Σε θάνατο δι'απαγχονισμό η ποινή του Σαντάμ

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να παρέθετες επί της ουσίας πειστήρια για αυτό που λες γιατί εμένα ο χ αμερικανός/βρετανός δημοσιογράφος που ακολουθεί τα εν λόγω στρατεύματα δεν με πείθει ότι αυτό γίνεται. Δεν είπα ότι σφάζει αμάχους επι τούτου απλά νιώθω ότι απλά του είναι παντελώς αδιάφορο [άρα με τον τρόπο του "επιτρέπει" τα έκτροπα]. Θα ένιωθα ευτυχισμένη ειλικρινά [και δεν έχει δόση ειρωνίας] αν είχες στοιχεία ανεξάρτητα και σίγουρα που θα μπορούσες να παραθέσεις και να με πείσεις/κάνεις να νιώσω λίγο καλύτερα.

[αν και μου ακούγεται τόσο ειρωνικό: έρχομαι, σε βομβαρδίζω και μετά προσπαθώ να περιορίσω αυτά που ο ίδιος προκάλεσα... αλλά ακόμα και έτσι... υπάρχουν ανεξάρτητα και αντικειμενικά στοιχεία για αυτο?]

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
τι ειδους στηχεια περιμενεις? Χτυπανε στρατιωτικους στοχους και λαθη γινονται.

Ειναι καλυτερο απο το να σκοτωνεις αμαχους για να τρομαζεις, αυτο δεν το κανουν, δεν θελει στοιχεια ειναι προφανες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τι ειδους στηχεια περιμενεις? Χτυπανε στρατιωτικους στοχους και λαθη γινονται.

Ειναι καλυτερο απο το να σκοτωνεις αμαχους για να τρομαζεις, αυτο δεν το κανουν, δεν θελει στοιχεια ειναι προφανες

"και οπως και να το κανουμε οι αμερικανοι ακομα και σε πολεμους προσπαθουν να περιοριζουν τις αμαχες απωλειες"
εννοείς με αυτό που λες ότι το "καταλάθος" των -εξυπνων- βομβών που στέλνει τισ βόμβες km μακρυά από το στόχο είναι Indeed καταλάθος.
ΕΣΤΩ. Ναι αυτό δεν χρειάζεται αποδείξεις. Αυτό χρειάζεται απλά πίστη στην "καλή Αμερική". Δεν έχω πίστη δεν θα με πείσεις. Εχεις πίστη δεν θα σε κλονίσω. End of story.

Βεβαια, ας μην παραγνωρίζουμε άλλο ένα προφανές. δεν ζήτησα σύγκριση σαντάμ / μπους. Ζήτησα να μου δώσεις πειστήρια για το πως περιορίζουν τις άμαχες απώλειες στην καμμένη γη που αφήνουν πίσω τους. Γιατί εγώ - που θυμίζω, ΔΕΝ πιστεύω στην καλή Αμερική και θα θεωρήσω τον άνθρωπο που άλλαξε την ροή του πλανήτη όποιον σκοτώσει εν ψυχρώ τον Μπους και/ή όποιον επιχειρήσει να συνεχίσει την πολιτική του κατόπιν- βλέπω σφαγές αμάχων, βλέπω να μπαίνουν στα σπίτια αμάχων να βρουν αντάρτες βλέπω δολοφονίες [μωρέ τι μου θυμίζει αυτό??? Α...ναι! την κατάσταση κατοχής εδώ στην Ελλάδα!].

Και ρωτάω. Υπάρχει τρόπος να με κάνεις να νιώσω καλύτερα? Υπάρχει τρόπος να με πείσεις ότι έχω διαστρεβλώσει τα πράγματα και κάτι έχω πάρει πολύ πολύ στραβά και τα πράγματα δεν είναι έτσι????

Αφήνοντας κατα μέρος την προφανή διαθεση ειρωνίας και υποβιβασμού του συνομιλήτή σου /διαφωνούντα, αν καταφέρεις κάτι τέτοιο πραγματικά θα με βοηθήσεις πολύ...

.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
...

δηλαδη πραγματικα δεν βλεπεις διαφορα αναμεσα στις πρακτικες των αμερικανων και των πιο "απολυταρχικων" αν θες καθεστοτων.

