Τα pc μας

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
τι εφαρμογες δουλευεις γιατι 4gb μνημη μια χαρα μου φαινονται και εγω τοσα εχω σε vista. εγω εχω τετραπηρυνο intel Q9300 δεν τον φαιρνω συχνα στα ορια τον χρυσοπληρωσα το καλοκαιρι
k-means clustering είναι το όνομα του ένοχου.
Κι εγώ τρέχω κάτι simulations για τη διπλωματική μου για τα οποία χρειάζομαι πολύ δυνατό επεξεργαστή (απο μνήμη δεν έχω πρόβλημα, ακόμα) για να μην χρειάζεται να περιμένω βδομάδες να τελειώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Case: Thermaltake Vg1000BNS Wing Rs
Motherboard: Asus P5K
Cpu: Intel Core2 Duo E6550 2.33ghz + Arctic Cooling Freezer 7 PRO S775
Gpu: Gigabyte GeForce 8800 Gt 512 + Arctic Cooling Accelero S1 rev.2
Ram: Crucial 4Gb
Psu: Thermaltake W0136 500W
HDD: Western Digital 320 GB + Akasa AK-HD03-BK Cooling Kit
Monitor: Asus VK222H 22''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
CPU: Intel Core Q6600 (Duo)
VGA: NVidia 9600 GT
Mobo: Asus P5K-SE
HDD: Seagate 500 GB
RAM: 4GB DDR2
CD-DVD: Sony Optiarc AD-7200S (CD-R,CD+R,CD-RW,CD+RW.DVD-R,DVD+R,DVD-RW,DVD+RW,DVD-R DL,DVD+R DL)
Οθονη: Philips Wide 22'
Windows Vista Home Premium

Πιστευω ειναι αρκετα καλο για 700 ευρωπουλακια :D
μεχρι και GTAIV παιζει (και μαλιστα πολυ καλα! :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εμχ...ελληνικα κανεις??:P
το μονο που ξερω ειναι οτι το λαπ τοπ ειναι turbo x εχει επεξεργαστη intel core 2 duo και προγραμμα τα vista..και αυτα που τα ξερω πολλα ειναι///:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
turbo-x?να υποθεσω οτι το πηρες απο plaisio?nice...
ξερω ελληνικα,don't worry,απλα για να καταλαβεις αν ενα pc αξιζει τα λεφτα του πρεπει να κοιταξεις και λιγο τα specs (κοινως επεξεργαστες,RAM κλπ).
Have a nice day :)
ΥΓ:ο intel Q6600 τρεχει στα 2.4 GHz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
turbo-x?να υποθεσω οτι το πηρες απο plaisio?nice...
ξερω ελληνικα,don't worry,απλα για να καταλαβεις αν ενα pc αξιζει τα λεφτα του πρεπει να κοιταξεις και λιγο τα specs (κοινως επεξεργαστες,RAM κλπ).
Have a nice day :)
ΥΓ:ο intel Q6600 τρεχει στα 2.4 GHz

καλα καταλαβες..υπεθεσα οτι το πλαισιο ειναι το πιο αξιοπιστο..(αν ηταν ειρωνικο το comment explain yourself!:P)

και οκ..κοιτας τα specs(κοινως επεξεργαστες,ram κλπ)...αν δεν εχεις ιδεα απ αυτα τι καταλαβαινεις???ειδα εκει ενα intel core 2 duo,μεγαλη μνημη, 800ευρω,turbo-x-γνωστη μαρκα(το αντιπαρερχομαι γιατι μπορει να ειναι γνωστη με οχι καλο τροπο!:P)ε και τον πηρα..το σχολιο για τα ελληνικα -μη το παιρνεις προσωπικα- πηγαινε σε ολο το τοπικ μιας και δε καταλαβαινω χριστο απ οσα λεγονται!

well,δε ξημερωσε ακομα..αλλα οκ,καλη σου μερα και σενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.


Αν και φαίνονται μόνο 4.

Λοιπόν, από laptop

hp pavilion σειράς dv9000 για 17αρι
hp pavilion σειρας dv6000 για 15,4αρι
apple macbook για 13,3αρι
(αυτά τα 3 φαίνονται στην φωτό) +1 παλιο desktop

eee pc για ultra portable (7in)
και msi wind για ultra portable με μεγάλο δίσκο (8,9in)

(αν θέλετε ακριβή μοντέλα πείτε μου)

Από desktops επίσης αρκετά, (u know... τα χρησιμοποιημένα παλιά parts πριν την κάθε αναβάθμιση αρκούν για ένα ακόμα pc και στο τέλος καταλήγεις με 5 desktops)

Anyway το καλύτερο desktop έχει

CPU: INTEL CORE I7-965 EXTREME EDITION 3.20 GHZ LGA1366
VGA: 9800gt
MOBO: ASUS p6t

το χειρότερο έναν P3 στα 533 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.


Αν και φαίνονται μόνο 4.

