Αιματηρές συγκρούσεις στη Λωρίδα της Γάζας

Ποιος οργανισμός πιστεύετε ότι μπορεί να εγγυηθεί την ασφάλεια στη Μ. Ανατολή?
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ευρωπαϊκή Ένωση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αραβικός Σύνδεσμος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ν.Α.Τ.Ο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 0 0.0%

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Τι να γράψουν δηλαδή miv?Τις απόψεις τους για τους Εβραίους που σε 1 μήνα έχουν εκλογές και οι υποψήφιοι αγωνίζονται ποιος θα πάρει πιο σκληρή στάση απέναντι στη Χαμάς και τελικά σκοτώνονται άμαχοι?Ή μήπως για τη Χαμάς που δεν αποφάσισε να ανανεώσει την εκεχειρία αλλά αποφάσισε να ρίχνει ρουκέτες στο νότιο Ισραήλ ρίχνοντας λάδι στη φωτιά?

Μήπως είναι σχετικά μικροί οι περισσότεροι εδώ μέσα για να ενδιαφερθούν για κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο miv. Τα "παιδια" σε 1, 2, 3, άντε 4 χρόνια θα ψηφίζουν (και μάλιστα με ισοδύναμη ψήφο με άλλους) και αντί να τους νοιάζει και λίγο λίγο τι γίνεται στον κόσμο, αυτοί κοιτάν πώς θα παίξουν;Θα έρθει και η ώρα αυτή, αλλά όχι συνέχεια σαχλαμάρες και γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ή μήπως για τη Χαμάς που δεν αποφάσισε να ανανεώσει την εκεχειρία αλλά αποφάσισε να ρίχνει ρουκέτες στο νότιο Ισραήλ ρίχνοντας λάδι στη φωτιά?

Ας ζούσες εσύ στην Γάζα, μια πολύ εύφορη περιοχή, αποκλεισμένη από παντού, να λιμοκτονείς κάθε μέρα και ό,τι υποδομή χτίζεις να στην καταστρέφει αμέσως ο πιο φασιστικός λαός που υπάρχει στον πλανήτη (μην ακούω δεν φταίει ο λαός αλλά οι ηγέτες, είναι κι ο λαός συνένοχος) και μετά πες μου πώς θα αντιδρούσες.

No offence PIL, αλλά μην βιάζεσαι να κρίνεις. Η λωρίδα της Γάζας είναι γκέτο στο οποίο ολοκληρώνεται η γενοκτονία των Παλαιστινίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο miv. Τα "παιδια" σε 1, 2, 3, άντε 4 χρόνια θα ψηφίζουν (και μάλιστα με ισοδύναμη ψήφο με άλλους) και αντί να τους νοιάζει και λίγο λίγο τι γίνεται στον κόσμο, αυτοί κοιτάν πώς θα παίξουν;Θα έρθει και η ώρα αυτή, αλλά όχι συνέχεια σαχλαμάρες και γέλια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις την λέξη παιδιά μέσα σε εισαγωγικά. 12, 13ων και 14ων ετών τι είναι δηλαδή;
Μια ολόκληρη ζωή μετά τα 18 θα νοιάζονται για όσα συμβαίνουν στον κόσμο, τώρα είναι η ώρα να παίξουν. Κι αν όχι τώρα πότε; Μου φαίνεται ξεχάσαμε όλοι μας πως είναι να είσαι παιδί..

(Κάποιος mod να μετακινήσει το post μου στα off)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εγω πιστευω λιγο ενδιαφερον για οσα γινονται στον κοσμο ειναι απαραιτητο. η αδιαφορια και ο χαβαλες ειναι μεν απαραιτητα για τις μικρες ηλικιες αλλα κανενα προβλημα δεν βρηκε ποτε τη λυση του μεσω αυτων.

οπως και να χει και χωρις να θελω να δωσω ψευτοδραματικο τονο σε οσα λεω (το μισω αυτο) και μεριδα των αμαχων που πεθαινουν ή στοιβαζονται (στην καλυτερη) σε καποια γωνια καποιου νοσοκομειου , ΑΠΛΗ απωλεια (τι να κανουμε ? shit happens ..μονο αυτο δεν εχουμε ακουσει ακομα) οπως δηλωσε η υπουργος εξωτερικων του Ισραηλ αν θυμαμαι καλα, ειναι και αυτοι παιδια που οπως και εμεις προφανως ειχαν το δικαιωμα να απολαμβανουν την ανεμελια τους αλλα οι πανηλιθιες ηγεσιες και τα συμφεροντα τους ,τους το στερησαν.

