Μπορούν όλοι να έχουν άποψη για όλα;

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
δεν είναι δυνατόν να έχετε άποψη για τα πάντα, ειδικότερα όταν περιοτιστικός παράγοντας είναι η ηλικία σας στην πλειοψηφία.Και για να καλύψω αντιδράσεις του τύπου και που ξέρεις την ωριμότητα μου μπλα μπλα, απλά να πω ότι για να έχεις άποψη πρέπει να έχεις και κάποια βιώματα, τουλάχιστον από κοντινό κύκλο και όλοι δεν είστε εξαιρέσεις για την ηλικία σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aυτό πάντως είναι ένα θέμα που και εμένα με απασχολεί πολύ σε θεωρητικό επίπεδο.. Νιώθω πως κάποιοι άντρες απλά δεν είναι έτοιμοι να δουν την γυναίκα τους έγκυο.. πως κάνουν διαχωρισμό ανάμεσα στη γυναίκα και στην εγκύμοσυνη.. κι αυτό τους μπλοκάρει εντελώς.. Δεν ξέρω τι θα έκανα σε αντίστοιχη περίπτωση, είναι πολύ λεπτό θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δεν είναι δυνατόν να έχετε άποψη για τα πάντα, ειδικότερα όταν περιοτιστικός παράγοντας είναι η ηλικία σας στην πλειοψηφία.Και για να καλύψω αντιδράσεις του τύπου και που ξέρεις την ωριμότητα μου μπλα μπλα, απλά να πω ότι για να έχεις άποψη πρέπει να έχεις και κάποια βιώματα, τουλάχιστον από κοντινό κύκλο και όλοι δεν είστε εξαιρέσεις για την ηλικία σας.
Εγώ πάλι διαφωνώ σε γενικές γραμμές.
Κακό δεν είναι να έχεις άποψη, θεώρηση, θέση. Κακό είναι να είσαι ανένδοτος πως η άποψη σου είναι η μόνη σωστή.
Αυτό που λέτε καταργεί στην ουσιά την έννοια του forum.
Εγώ προχτές στο κομμάτι hardware έδωσα μια απάντηση που απ' ότι μου είπε ο Exposed, τον βοήθησε. Και δεν έχω ιδέα από hardware! ..και αυτό είναι μονάχα ένα χονδροειδές παράδειγμα.

Γενικά κάθε γνώμη είναι πολύτιμη για μένα, από όποιον κι αν προέρχεται και όποια κι αν είναι η ηλικία και η κοινωνική του θέση! Κάθε άποψη που ακούγεται και η διαφορετικότητά τους, σε βοηθάει να συνειδητοποιήσεις πολλά για την κοινωνία μας και πολλές φορές μπορεί να αναθεωρήσεις μια δική σου θέση επειδή διάβασες κάτι διαφορετικό.

Συμφωνώ στο ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ τρυφερό και χρειάζεται λεπτούς χειρισμούς, αλλά μέχρι εκεί.
Από πότε ρε παιδιά είναι κακό να λες τη γνώμη σου; Να βλεπεις ότι υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εσένα ή άλλες φορές να συνειδητοποιείς πως είσαι εντελώς διαφορετικός; Όλα είναι χρήσιμα το καθένα με τον δικό του τρόπο.

Αν θέλαμε να διαβάσουμε απόψεις από αυθεντίες σε κάθε θέμα, δε θα μπαίναμε σε forum. Θα ανοίγαμε εγκυκλοπαίδιες.

Εντάξει, μπορεί σε ένα θέμα να μετρήσεις περισσότερο τη γνώμη κάποιου από εδώ μέσα που ξέρεις πως είναι πιο σχετικός με το θέμα, αλλά αυτό δε σημαίνει πως όλα τα υπόλοιπα που ακούγονται είναι για πέταμα!

Ειδικά το θέμα της ηλικίας για μένα δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Με ενδιαφέρει και πως βλέπει ένα θέμα ο συνομίλικός μου, αλλά και κάποιος μικρότερος ή μεγαλύτερος.

(Ελπίζω να πάμε σε κανένα σπλίτ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
(Ελπίζω να πάμε σε κανένα σπλίτ)
Απαντώ και ελπίζω να γίνει στο split

Κακό δεν είναι να έχεις άποψη, θεώρηση, θέση. Κακό είναι να είσαι ανένδοτος πως η άποψη σου είναι η μόνη σωστή.
Αυτό που λέτε καταργεί στην ουσιά την έννοια του forum.
Εγώ προχτές στο κομμάτι hardware έδωσα μια απάντηση που απ' ότι μου είπε ο Exposed, τον βοήθησε. Και δεν έχω ιδέα από hardware!
Μα δεν έχεις άποψη σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Είναι σαν να βάζεις εμένα να εκφέρω την άποψη μου για ολοκληρώματα χωρίς να ξέρω πως λύνονται και επειδή απλά έχω ακούσει γιαυτά και τι περίπου κάνουν.
Ίσως για το συγκερκιμένο θέμα με τον exp ήξερες.Δεν χρειάζεται να είσαι guru σε κάτι για να είσαι σχετικός ίσως με μια πτυχή ενός εξειδικευμένου ζητήματος. Και είναι λίγο διαφορετικό να σου πω εγώ κάτι για το pc και διαφορετικό για κάτι σαν αυτό το θέμα.


