Windows XP ή Windows Vista;

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τα έχω στο λάπτοπ. Εγώ εδώ δεν πήγα να κάνω σύγκριση, αν και πρέπει αφού μας το ζητάει η κοπέλα. Αλλά όχι και απαρχαιωμένα τα XP... Ήμαρτον.

Σοφία-Φαίη, άμα έχεις καλό μηχάνημα, βάλτα τα Svista... Για τους απλούς χρήστες, συνιστώνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Xp φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Ras

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε συνονόματε ζεντ, ακόμα να καταλάβεις σε τι είδους περίπτωση έπεσες; :p


Τζον Ρας, όποιον της προκοπής αν ρωτήσεις θα σου φτύσει τα σβίστα...

Τα Vista x64 είναι και γ...... τα λειτουργικά και για εμένα δεν έχουν ούτε ένα μειoνέκτημα έναντι των XP. Πιο σταθερά, πιο σύγχρονα, σαφώς πιο εμφανίσιμα, εκμεταλεύονται το νεότερο hardware καλύτερα, πολλά games παίζουν σαφέστατα καλύτερα από ότι στα XP (π.χ. Gears of War), καλύτερη υποστήριξη σε drivers έναντι των 64μπιτων XP, κ.λ.π.

Τα Vista γίνανε doomed επειδή έβγαινε ο κάθε τυχάρπαστος στο κάθε φορουμ και έκραζε, χωρίς να έχει δει το λειτουργικό.Τα ίδια λέγανε όλοι και για τα XP όταν βγήκανε, που είχανε ένα σωρό προβλήματα. Τα ίδια και με τα Win98. Απλά το 2001 που βγήκανε τα XP, τα διάφορα "αντικειμενικά" sites στο net δεν ήταν τόσο διαδεδομένα, όσο το 2006 που βγήκανε τα Vista. Ή έστω αν θες ο κόσμος δεν ενημερωνότανε τόσο από τα ειδικά sites (καλώς ή κακώς). Για εμένα είναι περισσότερο εντυπώσεις παρά αντικειμενικές απόψεις... Btw τα Millenium ήταν ένα πραγματικά κακό λειτουργικό, τα Vista όχι κατ'εμέ!
Εγώ θα σου πω το εξής: Σε όσα άτομα τους έπρηζα να βάλουνε Vista 64 δεν θέλανε. Μέχρι που τα είδανε (φαντάζομαι με καταλαβαίνεις τι εννοώ?) και μετά δεν θέλανε να ξαναβάλουνε XP.


Και ξέρεις κάτι; Τα Vista δεν αποτύχανε γιατί και τα Windows 7... επί της ουσίας, Vista θα είναι! Ηλίθια την έχεις την MS?
Σου λέει "δεν θέλετε τα Vista? Ok πάρτε τα Vista με άλλο περιτύλιγμα και 5 features ακόμα". Όσο διαφορά είχαν τα Win95 από τα Win98 (κυρίως σε υποστήριξη hardware) τόσο διαφορά θα έχουν και τα Vista με τα Win7.


Μάγκες.... η εξέλιξη πάει εμπρός, δεν μπορούμε να μένουμε σε λειτουργικό του 2001, όπως και τότε δεν μείναμε στα Win98 OSR2 (εξαιρετικό λειτουργικό για την εποχή του, παρεπιπτόντως). Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
John Ras ο ζεντ είναι φοιτητης πληροφορικής.. όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει... εγω xp και δεν τα αλλάζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι, Ηλία μου, αυτό δεν πάει να πει κάτι. Θα γράψω πιο μετά την άποψή μου αναλυτικά. Κι έπειτα, είπα, για την Σοφία-Φαίη καλά είναι τα vista (αν έχει και καλό μηχάνημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
V - Virus
I - Invaders
S - Spyware
T - Trojan
A - Adware

:P:P

John Ras ο ζεντ είναι φοιτητης πληροφορικής.. όλο και κάτι παραπάνω θα ξέρει... εγω xp και δεν τα αλλάζω..

Edit: Fixed. :P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι, Ηλία μου, αυτό δεν πάει να πει κάτι. Θα γράψω πιο μετά την άποψή μου αναλυτικά. Κι έπειτα, είπα, για την Σοφία-Φαίη καλά είναι τα vista (αν έχει και καλό μηχάνημα).