τις χρονιαρες μερες,επισης, μην τις επικαλειστε διοτι αυτος δεν ειναι λογος για να αδιαφορεις για το τι συμβαινει κατω απο τη μυτη σου αλλα για το αντιθετο ,ποσο μαλλον οταν αυτο που συμβαινει ειναι μια σφαγη που καθως φαινεται θα εχει (χειροτερη) συνεχεια. καταλαβαινω απολυτα την αηδια ορισμενων απο την καταντια του σημερινου κοσμου , τον πολεμο κλπ αλλα το να γυριζουμε επιδεικτικα την πλατη δεν νομιζω να βοηθαει σε τιποτα. στην τελικη, μιλαμε για ατομα που αυριο μεθαυριο θα κληθουν να ριξουν μια ρημαδα ψηφο (καλως ή κακως,thats all we got. κακως για μενα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) και η καλη ενημερωση και μνημη τετοιων γεγονοτων οπως αυτα που παρακολουθουμε τωρα ας τους αποτρεψει απο το να τη ριξουν σε μια πολιτικη "αδιαφοριας" και δηθεν "ισων αποστασεων"..(για να τα λεμε ολα βεβαια οπου και να παει αυτη η ψηφος στην Ελλαδα, τα ιδια χαλια θα προκαλεσει,imo αλλα τεσπα.)


ας κλεισει ο κυκλος αυτης της συζητησης γιατι εχει ενδιαφερον νομιζω, και στη συνεχεια θα σταλουν στο οφ τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις την λέξη παιδιά μέσα σε εισαγωγικά. 12, 13ων και 14ων ετών τι είναι δηλαδή;
Μια ολόκληρη ζωή μετά τα 18 θα νοιάζονται για όσα συμβαίνουν στον κόσμο, τώρα είναι η ώρα να παίξουν. Κι αν όχι τώρα πότε; Μου φαίνεται ξεχάσαμε όλοι μας πως είναι να είσαι παιδί..

