Τα πάντα για τους εξωτερικούς δίσκους

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ο controller τι είναι και τι κάνει;:confused:

Και φυσικά είμαι χαζό και εννοούσα 160GB

ο controler είναι η κάρτα που βάλατε για να έχει ο υπολογιστής σου usb2...;)

το φαντάστηκα ότι εννοούσες GB, αλλά υπέθεσα ότι είναι απλά τυπογραφικό η απροσεξία...


Δες μήπως μές στο εξωτερικό κουτί δεν είναι καλά συνδεδεμένος ο δίσκος...(ποτέ δεν ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ο φίλος μου, μου έκανε δώρο έναν εξωτερικό δίσκο.
Είναι μέσα σε ένα USB κουτάκι που λέγεται ICYBOX IB-351StUS
O δίσκος είναι 160MB και νομίζω είναι SATA.
Επειδή δεν είχα USB2 μου έφερε και μια σχετική κάρτα και τον βάλαμε πάνω.

ICY BOX έχω κι εγώ. Πολύ "ποιοτικό" κουτάκι... :mad: Μέχρι και τα μέταλλά του, δεν έχουν επαφή με το δίσκο για να λειτουργεί ως τεράστια ψύκτρα, αλλά ένα μικρό κενό που αφήνει τις θερμοκρασίες να σηκώνονται σα τη φωτιά. Δεν έχω ξαναγοράσει οτιδήποτε για PC από το Πλαίσιο. Μόνο άλλα προϊόντα κι αυτά με χίλιες σκέψεις.

Χίλιες φορές οι δίσκοι να μπαίνουν εσωτερικοί.-


Στον Event Viewer έχω τα εξής warnings:

1.
{Lost Delayed-Write Data} The system was attempting to transfer file data from buffers to \Device\HarddiskVolume3. The write operation failed, and only some of the data may have been written to the file.

Βγάλε το κουτί με το δίσκο και σύνδεσέ το σε άλλο PC με USB 2.0 να δείς αν έχει την ίδια συμπεριφορά. Αν όχι, τον πίνει ο Controller, αν ναι τον πίνει ο δίσκος σου.

2.
Application popup: Windows - Delayed Write Failed : Windows was unable to save all the data for the file \Device\HarddiskVolume3\$Mft. The data has been lost. This error may be caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save this file elsewhere.

Καλώς τα μας... Γι αυτό δε μπορείς να δείς τίποτα από το δίσκο σου. Έχει γίνει corrupted το Master File Table που είναι ουσιαστικά το καταλογάκι με τα αρχεία που έχεις μέσα στο δίσκο, που είναι το κάθετί δηλαδή. Τα αρχεία σου είναι ακόμα εκεί όμως, μην τολμήσεις να κάνεις format! Κατέβασε το Knoppix Live CD (διανομή Linux εξολοκλήρου σε CD) και κάνε boot από εκεί αν θέλεις να πάρεις backup κάποια αρχεία. (Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο μην ανησυχείς, εδώ είμαι εγώ, το έχω πάθει κι εγώ κι έχω κάνει ακριβώς το ίδιο)

Υπάρχει και η λύση του chkdsk που δε την δοκίμασα ειδικά σε αυτό το δίσκο που είχε το ίδιο πρόβλημα, γιατί είχα α-backupάριστες κάτι σεζόν του LOST μέσα και δεν ήθελα να ρισκάρω τίποτα. Χίλιες φορές Linux να είμαι σίγουρος, παρά τα ημίμετρα του εκτοπλασματικού λειτουργικού με τα παραθύρια. Μόλις πάρεις τα Backup σου, κάνε κι ένα chkdsk πάντως κι αν δεν πετύχει μετά Format.

Μάλλον έκλεισες τον δίσκο την ώρα που μετέφερε δεδομένα. ΠΟΤΕ δε το κάνεις αυτό, και αν θες να τον κλείσεις γενικώς, πας κάτω στην μπάρα στο ρολόι και επιλέγεις το πράσινο βελάκι που λέει Safely Remove Hardware, αφαιρείς τον δίσκο από τη λίστα με το stop και μετά κλείνεις το κουμπάκι του Icy Box.

3.
An error was detected on device \Device\Harddisk2\DR8 during a paging operation.

Αδιαφορείς, εκτός κι αν στο κάνει συνέχεια, μα συνέχεια.

4.
The driver detected a controller error on \Device\Harddisk2\DR4.
Κάνε ευχέλαιο και προσευχή. Αν δεν έχεις κανένα άλλο πρόβλημα και τυγχαίνει να σου βγάζει μόνο αυτό το μήνυμα, ομοίως με την παραπάνω κατάσταση.


Αν μπορείτε να βγάλετε άκρη πείτε μου και μένα.
Επίσης αν χρειάζεστε περισσότερα στοιχεία, πείτε μου που να ψάξω να σας τα δώσω.