Γενικά κάθε γνώμη είναι πολύτιμη για μένα, από όποιον κι αν προέρχεται και όποια κι αν είναι η ηλικία και η κοινωνική του θέση! Κάθε άποψη που ακούγεται και η διαφορετικότητά τους, σε βοηθάει να συνειδητοποιήσεις πολλά για την κοινωνία μας και πολλές φορές μπορεί να αναθεωρήσεις μια δική σου θέση επειδή διάβασες κάτι διαφορετικό.
Μα δεν είναι άποψη, τουλάχιστον προσωπική. Είναι αναμάσημα όσων έχεις ακούσει σαν χαλασμένο τηλέφωνο. Συνεπώς μπορείς να πάρεις και στον λαιμό σου κάποιον.

Συμφωνώ στο ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ τρυφερό και χρειάζεται λεπτούς χειρισμούς, αλλά μέχρι εκεί.
Από πότε ρε παιδιά είναι κακό να λες τη γνώμη σου;
Δεν είναι κακό να λες την γνώμη σου. Εϊναι κακό όμως να προωθείς την άγνοια σου


Αν θέλαμε να διαβάσουμε απόψεις από αυθεντίες σε κάθε θέμα, δε θα μπαίναμε σε forum. Θα ανοίγαμε εγκυκλοπαίδιες.
Δεν είναι το ίδιο.

Ειδικά το θέμα της ηλικίας για μένα δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο. Με ενδιαφέρει και πως βλέπει ένα θέμα ο συνομίλικός μου, αλλά και κάποιος μικρότερος ή μεγαλύτερος.
Η ηλικία στην συγκεκριμένη περίσταση , αποτελεί σαν κριτήριο οριοθέτησης. όπως για παράδειγμα θεωρείς ένα 6 χρονο πολύ μικρό για να ασχοληθεί με την πολιτική.

Είναι δυνατόν ένας που δεν έχει δουλέψει ποτέ, και πόσο μάλλον κάποιος που έχει τουλάχιστον 10 χρόνια μέχρι να δουλέψει να εκφέρει ουσιαστική γνώμη για ένα θέμα του τύπου "παρακαλώ βοηθείστε με στο τάδε επαγγελματικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
H Ιssiele έχει δίκιο όσο αφορά γενικά το τι πρέπει να ισχύει για όλα τα θέματα αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω 100% με τον δεντονλένε.
Ειδικά σε αυτό το θέμα το οποίο είναι ιδιαίετερο και πάρα πολύ ευαίσθητο, κάποια σχόλια ήταν απο περιτά ως απαράδεκτα.
Αυτό είναι το δικαίωμα όμως της γνώμης του κάθε ενός.
Την άποψη σου μπορείς να την πεις για κάποια πράγματα για κάποια άλλα τα οποία είσαι τελείως άσχετος όμως καλό είναι να μην την λες.
Μιλάω για πολύ ιδιαίετερες καταστάσεις όμως π.χ αυτό το τόπικ.

(split θα γίνει σύντομα, τον τίτλο ψάχνουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κάποια πράγματα στο προήγουμενο ποστ τα έγραψα λίγο βιαστικά γιατί ήμουν υπό διωγμό απότο γραφείο μου και ήδη είχα γράψει τα περισσότερα.

H Ιssiele έχει δίκιο όσο αφορά γενικά το τι πρέπει να ισχύει για όλα τα θέματα αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω 100% με τον δεντονλένε.
έτσι όπως το λές Γιάννη μου δίνεις το πάτημα να πω ότι υπάρχουν παράμετροι που ισχύουν τα παραπάνω.

Αυτό είναι το δικαίωμα όμως της γνώμης του κάθε ενός.
Την άποψη σου μπορείς να την πεις για κάποια πράγματα για κάποια άλλα τα οποία είσαι τελείως άσχετος όμως καλό είναι να μην την λες.
Ένα φόρουμ όμως δεν θα έπρεπε να διαφέρει ιδιαίτερα από κάποιες live συζητήσεις, στις οποίες είμαι σίγουρος ότι σε αντίστοιχα θέματα και όχι μόνο τέτοια βαρύτητας δεν θα εκφραζόταν άποψη έτσι ελαφρά την καρδία.Άλλα βλέπεται στο ιντερνετ δεν υπάρχουν και οι συνέπειες της πραγματικής ζωής (κάτι που σηκώνει κουβέντα για τα αποτελέσματα που έχει).