οι αμερικανοι εχουν συνταγμα αυτο θα επρεπε να αρκει, υπηρχε ενα αρκετα μεγαλο τμημα του αμερικανικου λαου που ηταν εναντια στο πολεμο (πραγμα το οποιο περιορισε την εκταση του!).

Το αν οι βομβες πεφτουν κατα λαθος η επιτηδες ειναι ανεξαρτητο. Αφενος, ναι, δεν θελουν να σκοτωνουν αμαχους, οχι για τη καλη ψυχη της μανας τους, αλλα γιατι υπαρχουν επιπτοσεις. Κοιτα το ισραιλ με το λιβανο, ξερεις τι οικονομικες συνεπειες ειχε ο θανατος των αμαχων στο ισραιλ? Τι γεωπολιτικες επιδρασεις θα ειχαν οι αμερικανοι αν εκαναν αναλογες φρικαλεοτητες. Αυτα τα πραγματα βγαινουν, δεν κρυβονται, θυμισου την ιστορια με τους αμερικανους στρατιωτες που βασανιζαν τους αιχμαλωτους. Το εμαθε ολος ο κοσμος εγιναν ρεζιλι και φυσικα τιμωριθικαν.

αναλογη ιστορια σε ενα καθεστος σανταμ και οι βασανιστες θα επερναν μεταλεια.

σε καθε περιπτοση, αυτο που λεω ειναι οτι αναμεσα στα δυο κακα προτιμω τους αμερικανους. Προτιμω να με βαζουν φυλακη παρα να με πνιγουν σε οξυ.

Αυτο που με εκνευριζει ειναι ο αννοητος τροπος σχηματισμου αποψεων που περιοριζεται σε αυτο που σας λενε τα ΜΜΕ. Εχω βαρεθει και εχω κουραστει να περιτρυγιριζομαι απο αννοητα ανθρωπακια που οι μονες παραστασεις που εχουν ειναι αυτες που τους ταισαν. Και ακομα χειροτερο ειναι το γεγονος οτι εγω θα παρω ban η κατι αναλογο ΠΑΡΟΤΙ η μισελ τουλαχιστον συμφωνει μαζι μου, αλλα δεν εχει το θαρος, η τα κοτσια η την ανηθηκοτητα η οπως θες πεστο να στο πει καταμουτρα.Αλλα εγω τα εχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσο αφορά τη Michelle, δε μου έχει δείξει πως δεν έχει τα κότσια να βροντοφωνάζει την άποψή της και τη χαίρομαι γι'αυτό!

Όσο για τα υπόλοιπα που συζητάμε, αθώοι άνθρωποι πεθαίνουν σε ανατολή και δύση και δεν εννοώ από φυσικά αίτια...

ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. Τόσο απλά και τόσο ρομαντικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. Τόσο απλά και τόσο ρομαντικά!
good luck with that οι υπολοιποι ζουμε στο πραγματικο κωσμο και αντιθετα απο εσενα που καθεσαι στη καναπεδια σου βλεποντας την τηλεοραση σου και γραφοντας τις αποψεις σου στο (λολ...αμερικανικο!) ιντερνετ προσπαθουμε να κανουμε κατι αντι να φωναζουμε "ειρηνη υμην" και μετα να κοιμωμαστε απο την αλλη.

και η δραση απαιτει συμβιβασμους και ρεαλισμο. Τα παιδια των λουλουδιων το μονο που καταφεραν ηταν να κανουν τη φουντα διασημη, οι επιστημονες της "κακιας" αμερικης και της "βδελυρης" Χ πολυεθνικης καταφεραν να περιορισουν τη τρυπα στο οζων.

αν λοιπον για να γλυτωσουν 1000 παιδακια πρεπει να παιθανουν 10, ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΥ πρεπει να παρει αυτη την αποφαση, και εσυ και ολοι οι υπολοιποι μπορειτε να γκρινιαζετε οσο θελετε αλλα η πικρη αληθεια σας διαψευδει.

