Linux + Εξωτερικοί σκληροί δίσκοι

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έψαξα κ δεν βρήκα σχετικό θέμα, οπότε είπα να κάνω νέο θέμα κ ο Θεός βοηθός!:P

Αγόρασα εναν εξωτερικό δίσκο WD External Essential USB 2.0, 80GB. Στα WinXP λειτουργεί μια χαρά. Τον βλέπω, με βλέπει (ήταν κεραυνοβόλος έρωτας :P), αντιγράφω αρχεία κτλ.

Το πρόβλημα είναι όταν πάω να τον τρέξω στο Live CD του Linux Ubuntu (αν θυμάστε περίμενα αυτόν τον εξωτερικό για να κάνω το format και να στήσω linux) δεν βλέπει τον δίσκο. Έψαξα στο ίντερνετ, αλλά δεν βρήκα drivers ή κάτι σχετικό!

Να σημειώσω ότι ο δίσκος είναι φορμαρισμένος σε FAT32 αλλά και ότι όταν συνδέω το MP3 player μου το βλέπει κανονικά στo linux.

Έστειλα ήδη σχετικό ερώτημα στην WD κ περιμένω απάντηση, αλλά επειδή είμαι ανυπόμονος είπα να ρωτήσω και εδώ! :D

Πως μπορώ να δώ τον δίσκο μου από το Linux!???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν τον βλέπει καθόλου ή δεν τον κάνει mount?

Δοκίμασε το εξής: (σε κονσόλα)
cd /dev/
ls sd*

Το αποτέλεσμα θα είναι κάτι τέτοιο:
sda sda1 sda2 sda3 sdb sdb1 (αυτό είναι σε μένα...)

Aυτό σημαίνει ότι ο δίσκος σου είναι ο sdb, και το partition του το sdb1

Τέλος δοκίμασε να τον κάνεις mount manualy...
πχ:
sudo mkdir /media/usbdisk
sudo mount /dev/sdb1 /media/usbdisk

Έτσι λες στο λειτουργικό να βάλει το πρώτο partition του εξωτερικού δίσκου στο φάκελο /media/usbdisk
Πας εκεί και βλέπεις το δίσκο σου κανονικά...


Ελπίζω να δουλέψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση gios! Τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτε άλλο από το να κατεβάσω την νεότερη έκδοση των Ubuntu 6.10. Είχα την παλαιότερη 6.06 (Νομίζω)

Όλα είναι ΟΚ με αυτή την έκδοση πάνω. Ανανγωρίζει κανονικά τον δίσκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Έστησα Linux! Και λειτουργούν τέλεια!!!!!! Έχω και dual boot Windows XP για ότι χρειαστώ!

Μια νέα εποχή ξεκινάει και για εμένα! :smoke:

Το στήσιμο για διπλό λειτουργικό ήταν πανεύκολο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Welcome to the club!:clapup:
Για ό,τι χρειατείς... ξέρεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top