Και φυσικά δεν θα αποζητούσα να απογορευτεί το να πει ο καθένας ότι θέλει.
Το θέμα αυτό απλά υπήρξε μια αφορμή για κάτι που παρατηρώ στα φόρουμ ελληνικά και ξένα, και το στέκι δεν αποτελεί εξαίρεση. Προσωπικά διακρίνω μια ξερολίαση, όχι με την μορφή της επιμονής αλλά με την μορφή πρέπει να έχω γνώμη-άποψη πείτε το όπως θέλετε για τα πάντα. Ναι πρέπει να αποκτούμε άποψη για όσο περισσότερα μπορούμε (και εγώ αυτό προσπαθώ) αλλά για να έχουμε άποψη χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις που για ορισμένα θέματα απλά εξορισμού μερικοί δεν έχουμε. για παράδειγμα τι να πω και εγώ για ζητήματα γυναικολογικής φύσης. Ή τι να πω και εγώ για το πως νιώθει κάποιος που βγαίνει στην σύνταξη. Το αν έχω άποψη και κυρίως αν θα εκφράσω κάτι που πιστεύω ότι είναι άποψη μου, δεν έχει σχέση με την βαρύτητα του θέματος αλλά με την προσωπική μας εγκράτεια. Υπάρχει μια λέξη έξω από το ξερόλας για τα άτομα που έχουν άποψη για όλα αλλά δεν την θυμάμαι. Αποφυγή αυτού του χαρακτηρισμού σαν συμβουλή, ήταν ο βασικός μου λόγος δημιουργίας της παρέμβασης, ειδικά προς τους μικρότερους της παρέας.
Γιατί,αν η ποσότητα γνώμεων και γνώσεων που παρέχονται online δεν συνεπάγονται και ποιότητα, όντας κάποιος από αυτούς που σας προτρύνω να μην είστε, τότε μάλλον συνεισφέρετε στην υποβάθμιση της ποιότητας αλλά είστε και θύματα αυτής.


(split θα γίνει σύντομα, τον τίτλο ψάχνουμε)
Γιάννη ελπίζω να βοήθησα λίγο στην επιλογή τίτλου. Κάτι γυροφέρνει στο μυαλό μου αλλά αν διαβάσω και άλλα ελπίζω να ωριμάσει

Torry συγνώμη για το offtopic των οποίων υπήρξα αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ μάλλον συμφωνώ με τον Demelene, αλλά εν μέρη. Από την μία όντως πολλοί προκύπτουν να τα "ξέρουν" όλα, λένε και καμιά χαζομαρούλα, αν και πολλές φορές γίνεται από αυθορμητισμό νομίζω κι όχι επειδή θέλουν να το παίξουν έξυπνοι. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι βέβαια. Από την άλλη έχει ενδιαφέρον να δεις πως σκέφτονται άτομα πάνω σε διάφορα ζητήματα, η ποικιλομορφία των απόψεων είναι ωραία. Άλλωστε, υπάρχουν και ζητήματα τόσο εξειδικευμένα που η πλειοψηφία από εμάς δεν θα βιώσει. Αν πέσει ένα τέτοιο θέμα κακό είναι να πούμε τι σκεφτόμαστε;

Από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθένα να αποφασίσει αν θα απαντήσει σε κάτι. Εγώ είμαι από τα άτομα που δεν μπορούν να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό οπότε πολλές φορές απαντάω σε κάτι ενστικτωδώς, ακόμα κι αν δεν είμαι αυθεντία. Άλλες φορές πάλι ξέρω ότι είμαι τελείως ανίδεη και δεν έχει νόημα να πω κάτι. Αλλά δεν είναι το απόλυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μπορούν όλοι να έχουν άποψη για όλα;

