Δημόσιος Θηλασμός

Δημόσιο Θηλασμός

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 29 63.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 7 15.2%

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κατ'αρχήν τα βράφη θέλουν θηλασμό κάθε τρείς ώρε και δεύτερον έτσι κι αλλιώς μια γυναίκα η οποία περνά την περίοδο της λοχείας δεν είναι κια συνέχεια για καφέ...

Δεν καταλαβα σε τι δε συμφωνησες και απαντησες ειδικα στο μηνυμα μου.
Το αν το μωρο πειναει καθε 2 ή 3 ωρες εχει διαφορα?
Φυσικα και η γυναικα με νεογεννητο δεν ειναι συνεχεια εξω, αλλα πολλες γυναικες επιλεγουν να θηλαζουν για αρκετους μηνες μετα τη γεννηση του μωρου τους και αυτος δεν ειναι λογος να τις αποτρεπει απο το να βγουνε καπου εξω με το μωρο εαν το επιθυμουν.
Αυτοι που νιωθουν αβολα εχουν οι ιδιοι το προβλημα και οχι η μανα που θα ταισει το μωρο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον καταλαβενω οτι ενα μωρο θελει πολυ συχνα θηλασμο, αλλα οχι και να καθομαι σε μια καφετερια και ξαφνικα η μανα στο παραδηπλα τραπεζη να αρχισει να θηλαζει. Ουτε κακο μου κανει, ουτε μου χαλαει την αιστιτικη ουτε τπτ τετιο, χ*στικ@ εγω τι κανει αυτη, αλλα μου καθετε ασχημα.Στο κατω-κατω ας παει καπου πιο απομερα και με καμια κουβερτουλα τριγυρω οπως ειπανε και αλλα παιδια. Δεν νομιζω να ειναι και τοσο συχνα που θυλαζει το μωρο ωστε να μην μπορει να το θυλασει πριν φυγει απο το σπιτι και μολις γυρισει. Ποσες ωρες θα λειπει;
Αν δημοσια θεωριτε και μεσα στο σπιτι της με 2-3 φιλες τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,αλλη περισταση αυτη.
Και οχι, δεν θα αφηνα τν συντροφο μου να θυλασει δημοσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Λοιπον καταλαβενω οτι ενα μωρο θελει πολυ συχνα θηλασμο, αλλα οχι και να καθομαι σε μια καφετερια και ξαφνικα η μανα στο παραδηπλα τραπεζη να αρχισει να θηλαζει. Ουτε κακο μου κανει, ουτε μου χαλαει την αιστιτικη ουτε τπτ τετιο, χ*στικ@ εγω τι κανει αυτη, αλλα μου καθετε ασχημα.Στο κατω-κατω ας παει καπου πιο απομερα και με καμια κουβερτουλα τριγυρω οπως ειπανε και αλλα παιδια. Δεν νομιζω να ειναι και τοσο συχνα που θυλαζει το μωρο ωστε να μην μπορει να το θυλασει πριν φυγει απο το σπιτι και μολις γυρισει. Ποσες ωρες θα λειπει;
Αν δημοσια θεωριτε και μεσα στο σπιτι της με 2-3 φιλες τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,αλλη περισταση αυτη.
Και οχι, δεν θα αφηνα τν συντροφο μου να θυλασει δημοσια.

