• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Στις μεγάλες μυωπίες η απόλυτη εξάρτηση και όχι το κόπμπλεξ είναι το θέμα...

Ναι, όντως ισχύει αυτό. Εγώ ουσιαστικά χωρίς γυαλιά βλέπω μόνο αμυδρά χρωματιστά περιγράμματα.:confused: Έχουν τύχει κάτι μ****΄φάσεις εκτός σπιτιού να είμαι χωρίς γυαλιά και φακούς(ναι, έγινε, μην ρωτάτε πώς:redface: ) κι αισθανόμουν χάλια που έπρεπε να έχω κάποιον να με έχει αγκαζέ επειδή αλλιώς δεν μπορούσα να προχωρήσω.

Βασικά δεν με πειράζει αυτό, οι άνθρωποι έχουν τόσα προβλήματα, δεν τρέχει κάτι που δεν βλέπω καλά. Αλλά είναι λίγο σπάσιμο. Το ότι δεν έχω κάνει Λέιζερ είναι επιλογή μου επειδή φοβάμαι. Κι ο γιατρός δεν είναι ιδιαίτερα θετικός σε αυτό. Μου έχει πει τις επιπλοκές και αγχώνομαι πολύ. Δεν αποκλείω όμως να πάρω την απόφαση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Πριν απο 1,5 χρονο φοραγα φακους για μυωπια. Μια χαρα ημουν, αν και απο τη συχνη τους χριση κοκκινιζαν τα ματια μου. Και επισης δεν μπορουσα να τα φοραω σε ενα χωρο που ειχε καπνα. Και επειδη η δουλεια μου ηταν βραδυνη σταματησα να τους χρησιμοποιω.Και τωρα που τους ξαναπηρα και ξαναβαλα, δεν μπορεσα να τους αντεξω ουτε ενα μισαωρο, γιατι δακρυζαν συνεχεια τα ματια μου.. Δεν ξερω, αλλα ειναι θεμα συνηθειας.. Μεχρι να τους ξανασυνηθισω.. Τα γυαλια παλι δεν τα μπορω με τιποτα, γιατι πιστευω πως δεν μου πανε καθολου και για αυτο κομπλαρω να τα φοραω. Εχω μυωπια 1,5 και αστιγματισμο στο αριστερο ματι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Γυαλιά φυσικά. Είναι πολύ πιο sexy :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχεισ 11.5 στο ένα ματι και στο άλλο 3.5 σαν και εμένα?Είμαι για τα πανηγυρια!!!

11.5!!!!:'(:wacko::wacko::yawn::yawn::jumpy::jumpy:

εγω εχω 7,5 και 5,5. μονο οταν εχω εξοδο φοραω φακουσ και τις περισσοτερες φορες οταν παω σχολη
με το που επιστρεφω τυς βγαζω... δεν μπορω πολυ ωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
εγώ έχω 2.75 στο αριστερό και 4.5 στο δεξί..

φοράω γυαλιά συνήθως..

δε μαρέσει να φοράω φακούς αν και φοράω σε καλές περιστάσεις..

απορώ πως κάποιοι φοράνε συνεχώς φακούς... εμένα με κουράζουν πολύ εύκολα! :(

κατάρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μόλις πήρα γυαλιά. Φοράω από την 2η δημοτικού. Δεν συγκλονίζομαι με τα γυαλιά αλλά δεν μπορώ να φανταστώ να χώνω το δάκτυλο μου μέσα στα μάτια μου όσο συνήθεια και να είναι. Άσε που έχω πρόβλημα κατευθυντηκότητας του χεριού ειδικά σε λεπτεπίλεπτες κινήσεις σε σημεία που δεν βλέπω όπως τόσο κοντά στο μάτι.Εδώ σταγόνες δεν μπορώ να βάλω.

