Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό ήθελα να πω KE.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
ΝΟΜΙΖΩ ότι αυτό που θέλει να τονίσει η roumana είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αν δεν υπήρχε το "φόβητρο του θεού και της κόλασης" ή ακόμα και το δέλεαρ "του παραδείσου" θα είχε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι τώρα....
Πιο κακή.... πιο αρπαχτικό.... πιο την παρτη του απ ότι ΗΔΗ είναι.....
Αν καποιοι δεν φοβόντουσαν την "οργή του θεού και την τιμωρία" είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να έκαναν ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΑ πράγματα....:/:

ΟΚ, τώρα κατάλαβα το πραγματικό νόημα. :)

Σίγουρα αυτό συμβαίνει αλλά, κατά τη γνώμη μου, για πολύ λίγους. Οι πραγματικά αδίστακτοι άνθρωποι δεν είναι θεοσεβούμενοι με την πλήρη έννοια του όρου. Θα κάνουν το κακό, θα κοιτάξουν την πάρτη τους χωρίς φόβο κάποιας θείας δίκης ή οποιασδήποτε τιμωρίας. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι για την ευρεία πλειοψηφία των "κακών" ισχύει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ΝΟΜΙΖΩ ότι αυτό που θέλει να τονίσει η roumana είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αν δεν υπήρχε το "φόβητρο του θεού και της κόλασης" ή ακόμα και το δέλεαρ "του παραδείσου" θα είχε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι τώρα....
Πιο κακή.... πιο αρπαχτικό.... πιο την παρτη του απ ότι ΗΔΗ είναι.....
Αν καποιοι δεν φοβόντουσαν την "οργή του θεού και την τιμωρία" είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να έκαναν ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΑ πράγματα....
οχι διαφωνω, ισα ισα που οι περισοτεροι χρησημοποιουν το θεο για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ τις πραξεις τους.

η ηθικη ειναι εμφυτη, ειτε την εχεις ειτε οχι, το περιβαλον μονο θα κανει πιο εντονη την παρορμηση σου για φυσιολογικη η αντικοινωνικη συμπεριφορα. Ασε που εκ των πραγματων το να εισαι καλος κατω υπο την απειλη τιμοριας ειναι υποκρισια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
οχι διαφωνω, ισα ισα που οι περισοτεροι χρησημοποιουν το θεο για να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ τις πραξεις τους.

η ηθικη ειναι εμφυτη, ειτε την εχεις ειτε οχι, το περιβαλον μονο θα κανει πιο εντονη την παρορμηση σου για φυσιολογικη η αντικοινωνικη συμπεριφορα. Ασε που εκ των πραγματων το να εισαι καλος κατω υπο την απειλη τιμοριας ειναι υποκρισια
Μόνο στα έντονα διαφωνώ γιατί απλά δεν συμφωνώ πλήρως.
Στα υπόλοιπα my humble respects.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
δεν θα μας πεις ομως και ΓΙΑΤΙ διαφωνεις?:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. παράλειψης

Ο λόγος που δεν συμφωνώ πλήρως είναι γιατί πιστεύω ότι ο κοινωνικός περίγυρος διαμορφώνει ηθική. Αλλά επίσης πιστεύω στο έμφυτο κακό που έχουμε μέσα σαν άνθρωποι και το πατάω επι πτωμάτων για προσωπικό ώφελος. Ο κοινωνικός περίγυρος σαν να σκαλίζει αυτό το έμφυτο, κυρίως με την λογική του τι είναι αποδεκτό. Γιαυτό και η θρησκεία κατά βάση δεν διδάσκει ηθική αλλά επιβάλει τουλάχιστον η χριστιανική δλδ.
Γιαυτό και δεν συμφωνώ πλήρως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
α καταλαβα.

