Τα pc μας

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν είναι μόδα εξοικονόμηση χρημάτων είναι. Αφού έχεις το FSB ξεκλείδωτο θα καθίσεις με τα χέρια σταυρωμένα? Εγώ το ανέβασα σχεδόν 1 Ghz με νέα ψύκτρα.

Μόλις απέδειξες αυτό που ήθελα να πω.

Δεν σου έφτανε που ήταν 1GHz πιο κάτω; Την χρειαζόσουν όντως τόση υπολογιστική δύναμη ωστε να θεωρείς
το ξόδεμα μιας νέας ψύχτρας "εξοικονόμηση χρημάτων"; Χώρια που εν τέλει η παραπάνω απόδοση είναι κατα μεγάλο ποσοστό πλασματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μην νομιζεις η ψύκτρα που έβαλα έκανε 27 eyro, και αποδίδει τέλεια. Την στιγμή που για να αλλάξω cpu ήθελα δεν ξέρω και εγώ πόσα. Καθότι το chipset που έχω έχει καταργηθεί εδώ και 3 χρονάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μην νομιζεις η ψύκτρα που έβαλα έκανε 27 eyro, και αποδίδει τέλεια. Την στιγμή που για να αλλάξω cpu ήθελα δεν ξέρω και εγώ πόσα. Καθότι το chipset που έχω έχει καταργηθεί εδώ και 3 χρονάκια.

Και πάλι σε ρωτάω, το χρειαζόσουν αυτό το γκιγκαχέρτζ;
Και εντάξει, σε (πολύ) παλιό hardware το καταλαβαίνω, αλλα αυτό με τον Core 2 Duo στα 4GΗz είναι τελείως κοροϊδία, πολύ ρίσκο για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Όπως ακριβώς το είπες η κάρτα δεν είναι και από τις δυνατές. Οπότε με βοήθησε πολύ ειδικά σε παιχνίδια όπως το Oblivion. Βέβαια έχω παίξει και Crysis, τώρα πως το έπαιξε δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasis

Νεοφερμένος

Ο anastasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και πάλι σε ρωτάω, το χρειαζόσουν αυτό το γκιγκαχέρτζ;
Και εντάξει, σε (πολύ) παλιό hardware το καταλαβαίνω, αλλα αυτό με τον Core 2 Duo στα 4GΗz είναι τελείως κοροϊδία, πολύ ρίσκο για το τίποτα.


δεν το νομίζω αυτό

το να ''πειράζεις τον επεξεργαστή σου ή ότι άλλο μπορείς να πειράξεις στον υπολογιστή είναι μια τέχνη. (δική μου άποψη πάντα)

μου αρέσει να πειραματίζομαι με το pc.

και άλλωστε οι εταιρίες που τα κατασκευάζουν ξέρουν ότι υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι ψάχνονται λίγο παραπάνω από τον μέσο χρήστη.

και γι'αυτό όταν τους βγάζουν στην κυκλοφορία τους έχουν λίγο παρακάτω από το τέρμα τους.

για να δίνουν περιθώριο στο ''κοινό'' να τους πειράξει :D

όλα είναι θέμα του chipset της μητρικής και των volt που δίνουμε

αν το παρακάνεις θα βρεθείς με καμένη cpu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
και γι'αυτό όταν τους βγάζουν στην κυκλοφορία τους έχουν λίγο παρακάτω από το τέρμα τους.

για να δίνουν περιθώριο στο ''κοινό'' να τους πειράξει :D
Οχι, τους έχουν "κάτω απο το τέρμα τους" για να είναι σίγουροι οτι θα δουλεύουν σωστά και να έχουν το επιθυμητό ποσοστό ελαττωματικών προϊόντων ώστε να τους συμφέρει η εγγύηση που δίνουν.

Οι enthusiasts είναι τόσο μικρή μερίδα που δεν νομίζω να απασχολεί καν τον κατασκευαστή, απλώς λόγω του παραπάνω τα έχει έμμεσα καλά και με αυτούς και είναι όλοι χαρούμενοι και η εταιρία πιο πλούσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
δεν το νομίζω αυτό

το να ''πειράζεις τον επεξεργαστή σου ή ότι άλλο μπορείς να πειράξεις στον υπολογιστή είναι μια τέχνη. (δική μου άποψη πάντα)

Είναι όσο τέχνη είναι το πείραγμα των αυτοκινήτων, ωστε να τρέχουν πιο γρήγορα... στην εθνική. Καγκουριές δηλαδή.

Τέχνη θα θεωρήσω εκείνους που τους βγάζουν στην κυριολεξία το λάδι, ανεβάζοντας 3-4GHz πιο πάνω την συχνότητα λειτουργίας για 10 δευτερόλεπτα, just for the record (και μετά καίγονται όλα), και όχι για να λένε οτι και καλά οτι τους δίνει παραπάνω επ. ισχύ.