Αλλά βλέπω και μια χαρά και χωρίς γυαλιά γιατί έχω πρόβλημα στο ένα μάτι μου. Μια φορά είχε δίκιο η γιαγιά και δεν την άκουσα.

Επίσης όλοι μου λένε οπτικοί και γιατροί ότι με τους φακούς τεμπελιάζει το μάτι καθώς δεν έχει την επιλογή του βγάλε-βάλε όπως με γυαλιά όταν φυσικά βλέπεις νορμάλ αλλά όχι τέλεια.

Ένα πόστο χωρις γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γυαλάκια εδώ και 12 σερί χρόνια (από τη Β' Δημοτικού, νι) :)
Ευτυχώς κι εγώ πήρα μπόλικη, μπόλικη :P


Τα άτιμα :/:





Τουλάχιστον έχουμε την υγειά μας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΞΕΠΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΞΕΠΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κάποιες φορές δεν μπορείς να μείνεις μόνο με γυαλιά, όπως εγώ που έχω 8,5 και 5 και με τα γυαλιά δεν βλέπω καλά γιατί δεν μπορούν να μου τα ρυθμίσουν ώστε να βλέπω 10/10. Έτσι λοιπόν ξεκίνησα τους φακούς εδώ και ποοοοοολλά χρόνια. Επειδή έχω και τις αλλεργίες μου ο γιατρός μου έδωσε τους μαλακούς που είναι πιο φιλικοί για τα μάτια. Βέβαια κάθε Άνοιξη και Φθινόπωρο μια επιπεφυκίτιδα θα την αρπάξω αλλά τώρα δεν μπορώ πια να κάνω χωρίς φακούς. Στο σπίτι φοράω πάντα γυαλιά.

Πάντως μια συμβουλή σε αυτούς που έχουν μεγάλη μυωπία. Ερευνήστε τις πιθανότητες να κάνετε επέμβαση μείωσής της γιατί η μεγάλη μυωπία με τα χρόνια δημιουργεί αλλοιώσεις και βλάβες στα μάτια.
Μια από τις βλάβες αυτές είναι και η αποκόληση αμφιβληστροειδούς (λένε οτι συμβαίνει κυρίως στα μάτια που έχουν μεγάλη μυωπία). Το έπαθα και εγώ και χρειάστηκε να χειρουργηθώ στο μάτι. Ταλαιπωρία:( Γιαυτό ψάξτε το:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Εγώ φοράω γυαλιά μόνο στο σπίτι και έξω φακούς. Πιστεύω ότι δε μου πάνε τα γυαλιά :| . Έχω μυωπία 4 στο ένα μάτι και 2.5 στο άλλο. Α, και κάτι ψιλά αστιγματισμό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ουάου, θέμα για τα γυαλάκια! Φοράω γυαλιά από τα 6 μου, αισίως κλείνω τα 14 χρόνια λοιπόν.. Τώρα έχω φτάσει 6 στο αριστερό και 6,5 στο δεξί. Απ' όσο θυμάμαι, μου ανεβαίνει μισό βαθμό κάθε 2 χρόνια, σε κάθε μάτι.

Τα πρώτα μου γυαλάκια ήταν κόκκινα, στην αρχή δεν τα ήθελα γιατί κανένα παιδάκι στην τάξη δεν είχε, αλλά μετά δεν ξέρω πώς την είδα, θεώρησα ότι με κάνουν να ξεχωρίζω (ψωνάρα). Ακολούθησαν σκελετοί με χελωνονιντζάκια αυτοκόλλητα στο πλάι, και γενικά ότι χαζοχαρούμενο μπορούσαν να μου προσφέρουν οι γονείς μου ώστε να μην αισθάνομαι άσχημα.

Είχα εξ αρχής πρόβλημα με τα άλλα παιδιά (γυαλαμπούκα, κουκουβάγια και άλλα όμορφα), με επηρρέαζε για αρκετά χρόνια, αλλά πάντα λάτρευα τα γυαλάκια μου.