Συνεπως, υπο αυτο το πρισμα μπορει ο πολεμος στο ιρακ να μην ηταν ΤΟΣΟ αδικαιολογητος. Ηταν τα αιτια του η καλη ψυχη της μανας τους? Οχι βεβαια, δεν ηταν (αλλα ουτε και η βλακωδης φραση "για τα πετρελαια εγινε" ειναι, οπως μπορεις να δεις η παραγωγη πετραιλεου μειωθηκε και οι αμερικανοι εχασαν τα απειρα λεφτα απο αυτη την ιστορια). Ομως, αν εστω αυτες οι κακες η εγωιστικες, η αλαζονικες, η οτιδηποτε θες πεστο προθεσεις γλιτωσαν 100 παιδακια απο το να δουν τους γονεις τους να σπαραζουν λιονοντας τοτε πρεπει σιγουρα να αποδεχθω οτι ειναι καλυτερα να εχεις τους αμερικανους στη κουτρα σου απο τους αλλους.

στους τυφλους ο μονοφθαλμος μπας και καταφερουμε και γλιτωσουμε κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
...
Αυτο που με εκνευριζει ειναι ο αννοητος τροπος σχηματισμου αποψεων που περιοριζεται σε αυτο που σας λενε τα ΜΜΕ. Εχω βαρεθει και εχω κουραστει να περιτρυγιριζομαι απο αννοητα ανθρωπακια που οι μονες παραστασεις που εχουν ειναι αυτες που τους ταισαν. Και ακομα χειροτερο ειναι το γεγονος οτι εγω θα παρω ban η κατι αναλογο ΠΑΡΟΤΙ η μισελ τουλαχιστον συμφωνει μαζι μου, αλλα δεν εχει το θαρος, η τα κοτσια η την ανηθηκοτητα η οπως θες πεστο να στο πει καταμουτρα.Αλλα εγω τα εχω

post τεραστίων διαστάσεων και τι γίνεται με την καμμένη γη δεν είπες. Μόνο ότι τιμωρήθηκαν 2-5-10 (εξιλαστήρια θύματα) στρατιώτες.

Και δεν ξέρω τι κάνει η Μισελ και δεν με απασχολεί. Μετά από 730 ποστ όμως εδώ μέσα έχω να σου πω ότι warνing δεν πήρα ποτέ γιατί διαφώνησα με κάποιον. Ειδοποίηση και κλείδωμα του θέματος όμως έφαγα όταν μίλησα με το 1/10 της απαξίωσης που μιλας εσύ στην παράγραφο που παραθέτω. Αν φας λοιπόν warning , η εγώ (με τον τροπό που γράφω αυτό το ποστ) δεν θα φταινε οι απόψεις μου αλλά ο δεικτικός και άθλιος τρόπος μου.

Οφείλω να σε ενημερώσω ότι η ηθική μου [του καναπέ?] δεν μου επιτρέπει να μιλώ με "επαναστάτες" [του καναπέ]. Γιατί η εικόνα που με τάισαν εμένα είναι οι ανθρωπιστές Αμερικάνοι που βοηθάνε τα καημένα τα παιδάκια. Αl Jazira (η όπως αλλιώς γράφεται) δεν πιάνω εδώ στην Αθήνα. Παρόλαυτα πως γίνεται να διαφωνώ?

θα είμαι ακόμα πιο ανοήτη μάλλον....
τόσο ισχνό και "φτηνό" επιχείρημα. Οι διαφωνούντες είναι ανόητοι...

Αντίο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μόνο ότι τιμωρήθηκαν 2-5-10 (εξιλαστήρια θύματα) στρατιώτες.

οταν βαζεις ενα σκυλο στα @@ ενος φιμωμενου, δεμενου γυμνου αιχμαλωτου και μετα τιμωρισαι για αυτο δεν εισαι εξιλαστηριο θυμα.

ο τροπος που γραφω ειναι αμμεση συναρτηση της εφυιας του συνομιλιτη μου. Δεν μπορω να μιλαω με ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν τον ειρμο της σκεψης μου ακομα και οταν ειναι απλουστατος.

αλλα λεω 500 φορες 1+1 = 2 και η απαντηση ειναι "οχι κανεις λαθος"

εξακολουθεις να μην εχεις απαντησει σε ΤΙΠΟΤΑ απο οσα εχω πει, το περιτρυγηριζεις σχολιαζοντας το ποιον μου (πρακτικα ακολουθεις την πιο απλη και λειτουργικη μορφη αντιπαραθεσης την αξιοπηστια του ομιλητη οχι των επιχειρηματων του).

τι θα κανουμε με τη καμενη γη? Δεν ξερω, εσυ πες μου, εγω λεω να τους αφησουμε στην υσηχια τους να ψωφησουν ολοι σα μαυρα σκυλια. Καλυτερα για μενα, λιγοτερος ανταγωνισμος.