Εδω μεσα?
Οι παντες, για τα παντα και ειναι και απολυτα σωστοι!
Και δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο (για την αντρικη λιμπιντο..) θεμα. Μιλαω γενικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ολοι μπορουν να εχουν αποψη για ολα, επιβαλλεται κιολας, αρκει να μπορουν να ξεχωρισουν που/αν μπορουν να την εκφρασουν/υποστηριξουν κτλ. Το φορουμ σκοπο εχει την ανταλλαγη αποψεων, και φυσικα οταν θετεις ενα ερωτημα δεν ειναι να δυνατον να πεις ποιο ειναι το ταργκετ γκρουπ σου, (και ο καθενας σιγουρα ξερει σε ποιες απαντησεις να δωσει βαρυτητα και σε ποιες οχι), αλλα ρε παιδια, για καποια πραγματα τι να κανουμε, δεν εχουμε ιδεα πως λειτουργουν, γιατι θα πρεπει για ΟΛΑ να εκφραζουμε μια αποψη μονο και μονο για να πουμε κατι? Το θεμα που εθεσε η τορρυ μου φανηκε πολυ λεπτο, και καποιες απαντησεις πολυ χοντροκομμενες, χωρις να μου φανηκε οτι τα ατομα που τις ειπαν (και δεν θυμαμαι ποια ηταν αυτα..) να ειχαν αναλογη εμπειρια ωστε να δικαιολογειται. Opinions are like assholes, ειναι γνωστο, αλλα ας θετουμε και ενα οριο απο μονοι μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το θέμα εξελίσσεται με ενδιαφέρον.
Αλλά ίσως να καταλαβαίνουμε αλλιώς το θέμα άποψη. Και για να με βοηθήσω να ρωτήσω το εξής.

Μπορώ όντας 6 χρονών (εννοώντας πολύ μικρός) να έχω άποψη για την πολιτική?
Μπορώ χωρίς να έχω ιδέα από μαθηματικά να έχω άποψη για τη μεθολολογία ολοκληρώσεως?
Μπορώ χωρίς να έχω μπει ποτέ online να έχω άποψη για το ιντερνετ?
Μπορώ εγώ να νιώσω το ένστικτο της μάνας?
Μπορώ χωρίς να έχω κάνει ποτέ κάποιο σκληρό ναρκωτικό να έχω άποψη για το πως αισθάνεται και τι οδηγεί κάποιον υπό την επήροια μιας τέτοιας ουσίας?
Και μιας και το φόρουμ αρέσκεται πολύ σε αυτά τα ζητήματα,μπορώ όντας παρθένος να έχω άποψη για το αν είναι ωραίο πχ το σέξ?

Εγώ πραγματικά πιστεύω όχι. Μπορώ να πιστεύω ότι έχω άποψη αλλά στην ουσία μάλλον αναμασάω κάτι που έχω ακούσει με όλες τις συνέπεις που έχω προαναφέρει. ίσως μπορώ να έχω άποψη δια της λογικής αλλά και πάλι θα βασιστώ σε τι έχω ακούσει.
Μια άποψη πρέπει να είναι κατάκτηση, και για να είναι κατάκτηση πρέπει να έχεις όσο το δυνατόν πλησιέστερο βίωμα στο θέμα της. Αλλιώς το αποτέλεσμα, και δυστυχώς αυτό είναι τελικά στην κοινωνιά μας, θα έχουμε όλοι μια μαζοποιημένη άποψη (βολεύει κάπως) με όλα τα κακά της. Μην επεκταθώ γιατί πάει σε άλλο θέμα.

Ένα μικρό θεωρητικό παράδειγμα. Μπορώ να έχω άποψη για ένα χρώμα που δεν έχω δει ποτέ? Η επειδή άκουσα ότι πχ το μαύριο είναι το χρώμα του κακού, σκέφτομαι και εγώ κακό το μαύριο.
Και ένα πιο πρακτικό παράδειγμα. Πόσοι από εσάς νιώθεται τους γονείς σας να έχουν άποψη και να κρίνουν τις επιλογές σας για ζητήματα που σίγουρα δεν έχουν βιώσει και απλά πιπιλάνε την πιπίλα της κοινωνίας? Σκέφτειτε και λίγο για την μουσική σας και πως σας αντιμετωπίσαν, αν αυτή υπήρξε ριζοσπαστική για την εποχή της.

Δεν χρειάζεται να είσαι guru όπως έχετε πει για να συζητήσεις κάτι. Χρειάζεται όμως μια σχετική αυτογνωσία για το κατά πόσο έχουμε τα εφόδια να έχουμε ουσιαστική άποψη για ένα ζήτημα πριν αρχίουμε να την απαγγέλουμε αριστερά και δεξιά. Και φυσικά μέτρο στον άνθρωπο. Γιατί αν τελικά δεν χρειαζόμασταν guru για τις διάφορες πτυχές της κοινωνίας μας όλοι θα χτίζαμε ουρανοξύστες και γέφυρες, όλοι θα γινόμασταν πρωθυπουργοί (μην κολήσετε στην Ελλάδα) με τα όποια αποτελέσματα σίγουρα άσχημα.

