Αιματηρές συγκρούσεις στη Λωρίδα της Γάζας

Ποιος οργανισμός πιστεύετε ότι μπορεί να εγγυηθεί την ασφάλεια στη Μ. Ανατολή?
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ευρωπαϊκή Ένωση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αραβικός Σύνδεσμος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ν.Α.Τ.Ο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 0 0.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Zedblue, μην μπαίνεις σε τέτοιο τρυπάκι, γιατί έχεις άδικο. Η νύξη σου, δηλαδή, για το το ολοκαύτωμα ποια είναι; Ότι είναι μύθος; Δεν το νομίζω και δεν σκοπεύω να ακυρώσω την ιστορική αλήθεια επειδή απεχθάνομαι το κράτος του Ισραήλ. Σε κάθε τέτοια ευκαιρία βγαίνει στη φόρα ο άκρατος αντισημιτισμός που ανέκαθεν έχουν οι Έλληνες, αλλά ακόμη κι αν σφάξουν τα 3 εκατομμύρια Παλαιστινίους, ο ρατσισμός εναντίον του λαού του Ισραήλ δε νομιμοποιείται.
Κάποια πράγματα, όπως ότι όντως υπάρχει κάποιο εβραικό λόμπι, ότι γενικά ξέρουν να στηρίζουν τα συμφέροντά τους, οκ, αλλά κάποιες φορές η συνομωσιολογία καταντάει γραφική.
Άσχετα αν συμπαθεί κάποιος τους Εβραίους ή όχι, η ιστορική αλήθεια δεν ακυρώνεται. Προσωπικά είμαι κατά της ποινικοποίησης της άρνησης του Ολοκαυτώματος, αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανιστόρητο και ιδιοτελή τον κάθε αρνητή του. By far, το πλέον άθλιο βιβλίο που έχω διαβάσει (αποσπάσματα βέβαια) είναι το Εβραίοι: Όλη η αλήθεια, του φασίστα νεοναζί Πλεύρη. Σε καμία περίπτωση δεν σε παρομοιάζω με αυτόν τον ανώμαλο, βέβαια, αλλά η στάση σου για τους Εβραίους είναι καθαρά προκατειλλημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Από πότε έγινε ιστορική αλήθεια ρε miv? Επειδή το λένε αυτοί δηλαδή αποτελεί ιστορικό γεγονός? Δεν το λέει μόνο ο Πλεύρης αλλά και πολλοί ξένοι. Και εν πάσει περιτπώσει, δεν είναι αυτό το θέμα. Είπε ότι δεν κέρδισαν τίποτε αό τον πόλεμο στον Λίβανο. Αυτό σχολίασε αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, σχολιάζω κυρίως το άλλο, γιατί αυτό είναι το σοβαρό. Δεν ξέρω αν μπορούμε να κρίνουμε την επιτυχία ενος πολέμου μετά από δύο χρόνια. Σχετικά με το ολοκαύτωμα σε παραπέμπω στις φωτογραφίες και τις μαρτυρίες του Αμερικάνικου και του Σοβιετικού στρατού. Δεν δέχομαι αυτά που λες. Γιατί παρ'ολο που οι Έλληνες γενικά είναι αντισημίτες, αν ρωτήσεις οποιονδήποτε θεσσαλονικιό άνω των 80, θα σου πει συγκεκριμένα για τη Θεσσαλονίκη πόσους πήρανε. Τέλος πάντων, την αλήθεια δεν την διαπραγματεύομαι και δε με νοιάζει αν ακούγεται χαζό αυτό. Άλλο το Ολοκαύτωμα, άλλο η Παλαιστίνη. Εσύ τα μπλέκεις χωρίς λόγο και κάνεις και ιστορικό φάουλ. Παραλληλισμό μπορείς να κάνεις, όχι και τέτοια ισοπέδωση όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Καλά ούτε εγώ την διαπραγματεύομαι αλλά πολύ offtopic βγήκαμε μου φαίνεται. Και μην είσαι τόσο απόλυτος. Κάτι παραπάνω ξέρω από τον πατέρα μου που το έχει ψάξει/ζήσει καλά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ξέρει ο πατέρας σου. Ξέρω τι έχω ψάξει εγώ, δεν τον ξέρω κιόλας τον πατέρα σου. Αλλά οκ, καλώς που βγήκαμε offtopic γιατί σου ξαναλέω κουβέντα διαπραγμάτευσης του Ολοκαυτώματος για μένα δεν υπάρχει. Κι αν δεν ήταν 6 εκατομμύρια και ήταν 1, δε με αφορά, το ίδιο κάνει. Σε κάποια πράγματα που ορισμένοι αμφισβητούν για πολύ συγκεκριμένους λόγους, θα συνεχίσω να είμαι απόλυτος.