ναι, δυστοιχος ολες οι ενδειξεις δειχνουν οτι η αντικοινονικη συμπεριφορα ειναι εγγενης και οχι επικτητη, εξου και αρκετοι αντικοινονικοι ανθρωποι οταν μπουν (με το ζορι) σε φαρμακευτικη αγωγη φτιαχνουν πολυ.

δεν διαφωνω βεβαια οτι η ηθικη διαμορφονεται απο την κοινωνια (Hell αυτο πο ειναι ηθικο για μενα ειναι ανηθικο για σενα κτλ), αλλα δραματικες αλαγες στις γενετικες προδιαθεσεις...δεν ξερω, δυσκολο το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Nαι θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει θεος..Τωρα για το αν θα με επηρρεαζε δεν ξερω ...Βασικα δεν εχω ξεκαθαρισει μεσα μου αν πιστευω στον θεο ή οχι..Πιστευω ομως οτι ολοι μας εχουμε την αναγκη να πιστευουμε...Αυτο μας δινει μια ελπιδα κ μας παρηγορει στις δυσκολες στιγμες..Ετσι δεν ειναι??;) Οποτε μαλλον θα με επηρρεαζε σε ενα βαθμο οχι οτι θα κατσω να σκασω κιολας ομως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
crazylover:

να σε ρωτησω κατι για να δεις ποσο "δυσκολο" θεμα ειναι το ζητημα του θεου.

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
crazylover:

να σε ρωτησω κατι για να δεις ποσο "δυσκολο" θεμα ειναι το ζητημα του θεου.

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?
Ετοιμάσου να ακούσεις ΤΙΣ υπεκφυγές τώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?

Εγώ νομίζω πως πολλοί άθεοι δεν θα μπορούσαν να πειστούν ακόμα κι αν συνέβαινε αυτό που λες. Θα έλεγαν "και ποιός μου λέει ότι αυτός είναι ο Θεός κι όχι κάποιος που το έσκασε από το ψυχιατρείο"; Άλλωστε ποιός λέει ότι ο Θεός είναι ένας μόνο ή ότι μπορεί να μιλήσει;

Όσο για τους θρησκευόμενους και πάλι πολλοί από αυτούς δεν θα μπορούσαν να αρνηθούν τον Θεό, ακόμα κι αν είχαν τις πιο τρανταχτές επιστημονικές αποδείξεις γι'αυτό. Λόγω έλλειψης παιδείας ή φόβου να αισθανθούν μόνοι κι αβοήθητοι στο σύμπαν. Ανθρώπινα είναι και τα 2 κι όχι κατακριτέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
crazylover:

να σε ρωτησω κατι για να δεις ποσο "δυσκολο" θεμα ειναι το ζητημα του θεου.

δεν ξερω κατα ποσο εχεις γνωση του εργου του karl popper αλλα regardles, δεν μας απασχολει πολυ. Τεσπα, η ουσια ειναι η εξις:

ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".

ενας θρησκευομενος τι χρειαζεται για να πειστει οτι ΔΕΝ υπαρχει θεος?

Ε μπα...Ο αθεος θα προσπαθησει να αποδειξει οτι αυτο που του συνεβη μπορει να συμβει και χωρις να του εχει εμφανιστει ο Θεος, θα πει οτι ηταν καποιο τρυκ, μπορει να πειστει ο ιδιος και να που οι υπολοιποι οτι ειναι τρελος, κτλ...Δεν ισχυει αυτο που λες! ;)

Στο δε θρησκευομενο πως ακριβως θα αποδειξεις οτι δεν υπαρχει Θεος; :hmm: Οσο ειναι δυνατο να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν φαντασματα, ή η ψυχη. Δεν μπορεις. Πως να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει κατι αϋλο, αοσμο, αχρωμο, που ηθελημενα δεν κανει γνωστη την παρουσια του (βλεπεις ο Θεος εχει ολες τις ιδιοτητες που τον κανουν αναποδεικτο...τυχαιο; :whistle: :P )