δεν σημαίνει κάτι αλλά όλο και κάτι παραπάνω θα ξες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Vista, με χίλια.
Τo έκτρωμα τα xp να μην το ξαναδώ μπροστά μου.
Για την εποχή τους καλά ήταν (πολύ καλύτερα σε σχέση με τα 98 απο οτι τα vista σε σχέση με xp αλλα δεν παύουν τα xp να είναι πιο
γτπ απο ότι τα vista)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τα vista εχουν μεγαλο θεμα με την συμβατοτητα παλαιοτερων προγραμματων
ας πουμε οτι δν τρεχουν προγραμματα που χρειαζομαστε για την σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Καλά είναι τα Windows XP, αλλά για την εποχή τους. Τώρα πλέον, υπάρχουν τα Windows Vista που είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τα Windows XP σε όλους τους τομείς. Πάντως, σε έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή χωρίς πολλές ικανότητες, τα Windows XP, είναι προτιμώτερα, αλλά σε έναν ισχυρό ηλεκτρονικό υπολογιστή τα Windows Vista είναι η καλύτερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγώ λέω να περιμένω τα καινούργια...όποτε βγουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
τα vista εχουν μεγαλο θεμα με την συμβατοτητα παλαιοτερων προγραμματων
ας πουμε οτι δν τρεχουν προγραμματα που χρειαζομαστε για την σχολη.
Καλά και τα XP έχουν προβλήματα με τα ακόμα παλιότερα, δεν παίζουν προγράμματα dos.

Τι προγράμματα τρέχετε για τη σχολή που δεν παίζουν σε vista;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εγώ στο λαπτοπ έχω Vista και είμαι πολύ ευχαριστημένη...Αλλά στο μεγάλο και κάπως παλιό pc έχω xp!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
μεταξύ των δύο θα έλεγα ΧΡ ...

[off topic] προσωπικά προτιμώ Linux [off topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ψηφίζω vista
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Καλά και τα XP έχουν προβλήματα με τα ακόμα παλιότερα, δεν παίζουν προγράμματα dos.

Τι προγράμματα τρέχετε για τη σχολή που δεν παίζουν σε vista;

το matlab της αδερφης μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
το matlab της αδερφης μου

Η 2008a (και λογικά και η b) πάντως, δουλεύει σε Vista [offtopic] αν και προσωπικά το τρέχω σε linux, όπως και όλα τα προγράμματα της σχολής, χουχου [/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

West_Emperor

Νεοφερμένος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Eγω χρησιμοποιω vista home premium 32βιτ τα οποια πιστευω πως ειναι τα καλυτερα...αν και παλιοτερα οταν ειχαν πρωτοβγει τα vista ειμουν φανατικος των xp αλλα τα βαρεθηκα πια..:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
XP..τα Svista μειώνουν πολύ τις επιδόσεις του υπολογιστή και έχουν και πολά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Λογικά συγκρίνουμε XP sp3 με Vista sp1. Οποιαδήποτε άλλη σύγκριση είναι χωρίς νόημα.

Σταθερότητα Λειτουργικού

Και τα xp και τα Vista είναι σταθερά και έχουμε σαφώς ξεπεράσει εποχές Me με BSOD.
Από εκεί και πέρα όσον αφορά την σταθερότητα θα βάλω το 10αρι στα vista και το 9αρι στα xp, λόγω απλά ελαχίστων errors.

Ταχύτητα

Σαφώς και τα vista είναι πολύ πιο βαριά από τα xp το οποίο κατά κανόνα σημαίνει πιο αργά... Προφανώς τα widgets στα vista προσθέτουν κι άλλο βάρος (και για εμένα δεν προσφερουν και τπτ, οπότε εγώ θα πρότεινα να τα απενεργοποιήσετε). Anyway, vista + τα απαραίτητα προγράμματα στο background (antivirus,firewall,drivers διαφόρων συσκευών, κτλ) σημαίνει ότι θέλουν τουλάχιστον 1,5gb ram για να μπορείς να τρέξεις αξιοπρεπώς κάποια βαριά εφαρμογή. Με τα xp σαφώς και τα πράγματα είναι πιο "χαλαρά" και θα τρέχουν και στο παλιό pc με την 512. Οπότε 6 στα βίστα για την ταχύτητα και 8 στα xp

Συμβατότητα

Και τα 2 λειτουργικά έχουν απόλυτη συμβατότητα και με νέο hardware και με νέο software. Όσον αφορά παλιό software (εποχές 98), η λειτουργεία συμβατότητας λειτουργεί αρκετά καλά και στα 2 λειτουργικά. Επίσης όσον αφορά παλιό hardware συνήθως αναγνωρίζονται από τους generic drivers, οπότε ούτε εκεί υπάρχει θέμα. Θα βάλω 9 στα βίστα όσον αφορά την συμβατότητα και 8 στα xp μόνο και μόνο επειδή ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ θα υπάρχουν συσκευές που ΔΕΝ θα υποστηρίζουν ΕΠΙΣΗΜΑ xp.

Συμπέρασμα

Τα βίστα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω, ούτε στον μέσο χρήστη αλλά ούτε στον power user. (έτσι κι αλλιώς ο power user θα έχει και ένα linuxaki στην άκρη). Ο μόνος λόγος για να βάλεις βίστα είναι για το μέλλον όταν γίνουν discontinue τα xp.

djohn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top