Ξεκαθαρίζω ότι θεωρώ Χίτλερ τους Χαμάς/Ισραήλ, αν και σε πολύ μικρότερες αναλογίες. Προσωπικά, όπως πάντα, θεωρώ θύματα τους δύο λαούς και όχι τις ηγεσίες, στις οποίες ρίχνω την ευθύνη. Ακόμη κι έτσι, πρέπει να γίνει διάκριση μεταξύ της σχέσης επίθεσης Χαμάς και Ισραήλ, γιατί είναι δυσανάλογες. Για μένα η ηθική αυτουργία ανήκει στη διεθνή κοινότητα που οπλίζει το χέρι των IDF. Εγκληματίες είναι η Χαμάς και η κυβέρνηση του Ισραήλ που αντίστοιχα σύρουν Παλαιστινίους και Εβραίους στη σφαγή. Απόδειξη του διαρκούς χάσματος μεταξύ κυβερνήσεων και λαού, είναι αυτή τη στιγμή που μιλάμε το χάσμα μεταξύ ευρωπαίων και ευρωπαικών κυβερνήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Για να κλείσουμε το άσχετο αυτό θέμα, το ολοκαύτωμα είναι ιστορική πραγματικότητα και δεν έπληξε μόνο τους εβραίους, αλλά και άλλες εθνικές και κοινωνικές ομάδες (Κομμουνιστές, θρησκευόμενους, λογίους και ομοφυλόφιλους).

Νέες ειδήσεις:
(1) Παλαιστινιακές πηγές αναφέρουν ότι υπάρχουν 8 Παλαιστίνιοι νεκροί από τις χερσαίες επιχειρήσεις του ισραηλινού στρατού.
(2) Η Παλαιστίνη έχει αποκλειστεί από στεριά, αέρα και θάλασσα, με μικρές δυνατότητες για προμήθεια φαρμάκων και τροφίμων.
(3) Το Ισραήλ ετοιμάζεται να εισέλθει σε προσφυγικούς καταυλυσμούς.
(4) Η πρόταση της Λιβύης για καταδίκη της ισραηλινής αποστολής και για εξεύρεση άμεσης λύσης (κυρίως προσωρινή ανακοχή) καταψηφίστηκε στο Συμβούλιο Ασφαλείας του Ο.Η.Ε.
(5) Μάλιστα, οι εκπρόσωποι των Η.Π.Α. και της Μ. Βρετανίας προτρέπουν τη Χαμάς να σταματήσει την τρομοκρατία και την κατηγορούν ως μόνο υπαίτιο της σημερινής κατάστασης στη Μ. Ανατολή. Με αυτό τον τρόπο, αναιρούν τη δήλωση των Υπουργών Εξωτερικών των χωρών για ανακοχή και για συμπαράσταση προς τον Παλαιστινιακό λαό.
(6) Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα φτάσει αρχικά στο Κάιρο και στη συνέχεια στο Ισραήλ για να συζητηθεί η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
(7) Ο Ομπάμα επέστρεψε από τη Χαβάη και μένει τώρα σε ένα πεντάστερο ξενοδοχείο στην Ουάσινγκτον, γράφοντας στα τέτοια του τα τεκταινόμενα. Μέχρι νεοτέρας, μας επαναφέρει στην πραγματικότητα και μας λέει ότι δεν θα έχει και καμία διαφορά από το Μπους. Πάνε οι αλλαγές, οι μαύροι και η άλλη Αμερική. Αυτά ήταν καλά για την εκστρατεία.
(8) Οι Ευρωπαίοι ηγέτες, πλην ελαχίστων και του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν (προς τιμήν του), συνεχίζουν να τρώνε, σαν παχύδερμα, τις γαλοπούλες και τα κουλούρια των Χριστουγέννων, αγνοώντας, μάλλον, ότι ο Ιησούς Χριστός δεν ήταν Γερμανός, Γάλλος, Άγγλος, Σουηδός ή Ολλανδός, αλλά Παλαιστίνιος με μία μικρή διαφορά, ότι τότε Ισραήλ ήταν η Ρώμη.
-----------------------------------------
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=h8BwNqO0Cbo[/ame]