Παντως μου κανει εντυπωση που πολλοι λενε οτι δεν θα τους πολυενδιαφερε το αν υπαρχει θεος ή οχι. Εννοειτε στον τροπο ζωης σας, ή και γενικοτερα σαν γεγονος; Γιατι αν εννοοειτε το δευτερο, δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα πιο αξιοσημαντα "γεγονοτα" στη ζωη! :confused: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Παντως μου κανει εντυπωση που πολλοι λενε οτι δεν θα τους πολυενδιαφερε το αν υπαρχει θεος ή οχι. Εννοειτε στον τροπο ζωης σας, ή και γενικοτερα σαν γεγονος; Γιατι αν εννοοειτε το δευτερο, δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα πιο αξιοσημαντα "γεγονοτα" στη ζωη! :confused: :redface:
Όσον αφορά εμένα, ούτε θα αλλάξει τίποτα στον τρόπο ζωής μου αλλά και γενικότερα δεν με απασχολεί σαν γεγονός.

Γιατί είναι τόσο "αξιοσήμαντο" δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
underwater, insomniac κτλ:

ωραια να το θεσω ως, εξις, εγω ειμαι αθεος, αν ερχοταν ενας τυπος που ισχυριζοταν οτι ειναι ο θεος και μου ελεγε "κοιτα ειμαι ο θεος" και εφτιαχνε μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει πχ ε θα τον πιστευα, και θα παραδεχομουν το λαθος μου.

ΕΣΕΝΑ τι θα χρειαζοταν για να σου αποδειξουν οτι δεν υπαρχει θεος?

σο ειναι δυνατο να αποδειξεις οτι δεν υπαρχουν φαντασματα, ή η ψυχη. Δεν μπορεις. Πως να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει κατι αϋλο, αοσμο, αχρωμο, που ηθελημενα δεν κανει γνωστη την παρουσια του (βλεπεις ο Θεος εχει ολες τις ιδιοτητες που τον κανουν αναποδεικτο...τυχαιο;

γιαυτο ανεφερα τον ποππερ πιο πριν;) ξερεις τι μας λεει ο ποππερ για αυτου του ειδους τις καθολικα ορθες θεωριες? (δηλαδη μια θεωρια που δεν μπορει να αποδειχθει λανθασμενη). Μας λεει οτι ειναι bolocks;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ενας αθεος, θα πειστει οτι υπαρχει θεος, αν ο θεος κατεβει μπροστα του και του πει "ναμε, ειμαι ο θεος, χα παρτα ειχες αδικο".
Εγώ θα συμφωνήσω ότι και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικά άθεος, να πεισθεί γιαυτό. Μπορεί να πάθει την πλάκα του λίγο αλλά αν το ξανασκεφτεί όπως σκέφτηκε για να γίνει άθεος πάλι άθεος θα μείνει αν δεν απειλείτε η ζώη του εκβιαστικά.

Ο λόγος? Πιστεύω ότι μία η βασική πεποιθήση και λογική υποθέση που έχουν σαν αποτέλεσμα την αθειά. (Θεός με την έννοια του AllMighty που έχουν οι ιουδαιστικές θρησκείες).

Κάτι που δεν μπορούμε να ερμηνέσουμε δεν είναι θείο.απλά ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει τον μηχανισμό του. ίσως τον κατανόησουμε ίσως όχι αλλά αυτό δεν το κάνει θείο. άλλωστε η ιστορία δια της επιστήμης κατεπάνάλληψη έχει αποθεοποιήσει διάφορες θείες εκφάνσεις.