Ρε κρόνε θυλάζει το παιδί της δεν κόβει τα νύχια της, αν δεν σου αρέσει το θέαμα υπάρχει και ο λαιμός που μεταφέρει το βλέμμα σου αλλου:P .
Με την προσθήκη μιας κουβέρτας ας θυλάξει το παιδί της όπου θέλει και κυρίως για να προστατευθεί εκείνη απο τα αδιάκριτα βλέμματα και όχι επειδή είναι ένα αποκρουστικό θέαμα, αν είναι δυνατόν.
Πρώτα απο όλα παίζει ρόλο το παιδί να μην πεινάσει και μετά αν ενοχλεί κάπιους και εμένα με ενοχλεί ο τρόπος που μπορεί να τρώει ο κάθε άχρηστος το φαγητό του στο απέναντι τραπέζι αλλα δεν θα πάω να του πω να σταματήσει να τρώει γιατί ενοχλεί το οπτικό μου πεδίο.
Άλλωστε δεν προσκαλεί κανέναν να την κοιτάξει και όντως το παράδειγμα με την παραλία και τις γυμνόστηθες ήταν πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αυτό που εννοώ είναι οτι δεν είναι απόλυτα απαραίτητο μια γυναίκα να θηλάζει δημόσια. Βέβαια, αν υπάρχει ανάγκη μια γυναίκα να θηλάσει το μωρό της προφανώς και πρέπει να το κάνει αλλά διακριτικά. Αυτό που μου φαίνεται προκλητικό είναι να το κάνει μπροστά σε όλο τον κόσμο ενώ έχει δυνατότητα να το κάνει κάπου αλλού ή πιο διακριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Νομιζω οτι η λεξη "προκλητικο" δεν ταιριαζει καθολου στην περισταση. Συμφωνω για τη διακριτικοτητα, γιατι σε καποιους φερνει αμηχανια ο δημοσιος θηλασμος, αλλα οχι οτι ειναι και προκλητικο θεαμα η γινεται επιτηδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που είδα θηλασμό, έβαλα τα κλάμματα. Νομίζω ότι είναι η πιο τρυφερή εικόνα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Σαφώς και δεν έχω πρόβλημα αν τύχει και γίνει δημόσια και σαφώς δεν θα λογαριάσω τον κόσμο αν το παιδί μου ΠΡΕΠΕΙ να φάει και βρίσκομαι εκτός σπιτιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιαννη πρωσοπικα δεν εχω προβλημα, για αυτο εγραψα κιολας οτι χ*στικ@ τι κανει η αλλη με το μωρο της. Δεν μου χτυπαει σαν θεαμα αλλα σαν ιδεα.
"Με την προσθήκη μιας κουβέρτας ας θυλάξει το παιδί της όπου θέλει και κυρίως για να προστατευθεί εκείνη απο τα αδιάκριτα βλέμματα και όχι επειδή είναι ένα αποκρουστικό θέαμα" Αυτο ακριβος ενοουσα και εγω;)
Και δεν διαφωνω για το παιδι, φυσικα και πρεπει να φαει οταν πειναει, ιδικα σε αυτην την ηλικια... Ομως ειναι πολυ καλητερα να το θηλασει πριν φυγει απο το σπιτι και να επιστρεψει αν αυτο ειναι εφικτο πρωτου πεινασει και παλι το μωρο ωστε να αποφευχτει η αναγκη να το θυλασει δημοσια.
Ομως για δικη μου συντροφο δεν θα την αφηνα να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Νομιζω οτι η λεξη "προκλητικο" δεν ταιριαζει καθολου στην περισταση. Συμφωνω για τη διακριτικοτητα, γιατι σε καποιους φερνει αμηχανια ο δημοσιος θηλασμος, αλλα οχι οτι ειναι και προκλητικο θεαμα η γινεται επιτηδες..


Επειδή ξέρω για τέτοιο περιστατικό, όταν δηλαδή μια μητέρα είχε τη δυνατότητα να θηλάσει το μωρό της κάπου πιο απόμερα και το έκανε μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο, ναι το θεωρώ προκλητικό. Κι επιπλέον εγώ δεν θα αισθανόμουν καθόλου άνετα να κάνω κάτι τέτοιο μπροστά σε κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο ίδιο επεισόδιο "Φιλαράκια" ο Ross αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα να δοκιμάσει το γάλα που πίνει το μωρό του από το στήθος της μητέρας του...

...ούτε να το σκέφτομαι να σας ρωτήσω ε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Στο ίδιο επεισόδιο "Φιλαράκια" ο Ross αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα να δοκιμάσει το γάλα που πίνει το μωρό του από το στήθος της μητέρας του...