εσυ τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
good luck with that οι υπολοιποι ζουμε στο πραγματικο κωσμο και αντιθετα απο εσενα που καθεσαι στη καναπεδια σου βλεποντας την τηλεοραση σου και γραφοντας τις αποψεις σου στο (λολ...αμερικανικο!) ιντερνετ προσπαθουμε να κανουμε κατι αντι να φωναζουμε "ειρηνη υμην" και μετα να κοιμωμαστε απο την αλλη.


Το τι κάνω ή έχω κάνει δεν μπορείς βέβαια να το ξέρεις...
Γιατί δε μου λες κι εμένα τι κάνετε εσείς οι υπόλοιποι;
Θα χαρώ πραγματικά να σας βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τι θα κανουμε με τη καμενη γη? Δεν ξερω, εσυ πες μου, εγω λεω να τους αφησουμε στην υσηχια τους να ψωφησουν ολοι σα μαυρα σκυλια. Καλυτερα για μενα, λιγοτερος ανταγωνισμος.
εσυ τι λες?

[downgrade στους τόνους...]

δεν ξέρω αν τους αφήσουμε μόνους αν θα ψοφήσουν. Δεν το επιτρέψαμε σε κανέναν ... Αυτό που λέω, είναι ότι μου φαινεται πολύ μεγάλος κυνισμός να λέμε ότι το κάνουμε για το καλό τους (!!!) ότι τους έχουμε στρατιώτες που χτυπάνε / καταπιέζουν /καταδιώκουν / κάνουν πλιάτσικο και να το παίζουμε και σωτήρες!!!!
Ε, πως να γίνει τώρα δεν γίνεται!!!

Εγώ δεν θα το παίξω καλή σαμαρίτισσα και δεν είμαι ούτε η isi ούτε κανένας άλλος που μπορεί να έχει κάνει κάτι. Ναι είμαι του καναπέ. Αυτό όμως δεν νομίζω ότι μου αφαιρεί το δικαίωμα να βλέπω και να λέω ότι δεν τους αφήνουν να ζήσουν. Ότι απλά δεν θα λέγεται Σαντάμ (ή ή ή ανάλογα με το που μιλάμε κάθε φορά) αλλά John, Jack και οτιδήποτε άλλο μπορεί να λέγεται και ότι μπορεί το παιδάκι όντως να μην δει το βαναυσότατο όξινο θάνατο αλλά τελικά εξαθλίωση και θάνατο θα δει.
Δεν θεοποιώ το Σαντάμ (σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση φυσικά!!! δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτά που λες) απλά το να φτάνουμε να εξυμνούμε κάτι το οποίο απλά είναι το "μη χείρον" [<--το σκότωσα ορθογραφικά] και να μένουμε εκεί ΜΗ κάνοντας τίποτα [οπότε επιτρέποντας να αποθρασυνθούν... ] δεν είναι σίγουρα η λύση.

Να το βράσω που η Φιλανδία, ο ένας ο άλλος καταδικάζει γεγονότα από τον καναπέ του και πίνοντας το mojito του! Όταν μάλιστα φτάνουμε να εξυμνούμε και συμπεριφορές που έτη φωτός απέχουν από τις σωστές εγώ προσωπικά εξοργίζομαι!

[ps. και εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην εποχή του nano οι "εξυπνες" βόμβες ΔΕΝ αστοχουν καταλάθος km...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
[ps. και εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην εποχή του nano οι "εξυπνες" βόμβες ΔΕΝ αστοχουν καταλάθος km...]
και ξανά +1

τελικά Quis custodiet ipsos custodes?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
δεν ξέρω αν τους αφήσουμε μόνους αν θα ψοφήσουν. Δεν το επιτρέψαμε σε κανέναν ... Αυτό που λέω, είναι ότι μου φαινεται πολύ μεγάλος κυνισμός να λέμε ότι το κάνουμε για το καλό τους (!!!) ότι τους έχουμε στρατιώτες που χτυπάνε / καταπιέζουν /καταδιώκουν / κάνουν πλιάτσικο και να το παίζουμε και σωτήρες!!!!
Ε, πως να γίνει τώρα δεν γίνεται!!!