Τώρα αν σκάσει μύτη ο εκπρόσωπος του superman και μου πει ότι ή με λατρεύεις ή ο superman θα σε τιμωρήσει (Goauld style), τότε για βιοποριστικούς λόγους μάλλον θα υποκύψω. Στην συγκεριμένη περίπτωση ο εκπρόσωπος είναι κατα αντιστοιχία η θρησκεία, ο superman είναι το θείο αν υπάρχει και το γιατί ο superman είναι άτρωτος ο μηχανισμός που δεν μπορώ προς το παρών να εξηγήσω. (αν και όλοι ξέρουμε την εξήγηση:P )

Για μένα αυτή είναι και ο πυρήνας όλων των Ιουδαιστικών θρησκειών στις οποίες ο θεός θεωρείται παντοδύναμος. γιατί σε άλλες το θείο δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κάτι που δεν μπορούμε να ερμηνέσουμε δεν είναι θείο.απλά ακόμα δεν έχουμε κατανοήσει τον μηχανισμό του. ίσως τον κατανόησουμε ίσως όχι αλλά αυτό δεν το κάνει θείο. άλλωστε η ιστορία δια της επιστήμης κατεπάνάλληψη έχει αποθεοποιήσει διάφορες θείες εκφάνσεις.
Πολύ σωστό αυτό. Το ότι αυτή τη χρονική στιγμή δεν μπορεί να εξηγηθεί κάτι, δεν μαρτυρά "θεία" προέλευση. Απλά την αδυναμία της επιστήμης να το εξηγήσει με τα σημερινά τεχνικά/επιστημονικά δεδομένα.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι αρχαίοι ημών [λέμε τώρα...] πρόγονοι απέδιδαν σε διάφορα φυσικά φαινόμενα μία μεταφυσική εξήγηση γιατί, εν μέρει, αδυνατούσαν να τα εξηγήσουν επιστημονικά [βλ. κεραυνούς, πλημμύρες κλπ].

Τώρα αν σκάσει μύτη ο εκπρόσωπος του superman και μου πει ότι ή με λατρεύεις ή ο superman θα σε τιμωρήσει (Goauld style), τότε για βιοποριστικούς λόγους μάλλον θα υποκύψω. Στην συγκεριμένη περίπτωση ο εκπρόσωπος είναι κατα αντιστοιχία η θρησκεία, ο superman είναι το θείο αν υπάρχει και το γιατί ο superman είναι άτρωτος ο μηχανισμός που δεν μπορώ προς το παρών να εξηγήσω. (αν και όλοι ξέρουμε την εξήγηση:P )

Για μένα αυτή είναι και ο πυρήνας όλων των Ιουδαιστικών θρησκειών στις οποίες ο θεός θεωρείται παντοδύναμος. γιατί σε άλλες το θείο δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά.

Αυτό που ορθά περιγράφεις ως πυρήνα των Ιουδαϊστικών θρησκειών είναι ο φόβος και η υποταγή ενώπιον του ισχυρότερου. Εν κατακλείδι είναι εκβιαστικός ο "σεβασμός" που αποσπάται για το θείο. Η προέλευσή του είναι φυσικά οι πρώιμες απολυταρχικές κοινωνίες της προ-φεουδαρχικής εποχής: σεβασμός στον άρχοντα του τόπου, σεβασμός στον πατέρα-αφέντη, σεβασμός στον θεό-αφέντη: όλοι αυτοί είχαν τη δύναμη να σε συντρίψουν. Κορυφαίο παράδειγμα της έκφανσης αυτής η Παλαιά Διαθήκη.

Έχει ενδιαφέρον δε να παρατηρήσουμε τις ουσιώδεις διαφορές της Παλαιάς Διαθήκης με τα τέσσερα ευαγγέλια και την "επιστροφή στις ρίζες" του φόβου και της αμαρτίας που εισήγαγε στη χριστιανική θρησκεία ο Σαούλ ο Ταρσεύς, γνωστός και ως Παύλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω ότι και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση ένας πραγματικά άθεος, να πεισθεί γιαυτό. Μπορεί να πάθει την πλάκα του λίγο αλλά αν το ξανασκεφτεί όπως σκέφτηκε για να γίνει άθεος πάλι άθεος θα μείνει αν δεν απειλείτε η ζώη του εκβιαστικά.
κοιτα πιο αθεος απο μενα δεν παει και σου λεω την αληθεια, αν καποιος ερχοταν και με καποιο τροπο μου εδειχνε καποιου ειδους παντοδυναμια θα τον πιστευα, δεν εχω λογο να μην το πιστεψω, αλλωστε δεν ειναι αυτο το ζητημα, το ζητημα ειναι οτι οσο αθεος και να εισαι ΜΠΟΡΕΙΣ να δειχθεις λαθος, να ερθει ο θεος και να κανει ενα θαυμα κτλ. Να θεσπισεις οποιεσδηποτε επιστιμονικες και μη δεικλιδες, η περιορισμους η οτιδηποτε και παλι να τις ξεπερασει.