Για να κάνω κι ένα συμπλήρωμα, έγραψε κάποτε μια εβραία:
"Συγχωρούμε τους Άραβες που σκοτώνουν τα παιδιά μας, αλλά δεν τους συγχωρούμε ότι μας αναγκάζουν να σκοτώσουμε τα δικά τους. Ειρήνη θα έχουμε όταν μάθουν ν'αγαπάνε τα παιδιά τους πιο πολύ απ'οτι μισούν εμας."
Και υποψιαζόμενος ότι αυτό κολλάει μόνο στη Χαμάς και όχι στους Παλαιστίνιους, έχω ν'απαντήσω όπως θα έκανε ο οποιοσδήποτε, ότι Ειρήνη θα έρθει όταν το κράτος του Ισραήλ μάθει να σέβεται την Ιστορία του λαού του, πέρα από τον κρύο που έριξε ο Αβραάμ στη Σάρα ένα μεσημεράκι εκεί κάτω στον Ιορδάνη που κατέβηκε το ξεκώλι να πλύνει ρούχα.

*Συγκεκριμένα το από πάνω το πε η Golda Meir, σιδηρά κυρία του νεότερου Ισραήλ και στυγνή αντιισλαμίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Πριν λιγο Ισραηλινοι βομβαρδισαν την κεντρικη αγορά..ελεος..μα τι φταιει τελος παντων ο αθωος κοσμος στα "βρωμικα" σχεδια τους?500 πλεον οι νεκροι και 2.500 τραυματιες και ακομα ο απολογισμος δεν εχει σταματησει.....Επισης η Χαμας λεει οτι κρατα 2 Ισραηλινους στρατιωτες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Βασικά,οι περισσότεροι αναλυτές που συνεργάζονται με μεγάλα δίκτυα ενημέρωσης πέρα από τους κατοίκους του Ισραήλ θεωρούν αποτυχημένη εκείνη την επιχείρηση και τους λόγους τους απαρίθμησε κάποιος πριν από μένα.Είσαι αρνητικά επηρεασμένος, οπότε κι αυτό που λέω τώρα θα το αμφισβητήσεις.

End of story από μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίτα, άμεσα ισχύει γιατί στην ουσία μετά τον πόλεμο του Λιβάνου, η Χεζμπολάχ όχι μόνο δεν ηττήθηκε, αλλά ενισχύθηκε κι αυτή τη στιγμή να ξέρετε ότι έχει διπλάσια μέλη από τότε. Το θέμα είναι ότι από τις μαλακίες του Λιβάνου, με τις σχετικά μεγάλες απώλειες και τη μηδενική έκβαση, έχουν μάθει πολλά και σε αυτή την εισβολή στη Γάζα έχουν καλύτερη οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Βασικά,οι περισσότεροι αναλυτές που συνεργάζονται με μεγάλα δίκτυα ενημέρωσης πέρα από τους κατοίκους του Ισραήλ θεωρούν αποτυχημένη εκείνη την επιχείρηση και τους λόγους τους απαρίθμησε κάποιος πριν από μένα.Είσαι αρνητικά επηρεασμένος, οπότε κι αυτό που λέω τώρα θα το αμφισβητήσεις.

End of story από μένα

Για όνομα του θεού. Την μια τα ΜΜΕ κατευθύνουν και χειραγωγούν την κοινή γνώμη, την άλλη τα πιστεύετε σε ό,τι λένε. Ε ρε παιδιά, τέλος κι από μένα, αλλά προσέχετε λίγο τι λέτε. Όχι όποτε μας βολεύει "το είπαν τα ΜΜΕ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν χρησιμοποίησα αυτή την έκφραση. Απλά θα μιλάμε καθαρά. Προσωπικά δεν δέχομαι θεωρίες συνομωσίας ούτε για τους Εβραίους, ούτε για κανέναν άλλον. Αυτά είναι κολλήματα. Η κουβέντα πρέπει να γίνεται σε άλλη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τέλος miv. τα λεγόμενα ήταν του PIL, δεν ήταν δικά σου, οπότε δεν χρειαζόταν να απαντήσεις. Όσο για τις θεωρίες συνομωσίας, ναι, όλος ο κόσμος έχει κόμπλεξ με τους Εβραίους και τις έχει κατασκευάσει, γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι φίλε μου, απλά ανέκαθεν όλοι οι λαοί του κόσμου πρέπει να έχουν κάποιον στον οποίο να φορτώνουν τα πάντα. Και, καλώς ή κακώς, συνήθως αυτό το εξιλαστήριο θύμα είναι αυτός που είναι πιο πετυχημένος. Και όντως, σχεδόν σε όλες τις χώρες, φτωχοί ή πλούσιοι, οι Εβραίοι ήταν ανέκαθεν από τις πιο πετυχημένες κοινότητες. Γνωστό το σύνδρομο και για τους Έλληνες. Η δική τους ανικανότητα να διαμορφώσουν σοβαρή διπλωματία, συνήθως χρεώνεται ως...αμερικάνικη συνομωσία. Δεν είναι έτσι όμως. Η, πιο σωστά, δεν είναι πάντα έτσι...
Το πρόβλημα είναι ο Καραμανλής, ο Obama, η Λίβνι, ο Αχμαντινετζάντ. Δεν είναι το πρόβλημα ο Γιάννης, ο John, ο David ή ο Μωχάμεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μεγάλα δίκτυα ενημέρωσης δεν εννοώ της Ελλάδας,αν είναι δυνατόν κι απορώ πως το σκέφτηκες.....Υπάρχει ζωή κι έξω από την Ελλάδα,αλλά όπως είπα κάτι θα έβρισκες για να αμφισβητήσεις τα λεγόμενα μου;)