(Κάποιος mod να μετακινήσει το post μου στα off)
Μιας και δεν έχω άποψη για το θέμα, θα σχολιάσω αυτό. Στη σημερινή κοινωνία,η λέξη παιδί βασικά έχει χάσει την αξία της. Πριν 30-40 χρόνια,όταν η μάνα μου ας πούμε ήταν στην ηλικία μου,τα παιδιά έπαιζαν καθημερινά. Έβγαιναν στους δρόμους και έπαιζαν συνέχεια. Ποιο 15χρονο παιδί μπορεί τώρα να βγει να παίξει ως αργά? Καταρχήν, η εγκληματικότητα είναι αυξημένη κατά πολύ,με αποτέλεσμα οι γονείς να ανησυχούν για τα παιδιά τους -και με το δίκιο τους άλλωστε- και να μην τα αφήνουν έξω πολύ αργά. Δεύτερον,οι συνομήλικοί μου (πλέον και μικρότεροι) τρέχουν καθημερινά στα φροντιστήρια να εξασφαλίσουν απαραίτητες γνώσεις,που δεν είναι αρκετές μόνο από το σχολείο. Ποιο παιδί το έκανε αυτό παλιά? Πραγματικά,εγώ δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να παίζει,πλέον. Η κοινωνία ζητάει από τα παιδιά να ωριμάσουν γρηγορότερα για να ανταπεξέλθουν στις σημερινές δυσκολίες. Κανένας της ηλικίας μου δεν παίζει πλέον. Ηλικιακά θεωρούμαι παιδί,αλλά δυστυχώς όχι με όλη τη σημασία της λέξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μετά τα 14-15 θεωρείσαι έφηβος-νέος και όχι παιδί.
Επίσης: αν δε νοιάζεσαι για αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο από μια ηλικία γύρω στα 14-15, όταν θα αρχίσεις να το κάνεις δεν θα μπορείς να καταλάβεις καλά. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να παίζουν οι έφηβοι (εγώ προσωπικά στις διακοπές 3-4 ώρες τη μέρα διαλύομαι), αλλά όχι ολη τη μέρα παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, σε ένα φόρουμ με 15χρονα + είμαι και το ξέρεις. Δεν περιμένω φυσικά να ασχολούνται με την επικαιρότητα, ούτε ευλογώ και τα γένια μου, αλλά σίγουρα το επιχείρημα "τρέχουμε για τους κουραμπιέδες και δεν προλαβαίνουμε ν'ασχοληθούμε με τους αμάχους που σφάζουνε" είναι γελοίο. Κρίμα, γιατί κι εκεί παιδιά σκοτώνονται. Αλλά δεν πειράζει. Όταν σφάξουν κι εσάς, δεν θα υπαρχει κανένας ν'ασχοληθεί μαζί σας. Λυπηρό, αλλά έτσι είναι.
Ωστόσο, θεωρώ πολύ πολυτιμότερο ένας 15αρης να ξέρει τι του γίνεται απ'το να μπορεί να παίζει ως αργά, όπως το '60, που της ίδιας ηλικίας τα παιδιά ζωγράφιζαν με χαρά το φαντάρο και το φοίνικα. Αναρωτιέμαι όταν σας λένε τα συνθήματα στις πορείες πως ακριβώς είστε πολιτικοποιημένοι κι όταν έρχεστε αντιμέτωποι με την πραγματικότητα, χωρίς κνίτες υποβολείς, πάντα έχετε κάτι άλλο να κάνετε...
Σκληρό, αλλά συνένοχοι είστε όσοι σιωπάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σαφως και ειναι καλο να εχουν επαφη με την πραγματικοτητα αλλα σε αυτη την ηλικια δεν ειναι και υποχρεωμενα να το κανουν, ποσο μαλλον να το συζητησουν κιολας στο ιντερνετ. Ειδικα οταν προκειται και για γεγονοτα που τουλαχιστον δε συμβαινουν μεσα στη χωρα μας. Γιατι, οκ οταν μιλαμε για πραγματα που γινονται εδω η αδιαφορια ειναι κακο γιατι βλαπτει και τον ιδιο που αδιαφορει.

DimiMoli, απο προσωπικη εμπειρια σου λεω πως οταν ΕΙΣΑΙ 14-15 δε μπορεις να καταλαβεις καλα τα πραγματα, και γυρνας μετα απο 3-4 χρονια, τα ξανακοιτας και συνηδειτοποιεις οτι δεν ηταν ετσι οπως τα εβλεπες και τα καταλαβαινες τοτε. Και τα 4 χρονια για ψηφο που αναφερεις δεν ειναι λιγα στην εφηβικη περιοδο, δηλαδη μετα απο 4 χρονια μπορει να εισαι σχεδον αλλος ανθρωπος.