Το αποκορύφωμα, "εξαιτίας" του προηγούμενου κοκκάλινου σκελετού μου, γνώρισα το amore, οπότε μια χαρά :D

Για φακούς δεν το σκέφτομαι, δεν έχω καμία διάθεση να βάζω τα χέρια μου στα μάτια μου, και ξέρω ότι σε 2 μήνες θα μου περάσει και θα βαριέμαι να τους βάζω.

Για λέηζερ επίσης δεν το συζητάω, γιατί φοβάμαι!

Οπότε, γυαλάκια και πάλι γυαλάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ουάου, θέμα για τα γυαλάκια!
Συναδέλφισσα :D


Για λέηζερ επίσης δεν το συζητάω, γιατί φοβάμαι!
Είχα δει θυμάμαι (ιστορίες απ' τον πόλεμο) ένα ρεπορτάζ για τα λέιζερ στα μάτια, στις 20/10/2006 μάλιστα. Διαρκεί 8 λεπτά της ώρας (σαν κατάλογος εστιατορίου ακούγεται :P), το μόνο που νοιώθεις είναι έλα ελαφρύ τσούξιμο και με το που θα τελειώσεις θα είναι εμφανές ότι δεν θα έχεις τόση πολλή μυωπία όση είχες. Θα μπορέσεις να δεις την ώρα στον απέναντι τοίχο χωρίς γυαλάκια :D

Υπάρχει μετά μία περίοδος..."αποθεραπείας" ας πούμε που θα πρέπει να προσέχεις πολύ. Είναι ένας με τρεις μήνες, αλλά τι είναι μπροστά στα 14+ χρόνια; :D


Και επίσης είπαν ότι σου κατεβάζουν τη μυωπία στο 0,25. Μυωπία & αστιγματισμός φεύγουν μαζί. Τώρα, πες κάτι δεν πάει καλά ρε παιδίμ. Έλεγαν ότι στη χειρότερη περίπτωση, να φύγεις με 3 πουχου βαθμούς αντί για 0,25 (από 6). Αλλά μόνο αν κάτι δεν πάει καλά.. :)



Ξέρω, offtopic, αλλά χρήσιμο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
γυαλάκια από την τετάρτη δημοτικού, φακούς από 3 γυμνασίου. προτιμώ τους φακούς για λόγους αισθητικής κ από συνήθεια, νιώθω να κουράζομαι λιγότερο με αυτούς, αν κ αφου κάποιοι μου είπαν ότι μου πάει κ το γυαλί (ζντοινγκ!) κ έτσι μερικές φορές το παίζω γραμματέας, (άσχετα που αν τα βγάλω δεν θα βλέπω που βρίσκετε ο άλλος!!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Καθόλου offtopic Γιώργο, ίσως υπό άλλες συνθήκες να το έβρισκα βοηθητικό. Αλλά έχω σχέση πάθους με τα γυαλιά πια, οπότε το βρίσκω πολύ δύσκολο να τα αποχωριστώ!
Βέβαια, αν η μυωπία μου συνεχίσει να αυξάνεται με αυτόν τον ρυθμό, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το σκεφτώ για λέηζερ, αλλά προς το παρόν, είμαι οκ.
Άσε που έχουμε ιστορικό μυωπίας στην οικογένεια! Μαμά, μπαμπάς, αδέρφια.. Αμέ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Φοράω γυαλιά από την 1η γυμνασίου.
Ξεκίνησα πρώτα μόνο στην τάξη.
Από την 3η λυκείου τα φορούσα και έξω και από πέρυσι φοράω σχεδόν μόνο φακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άσε που έχουμε ιστορικό μυωπίας στην οικογένεια! Μαμά, μπαμπάς, αδέρφια.. Αμέ! :P
Ε, καλά σε λέω.. συναδέλφισσα :D


Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κι εγώ έχω κόλλημα και δεν βάζω φακούς..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κι εγώ έχω κόλλημα και δεν βάζω φακούς..:hmm:

Έλα μωρέ...κι εγώ δεν φοράω φακούς... Αλλά έχω κόλλημα με τα γυαλιά .... Μου αρέσουν το στυλ που μου δίνουν.... Και ειδικά τα κοκκάλινα ( συλλογή θα αρχίζω να κάνω στο τέλος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς,δεν έχω μυωπία,αλλά έχω δυσχρωματοψία! (Άσχετο!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Οκ, το eyeglasses fanclub μας μετρά ήδη τρία μέλη, καλά πάμε! :clapup:

Εγώ δεν μπορώ να αποχωριστώ τα γυαλιά μου, θα μου λείπει κάτι! Έχω συνηθίσει την κίνηση που ο κάθε μύωψ εκτελεί πολλές φορές μέσα σε μια μέρα- το σήκωμα των γυαλιών. Όσες φορές έχει τύχει να τα βγάλω για λίγο, από νευρικότητα και μόνο κάνω αυτήν την κίνηση.

Αφήστε που, στο κατάλληλο σχήμα προσώπου, ο κατάλληλος σκελετός μπορεί να αλλάξει όλη την εμφάνιση! Ε?

(Τι ωραία που νιώθω που μιλάω για τα γυαλάκια μου! :jumpy::bleh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά να φοράτε φακούς ? Ποιός σας είπε ότι τα γυαλιά σας κάνουν λιγότερο όμορφους ? Το παιδί που έχει το avatar Dare Devil π.χ δεν το βλέπω καθόλου άσχημο, αντιθέτως, τον κάνει πιο σοφιστικέ. Εγώ φοράω αλλά όχι τέτοιο σκελετό, ακόμα πιο μικρά, και έχω συμφιλιωθεί με αυτά. Εχω ταλαιπωρηθεί πολύ με φακούς και δεν μπορώ να φοράω πια καθόλου ή κι αν φοράω υποφέρω.
'Ασε τι γίνεται όταν πας σε χώρους με καπνιστές και φοράς φακούς, σωστό μαρτύριο. Δεν είσαι και ο εαυτός σου, αυτό κυρίως είναι το πρόβλημα. Αλλά
εμένα μου λέει πολλά και το αν μια κοπέλα απορίπτει κάποιον επειδή φοράει γυαλιά ή το αντίστροφο, ένας άντρας να απορίπτει μια κοπέλα με γυαλιά. Μου αρέσουν πάρα πολύ οι κοπέλες που φοράνε γυαλιά, περισσότερο κι από αυτές που δεν φοράνε πολλές φορές. Μερικές είναι σαν κόμικ, πολύ χαριτωμένες. Αν το πρόσωπό τους είναι γλυκό και όμορφο δεν τρέχει τίποτα, και τις θεωρώ και πολύ πιο ακομπλεξάριστες. Μην ισοπεδώνεστε από τις μόδες. Οι αθλητές χρειάζονται όντως τους φακούς για πρακτικούς λόγους, τα άλλα είναι ματαιοδοξίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
eyeglasses fanclub +1!
Γυαλακι και παλι γυαλακι!Αν και μερικες φορες οι φακοι ειναι πιο βολικοι δεν τους μπορω.Ευτυχως εχω μικρη μυωπια (η ρημαδα ανεβηκε μεσα σε δυο χρονια!Μεχρι τα 18 δεν ειχα τπτ) και δεν φοραω πολλες ωρες τα γυαλια.
Ειναι ατομα παντως που τα γυαλια τους πανε παρα πολυ.Ενας φιλος μου οταν φοραει φακους αλλαζει η μουρη του τελειως.Απο εκει που φαινεται ενα ηρεμο παιδακι οταν φοραει τα γυαλια, με τους φακους γινεται πολυ "λαμωγιο"!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top