Λοιπόν, από laptop

hp pavilion σειράς dv9000 για 17αρι
hp pavilion σειρας dv6000 για 15,4αρι
apple macbook για 13,3αρι
(αυτά τα 3 φαίνονται στην φωτό) +1 παλιο desktop

eee pc για ultra portable (7in)
και msi wind για ultra portable με μεγάλο δίσκο (8,9in)

(αν θέλετε ακριβή μοντέλα πείτε μου)

Από desktops επίσης αρκετά, (u know... τα χρησιμοποιημένα παλιά parts πριν την κάθε αναβάθμιση αρκούν για ένα ακόμα pc και στο τέλος καταλήγεις με 5 desktops)

Anyway το καλύτερο desktop έχει

CPU: INTEL CORE I7-965 EXTREME EDITION 3.20 GHZ LGA1366
VGA: 9800gt
MOBO: ASUS p6t

το χειρότερο έναν P3 στα 533 :P

:!:
Καλά τι τα κάνεις τόσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
...την ιδια απορια εχω και εγω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.


Αν και φαίνονται μόνο 4.

Λοιπόν, από laptop

hp pavilion σειράς dv9000 για 17αρι
hp pavilion σειρας dv6000 για 15,4αρι
apple macbook για 13,3αρι
(αυτά τα 3 φαίνονται στην φωτό) +1 παλιο desktop

eee pc για ultra portable (7in)
και msi wind για ultra portable με μεγάλο δίσκο (8,9in)

(αν θέλετε ακριβή μοντέλα πείτε μου)

Από desktops επίσης αρκετά, (u know... τα χρησιμοποιημένα παλιά parts πριν την κάθε αναβάθμιση αρκούν για ένα ακόμα pc και στο τέλος καταλήγεις με 5 desktops)

Anyway το καλύτερο desktop έχει

CPU: INTEL CORE I7-965 EXTREME EDITION 3.20 GHZ LGA1366
VGA: 9800gt
MOBO: ASUS p6t

το χειρότερο έναν P3 στα 533 :P
δεν πουλας κατι απο αυτα για να παρεις μεγαλυτερη καρτα γραφικων ειναι κριμα ενας i7 με μια τοσο αδυναμη καρτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.


Αν και φαίνονται μόνο 4.

Λοιπόν, από laptop

hp pavilion σειράς dv9000 για 17αρι
hp pavilion σειρας dv6000 για 15,4αρι
apple macbook για 13,3αρι
(αυτά τα 3 φαίνονται στην φωτό) +1 παλιο desktop

eee pc για ultra portable (7in)
και msi wind για ultra portable με μεγάλο δίσκο (8,9in)

(αν θέλετε ακριβή μοντέλα πείτε μου)

Από desktops επίσης αρκετά, (u know... τα χρησιμοποιημένα παλιά parts πριν την κάθε αναβάθμιση αρκούν για ένα ακόμα pc και στο τέλος καταλήγεις με 5 desktops)

Anyway το καλύτερο desktop έχει

CPU: INTEL CORE I7-965 EXTREME EDITION 3.20 GHZ LGA1366
VGA: 9800gt
MOBO: ASUS p6t

το χειρότερο έναν P3 στα 533 :P

Αυτα ειναι, 5-6 ακομα και ανοιγεις νετ καφε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
:!:
Καλά τι τα κάνεις τόσα;

...την ιδια απορια εχω και εγω!:P

To 17αρι χρησιμοποιείται ως desktop replacement (προφανώς), και μιάς και είμαι φοιτητής εκτός Αθηνών, αλλά έρχομαι Αθήνα κάθε π-σ-κ. Όταν θέλω να δω movie προφανώς και διαλέγω το 17αρι, όπως και όταν θέλώ να δω τηλεόραση (σε συνδιασμό με τv tunner U8000- το αριστερό στην φωτό)



Καθώς λοιπόν έχω τηλεόραση στο 17αρι πρέπει κάπου να δουλεύω.. Here comes the 15,4αρι.

Επιπλέον θέλω και ένα laptop να ξεχνάω να το φορτίζω.. Here comes the macbook. Όποτε έχω ανάγκη για αυτονομία παίρνω το 13,3αρι mac. (το οποίο είναι και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ+ ότι κάποιος κομπουτερόβιος δεν πρέπει να έχει και ένα mac?)

Το eee pc το πήρα προφανώς ως ultra portable, u know.. The pc thats always with u. Και μου έκανε για αυτή την δουλειά μέχρι που αποφάσισα να έχω ένα pc μέσα στο αμάξι και να το δουλεύω ως gps.