Δεν εχω καμια απαιτηση απο τα μελη αυτου του φορουμ, λογω ηλικιας, να παιρνουν μερος σε τετοιες συζητησεις, καλο ειναι να ξερουν οτι συμβαινει το ταδε γεγονος φυσικα, αλλα το βρισκω μαλλον αφυσικο για την ηλικια να καθονται να τα συζητανε κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι ότι σε τέτοια παιχνίδια δεν υπάρχουν σύνορα. Πριν μερικές ώρες πολεμικό πλοίο του Ισραήλ προσπάθησε να εμποδίσει και κατόπιν να δολοφονήσει τους ακτιβιστές και τους γιατρούς του κινήματος Ελεύθερη Γάζα, που μετέφερε 3,5 τόνους φάρμακα στη Γάζα. Το πλοίο του κινήματος συνηθίζει πολλές φορές να κάνει τέτοιες επιχειρήσεις, η βάση του είναι η Λάρνακα και, όπως θα ήταν αναμενόμενο, έχει συχνά onboard πολλούς Έλληνες και Κύπριους. Δηλαδή πρέπει να μάθουμε πρώτα πως ο σχεδόν νεκρός του σκάφους ήταν πατέρας του κολλητού μας για να κουνηθούμε; Δεν υπάρχουν μέσα κι έξω. Στα πάντα λίγο-πολύ ισχύουν οι ίδιοι κανόνες και παίζουν οι ίδιοι παίκτες με άλλη μάσκα. Απλά μάλλον αν κατέβουμε στην πορεία για τον Αλέξη θα μας πουν αγωνιστές και θα γουστάρουμε. Για τη Γάζα αδιαφορούν, οπότε δε θα μας δει η μανούλα μας να καμαρώσει για το αγωνιστικό βλαστάρι της. Για τη μόστρα και μόνο γι'αυτήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι μπορουν να κανουν για τη Γαζα; Εσυ τι κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι απασχολημένος με τους κουραμπιέδες μου και προβληματίζομαι. Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να πάω με έργα να βοηθήσω τους ανθρώπους στη Γάζα, ούτε ξέρω αν ποτέ θα είμαι έτοιμος. Στο χρυσό κλουβί μου, όμως, δεν κλείνομαι. Ούτε τώρα που είναι...τέτοιες μέρες, ούτε τις άλλες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μη συγκρινεις τοτε, γεγονοτα σαν αυτο του Αλεξη με τον πολεμο γιατι ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα ως προς το τι μπορει να κανει κανεις πρακτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θέλει και πολύ κόπο να προβληματιστείς και να γραψεις δύο πράγματα. Άλλωστε το ηλεκτρονικό μελάνι που χύθηκε εδώ μέσα για τον Αλέξη ήταν δυσανάλογα πολύ εν σχέσει με αυτούς που κατεβήκαμε στις πορείες. Απλά έρχεται Πρωτοχρονιά, μη...χαλάσουμε την ατμόσφαιρα. Δε πειράζει. Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ας ζούσες εσύ στην Γάζα, μια πολύ εύφορη περιοχή, αποκλεισμένη από παντού, να λιμοκτονείς κάθε μέρα και ό,τι υποδομή χτίζεις να στην καταστρέφει αμέσως ο πιο φασιστικός λαός που υπάρχει στον πλανήτη (μην ακούω δεν φταίει ο λαός αλλά οι ηγέτες, είναι κι ο λαός συνένοχος) και μετά πες μου πώς θα αντιδρούσες.

No offence PIL, αλλά μην βιάζεσαι να κρίνεις. Η λωρίδα της Γάζας είναι γκέτο στο οποίο ολοκληρώνεται η γενοκτονία των Παλαιστινίων.

Απομονώνεις ΜΟΝΟ μια φράση μου κι αυτό είναι ό,τι χειρότερο.Του έφερα παραδείγματα.Δεν εξέφρασα την άποψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Απομονώνεις ΜΟΝΟ μια φράση μου κι αυτό είναι ό,τι χειρότερο.Του έφερα παραδείγματα.Δεν εξέφρασα την άποψη μου