ενας θρησκος δεν μπορει με ΚΑΝΕΝΑ τροπο να πειστει οτι δεν υπαρχει θεος. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ, οσο τραβηγμενος και αν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
κοιτα πιο αθεος απο μενα δεν παει και σου λεω την αληθεια, αν καποιος ερχοταν και με καποιο τροπο μου εδειχνε καποιου ειδους παντοδυναμια θα τον πιστευα

ενας θρησκος δεν μπορει με ΚΑΝΕΝΑ τροπο να πειστει οτι δεν υπαρχει θεος. ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ, οσο τραβηγμενος και αν ειναι

Epote, από τα τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά. Παρόλα αυτά εσύ δεν πιστεύεις. Αν ερχόταν κάποιος και έκανε κάτι "μαγικό" σε σένα δεν θα έψαχνες να βρεις αποδείξεις σε αυτό; Τι στο καλό άθεος είσαι; Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;

Όσο γι'αυτό που λες για τους θρήσκους νομίζω γενικεύεις. Εκτός κι αν θρήσκος για εσένα είναι μόνο η γριούλα στην επαρχία που δεν έχει πάει σχολείο και η εκκλησία είναι μέρος της καθημερινότητάς της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Epote, από τα τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς δε νομίζω ότι όλα έχουν αποδειχτεί επιστημονικά.
Μπορείς να αναφέρεις μερικά από «τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς»; :)

Εννοείται ότι η αξιοπιστία της πηγής παίζει πρωτεύοντα ρόλο. Όχι δηλαδή "μου είπε η γιαγιά μου..." [χωρίς διάθεση να μειώσω γιαγιάδες, παπούδες, θείους και λοιπούς συγγενείς].

Άλλωστε η σύνδεση Θεού-παντοδυναμίας δεν είναι κάτι απόλυτο. Από πού κι ως πού το ξέρουμε; Ποιός λέει (εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία) ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος;
Τουλάχιστον οι θρησκείες με ιουδαϊστικές ρίζες περιέχουν την παντοδυναμεία του θεού ως δογματική αλήθεια, ως βάση της "αλήθειας" τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μπορείς να αναφέρεις μερικά από «τόσα θαύματα που ακούμε κατά καιρούς»; :)

Τουλάχιστον οι θρησκείες με ιουδαϊστικές ρίζες περιέχουν την παντοδυναμεία του θεού ως δογματική αλήθεια, ως βάση της "αλήθειας" τους. ;)

Ρε συ εντάξει, εννοώ "τυφλούς που βρήκαν το φως τους" και τέτοια που διαβάζουμε συνήθως. Άτομα που μετά από κάτι που συντάραξε την ζωή τους το γύρισαν στην πίστη. Τώρα να σου απαριθμίσω δεν ξέρω, όντως, δεν το έχω μελετήσει το θέμα και ούτε με έχει απασχολήσει και τόσο.

Εντάξει, οι ιουδαϊστικές. Και ποιός λέει ότι αυτές είναι πιο κοντά στην "αλήθεια" αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει; Ποιός λέει ότι οποιαδήποτε από τις υπάρχουσες θρησκείες μπορεί να το κάνει; Το τι λένε οι ιουδαϊστικές θρησκείες που αναφέρεις δεν μου λέει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top