Σχολιασμός φθηνών laptops

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.

ΟΧΙ

Επίσης χρησιμοποιώ αρκετά το photoshop, και κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι χρειάζομαι .. μνήμη γραφικών ή κάτι τέτοιο;

Συνεπάγεται ότι χρειάζεσαι Macbook.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα! Μπορεί να πάρει ένα αξιοπρεπέστατο μη-mac laptop που να τρέχει μια χαρά τέτοιου είδους προγράμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Γιατι να πάρει macbook?Με τα ίδια λεφτά παίρνει ένα πολύ δυνατότερο sony vaio για παράδειγμα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Γιατι να πάρει macbook?Με τα ίδια λεφτά παίρνει ένα πολύ δυνατότερο sony vaio για παράδειγμα:no1:

Γιατί αν θες να δουλέψεις σοβαρά photoshop, εκεί το δουλεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σιγά.Οπουδήποτε μπορείς να το κάνεις αυτό.Τα macbook δεν έχουν φοβερές δυνατότητες με βάση την τιμή τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris PP

Νεοφερμένος

Ο Dimitris PP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
********LAPTOP -800 Eur ********

Καλημέρα + Χρόνια πολλά
Θέλω να πάρω Laptop μέχρι 800 Eur
Με κύρια στοιχεία :
μπαταρία
Καλή ανάλυση οθόνης 17΄΄
Ελαφρύ
OXI VISTA να μπορω να εγκαταστήσω XP

Καμία γνώμη ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γιατί αν θες να δουλέψεις σοβαρά photoshop, εκεί το δουλεύεις.

Αν θέλει να δουλέψει σοβαρά τέτοιου είδους προγράμματα να μην πάρει laptop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας.

Τις τελευταίες μέρες ήμουνα ανάμεσα σε Μαcbook white + Sony VAIO cs, σήμερα πήρα το sony... Νομίζω θα μου πάρει αρκετό καιρό να δοκιμάσω κάτι άλλο εκτός από windows. :) ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μεγια σ... και εγω θελω λαπτοπ και θα παρω αν βγαλω πανω απο 18 γενικο ΜΟ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
με τιποτα acer, (i am in love with MACBOOK):inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν πάρεις turbo x μπορείς να το αγοράσεις από το πλαίσιο και να πεις να σου τυπώσουν μια φωτογραφία πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν πάρεις turbo x μπορείς να το αγοράσεις από το πλαίσιο και να πεις να σου τυπώσουν μια φωτογραφία πάνω.

Αν πάρει Turbo X, συγγνώμη κιόλας αλλά θα είναι το λιγότερο βλάκας... Να ακούς ιστορίες για Turbo X να τραβάς τα μαλλιά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως σημερα αγορασα ενα ωραιοτατο Toshiba Satellite απο το οποιο και γραφω αυτη τη στιγμη. :P Προς το παρον μια χαρα φαινεται, θα δειξει και στην πορεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, απορία. Ναι, εγώ ξανά. Ναι, για λάπτοπ ξανά. :P

Η μαμά μου έχει το AutoCAD 2004 και το Photoshop CS. Επειδή το λάπτοπ της έχει παραιτηθεί, θέλει να πάρει ένα μικρό (σε μέγεθος) και φτηνό λάπτοπ. Γενικά αυτά τα προγράμματα τα χρησιμοποιεί ελάααχιστα, κυρίως με το word ασχολείται, αλλά θέλει να μπορεί να κάνει μικροπράγματα πού και πού.

Καμία ιδέα τι να ψάξουμε, δηλαδή τι επεξεργαστή και τι μνήμη, μίνιμουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το μέγεθος (οθόνης και κατά συνέπεια του laptop) είναι αντιστρόφως ανάλογο της αξίας (τιμής)....
Aπό 15 ίντσες και κάτω είναι ασύμφορα!
Πολύ προχωρημένη μαμά έχεις να δουλεύει cs και cad :P
Εγώ προτείνω αυτό, με το σκεπτικό ότι "το μίνιμουμ" σε τεχνολογίες που μετεξελίσονται ανά...εξάμηνο, θεωρείται πεταμένα λεφτά!





https://www.plaisio.gr/product.aspx?...E5B576DE54A496D97644413353B629317DA165F0E43A3
 
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μακρυά από ka-sony.

Είναι αξιοκατάκριτα και αναξιόπιστα και αξιολύπητα...

Μακ και καθάρισες.

Λειτουργικό, άριστα εγγυημένο (αγοράζω από το 2000 ανελιπώς και δίνει μέχρι εγγύση ενός καμμένου pixel, με εγκατεστημένο tester), μεταπωλητική αξία υψηλότατη, κομψό σαν διαμάντι.

Και σε περιβάλλον Οs, ξέχνα τα αντιικά, οπότε, καθώς θα μπουτάρεις με τον αίλουρο (Leopard) τραγούδα το "δε σε χρειάζομαι - Σφακ"..

Παρόλαυτά ακριβό, αν διαλέξεις από μοντέλα νέας παραλαβής (υπολόγισε πάνω από διχίλιαρο με φόρο). Αλλά πάρε ένα core 2 duo προηγούμενης γενιάς.