Αυτήν την φράση ήθελα να σχολιάσω, αυτήν έπρεπε να απομονώσω. Το υπόλοιπο κείμενό σου δεν έλεγε κάτι που να δικαιολογεί τους Παλαιστινίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το να απομονώνεις κάτι είναι πολύ εύκολο για να απαντήσεις αλλά δε νομίζω ότι βοηθάει πουθενά.Τέλος πάντων,είμαστε εκτός θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Zedblue, για να απαντήσω και σε κάτι προηγούμενο, όχι, δεν φταίει ο λαός. Και δεν φταίει ποτέ ο λαός για τα εγκλήματα της ηγεσίας. Το γεγονός ότι μπορεί να είναι συνεργός δεν λέει κάτι, γιατί σε τέτοιου είδους εγκλήματα συνήθως ο λαός δεν έχει δική του κρίση. Στην ουσία τι γίνεται: Έρχεται ένας αλήτης, λαοπλάνος πολιτικάντης που τα λέει όμορφα, όπως Γκρούεφσκι, Μπερλουσκόνι, Χίτλερ, Κεμάλ, Βενιζέλος (σε κάποια θέματα μόνο, όχι παντού, δεν ισοπεδώνω την πολιτική προσφορά του), δίνει αέρα στα μυαλά ενός λαού, βάζει μέσα στα κεφάλια τους τα δικά του και στο τέλος αυτός ο λαός τον ανεβάζει στην εξουσία τυφλωμένος. Κατόπιν, έχοντας τη νόμιμη κάλυψη ενός δημοκρατικά εκλεγμένου ηγέτη, κάνει αυτά που η δική του εγκεφαλική ανωμαλία επιτάσσει. Μην ξεχνάς ότι η χιτλερική σφαγή ευλογήθηκε με την ψήφο του γερμανικού λαού, δεν ήταν πραξικοπηματίας ούτε Μεταξάς ο Χίτλερ.
Δεν φταίει ο λαός, όχι. Ούτε οι Εβραίοι τώρα, ούτε οι Γερμανοί τότε, ούτε οι Τούρκοι το 1922 ούτε σε άλλες περιπτώσεις από την ιστορία. Τυπικά μπορεί να είναι και συνένοχοι. Ουσιαστικά όμως είναι κι αυτοί θύματα. Ο λαός έχει την εξουσία μία Κυριακή κάθε τέσσερα χρόνια, αλλά σχεδόν πάντα η εξουσία αυτή, εκ των συνθηκών, μετατρέπεται σε καθοδηγούμενες αποφάσεις. Θες από τα media, θες από τον τρόπο με τον οποίο ο κόσμος μαθαίνει πράγματα που ποτέ δεν είδε με τα μάτια του, θες από την πολιτική παπαρολογία, όπως θες πέστο. Η ουσία όμως είναι ότι πρόκειται για χούντα χωρίς όπλα. Κι αυτή η χούντα είναι πιο επικίνδυνη από τις προφανείς. Δε νομίζω, λοιπόν, σε μία χούντα να έχει ευθύνη ο λαός για όσα διαπράττει ο εκάστοτε ξευτιλισμένος δυνάστης.
Όταν η Χαμάς ρίχνει γκαζοτενεκέδες με μπαρούτι στο σπίτι σου, είναι πολύ πιο εύκολο και πιο ανθρώπινο απ'οσο φαντάζεσαι να έρθει κάποιος αξιωματούχος και να σε πείσει ότι ο παλαιστινιακός λαός είναι εχθρός σου και ό,τι κάνει ο...αμυνόμενος στρατός σου είναι για το καλό σου και μόνο. Αντίστοιχα, όταν πεθαίνεις από τον ισραηλινό αποκλεισμό που σου απαγορεύει να πάρεις ένα κοινό φάρμακο, κάποιος είναι πολύ πιο εύκολο να σε πείσει ότι οι εβραίοι είναι οι εχθροί σου για πάντα και όσους περισσότερους βρουν οι γκαζοτενεκέδες της Χαμάς, είναι για τη δόξα του λαού σου. Ποτέ δεν αναπτύσσεται φασισμός σε υγιείς και ευημερείς κοινωνίες. Αναπτύσσεται σαν το μικρόβιο εκεί που υπάρχει βρωμιά, σαπίλα κι ένταση.
-----------------------------------------
Θα είχε νόημα αν εκφράζαμε την αμέριστη συμπαράστασή μας στους ισραηλινούς αντιρρησίες συνείδησης, 18 χρονών παιδιά, που προτιμούν να φυλακιστούν στην απομόνωση για χρόνια παρά να γίνουν ένοπλοι φονιάδες του λαού της Παλαιστίνης κάθε φορά που ο εκάστοτε αμερικανοτραφής σιωνιστής υπουργός, ξεχνώντας ότι στήνει ξανά το Άουσβιτς που κάποτε έστησαν άλλοι γι'αυτόν, θεωρεί ότι αξιόλογη απάντηση σε δέκα τενεκέδες ΤΝΤ είναι ο θάνατος χιλιάδων αμάχων κάτω από αεροπορικές βόμβες. Ελευθερώστε τώρα τους σκλάβους ενός φασισμού που ξεχνάει την Ιστορία τόσο επιδεικτικά και αναγκάζεται να την επαναλάβει.

https://www.december18th.org/
-----------------------------------------
Αυτή είναι η Παλαιστινιακή "απειλή"



Κι αυτή, η...γεμάτη ισορροπία και σύνεση, απάντηση από τις δυνάμεις του Ισραήλ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ζηταμε να σταματησετε ρε γαμωτο τους βομβαρδισμους...η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο...

οπως ελεγαν και στο ραδιο αρβυλα:

η ονομασια γαζα εγινε συμβολικη ρε που*τη μου...δλδ οσο καιρο γνωριζω αυτην την τοποθεσια..απο τοτε που με θυμαμαι..παντα σφαζονται ρε γμτ...ολοι γαζωμενοι..