θες να σου πω κατι? Οταν το '94 εγινε η σφαγη στη ρουαντα και δεν επενεβει κανενας αμερικανος ολοι ελεγαν "του αφησατε να παιθανουν". Αν βεβαια οι αμερικανοι το ειχαν παρει χαμπαρι πριν καν γινει και βομβαρδιζαν καθε χουτου κτιριο ολοι θα ελεγαν "ε τους αλητες σκοτωσαν παιδακια". Δεν υπαρχει κερδισμενη κατασταση γιατι οι αποφασεις της κοινης γνωμης ειναι τελειως θυμικες, πανε με αυτο που αισθανονται οχι με το πραγματικα γινεται.

Εκαναν οι αμερικανοι το πολεμο για να σωσουν τα παιδια απο τις βιαιοτητες του χουσειν? ΟΧΙ, αλλωστε αυτοι τον εβαλαν εκει που ηταν. Το εκαναν γιατι ειχαν κατι να κερδισουν.

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο? Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.

[ps. και εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι στην εποχή του nano οι "εξυπνες" βόμβες ΔΕΝ αστοχουν καταλάθος km...]

εδω στη νασα χανουνε διαστημοπλοια, στις 10.000 βομβες 3-4 δεν θα αστοχησουν? Για το ονομα, γινονται αυτα τα πραγματα. Αλλα σε ρωτω, οι αμερικανοι τι εχουν να κερδισουν απο το θανατο αμαχων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θ

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο? Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.
?
είναι σαν να μου λες ότι να πουμε "μπράβο, τι καλή που ήταν η χούντα!" επειδή έδιωξε το βασιλιά!

ε όχι. σκ@τα ήταν και το ένα σκ@τα ήταν και το άλλο
[εκτος κι αν είσαι χουντικός οπότε το βουλώνω, πάω πάσο, διαφωνώ μαζί σου αλλά δεν έχω δικαίωμα να σου αλλάξω τα πολιτικά πιστεύω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
θες να σου πω κατι? Οταν το '94 εγινε η σφαγη στη ρουαντα και δεν επενεβει κανενας αμερικανος ολοι ελεγαν "του αφησατε να παιθανουν".

Οι αμερικάνοι όχι μόνο δεν επενέβησαν αλλα μπλόκαραν την αποστολή οποιασδήποτε βοήθειας απο οποιοδήποτε κράτος.
Η δικαιολογίες ήταν το κόστος ποιος θα το πληρώσει κτλ. Να είναι καλά η Ματλίν ο μπραιαν που τότε το μόνο που ήξερε να κάνει είναι να χορευει μακαρένα στα Ε.Ε.

Αν βεβαια οι αμερικανοι το ειχαν παρει χαμπαρι πριν καν γινει και βομβαρδιζαν καθε χουτου κτιριο ολοι θα ελεγαν "ε τους αλητες σκοτωσαν παιδακια".

Το θέμα είναι πάντα το ποιόν θα βομβαρδίσουν ή να μπορέσουν έστω και με την παρουσιά τους να αποτρέψουν μια κατάσταση?

Εκαναν οι αμερικανοι το πολεμο για να σωσουν τα παιδια απο τις βιαιοτητες του χουσειν? ΟΧΙ, αλλωστε αυτοι τον εβαλαν εκει που ηταν. Το εκαναν γιατι ειχαν κατι να κερδισουν.

Και όταν σταμάτησε να είναι μαριονέτα τους του χυμήξανε στο "όνομα της ελευθερίας" ότι έκαναν δηλαδή και στον Παναμά.

ΟΜΩΣ, αυτη η διαδικασια, καταφερε να ριξει ενα κατα τα αλλα απεχθη δικτατορα που ηταν στην εξουσια για ενα 20% του πλυθισμου καταπιεζοντας το υπολοιπο 80%. Συνεπως δεν βγηκε κατι καλο? Παροτι δεν ηταν καλες οι προθεσεις τελικα δεν εγινε κατι καλο?

Έκανε 1 καλό και προκάλεσε 1.000 άσχημα. Κάθε μέρα σκοτώνονται εκατοντάδες πολίτες απο βομβιστικές ενέργιες και το Ιρακ απο την έναρξη του πολέμου έχει χάσει 10% του πληθυσμού τους λόγο των Αμερικάνων.

