Η "ελευθερία" του άλλου στη σχέση...

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Πείτε οτι σας τυχαινει η παρακατω ιστορια, προσπαθηστε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να μπειτε στη θεση και του ενός και του αλλου και πειτε μου τη γνωμη σας:
Είστε αρκετο καιρο με ενα ατομο, σκοπευετε μαλιστα να "σοβαρεψετε" κατα καποιον τροπο τα πραγματα μεταξυ σας.. Μια μερα σας τυχαινει η πραγματικα -για εμενα- μεγαλη ευκαιρια να κανετε ενα πολυ μακρινο ταξιδι πληρωνοντας μονο τα αεροπορικα σας εισιτηρια (φαγητο και διαμονη καλυμμενα).. το ετερον ημισυ εχει αεροπλανοφοβια.. και το φερνετε σε συζητηση.. οτι θα σας αρεσε πολυ να πατε αυτο το ταξιδι γιατι τετοιες ευκαιριες συμβαινουν μια φορα και αν δεν πατε θα το μετανιωνετε πιθανως για παντα..
πώς αντιδρατε; τον-την αφηνετε να παει και ολα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλα; τον-την αφηνετε να παει απειλωντας πως "πισω εχει η αχλαδα την ουρα και απο εδω και περα θα πηγαινετε οπου θελετε και μην τολμησει να σας ρωτησει" ή λετε ξεκαθαρα πως δεν θελετε να παει;;;;;
σημειωτεον, συνοδο μελος στο ταξιδι θα ειναι η μαμα του-της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
σημειωτεον, συνοδο μελος στο ταξιδι θα ειναι η μαμα του-της...

Μόνο αυτή η πρόταση αρκεί για να τελειώσει η όποια αμφιβολία μου. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να στερήσω στον καλό μου ένα ταξίδι ζωής (Νέα Υόρκη ας πούμε ή κάτι παρόμοιο και όχι καμιά Θεσ/νικη), αλλά το να συνοδευέται και από την μαμά του, μάλλον προς λύπηση μου κάνει προς εκείνον παρά ανασφάλεια για τη σχέση μας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά αυτός με την αεροπλανοφοβία αποφασίζει να μην πάει λόγω αυτού και ο άλλος πάει με την μαμά του. Και το θέμα είναι πώς αντιδρά αυτός που δεν πάει.

Για εμένα είναι κατακριτέο να κάνει οποιαδήποτε σκηνή ή να σπαστεί. Είναι πολύ εγωιστικό απέναντι στον άλλο να του στερήσει μια τέτοια εμπειρία ή να την βγάλει ξινή με την συμπεριφορά του. Εγώ βέβαια είμαι της άποψης πως τα ζευγάρια πρέπει να δίνουν πολύ χώρο ο ένας στον άλλο και ότι είναι απαραίτητο να υπάρχουν χωριστές δραστηριότητες. Έλεος, με τον καλό/ή σου είσαι, όχι με το σιαμαίο αδέρφι.

Από την άλλη αν η σχέση είναι του στυλ είμαστε σιαμαίοι και σχέση σημαίνει τα κάνουμε όλα μαζί τότε λογικό είναι ο άλλος να σπαστεί. Νομίζω το θέμα δηλαδή είναι οι βάσεις και το στυλ που έχουν δώσει και οι 2 στην σχέση από το ξεκίνημά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοείται ότι θα τον σπρώξω να πάει!!!
Θα τον υποχρεώσω, θα του κλείσω και τη βαλίτσα!!! Πλάκα κάνουμε;;;
Και για επισημοποίηση να μην πάμε, απλά εννοείται.

Και έτσι κι αλλιώς, να έχει ο καθένας τις ενασχολήσεις και τις ελευθερίες του, αλλά και δεδομένου ότι είναι σοβαρή η σχέση, κάτι τέτοιο δεν έπρεπε να είναι καν θέμα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μόνο αυτή η πρόταση αρκεί για να τελειώσει η όποια αμφιβολία μου. Όχι ότι υπήρχε περίπτωση να στερήσω στον καλό μου ένα ταξίδι ζωής (Νέα Υόρκη ας πούμε ή κάτι παρόμοιο και όχι καμιά Θεσ/νικη), αλλά το να συνοδευέται και από την μαμά του, μάλλον προς λύπηση μου κάνει προς εκείνον παρά ανασφάλεια για τη σχέση μας! ;)

γιατι μωρε καμια φορα οι γονεις του φιλου σου ειναι πολυ καλοι..
εγω παντως τα πηγαινω τελεια με την μανα του φιλου μου....
ειναι πολυ ανοιχτομυαλη!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν σου δωθηκε η ευκαιρια να πας σε αυτο το ταξιδι π.χ. απο την δουλεια σου , τοτε του το προτεινεις και αν δεν θελει , εεε τοτε ασε τον σπιτι του...:D
αν ομως αυτος θα σου εδινε αυτην την ευκαιρια να πας καπου σχεδον τσαμπα αρκει να μην φοβοταν , τοτε ξεχνα το ταξιδακι.
δεν μπορεις να τον αναγκασεις να ανεβει για να περασεις εσυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
δεν τείθεται συζήτηση. ίσως να υπήρχαν αμφιβολίες αν υπήρχε καμια κοπέλα μαζί του, αν κ πάλι ένα ταξίδι των ονείρων του δεν έχω δικαίωμα να το στερήσω, πόσο μ΄΄αλλον από εγωισμό επειδή εγώ δεν μπορώ να πάω.
όταν η σχέση είναι σοβαρή αυτό είναι ευκόλως εννοούμενο, ενώ όταν η σχέση δεν είναι σοβαρή, δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου επιβληθεί σε κάποιο όνειρο όποιο κ αν είναι αυτό, πόσο μάλλον όταν δεν τον ήξερες μέχρι χτες κ δεν ξέρεις αν θα τον έχεις αύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
γιατι μωρε καμια φορα οι γονεις του φιλου σου ειναι πολυ καλοι..