To καμμένο cpu είναι μια ακραία περίπτωση που imho είναι πιο επιθυμητή απο την μή καμμένη cpu που θα το πάρεις χαμπάρι -αργά- οτι δεν λειτουργεί σωστά (όταν τα μισά σου δεδομένα είναι corrupted πχ).

Το o/c παραμένει μια μόδα που προωθείται κυρίως απο φυλλάδες του χώρου, για να κάνει τους κάγκουρες των υπολογιστών να αισθάνονται πιο "ψαγμένοι" και να τους προωθούν να αγοράζουν ένα σωρο βλακείες μπλιμπλίκια που -στην τελική- δεν χρειάζονται.

@Ηλίας, τι επεξεργαστή είχες και δεν σου τρεχε το oblivion;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν έτρεχε είπα ότι είδα βελτίωση. Ο Pentium D ανέβηκε ένα Ghz και τώρα παίζω και πιο βαριά παιχνίδια. Βένβαι δεν ξέρω γιατί πριν στα 3 με 1 γιγγα ραμ έτρεχε το Crysis.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Είναι όσο τέχνη είναι το πείραγμα των αυτοκινήτων, ωστε να τρέχουν πιο γρήγορα... στην εθνική. Καγκουριές δηλαδή.

Τέχνη θα θεωρήσω εκείνους που τους βγάζουν στην κυριολεξία το λάδι, ανεβάζοντας 3-4GHz πιο πάνω την συχνότητα λειτουργίας για 10 δευτερόλεπτα, just for the record (και μετά καίγονται όλα), και όχι για να λένε οτι και καλά οτι τους δίνει παραπάνω επ. ισχύ.

To καμμένο cpu είναι μια ακραία περίπτωση που imho είναι πιο επιθυμητή απο την μή καμμένη cpu που θα το πάρεις χαμπάρι -αργά- οτι δεν λειτουργεί σωστά (όταν τα μισά σου δεδομένα είναι corrupted πχ).

Το o/c παραμένει μια μόδα που προωθείται κυρίως απο φυλλάδες του χώρου, για να κάνει τους κάγκουρες των υπολογιστών να αισθάνονται πιο "ψαγμένοι" και να τους προωθούν να αγοράζουν ένα σωρο βλακείες μπλιμπλίκια που -στην τελική- δεν χρειάζονται.

@Ηλίας, τι επεξεργαστή είχες και δεν σου τρεχε το oblivion;

OFFTOPIC ON

Καλα εσενα ποιος σου ειπε οτι να ασχολεισαι με το μοτερ του αυτοκινητου σου και να το πειραζεις ειναι καγκουρια????

Αν ειναι ποτε δυνατον.... Καγκουρια ειναι ολοι αυτοι που βαζουν μια χαζοεξατμιση για να κανει θορυβο, που βαζουν κατι αεροτομες τεραστιες, διαφορτικα βαμμενες αποοτι το αυτοκινητο, που βαζουν νεον απο κατο, που βαζουν μουφες σκαστρες μονο και μονο για το θορυβο, που βαζουν σε κατι αμαξακια κατι τεραστιους τροχυς για να χαιρονται.....

Ο πατερας μου ηταν οδηγος σε αγωνες ραλλυ, και ειχε πολλες γνωσεις πανω στους κινητηρες! Μαζι με φιλους του τους λυνανε στην κυριολεξια και τους πειραζανε! Οτι δηλαδη θα εκανε και ενα εργοστασιο αυτοκινητων για να δωσει παραπανω αλογα σε εναν συγκεκριμενο κινητηρα!!!!! (βλεπε octavia Rs, vw golf TSI....) Τι σχεση εχει αυτο με την καγκουρια???

Σε οτι αφορα τους υπολογιστες το overclocking εχει σχεση με την καγκουρια???? Ενα πειραμα ουσιαστικα κανεις. Και αν το αποτελεσαμ ειναι καλο τοτε αφηνεις το συστημα σου overclock-αρισμενο.....
Δηλαδη η xfx που βγαζει καρτες γραφικων με υπερχρονισμο του πυρηνα τι ειναι? Ποιο εξυπνες απο μενα που θα το κανω μονος μου? ΜΗπως ειναι και καγκουρες?

OFFTOPIC OFF

To δικο μου pc αποτελειται απο:
Αmd phenom 9950 2,6ghz black edition
4 GB ram DDRII 1066Mhz
ati 3470 και ati 3200 σε hybrid crossfire
1,5 TB seagate
Μητρικη της asrock
οθονη samsung 22"
αυτα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billkolok

Νεοφερμένος

Ο billkolok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
μητρικη : FUJITSU SIEMENS F42
Chipset : Intel GM965
επεξεργαστης : Intel Core 2 Duo Mobile T7250 @ 2000 MHz
μνημη : 2048 MB (2 x 1024 DDR2-SDRAM )
καρτα γραφικων : Mobility Radeon X2300 HD
τρεχουσα οθονη : 1280x768 pixels óôá 60 Hz με True Colors (32-bit)
σκληρος : WDC (250 GB)
DVD-Rom : Optiarc DVD RW AD-7590A ATA Device
οθονη : CPT - 15 ιντσες
καρτα δικτυου : Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG
καρτα δικτυου : Realtek Semiconductor RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Modem : Motorola SM56 Data Fax Modem
Device Audio : 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller
Mixer : ηχεια (Realtek High Definition
Mixer : μικροφωνο (Realtek High Definit
πιστευω να σας φτανουν αυτα...δεν θυμαμαι κατι αλλο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
OFFTOPIC ON

Καλα εσενα ποιος σου ειπε οτι να ασχολεισαι με το μοτερ του αυτοκινητου σου και να το πειραζεις ειναι καγκουρια????
Δεν διάβασες ολόκληρο αυτό που έγραψα.