Βεβαίως! Θέλω το τηλέφωνό σου για να σου κάνω ερωτική εξομολόγηση και τη διεύθυνσή σου για να έρθω να σου κάνω καντάδα. :clapup:

Γνώμη μου. Βάλε τον δίσκο εσωτερικό, εκτός κι αν τον έχεις αποθηκούλα όπως εγώ που δε τον ανοίγω συχνά. Αν θες να μεταφέρεις αρχεία, πάρε ένα USB stick 4GB και κάνε δουλειά σου. 160GB τι θα μεταφέρεις σε άλλους υπολογιστές; Ταινίες από την εποχή του James Dean μέχρι σήμερα;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γνώμη μου. Βάλε τον δίσκο εσωτερικό, εκτός κι αν τον έχεις αποθηκούλα όπως εγώ που δε τον ανοίγω συχνά. Αν θες να μεταφέρεις αρχεία, πάρε ένα USB stick 4GB και κάνε δουλειά σου. 160GB τι θα μεταφέρεις σε άλλους υπολογιστές; Ταινίες από την εποχή του James Dean μέχρι σήμερα;

:rofl:

Είναι μεγάλη ιστορία καλό μου Valderaki. Το motherboard που έχω τώρα δεν τον υποστηρίζει και έχω πει πως θα κάνω αναβάθμιση τα Χριστούγεννα με το δώρο. Όμως ο φίλος μου που είναι σχετικός με υπολογιστές σκέφτηκε να μου πάρει αυτόν δώρο και να μη χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση. ...Όπως λέει ένας φίλος, "η υπόθεση έχει το χρώμα της κουρ@δας".
Σαφώς και καλύτερα εσωτερικός. Δεν θέλω να μεταφέρω τίποτα πουθενά έτσι κι αλλιώς και θα έκανα υπομονή ως τα Χριστούγεννα αλλά βλέπεις τώρα που το έχω το ριμάδι, θέλω να το χρησιμοποιήσω!

(το έχω το Knoppix ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χίλιες φορές οι δίσκοι να μπαίνουν εσωτερικοί.-

ή εκτος μιλάμε για εξωτερίκο έτοιμο δίσκο. Έχω έναν west digital (my book) και πραγματικά μου έχει λύση τα χέρια. Όταν πάω κάποιο ταξίδι δεν κάθομαι να σκέφτομαι αν έχω ξέχασει κανένα σημαντικό αρχείο και το σημαντικότερο δουλεύει άψογα! Εχω πέρασει και εγώ 1000 σκηνικά με case κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Ήφαιστος!

Δεν πα να χεις αγοράσει και εξωτερικό δίσκο τηλεκατευθυνόμενο ΝΙΚΚΟ, άμα κάνεις κουταμάρα θα τον πιεί και θα τρέχεις να σώζεις αρχεία. Αυτό που λέω είναι το πιό υγιές για δίσκο και τον χρήστη αυτού. Δίσκος πάντα εσωτερικός πλήν της περίπτωσης αποθηκούλα._

ΥΓ: Άσε που εγώ και τα USB είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση.:clapup:
ΥΓ2: Άσχετο αλλά, παιδάκι μου...εσύ είσαι η χαρά των καταστημάτων!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΥΓ2: Άσχετο αλλά, παιδάκι μου...εσύ είσαι η χαρά των καταστημάτων!:clapup:
H κατανάλωση μου αρέσει, με τρελένει, αλλα πάντα προσπαθώ να μην καταναλίσκομαι ο ιδίος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο δίσκος δούλεψε κανονικά στο φίλο μου, με τα δικά μου καλώδια.... ΘΑ ΣΚΑΣΩ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμ αρα η κάρτα είναι το πρόβλημα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πιθανότατα να φταίει η κάρτα λοιπόν, αλλά επειδή είμαι στόκος σε ό,τι έχει να κάνει με hardware, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Πριν βάλω τη USB2 κάρτα, υπήρχε ένα USB Hub με τέσσερις εισόδους, συν 2 USB (κάτω από εκεί που συνδέεται το ποντίκι.
Τώρα λοιπόν έχω και την κάρτα επάνω (τη USB 2) που έχει άλλες τέσσερις εισόδους.
Σύνολο 10 υποδοχές για USB. (4 USB2 και 6 USB-μπλα(δε ξέρω πως λέγονται).
Υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός υποδοχών USB που μπορεί να υποστηρίξει το motherboard, ή δεν έχει καμία σημασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η motherboard εχει μονη της μονο χ usb, βεβαια εσυ προσθετεις αν θες και αλλες usb ειτε με hub ειτε με καρτα.

Δοκίμασε να συνδέσεις τον δίσκο σε θύρα usb που υπήρχε πριν βαλεις την καρτα. αν δουλεψει σημαινει οτι δεν φταιει η καρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δοκίμασε να συνδέσεις τον δίσκο σε θύρα usb που υπήρχε πριν βαλεις την καρτα. αν δουλεψει σημαινει οτι δεν φταιει η καρτα.

Θες να πεις ότι αν δουλέψει φταίει η κάρτα...