Αυτο λεω, οτι οι αμερικανοι παροτι ιδιοτελεις λογο ιστοριας και κοινονικων πιεσεων που απορεουν απο μια παραδοσιακη δομη εχουν ΟΡΙΑ.

Τα όρια που ήταν στον πολεμο της Γιουγκοσλαβίας όταν οι επιθέσεις τους ήταν κάτά αμάχων?

εδω στη νασα χανουνε διαστημοπλοια, στις 10.000 βομβες 3-4 δεν θα αστοχησουν? Για το ονομα, γινονται αυτα τα πραγματα. Αλλα σε ρωτω, οι αμερικανοι τι εχουν να κερδισουν απο το θανατο αμαχων?

Δολάρια!!!! Πολλά δολάρια, απο τον έλεγχο των πετραιλαίων, απο τα κατασκευαστικά έργα που θα γίνουν σε όποια τιμή γουστάρουν και που θα πληρώνουν για μια ζωή οι Ιρακινοί.
Βάση στην Μεση Ανατολή για άμεση επέμβαση και προπήργιο δυνάμεων και χιλιάδες άλλα οφέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έκανε 1 καλό και προκάλεσε 1.000 άσχημα. Κάθε μέρα σκοτώνονται εκατοντάδες πολίτες απο βομβιστικές ενέργιες και το Ιρακ απο την έναρξη του πολέμου έχει χάσει 10% του πληθυσμού τους λόγο των Αμερικάνων.

Και ας μη ξεχνάμε πως για όλους τους λάθος λόγους, πεθαίνουν και αμερικανάκια εκεί κάτω.
Κι αυτοί οικογένειες έχουν, μαμάδες, παιδιά... Και που είναι το θετικό αποτέλεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και ας μη ξεχνάμε πως για όλους τους λάθος λόγους, πεθαίνουν και αμερικανάκια εκεί κάτω.
Κι αυτοί οικογένειες έχουν, μαμάδες, παιδιά... Και που είναι το θετικό αποτέλεσμα?

Είναι παράπλευρες απώλιες τα αμερικανάκια σε αυτή την περίπτωση όπως και ο εξοπλισμός που χάνουν.
Τι τους νοιάζει όμως όταν θα βγάλουν τα εκατομμύρια, άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο μπους, τόσο ο μπαμπάς όσο και ο γιος οφείλουν την επαγγελματική τους δραστηριότητα στην οικογένεια λάντεν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα αυτό είναι που λέω Γιάννη:
Δεν αντέχω άλλο να ακούω για ανθρώπινες ζωές ανεξαρτήτου εθνικότητας ή χρώματος να αντιμετωπίζονται ως παράπλευρες απώλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μα αυτό είναι που λέω Γιάννη:
Δεν αντέχω άλλο να ακούω για ανθρώπινες ζωές ανεξαρτήτου εθνικότητας ή χρώματος να αντιμετωπίζονται ως παράπλευρες απώλειες.

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα ειδικά αν είναι να στεναχωρηθώ για μια ανθρώπινη ζωή στο Ιράκ σίγουρα δεν θα είναι του αμερικάνου εθελοντή στρατιώτη που έχει πάει εκεί με την γνώση του τι ρισκάρει, άλλα για τα άμαχα παιδιά του ιράκ που το μόνο λάθος που έχουν κάνει είναι το ότι γεννήθηκαν σε λάθος μέρος του κόσμου την λάθος στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ok

λοιπον, αρχιστε να προτεινετε λυσεις λοιπων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ok

λοιπον, αρχιστε να προτεινετε λυσεις λοιπων:)

Λύσεις???? τα πράγματα δέχονται λύσεις μέχρι ένα σημείο, μετά απο ένα στάδιο οι λύσεις είναι λυσεις ανάγκης η αυτοκτονίας.
Οι ΉΠΑ στο Ιρακ το έχουν περάσει εδω και πάρα πολύ αυτό το όριο και θα τους στοιχίσει βραχυπρόθεσμα ή μακροχρόνια.
Ειδικά για τις ΗΠΑ και την εξωτερική πολιτικής τους όμως, όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν! ας πρόσεχαν σιγά μην ανχωθω κιόλας πως θα βγούν απο το αδιέξοδο.
Είναι σαν να λυπάσε τον χασάπη που λερώθηκε με αίμα απο το ζώο που έσφαξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top