Α,και πουθενά δεν έχω βρίσει και μετά θεοποιήσει τα ΜΜΕ,μη γενικολογείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μεγάλα δίκτυα ενημέρωσης δεν εννοώ της Ελλάδας,αν είναι δυνατόν κι απορώ πως το σκέφτηκες.....Υπάρχει ζωή κι έξω από την Ελλάδα,αλλά όπως είπα κάτι θα έβρισκες για να αμφισβητήσεις τα λεγόμενα μου;)

Α,και πουθενά δεν έχω βρίσει και μετά θεοποιήσει τα ΜΜΕ,μη γενικολογείς

Sorry, αλλά αυτό που καταλαβαίνω από το post σου είναι ότι λες το εξής: Μόνο στην Ελλάδα τα ΜΜΕ διαστρεβλώνουν την αλήθεια, στο εξωτερικό όχι. (Ασχολίαστο)
Αν δεν εννοείς αυτό, τότε το διατύπωσες λάθος. Και είπαμε τέλος, μην δίνεις συνέχεια. Πάμε να χαρούμε λίγο την νίκη της ΠΑΟΚάρας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μην απαντήσω σε πράγματα που προκαλούν τη λογική μου.Όχι το BBC και άλλα πολλά τα εμπιστεύομαι εκτός αν είναι μια ακόμα συνωμοσία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μην "κολλάτε" στις διατυπώσεις. Σημασία έχει ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε εκατοντάδες άνθρωποι σκοτώνονται άδικα. Πολλά ιατρικά κέντρα στη Γάζα έχουν έλλειψη φαρμάκων (συμπεριλαμβανωμένων αναισθητικών και γαζών). Και οι Ισραηλινοί και οι Παλαιστίνιοι βρίσκονται σε τραγική κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, όχι ότι το BBC είναι πάντα αξιόπιστο (όταν, ας πούμε, μιλούσε πριν ένα μήνα για ελληνική νεολαία τραμπούκων και βανδάλων), αλλά το γεγονός ότι ο Λίβανος ήταν στρατηγική ήττα του Ισραήλ είναι αδιαμφισβήτητο και προσωπικά δεν το στηρίζω σε δημοσιεύματα, αλλά στο αποτέλεσμα που αυτή τη στιγμή έχει περιέλθει ο Λίβανος.
Τέλος πάντων, το ζήτημα, νομίζω, είναι αυτό που λέει ο unzip. Δεν είναι καν η ώρα απόδοσης ευθυνών.
-----------------------------------------
Με τη βοήθεια των Αμερικανών, εδώ και δύο χρόνια αποκαλύφθηκε ότι οι Ισραηλινοί έχουν κατασκευάσει ομοίωμα της Γάζας για να εξασκηθούν στον ανταρτοπόλεμο. Φαίνεται ότι δεν ήταν τόσο "συγκυριακή" επίθεση, αλλά μάλλον προσχεδιασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Σύμφωνα με το άρθρο του BBC (https://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7810804.stm):
(1) Ένας ισραηλινός πύραυλος χτύπησε ένα σπίτι στη πόλη Shujaiya και σκότωσε μία μητέρα και 4 από τα παιδιά της.
(2) 17 νεκροί και 130 τραυματίες από πυρά ισραηλινών κοντά σε σχολεία στην κεντρική αγορά της Γάζας.
(3) 32 ρουκέτες εκτοξεύτηκαν από τους Παλαιστίνιους με στόχο το Νότιο Ισραήλ, με αποτέλεσμα μία γυναίκα να τραυματιστεί ελαφρά.
(4) Στη Δυτική Όχθη, διαμαρτυρίες ξέσπασαν κατά της επίθεσης του Ισραήλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top