...ούτε να το σκέφτομαι να σας ρωτήσω ε; :hmm:

Φυσικά και να ρωτήσεις και η απάντηση μου είναι

Ν Α Ι !!!
Δεν υπάρχει περίπτωση όταν η γυναίκα μου μείνει έγκυος να μην δοκιμάσω το γάλα της (σε διάφορους συνδυασμούς στο καφέ, στο κεικ κτλ:P )
Το γάλα δεν είναι έκριση του οργανισμού άλλωστε εδώ γευεσαι τα σάλια της συντρόφου σου το γάλα μας χάλασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γευεσαι τα σάλια της συντρόφου σου

αυτό θα πει "γείωση"... μα...πως το απομυθοποιείς έτσι το όλο πράγμα βρε παιδί μου??? :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
αυτό θα πει "γείωση"... μα...πως το απομυθοποιείς έτσι το όλο πράγμα βρε παιδί μου??? :P:P:P:P

:P :P :P :P :P
Ναι ήταν λίγο ξερό αλλα ήθελα να το τονίσω λίγο




(Δεν λες πάλι καλά που δεν συνέχισα την περιέγραφη με περισσότερα παραδείγματα ):D :D :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το μητρικό γάλα είναι αρκετά... αλμυρο :P


στο θέμα μας λοιπόν :P



για μένα το τάισμα ενός μωρού δεν έχει σημασία αν γίνεται από ένα μπιμπερό ή απ το στήθος της μητέρας του.
Τη στιγμή που το θηλάζει, δεν υφισταται σαν ερωτογενής ζώνη το στήθος... είναι απλά ένα γεμάτο χορταστικό μπιμπερό για το στρουμπουλό μωρό που πεινάει!

Δεν θα ενέκρινα τη δημοσιότητα για μόνο ένα λογο....
ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ απ τον κόσμο και τη φασαρία
εγώ δηλαδή όταν έρθει με το καλό η ώρα που θα θέλω να το κάνω, ΜΟΝΟ αυτό θα με απασχολήσει... μήπως υπάρχει πολύ φασαρία από τριγυρω και το μωρό μου δεν μπορει να φάει ΗΡΕΜΑ!!!! (ας μην ξεχνάμε ότι η ώρα του φαγητού είναι ιερή στιγμή και όλοι θέλουν την ηρεμία τους)
αν ενοχληθεί ο κόσμος, δε με απασχολεί καθόλου.... μα καθόλου!
όταν ο άλλος πλατσανάει απέναντι τα χείλη του όταν τρωει, ή μασουλάει με ανοιχτό το στόμα και φαίνονται όλα τα μασίδια, ή όταν ρεύεται χωρίς κανέναν ενδιασμό γιατί ειναι... φυσικο! ε δεν μπορώ να πω ότι το μωρό που θηλάζει είναι άσχημο θέαμα :P

όμως θα ήθελα να επεκταθώ λίγο περισσότερο....
εδώ στη δουλειά μου, πολλές φορες γινονται διάφορες κουβέντες.... γεννησαν προσφατα και δυο κοπελες....

ακουω λοιπον γυναικες που λενε σιγουρες και κατηγορηματικά οτι ΑΥΤΕΣ ΔΕ ΘΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ! οτι θα ΚΟΨΟΥΝ το γάλα κατευθείαν.... ξέρω κι όλας μια που το έκανε πράξη!
δεν ξέρω ρε παιδιά... ΑΥΤΟ εμενα μου ακουγεται ΚΑΠΩΣ... κι όχι το αν θα δω καποια να ταϊζει το μωρο της δημόσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
δεν ξέρω ρε παιδιά... ΑΥΤΟ εμενα μου ακουγεται ΚΑΠΩΣ... κι όχι το αν θα δω καποια να ταϊζει το μωρο της δημόσια