Τώρα θυμήθηκα και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Μια μέρα είχε ρωτήσει ο exposed_bone για τις διαφορές λογαρισμών όψεως και ταμιευτηρίου. Κάθε ημιγνώστης ή χωρίς γνώση άρχισε να γράφει όταν ο exp ρώτησε μάλλον γιατί ήθελα να χρησιμοποιήσει σοβαρά την πληροφορία. Και ο καθένας έλεγε το στραβότου και το κοντό του επειδή ίσως κάποτε είχε ακούσει αυτό. Κατεμέ λάθος τους exp να αναζητήσει ουσιώδη γνώση σε ένα τέτοιο χώρο αλλά και λάθος όσων όταν είχαν την παραμικρή αμφιβολία γράψαν ότι θυμόντουσαν ότι είχαν ακούσει και καταλάβει. Και εκεί που φαίνεται η βεβαιότητα το αν απλά είπες την γνώμη-άποψη σου για να την πεις ή γιατί πραγματικά το πίστευες είναι όταν το σωστό εμφανιστεί αν θα παραδεχθείς το λάθος σου κάτι που δεν έγινε.

Όλοι αυτοί είχαν άποψη έτσι όπως σας καταλαβαίνω.

Το θέμα το θεωρώ σοβαρό και ένα από τα κακά του ιντερνετ κατεμέ είναι ότι έχει δώσει αξία στις απόψεις κάθε άτομου που απλά έχει άποψη για τα πάντα (και που να δείτε στα τεχνικά site τι γίνεται). Στην πραγματική ζωή, ο συγκεκριμένος θα του την είχε παει κάποιος. Στα φόρουμς όμως για μένα υπάρχει κατάχρηση του ο καθένας μπορεί να έχει άποψη, κάτι που δυστυχώς γίνεται βίωμα στην νέα γενιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα ξαναπώ κάτι που ανέφερα και στην προηγούμενη απάντησή μου. Μερικά ζητήματα είναι κάπως συγκεκριμένα και δεν είναι δυνατό για πολλούς ανθρώπους να τα βιώσουν. Μερικές φορές καλύτερα και να μην τα βιώσουν! Αλλά αυτό δεν τους εμποδίζει να έχουν άποψη περί αυτού. Φυσικά δεν είναι η ίδια με αυτού που το έχει βιώσει, αλλά δεν σταματάει να έχει σημασία.

Θα πω ένα προσωπικό παράδειγμα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα για το οποίο δεν θα ήθελα να επεκταθώ και ένας από τους τρόπους που έψαξα να βοηθηθώ ήταν να διαβάσω μερικά forum με άτομα που αντιμετώπιζαν το ίδιο. Σε κανένα δεν γράφτηκα, διάβασα ελάχιστες φορές, έφριξα και είπα "τι συμπαράσταση να αισθανθώ από την πλειοψηφία των ατόμων αυτών που δεν μου δημιουργεί καμία εκτίμηση"; Κι έτσι για να το ξεπεράσω έψαξα την βοήθεια από φίλους και γνωστούς που δεν είχαν το ίδιο πρόβλημα, μπορούσαν μόνο να καταλάβουν, αλλά παρόλη την άγνοιά τους έδρασαν πολύ καλύτερα από τους "ομοιοπαθούντες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πιστευω οτι δεν είναι ξερολίαση, είναι απλά οτι ο καθένας μας θέλει να βοηθήσει όπως μπορεί. Όταν λοιπόν βλέπεις οτι σε ένα θέμα δεν υπάρχουν πολλές απαντήσεις, λες ας πω και την άποψη μου, παρ'ότι μπορεί να είναι λάθος, είναι καλύτερη απο το τίποτα. Ή στο παράδειγμα σου με τους λογαριασμούς Demelene, να βοηθήσουν ήθελαν, οπότε είπαν τι είχαν ακούσει μήπως και βοηθήσει. Είναι σίγουρα καλύτερο απο το να μην έγραφαν καθόλου. Δεν τίθεται θέμα παραπληροφόρησης, μιας και όταν μια άποψη (σε θέματα όπως το περι λογαριασμών που υπάρχει αντικειμενικά σωστό και λάθος) είναι λάθος, απλά δεν θα επικρατήσει και η πλειοψηφία θα λέει το άλλο. Είναι όπως όταν προσπαθείς να καταλάβεις την ορθογραφία μιας λέξης απο το google. Και η ανορθόγραφη εκδοχή θα δώσει αποτελέσματα, απλά πολύ λιγότερα απο την ορθογραφημένη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι αλλά Michelle αν μου ζητήσεις βοήθεια σε κάποιο θέμα που έχω άγνοια ή τουλάχιστον δεν ξέρω από πρώτο χέρι δεν είναι λάθος μου να σου δώσω συμβουλή η οποία μπορεί να αποβεί λόγω της άγνοιας μου κακιά για σένα? Πόσο μάλλον όταν παραλείψω για διαφόρους λόγους (εγωισμός,παράλειψη κα) το γεγονός ότι αυτό που σου προτείνω δεν το κατέχω και ίσως να σου λέω πατάτες?