Είναι όσο τέχνη είναι το πείραγμα των αυτοκινήτων, ωστε να τρέχουν πιο γρήγορα... στην εθνική. Καγκουριές δηλαδή.

Σε δρόμο που προορίζεται για αυτόν τον σκοπό, κάτσε κάνε ότι θέλεις, όπως έγραψα αντίστοιχα και για τα cpu :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
(Από PC ξεκινήσαμε σε αυτοκίνητα καταλήξαμε)

Διαφορετικό είναι το oc σε Pc από το πείραγμα/βελτίωμα των αυτοκινήτων.

Και τα 2 έχουν λόγους για να γίνονται.

(Μπορει το αμάξι μου να το έχω για χρήση σε πίστα, όπως και να σκοπεύω να αλλάξω cpu σε 6 μήνες, oπότε να μην με ενδιαφέρουν τα αρνητικά επακόλουθα του πειράγματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
(Μπορει το αμάξι μου να το έχω για χρήση σε πίστα, όπως και να σκοπεύω να αλλάξω cpu σε 6 μήνες, oπότε να μην με ενδιαφέρουν τα αρνητικά επακόλουθα του πειράγματος)

Δεν σε ενδιαφέρουν τυχόν corrupted δεδομένα πχ;
Ε, πάσο τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν σε ενδιαφέρουν τυχόν corrupted δεδομένα πχ;
Ε, πάσο τότε.

Nα σ πω την αλήθεια δεν είμαι ο master του o/c ing ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με corrupted δεδομένα πάντως. Ίσως γιατί ποτέ δεν άφησα σύστημα overclockarismeno για πάνω απο βδομάδα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας....Νεο μελος εδω......
Intel i7 920-3.8 overclocked με μια Noctua ψυκτρα για να κρατιεται δροσερος
Gigabyte GA-EX58-UD5
ATI 4870 Toxic
6GB DDR3 ram OCZ gold 1600Mhz
2*640GB WD+1 160GB
Antec Twelve Hundred κουτι
και ενα 700αρι τροφοδοτικο Thermaltake να δινει...
Windows Xp 64bit-Windows vista black edition 64bit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lak100

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης (Μητσος) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βίτσι (Καστοριά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια σας....Νεο μελος εδω......
Intel i7 920-3.8 overclocked με μια Noctua ψυκτρα για να κρατιεται δροσερος
Gigabyte GA-EX58-UD5
ATI 4870 Toxic
6GB DDR3 ram OCZ gold 1600Mhz
2*640GB WD+1 160GB
Antec Twelve Hundred κουτι
και ενα 700αρι τροφοδοτικο Thermaltake να δινει...
Windows Xp 64bit-Windows vista black edition 64bit
φοβερο μηχανημα ποσο κοστισε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
φοβερο μηχανημα ποσο κοστισε?

Eλπίζω όμως και η χρήση να είναι ανάλογη του μηχανήματος.. Έχω βαρεθεί να βλέπω υπερμηχανήματα και να τα έχουν για browsing , κατεβαστήρια, και movies.

(Δεν λέω ότι και εδώ ισχύει κατι τέτοιο ε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Eλπίζω όμως και η χρήση να είναι ανάλογη του μηχανήματος.. Έχω βαρεθεί να βλέπω υπερμηχανήματα και να τα έχουν για browsing , κατεβαστήρια, και movies.

(Δεν λέω ότι και εδώ ισχύει κατι τέτοιο ε?)

και games
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregorypeg1000

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
φοβερο μηχανημα ποσο κοστισε?

κοστισε 1300 περιπου.το μηχανημα το χρησιμοποιει και ο πατερας μου για την δουλεια του.γραφιστικη αλλα και εγω αρκετα για gaming.επισης τρεχει αρκετα benchmarks για ποντους στο hwbot.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
κοστισε 1300 περιπου.το μηχανημα το χρησιμοποιει και ο πατερας μου για την δουλεια του.γραφιστικη αλλα και εγω αρκετα για gaming.επισης τρεχει αρκετα benchmarks για ποντους στο hwbot.

Έχεις κλοκάρει μηχάνημα δουλειάς;
Αν ήμουν ο πατέρας σου, θα είχα κλωνοποιήσει τον Ηρώδη για χάρη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top