δεν παει μπροστα ο τοπος...μικρα παιδια μπλεκονται , τυφλωνονται σε θρησκευτικους φανατισμους και στρεφονται στον πολεμο βλεποντας το ως παιχνιδι απο πολυ μικρα...

ας σταματησει αυτο ρε γαμτ...το σιχαινομαι...τι ζωα που ειναι ολοι τους...



ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ....γλυκια μου λεξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να πω ότι συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λέγονται. Αλλά θα ήθελα να σχολιάσω μερικά κεντρικά σημεία.

Πρώτ' απ' όλα, φταίει και ο λαός. Και ειδικά ο Ισραηλινός, που απολαμβάνει επίσημη διαδικασία εκλογής ηγετών, στην οποία συμμετέχουν όλοι. Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο με τη Χαμάς και τους Παλαιστίνιους (δε νομίζω να επέλεξαν οι Παλαιστίνιοι τη Χαμάς ως εκπρόσωπό τους). Εφ' όσον λοιπόν ο λαός έχει, έστω τυπικά, τον έλεγχο της εξουσίας, οφείλει να κάνει τις τυπικότητες αυτές ουσιαστικές ενέργειες, και να παρεμβαίνει όπου διαφωνεί. Υπάρχουν καθόλου Ισραηλινοί που να διαμαρτύρονται και να απαιτούν να καθαιρεθεί η κυβέρνηση της χώρας τους από την εξουσία;

Αν υπάρχουν (που πολύ αμφιβάλλω, και τότε θα είναι λίγοι), αυτό σημαίνει ότι δεν εκτελούν το καθήκον τους να παρεμβαίνουν στην πολιτική ζωή της χώρας (γιατί δεν είναι μόνο οι εκλογές κάθε 4 χρόνια πολιτική). Αν δεν υπάρχουν, ακόμα χειρότερα. Εν πάσει περιπτώσει, έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι Ισραηλινοί, λόγω της έπαρσης που τους διακρίνει, έχουν πολύ κακή, ανέχονται ή ακόμα εγκρίνουν σιωπηλά τις πράξεις της κυβέρνησής τους.

Έπειτα, υπάρχει το ζήτημα της αντίδρασης της διεθνής κοινότητας. Στην περίπτωση του Σαντάμ, υπήρχαν συμφέροντα να υποκινήσουν τις διεθνείς αντιδράσεις και το ξέρετε. Στην περίπτωση όμως αυτή, έχουμε τις ΗΠΑ να φοβούνται να φέρουν αντίρρηση στο πανίσχυρο εβραϊκό λόμπι (όπως είπε και κάποιος πιο πριν), την Ε.Ε. ναι μεν να απαιτεί κατάπαυση του πυρός αλλά να φοβάται (όπως πολύ σωστά είπε ο μιβ) να αντιδράσει ανοιχτά (και δυστυχώς οι αναλυτές προβλέπουν ότι και στο μέλλον, παρά το ότι η Ε.Ε. θα αποτελεί σημαντική οικονομική δύναμη, δε θα μπορέσει να την εκφράσει σε μεγέθη διπλωματίας και -αν και αντιτίθεμαι στο συγκεκριμένο- στρατιωτικής δράσης. Οι υπόλοιποι τί κάνουν δεν ξέρω, αλλά δεν έχω ακουστά να διαμαρτυρήθηκε η Ρωσία ποτέ για ανθρώπινα δικαιώματα, και εξάλλου δε θα ήθελε να βρεθεί σε ρήξη με τις ΗΠΑ. Για την Κίνα, την Ινδία, την Ιαπωνία και την Αυστραλία (και για άλλα κράτη) δεν ξέρω τί στάση τηρούν και γι' αυτό θα αποφύγω να τις σχολιάσω.

Για αυτό που ειπώθηκε σχετικά με το κατά πόσο πρέπει να ασχολούνται τα παιδιά με σοβαρά ζητήματα, πρέπει να πω ότι η ενασχόληση με αυτά δεν αποκλείει και το παιχνίδι και το "να είσαι παιδί". Αν δε μάθει από μικρό να έχει δική του κρίση και άποψη, στο μέλλον θα γίνει υποχείριο των media και όσων κρύβονται πίσω από τις κυβερνήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top