Και φυσικά να'ναι macbook pro (ήτοι 15,4).

https://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_pro/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυστυχώς η μητέρα μου θα έχει μεγάλη δυσκολία με Mac. Αν ωστόσο έχει windows οκ.
Βέβαια πιο πολύ θα 'θελα να ξέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάω, δηλαδή επεξεργαστή και μνήμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ένα ταπεινό word είπε ότι δουλεύει η μαμά της, θα την βάλεις τώρα να μάθει λέοπαρντ και να γίνει μακάνθρωπος επειδή έχουν μεταπωλητική...αξία που αρχίζει από....0;
γιατί αν δεν κάνω λάθος ένα 70% δεν παίρνει μακ και να τον....χαρίζουνε! Καί μην ακούω για τα vaio από σένα τέτοια ξεσπάσματα, με στεναχωρούν....
Το ότι οι μακάδες είχαν "μονοπώλιο" την ποιοτική κατασκευή προ
sony το αντιλαμβάνομαι αλλά καλό είναι να μην.....εκτιθόμαστε τόσο άγαρμπα! :P
Δεν έχω τον παραμικρό ενδοιασμό για τα μακ αλλά της περισσεύει κάτι τέτοιο της γυναίκας!!!!!

Λοιπόν, λαπτοπ "φτηνό" κυμαίνεται γύρω στα 600 ευρώ αλλά όταν με 150 επιπλέον μπορείς να αποκτήσεις ένα
vaio σαν το προηγούμενο, δεν τίθεται καν θέμα, άλλωστε και στα 750 φθηνό συνεχίζει να θεωρείται!
Όσο για επεξεργαστές και
ram δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς, ότι και να έχει θα την καλύπτει την μητέρα σου αλλά και να θέλεις ram κάτω από 1 γιγα και επεξεργαστή από 2 γιγαχερζ, δεν θα βρίσκεις πλέον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η μαμά μου έχει το AutoCAD 2004 και το Photoshop CS. Επειδή το λάπτοπ της έχει παραιτηθεί, θέλει να πάρει ένα μικρό (σε μέγεθος) και φτηνό λάπτοπ. Γενικά αυτά τα προγράμματα τα χρησιμοποιεί ελάααχιστα, κυρίως με το word ασχολείται, αλλά θέλει να μπορεί να κάνει μικροπράγματα πού και πού.

Καμία ιδέα τι να ψάξουμε, δηλαδή τι επεξεργαστή και τι μνήμη, μίνιμουμ;
Minimum:
2 gb Ram
Χ3100 υποσύστημα γραφικών
250GB Sata σκληρός
13,3" οθόνη
Core 2 Duo επεξεργαστής
Gigabit Ethernet
WiFi

Maximum:
800?
15,4" οθόνη
3 κιλά

:P

Λοιπόν εγώ προτείνω κάτι από τα εξής:
Καλή τιμή ικανοποιητικές επιδόσεις και ποιότητα
Καλές επιδόσεις και ποιότητα, σε μικρό μέγεθος και βάρος, οριακή τιμή
Αρκετά καλές επιδόσεις, μικρό μέγεθος και βάρος, καλή τιμή
Ικανοποιητικές επιδόσεις και ποιότητα, πολύ καλή τιμή, έλλειψη gigabit ethernet, μικρός δίσκος
Και υπάρχει και το vaio που πρότεινε ο daemon, αν θέλετε να είστε και λίγο κλασάτες, με οριακή τιμή, ικανοποιητικές επιδόσεις και πολύ καλή κατασκευή :)

Οπότε μένει να μας πεις, αν δίνεις σημασία στο βάρος και το μέγεθος της οθόνης και αν όντως τα 800? είναι το οριακό σου budget :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Παιδιά, απορία. Ναι, εγώ ξανά. Ναι, για λάπτοπ ξανά. :P

Η μαμά μου έχει το AutoCAD 2004 και το Photoshop CS. Επειδή το λάπτοπ της έχει παραιτηθεί, θέλει να πάρει ένα μικρό (σε μέγεθος) και φτηνό λάπτοπ. Γενικά αυτά τα προγράμματα τα χρησιμοποιεί ελάααχιστα, κυρίως με το word ασχολείται, αλλά θέλει να μπορεί να κάνει μικροπράγματα πού και πού.

Καμία ιδέα τι να ψάξουμε, δηλαδή τι επεξεργαστή και τι μνήμη, μίνιμουμ;
Οταν μιλάμε για σχεδιαστικά η 15'' οθόνη είναι μικρή αλλά γιά περιορισμένη χρήση ας πούμε ότι είναι ανεκτή.
Αλλά επειδή δεν ξέρεις πότε θα ζαχαρώσει την πιό νέα Version του AutoCAD τα 3G μνήμη (για να μην πώ 4) είναι το minimum.
Οσο για τα υπόλοιπα περι ορέξεως .....
Δεν έχω να προτείνω συγκεκριμένο κομάτι αλλά έχω 15'' οθόνη και 2G μνήμη και ψιλομαζοχίζομαι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top