(To δεξί στην φωτό είναι δέκτης gps μpod) Oπότε πήρα αναγκαστικά και ένα msi wind του οποίου ο δίσκος χωράει και το map point, και το autoroute, και το topo navigator, και το garmin mobile pc (και ότι software θέλω για να δουλεύω με τον δέκτη gps)

Aυτά για τα laptops.. Από εκεί και πέρα τα desktops προκύπτουν χωρίς να το καταλάβεις αναβαθμίζοντας το παλιό pc και "καταλαβαίνοντας" ότι τα παλιά parts αρκούν για ένα ακόμα. Δυστυχώς δεν έχω οθόνες για όλα (και για τα 5 desktops) αλλά έτσι κι αλλιώς δεν χωράνε κι όλας στο γραφείο.. (Αν και σκεφτόμουν να πάρω οθόνες και γι αυτά που δεν έχουν και να τις στερεώσω στον τοίχο)


δεν πουλας κατι απο αυτα για να παρεις μεγαλυτερη καρτα γραφικων ειναι κριμα ενας i7 με μια τοσο αδυναμη καρτα;)

Mια χαρά με καλύπτει η καρτα αυτή για τις "ανάγκες" μου. Οι πιο απαιτητικές εφαρμογές που τρέχω από μεριάς γραφικών είναι σχεδίασης cad, αλλά ότι και να κάνω όσο και να σχεδιάζω parts στο solid edge μια χαρά είμαι.. Παρ όλα αυτά τι καλύτερο να έπαιρνα? Να πήγαινα σε 9800GTX? (YΓ δεν πουλάω τίποτα, έχω δεθεί συναισθηματικά με όλα)

Αυτα ειναι, 5-6 ακομα και ανοιγεις νετ καφε!

Κακίες, κακίες.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
CPU: Pentium D 4Ghz
CPU FAN: Scythe Ninja Mini
GPU:7300GS 256MB
PSU:ZALMAN 600W
HDD MAIN:RAPTOR 80GB 10.000
HDD SLAVE:SEAGATE 720GB 72.000
RAM:2X KINGSTON 512MB 800 MHZ
RAM:2Χ GEIL 1GB 1066MHZ
CASE: αυτοδημιούργητο
Μ/Β:FOXCONN 5PQ κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasis

Νεοφερμένος

Ο anastasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αντε να πω και τα δικά μου


CPU:Ιntel core 2 duo e8500 4.65ghz overclocked
GPU:Xfx 9600 GT 512 MB
Ram:4 gb geil
psu:coolermaster 650Watt
Mobo:Asus p5qc
hdd 1 :500 gb
hdd 2 :320gb
hdd 3 (εξωτερικός) 500 gb
Case: Δεν θυμάμαι :P
OS:1ο win xp black edition greeklish (στην κυριολεξία όμως)
2ο win vista ultimate sp1 ελληνικά

αυτά :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Γιατί clockάρετε ρε παιδιά τα pc σας. Τι μόδα είναι επιτέλους αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γιατί clockάρετε ρε παιδιά τα pc σας. Τι μόδα είναι επιτέλους αυτή;

Είναι η μόδα μετά τους emo.

Aνέκαθεν υπήρχε η τάση get the most out of your ..................

και στις τελίτσες συμπληρώνεις ότι θέλεις, είτε είναι cpu, είτε είναι αυτοκίνητο, είτε είναι δεν ξέρω και γω τι.

Eπίσης όταν o χρόνος ζωής ακόμα και μετά το clockin αρκεί με το παραπάνω μέχρι την επόμενη αναβάθμιση, τότε why not?

Επίσης οι εποχές που χρειαζόντουσαν πατεντιές και πειράγματα στο bios έχουν περάσει κατά πολύ. Τώρα με GUI και πολυτέλεια. ;)

Eγώ δεν έχω κλοκαρισμένο κανένα μηχανημα τώρα.. Απλά κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Είναι η μόδα μετά τους emo.

Aνέκαθεν υπήρχε η τάση get the most out of your ..................

και στις τελίτσες συμπληρώνεις ότι θέλεις, είτε είναι cpu, είτε είναι αυτοκίνητο, είτε είναι δεν ξέρω και γω τι.

Eπίσης όταν o χρόνος ζωής ακόμα και μετά το clockin αρκεί με το παραπάνω μέχρι την επόμενη αναβάθμιση, τότε why not?

Επίσης οι εποχές που χρειαζόντουσαν πατεντιές και πειράγματα στο bios έχουν περάσει κατά πολύ. Τώρα με GUI και πολυτέλεια. ;)

Eγώ δεν έχω κλοκαρισμένο κανένα μηχανημα τώρα.. Απλά κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.

Μα η συχνότητα που αφήνουν τους επεξεργαστές υπάρχει για κάποιο λόγο (τόσο μπορούν να αποδόσουν τα συγκεκριμένα chip)
Το να "πιέζεις" τον επεξεργαστή σου, πέρα απο θέματα θερμότητας και φθοράς, αυξάνεις και την πιθανότητα λαθών. Εν τέλει το μόνο που καταφέρνεις είναι να δίνεις παραπάνω χρήματα και να κάνεις τις εταιρείες που πουλάνε εξαρτήματα για καγκουριές, πλούσιες και η παραπάνω απόδοση που υποτίθεται οτι έχεις να είναι τελείως πλασματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Τι είναι το κλοκινγκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τι είναι το κλοκινγκ;

overclocking. Απλά το λέμε έτσι για συντομία (τι συντομία, τέσπα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν είναι μόδα εξοικονόμηση χρημάτων είναι. Αφού έχεις το FSB ξεκλείδωτο θα καθίσεις με τα χέρια σταυρωμένα? Εγώ το ανέβασα σχεδόν 1 Ghz με νέα ψύκτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top