Εξωτερικοί δίσκοι

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά η αδερφή μου, μου πήρε για δώρο Χριστουγέννων εξωτερικό σκληρό δίσκο.Τον seagate freeagent desk external drive 1Tb αλλά έχω ένα προβληματάκι επειδή είναι ο πρώτος μου.Πρέπει την πρώτη φορά να τον αφίσω να φορτίσει ή κάτι τέτοιο στην πρίζα με τον μετασχιματιστή, φορτιστη(οτι είναι τελοσ παντων αυτό το πράγμα που έχει) ή το συνδέεω στην πρίζα και στον υπολογιστή συνγχρόνως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το 2ο.
Δεν υπάρχει κάτι να φορτίσεις, δεν έχει μπαταρία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το 2ο.
Δεν υπάρχει κάτι να φορτίσεις, δεν έχει μπαταρία :P
Ευχαριστώ μεγάλε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πριν από καμιά ώρα άνοιξα κανονικά τα αρχεία που υπήρχαν μέσα στον εξωτερικό σκληρό και βρίσκονταν όλα εκεί. Τώρα που ανοίγω μου βγάζει τα μισά.! Δεν μπορώ να βρω εικόνες μουσική κλπ. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;;; Please βοηθήστε!
Να προσθέσω ότι δεν πείραξα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Έλα dear, καλημέρα.

Λοιπόν για αρχή άκου τι παίζει, οι σκληροί δίσκοι γενικοτερα είναι αρκετά ευαίσθητοι. Οι εξωτερικοί σκληροί δεν είναι τίποτα άλλο, παρά κανονικοί δίσκοι τοποθετημένοι σε frames με έναν controler μπροστα.

Επίσης οι 3.5αρηδες έχουν την τάση να είναι αρκετά πιο ευαίσθητοι απ τους 2.5άρηδες.

Μέχρι τώρα δεν σου έχω πει τίποτα που να σε βοηθάει οπότε πάμε και λίγο στην ουσία:

Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;;;

Safely remove is there for a reason. Ή αλλιώς η ασφαλής κατάργηση υπάρχει για κάποιο λόγο. Αν αποσυνδέσεις δίσκο while in use τότε ΕΥΚΟΛΑ παίζει να γίνει μλκία.

Επίσης αναφερθηκα και πριν στην ευαισθησία, ένα μικρό χτυπηματάκι αρκεί για να βγάλει bad sectors.

WHAT 2 DO

Για αρχή οτιδήποτε έχει (ακόμα) ο σκληρός κάντο γρήγορα ένα backup. Να μην χάσεις και τα υπόλοιπα αν έχουμε αστοχία υλικού.

Επίσης να κοιτάξουμε λίγο άμεσα το S.M.A.R.T status, (αν και τις περισσότερες φορές δεν δειχνει τπτ).

Μετά απ αυτά ξαναστείλε για να πάμε στο recovery.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Λύθηκε το πρόβλημα. Τον συνέδεσα σε άλλο υπολογιστή και έκανε automatic fix. Δεν τον αποσυνδέω ποτέ όταν λειτουργεί. Αλλά ευτυχώς τα αρχεία είναι όλα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top