Δεν είναι κακό να θες να βοηθήσεις, αλλά καμιά φορά η πολλή θέληση δεν κάνει καλό! Μπορώ εγώ πχ να δώσω πρώτες βοήθιες αν δεν ξέρω? Σε κάποια πράγματα υπάρχει ένα όριο του πότε λόγω άγνοιας αντί να βοηθήσεις τελικά κάνεις κακό, παρόλες τις όποιες καλές προθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Φυσικα και ο καθενας μπορει να εχει αποψη για "τα παντα", και μαλιστα οχι απλα μπορει, αλλα το σωστο ειναι να εχει κιολας. Αλλιως, τοτε ειναι που θα αναμασα οτι λενε οι υπολοιποι, γιατι δεν θα σκεφτεται μονος του, αλλα θα ακουει μονο τι λενε οι αλλοι.

Το "τα παντα" ομως το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι ειναι προφανες (; ) οτι δεν μιλαμε να εκφερω αποψη εγω για το αν πχ το fiat punto ειναι γρηγορο αυτοκινητο ή οχι - για το οποιο δεν εχω καμια γνωση - αλλα οτι θα πρεπει να εχω αποψη γιατι το το να οδηγεις με πολυ υψηλη ταχυτητα ενα αυτοκινητο ειναι καλο ή οχι (για το οποιο μπορω να εχω αποψη ανεξαρτητως αν εγω τρεχω ή οχι)

Κοινως, εγω δεν ηξερα και δεν απαντησα για τη διαφορα μεταξυ του τρεχουμενου και του λογαριασμου οψεως. Απαντησα ομως στο θεμα απο το οποιο προηλθε το split, γιατι αφορουσε την ψυχολογια ενος αντρα στην περιπτωση που δεν εχει ορεξη να κανει σεξ (κ.α) με την εγκυμονουσα γυναικα του. Δεν χρειαζεται να ειμαι ουτε γυναικα, ουτε εγκυος , ουτε αντρας παντρεμενος με παιδι για να απαντησω σε αυτο. Αν ηταν ετσι, μεχρι τα 18 μου που δεν ψηφιζα δεν θα ειχα αποψη για την πολιτικη, για το σεξ, κτλ. Εκτος και αν θεωρειτε οτι ετσι θα πρεπει να ειναι! :hmm:

Α και btw, το να εχεις προσωπικη εμπειρια για κατι, δεν σημαινει οτι εχεις και καλυτερη - πληρεστερη - πιο ενημερωμενη αποψη. Λαβετε υποψη ποσοι ανθρωποι εχουν τελειως λανθασμενες, μη επιστημονικες, μη αντικειμενικες, ρατσιστικες αποψεις (καποια ή ολα αυτα μαζι ) για θεματα που αφορουν την υγεια/ ασθενειες, αλλα ατομα (απο αλλες φυλες/ θρησκειες), ή την ψυχολογια αλλων ανθρωπων, επειδη απλα οι ιδιοι ειχαν μια κακη εμπειρια σε εκεινον τον τομεα και την γενικευουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μεγαλώνοντας ο άνθρωπος μπορεί να έχει άποψη για όλο και περισσότερα πράγματα/θέματα γιατί πολύ απλά αποκτά περισσότερες εμπειρίες, χωρίς αυτό φυσικά να είναι απόλυτο.

Επειδή υπήρξα πάντα πρακτικός και όχι θεωρητικός άνθρωπος αποφεύγω όσο μπορώ να εκφράζω την άποψή μου για κάτι που δεν κατέχω ή δεν έχω βιώσει όπως το θέμα της torry με την εγκυμοσύνη ή θέματα καθαρά τεχνολογικά.

Δεν πιστεύω ότι όλοι μπορούν να έχουν άποψη για τα πάντα, ούτε και πρέπει.

Πιστεύω όμως ότι από κει και πέρα ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του ή αυτό που πιστεύει σε οποιοδήποτε αντικείμενο ανεξαρτήτως ηλικίας ή αν βασίζει σε προσωπική εμπειρία αυτό που θέλει να πει.
Όπως όμως έχω και εγώ το δικαίωμα να μην διαβάζω αυτό που γράφει.
(εφόσον μιλάμε για νετ.)

Και όπως δεν μπορείς να αφαιρέσεις το δικαίωμα του λόγου σε κανέναν, κανένας δεν μπορεί να σου αφαιρέσει το δικαίωμα να ασκείς κριτική σε αυτό που είπε.


Γιατί αν πχ αρχίσω να μιλάω για υπολογιστές που δεν ξέρω την τύφλα μου, έχω όμως κάθε δικαίωμα να το κάνω στα πλαίσια της ελευθερίας της γνώμης –ακόμη και αν το κάνω με καλές προθέσεις για να βοηθήσω- κινδυνεύω να φάω τουλάχιστον 10 μούντζες.


