεις και μία στάση σε κάποιο χωριό ή σε Autogrill πάνω από το δρόμο και χαλαρώνει το μυαλό σου!!

Γαλλία μου άρεσε που ξεχώριζα τα καμπαναριά διαφόρων γοτθικών ναών...

Στη Γερμανία πρωτοαπέκτησα εικόνες "Ευρώπης", δηλαδή ατελείιιωτες εκτάσεις πράσινου, χωριουδάκια, αγελάδες... Και Βέλγιο έτσι ήταν...!

Γενικά μου αρέσει πολύ, νιώθεις ότι ο κόσμος είναι ένα πιάτο μπροστά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charlotte

Νεοφερμένος

Η charlotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Α, ρε evouli μου! Καημός ε?? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σκέφτομαι να πάω οδική εκδρομή με group! έχω βρει για γαλλική ριβιέρα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
υπερτέλειες παραλίες , απίθανα πάρτυ , αψεγάδιαστα ξενοδοχεία , γραφικά καφέ , μεσογειακό κλίμα , γοητευτική αρχιτεκτονική

όχι μωρέ δεν αξίζει - πού να τρέχεις τώρα

μπάνιο στην λούτσα με καθαρά νερά , φραπές 5 ευρών και όλα υπέροχα ! :D



lol δεν κατάλαβες. δεν ξέρω αν αξίζει η ΟΔΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ στο εξωτερικό , όχι αν αξίζει η εκδρομή στην Γαλλική Ριβιέρα! :worry: Φυσικά και αξίζει η περιοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αυτή η εκδρομή που θα παω θεωρείται ακριβώς οδική πάντως μεγάλο μέρος της εμπεριέχει ταξίδι με πουλμαν.

Αγκόνα-Νίκαια
Νίκαια-Arles
Arles- Φλωρεντία
Φλωρεντία-Αγκόνα...

Θα επανέλθω όταν επιστρέψω... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αυτή η εκδρομή που θα παω θεωρείται ακριβώς οδική πάντως μεγάλο μέρος της εμπεριέχει ταξίδι με πουλμαν.

Αγκόνα-Νίκαια
Νίκαια-Arles
Arles- Φλωρεντία
Φλωρεντία-Αγκόνα...

Θα επανέλθω όταν επιστρέψω... :D


με group θα πας ή με δικό σου αμάξι?

Ανκόνα-Νίκαια θα είναι τέλεια! να μας πεις εντυπώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με group...Για να δούμε....Θα επιστρέψω με φωτογραφίες!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Με group...Για να δούμε....Θα επιστρέψω με φωτογραφίες!!! :D


Αν επιτρέπεται, με ποιο ταξιδιωτικό γραφείο? ψάχνω για προσφορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top