Δε βλέπεις ευαγγελάτο ε??:P Κι όμως το συστηνουν πολλοι γυναικολόγοι το να μη θηλάσεις το παιδί σου για 2 λόγους πιο συνηθισμένους: ο ενας είναι για τις διαφορες χημικές ουσίες που περιέχουν πλέον οι τροφές που τρώμε κ μεταφέρονται στο βρεφος με τον θηλασμό( και μπουρου μπουρου όλα αυτά που έδειξε ο ευαγγελάτος στην εκπομπή του με τις μητερες που θήλαζαν και τις εξετασεις που τους εκαναν...) και ο άλλος έιναι οι ορμόνες. Κυρίως σε γυναίκες που γεννησαν με εξωσωματική πολλές φορές τους το απαγορευουν λόγω των ορμονών που έλαβαν πριν και κατά τη διαρκεια της κυησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χωρίς να θέλω να θίξω τον κύριο Ευαγγελάτο και τον κάθε κύριο Ευαγγελάτο, έχω τις επιφυλάξεις μου περί όλων αυτων που "και καλα βγαινουν στην φορα" μιας που ΞΕΡΩ οτι υπάρχουν ΓΝΩΣΤΟΙ γιατροί που ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ απο τις ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ που παραγουν βρεφικα γαλατα για να τα λενε αυτα.....


@ Γιαννη εμένα πάντως δεν μου άρεσε σαν γεύση :P το λυπήθηκα το μωρό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α γι' αυτό τα λένε ε; όχι επειδή χάνουν χρήματα από το βρεφικό γάλα που δεν πουλάνε;

:P

edit: με πρόλαβε η ΚΟΥΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Isiliel, γιατι να μην δοκιμασω; Το οτι οι περισσοτερες πιθανοτιτες λενε οτι δεν θα μου αρεσει δεν λενε και οτι δεν θα δοκιμασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Λοιπον καταλαβενω οτι ενα μωρο θελει πολυ συχνα θηλασμο, αλλα οχι και να καθομαι σε μια καφετερια και ξαφνικα η μανα στο παραδηπλα τραπεζη να αρχισει να θηλαζει. Ουτε κακο μου κανει, ουτε μου χαλαει την αιστιτικη ουτε τπτ τετιο, χ*στικ@ εγω τι κανει αυτη,
Λες αυτο...

Και στο καπακι αυτο...
αλλα μου καθετε ασχημα.
Στο κατω-κατω ας παει καπου πιο απομερα και με καμια κουβερτουλα τριγυρω οπως ειπανε και αλλα παιδια.
Απλως στο λεω γιατι με μπερδεψες...:redface: Τελικα σε ενδιαφερει απ' οτι καταλαβαινω.Αλλιως η προταση υθα σταματαγε στο χ@στηκα τι κανει.;)

Και αναφερομενος γενικα:Mιλαμε για θηλασμο ρε παιδια...οχι για να πλασαρουν ναρκωτικα!:confused:
Τι κουβερτες και σεντονια;:| Τι να κρυψει;Δεν θελει να σνιφαρει κοκα!
Αν ειναι οταν ειναι εξω και τυχει μια στο τοσο να συμβει αυτο , να βρουν καμια οικοδομη απομερη να πανε μεσα να το κανουν...Εχουμε κανει τα οποιο ομορφα,πιο τρυφερα και πιο ξεχωριστα πραγματα στην φυση να μας μοιαζουν "περιεργα"...
Τι διαολο μονο εγω οταν δω μια τετοια σκηνη αντι να περιεργηθω συγκινουμε κιολας για ολο αυτο το μεγαλειο;
Συγγνωμη γιατο υφος μου και δεν επιτιθεμαι σε καποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Τι να σας πω:hmm: :hmm: ??εγ'ω πάντως δε γνωρίζω κ πολλά για το θεμα..απλά μου φαίνεται λογικό κ κυρίως για τις ορμόνες όταν κανουν εξωσωματική αλλά και για τα συγκεκριμένα χημικά καθώς στις παρενεργειές τους αναφερονται τετοιου είδους σχόλια για τον θηλασμό οπότε δε μπορεί να ειναι όλα αυτά καλοστημενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top