Όλα είναι θέμα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Α και btw, το να εχεις προσωπικη εμπειρια για κατι, δεν σημαινει οτι εχεις και καλυτερη - πληρεστερη - πιο ενημερωμενη αποψη.
Σωστός

Και όπως δεν μπορείς να αφαιρέσεις το δικαίωμα του λόγου σε κανέναν, κανένας δεν μπορεί να σου αφαιρέσει το δικαίωμα να ασκείς κριτική σε αυτό που είπε.
Το δικαίωμα αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.Εγώ αυτό που λέω είναι ότι κάποια όρια πρέπει να τα θέτουμε μόνοι μας στον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Σωστός


Το δικαίωμα αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.Εγώ αυτό που λέω είναι ότι κάποια όρια πρέπει να τα θέτουμε μόνοι μας στον εαυτό μας.


Δεν κατάλαβες μάλλον τι είπα.

Τα όρια που θέτει ο καθένας στον εαυτό του δεν μπορείς να τα καθορίσεις ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανένας.
Αν εγώ μιλήσω για μαθηματικά που και πάλι δεν ξέρω τίποτα εκτός από τα στοιχειώδη, επειδή απλά θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου επί του θέματος και λέω ουσιαστικά αρλούμπες εσύ και ο κάθε εσύ μπορείς να μου ασκήσεις κριτική και να με «επαναφέρεις στην τάξη.» (αδόκιμος όρος αλλά αυτόν σκέφτηκα μην πιαστείτε από αυτό) ή να αδιαφορήσεις πλήρως.

Δεν μπορείς ούτε έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι άλλο.

Τώρα αν εγώ δεν καταλαβαίνω ότι με αυτή την τακτική εκτίθεμαι με το να μιλάω ανούσια είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το δικαίωμα αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.Εγώ αυτό που λέω είναι ότι κάποια όρια πρέπει να τα θέτουμε μόνοι μας στον εαυτό μας.

Δεν κατάλαβες μάλλον τι είπα.

Τα όρια που θέτει ο καθένας στον εαυτό του δεν μπορείς να τα καθορίσεις ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανένας.
Μα το ίδιο λέμε. δηλαδή εγώ αυτό καταλαβαίνω. Δεν λέω να σου επιβάλω εγώ το όριο. Αρά να το ορίζεις εσύ στον ευατό σου , για να μην γίνεσαι τουλάχιστον γραφικός. Γιατί γραφικός θα γίνει όταν εγώ έχοντας το δικαιώμα όπως λες κρίνω αυτά λέει και τον ισοπεδώσω.

Αυτό που προσθέτει τον ιντερνετ είναι, ότι αυτό που αναφέρω παραπάνω πολλές φορές λειτουργεί και αρνητικά, όταν κάποιος θέλει να εκφράσει μια άποψη διαφορετική ριζοσπαστική και τουλάχιστον διαφορετική από την "αποδεκτή". Στην περίπτωση αυτή οι πολλοί αναδυκνύουν ως γραφικό τον φορέα του διαφορετικού χωρίς όμως να έχουν δίκιο.Και εκεί με έμεσο τρόπο καταπατάτε η ελευθερία έκφρασης άποψης του καθενός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
αποψη *μπορουν* να εχουν ολοι.

δικαιομα να την εκφρασουν επισις. Το αν ο αναγνωστης θα την λαβη υποψη του ειναι αλλο (και καθαρα δικο του) θεμα.

συνεπως, δεν χρειαζεται να εχεις πεσει απο κτιριο για να πεις οτι δεν ειναι εξυπνη ιδεα και ειδικα αν το υποστηριξεις με ορισμενες βασικες κοινες αληθειες (βαρυτητα, επιταχυνση κτλ) δεν νομιζω πως τιθετε θεμα βιωματος η εμπειριας.

Μπορώ όντας 6 χρονών (εννοώντας πολύ μικρός) να έχω άποψη για την πολιτική?
Μπορώ χωρίς να έχω ιδέα από μαθηματικά να έχω άποψη για τη μεθολολογία ολοκληρώσεως?
Μπορώ χωρίς να έχω μπει ποτέ online να έχω άποψη για το ιντερνετ?
Μπορώ εγώ να νιώσω το ένστικτο της μάνας?
Μπορώ χωρίς να έχω κάνει ποτέ κάποιο σκληρό ναρκωτικό να έχω άποψη για το πως αισθάνεται και τι οδηγεί κάποιον υπό την επήροια μιας τέτοιας ουσίας?
Και μιας και το φόρουμ αρέσκεται πολύ σε αυτά τα ζητήματα,μπορώ όντας παρθένος να έχω άποψη για το αν είναι ωραίο πχ το σέξ?