Εγώ πιστεύω ότι κατά 95% φταίει η κάρτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Απλά βάλε τον δίσκο επάνω σε USB που να μην ανήκει στην κάρτα. Είναι αυτό που σου είπα, στις περιπτώσεις δηλαδή, να τον πίνει η κάρτα.

USB βάλε όσες θες. Το θέμα είναι ότι αν έχεις 10 συσκευές επάνω σε ισάριθμες USB, γονατίζει απίστευτα το σύστημά σου συν το ρεύμα που τραβάνε από το ίδιο το PC αν δεν έχουν δικό τους τροφοδοτικό.

10 usb τι συνδέεις επάνω κορίτσι μου; Χταπόδι ή τη μισή Logic DIS;8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θες να πεις ότι αν δουλέψει φταίει η κάρτα...

Εγώ πιστεύω ότι κατά 95% φταίει η κάρτα...
Σωστα ... τυπογραφικο λαθος ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και σε μια αναζήτηση που έκανα από google για σχετικά προβλήματα, βρήκα σε πολλά fora πως πολλές φορές φταίει η κάρτα. Το θέμα είναι φταίει η κάρτα σαν ποιότητα ή φταίει η κάρτα σαν σύνδεση;
Από την άλλη, οι drivers είναι παμπάλαιοι. Τους βρήκε από τα windows και δεν ξέρω αν και που μπορώ να βρω καινούργιους...

Δε μου λέτε; Για να βγάλω την κάρτα, κάνω πρώτα uninstall από device manager σωστα;
(έτσι ώστε όταν την ξαναβάλω, να την αναγνωρίσει απ' την αρχή)

@valder: δεν τα χρειάζομαι όλα. Μπήκαν λόγω USB2. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Και σε μια αναζήτηση που έκανα από google για σχετικά προβλήματα, βρήκα σε πολλά fora πως πολλές φορές φταίει η κάρτα. Το θέμα είναι φταίει η κάρτα σαν ποιότητα ή φταίει η κάρτα σαν σύνδεση;
Από την άλλη, οι drivers είναι παμπάλαιοι. Τους βρήκε από τα windows και δεν ξέρω αν και που μπορώ να βρω καινούργιους...

Δε μου λέτε; Για να βγάλω την κάρτα, κάνω πρώτα uninstall από device manager σωστα;
(έτσι ώστε όταν την ξαναβάλω, να την αναγνωρίσει απ' την αρχή)

@valder: δεν τα χρειάζομαι όλα. Μπήκαν λόγω USB2. :)

Μπορεί να είναι ελλατωματικά τα τσιπάκια της κάρτας και να θέλει αλλαγή ή να μην πατάει καλά η κάρτα στο σλοτάκι της μητρικής ή να είναι ελλατωματικό το σλοτάκι._ Άλλαξε σλοτάκι την κάρτα κι αν ακόμα προσκυνάει τον Αυνάν, άλλαξε την κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δε μου λέτε; Για να βγάλω την κάρτα, κάνω πρώτα uninstall από device manager σωστα;
Ακριβώς.

Επίσης να ξέρεις σε περίπτωση που δεν το συνδέσεις τον δίσκο σε θύρα usb2 η ταχύτητα θα είναι υπερβολικά μικρή ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εμένα ο δίσκος μου λαμβάνει 4 γίγα σε 8 λεπτά. Είναι καλά για USB 2.0 οεο;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν έχω ίδεα ... το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι για 20GB μεταφορά χρειάζονται γύρω στα 40λεπτά ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
4 γίγα σε 8 λεπτά.

Ειλικρινά δεν έχω ίδεα ... το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι για 20GB μεταφορά χρειάζονται γύρω στα 40λεπτά ... :)

Κι όμως μου είπες ότι ακριβώς χρειαζόμουν. Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο εξωτερικος σκληρος που θα φτιαξεις εσυ με case θα είναι ιδιος με τον αγοραστο εξωτερικο?Θα παιρνει ρευμα μονο απο το usb?Θα είναι plug 'n play ?.Γιατι να παρεις εξωτερικο σκληρο αν μπορεις να φτιαξεις εσυ έναν ίδιο?Πηρα εναν 80άρη εξωτερικο για το λαπτοπ της αδελφης μου,και λειτουργει σαν usb stick,το βαζεις,το αναγνωριζει ,το βγαζεις τελειωσες,με ένα πολυ ελαφρο βουητο.και μηδενικη δονηση....Ο δισκος δεν πρεπει να είναι ειδικη κατασκευη ώστε να καταναλωνει λιγη ενεργεια και να ε΄χεις μικρη δονηση και θερμοκρασια?Έχω τωρα εναν 20αρη που μου εμεινε ide ,να τον κανω εξωτερικο?Ποσο πανε οι θηκες,και που τις πουλανε?Στο e-shop δεν τις βρισκω...Ασχολουμαι καποια χρονια με υπολογιστες ,αλλα τωρα ακουσα πρωτη φορα για τετοιες θηκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top