φυσικα και μπορεις, αυτο δεν σημαινει οτι θα ειναι σωστη ομως.

απο την αλλη, τι ειναι αυτο που σε κανει (συμφωνα με εσενα) καταλληλο ωστε να εκφερεις την αποψη σου? Ποτε *ξερεις* μαθηματικα? Γιατι εσυ μπορεις να ξερεις λυκιακα ολοκληροματα αλλα εγω που ξερω κατι παραπανω, θα σου πω οτι δεν ξερεις τιποτα και ο νανοπουλος θα μου τριψει μια τουρτα στη μουρη κτλ. Know what i mean?

και βεβαια συμφωνα με τη λογικη σου, ολοι οι αντρες γυναικολογοι ειναι αχρηστοι, ολοι οι τεχνικοι ελεγχου της νασα επισις (δεν εχουν παει στο διαστημα) κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μιας και είναι το κατεξοχήν θέμα που ο καθένας λέει τη γνώμη του...here I am! :P

Εγώ είμαι λίγο διαφορετικής φιλοσοφίας...
Καταρχην το έθεσε πολύ καλά η misslittledevil "όλοι, για όλα και έχουν πάντα δίκιο!":P

Όμως... Ας πούμε ότι θέτω ένα δικό μου πρόβλημα. Καταρχήν το ότι το θέτω σημαίνει ότι α)θέλω να το συζητήσω, β)θέλω να ακούσω μια άποψη πέρα από αυτές των δικών μου ανθρώπων/δεν θέλω να το συζητήσω με δικούς μου ανθρώπους γ)είμαι έτοιμη να βάλω φίλτρο.

Εμένα δεν με ενοχλεί να ακούσω την άποψη ενός μαθητή για το αν δεν ξέρω τι θα κάνω στη ζωή μου. Ναι, θέλω να δω και πως του ακούγεται από αυτή τη σκοπιά. Γιατί ίσως από την άποψη του, που θα στηρίζεται σε μικρότερη εμπειρία να δω πιο απλοικά κάποια πράγματα που ίσως τα άγχη μου με κάναν να τα διογκώνω.
Θέλω να ακούσω και τον πολύ μεγαλύτερο όμως. Που ήταν πιο παλιά εκεί και βλέπει εκ του αποτελέσματος κάποια πράγματα.

Ναι το πιο πιθανό είναι να δώσω βάση σε αυτόν που θα είναι πιο κοντά μου σε ηλικία ή σε κατάσταση ζωής οπότε θα μπορεί να με "νιώθει" πιο καλά. Δεν απορρίπτω όμως τις άλλες απόψεις και δεν με "ενοχλούν".

Αναγνωρίζω ότι το θέμα από το οποίο προήλθε το split είναι πολύ ιδιαίτερο και είναι ίσως από τα λίγα θέματα για τα οποία οι απόψη του δεντονλένε με βρίσκει απολύτως σύμφωνη. Αλλά είναι λίγα, μετρημένα αυτά που χρήζουν μεγαλύτερης προσοχής. Από την άλλη όμως όταν ο χ χρήστης αποφασίζει να βγάλει ένα τέτοιο θέμα σημαίνει ότι (κατ'εμέ) θα έπρεπε να περιμένει να ακούσει απόψεις όλων των ηλικιών από το "δεν ξέρω πως γίνονται τα παιδιά και τι είναι σεχ" μέχρι της Ιsi ή της Lilith (πχ) που έχουν περάσει τη διαδικασία.

Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι σε όλα τα θέματα η ειρωνία και ο κυνισμός. Γράψε τη μεγαλύτερη βλακεία του κόσμου [όπως είπε και η prime αν δεν μπορείς να καταλάβεις μόνος σου τα όρια σου it's your problem] αλλά, ειδικά σε θέματα που είναι προσωπικές ιστορίες είναι τουλάχιστον αναίδια να είσαι κυνικός ή κακός ή...

Δεν λέω , κι εγώ έχω υποπέσει στα λάθη που αναφέρω παραπάνω (σε κάποια τουλ!) και ίσως και πολλοί από μας. Το θέμα είναι -πάνω από όλα- η διάθεση που γράφεις. Από εκεί και πέρα, ναι δεν με πειράζει να εκφέρει άποψη ο μαθητής του δημοτικού για πεδία ορισμού συναρτήσεων ακόμα και αν -λόγω άγνοιας- πει μια βλακεία και μισή. Με ενοχλεί όμως πολύ περισσότερο να εκφέρει άποψη ο πανεπιστημιακος καθηγητής μαθηματικών που θα μιλήσει με τρόπο κυνικό, προσβλητικό και απαξιωτικό, ακόμα και αν έχει σωστότερη και πληρέστερη άποψη επί του θέματος.

Imo :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top