Όπως το 'πες! Καμια φορά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση του φοβικού ατόμου, τότε δε θα έφερνα κανένα εμπόδιο σε αυτό το ταξίδι, γιατί δεν πας κάθε μέρα μακρινά ταξίδια και ημι-καλυμμένα οικονομικώς...

Αν ήμουν στη θέση του ατόμου που θέλει να πάει το ταξίδι, τότε εκεί θα είχα κάποιους ενδοιασμούς, γιατί δε θα ήθελα να αφήσω πίσω τον άλλον και ήθελα να πηγαίναμε μαζί, αλλά τελικά μάλλον θα πήγαινα, για τον παραπάνω λόγο (και αν βέβαια ήταν να κάτσω καμιά εβδομάδα και όχι κανά μήνα ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
διευκρινιση:
το ταξιδι ειναι για την Κινα για 10 ημερες..

ερωτηση:
αν ήσασταν εσεις το ατομο που θα εμενε πισω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ποια μαμά και ποια κοπέλα?
Καλό ταξίδι και αν είναι να φανεί κάτι ας φανεί μια ώρα αρχύτερα.

Εγώ πάντως για την Κίνα σίγουρα δεν θα έμενα πίσα και πέφταν 2 αεροπλάνα εκείνη την ημέρα.. Κινεζεεεεεεεεεεεεεεες. Πέρα από την πλάκα, θέλω και εγώ κινάααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Ποια μαμά και ποια κοπέλα?
Καλό ταξίδι και αν είναι να φανεί κάτι ας φανεί μια ώρα αρχύτερα.

τι εννοεις; :stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πριν απαντήσω χρειάζομαι μια ακόμα μικρή διευκρίνηση για να είμαι απολύτως αντικειμενική.....

Το ταξίδι (για μένα πάντα) έχει σημασία προς προέκυψε στον ορίζοντα....

α) το πληρώνει η μαμά του/μου γνωρίζοντας ό,τι ο/η σύντροφος έχει αυτή τη φοβία?
β) είναι πληρωμένα απ το αφεντικό μου που θα είναι... κι αυτός μαζί?
γ) με στέλνει το αφεντικό να κάνω εκπαίδευση σε ένα τομέα και μου είπε αν θελει μπορώ να πάρω κι ένα άτομο μαζί μου για παρέα?
δ) το κέρδισα σε κληρωση που είχα συμπληρώσει πιστεύοντας οτι δεν πρόκειται ποτε να κερδίσω?


υπάρχουν πολλοι και διαφορετικοί παράγοντες ΚΑΘΕ φορά... η κάθε περίπτωση είναι μοναδική στο πως θα αντιδρούσα, όποιο άτομο κι αν ήμουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
τι εννοεις; :stupid:

Αν είναι η απόσταση/ένα ταξίδι/η Κίνα να κάνει πρόβλημα στη σχέση σας, ας το δημιουργήσει τώρα, που είναι ακόμα νωρίς...

Για μένα απλά δεν παίζει ρόλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση του ατόμου που φοβάται κι επειδή θέλω να αντιμετωπίζω τους φόβους μου θα πήγαινα σε ένα γιατρό να μου γράψει αγχολυτικά(όχι υπνωτικά) ώστε να ταξιδέψω 10 ώρες άνετα.
Μάλλον εσύ δεν είσαι πρόθυμη να το κάνεις αυτό οπότε για να μπω στην θέση σου ναι φυσικά θα άφηνα χωρίς δεύτερη σκέψη τον καλό μου να πάει, τι πιο υγιές απο το να επιτράπεις στον άλλον να εξελίσσεται και να καλλιεργείται δίπλα σου χωρίς να του φράζεις τον δρόμο.
Όμως θα ήθελα να σημειώσω πως το δύσκολο για μένα θα ήταν να ήμουν το άτομο που έπρεπε να ταξιδέψει, ακόμη και το πιο μακρινο και ονειρεμένο ταξίδι δεν θα είχε νόημα αν δεν είχα πλάι μου αυτούς που θέλω να μοιραστώ την εμπειρεία:)
Κι αυτό το τλτ στο γράφω μήπως ξανασκεφτείς τα αγχολυτικά(στην δική μου περίπτωση λειτούργησαν) κι αν αναρωτιέσαι γιατί να το κάνεις αυτό απλά ξαναδιάβασε τι γράφεις κάτω απο το αβατάρ σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βασικα η κλέφτρα έγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΑ όσα ήθελα να γράψω :mad:
έχει να μπει ένα μηνα, μπαινει δυο ώρες και μου παιρνει την μπουκια απ το στόμα επειδή ήθελα μια τοση δα διευκρινισούλα :mad:


:P



btw, δεν έχει το evouli το προβλημα με τα πλαπλάνα αλλα ο καλός της :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
βασικα η κλέφτρα έγραψε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΑ όσα ήθελα να γράψω :mad:
έχει να μπει ένα μηνα, μπαινει δυο ώρες και μου παιρνει την μπουκια απ το στόμα επειδή ήθελα μια τοση δα διευκρινισούλα :mad:


:P



btw, δεν έχει το evouli το προβλημα με τα πλαπλάνα αλλα ο καλός της :(

15 μέρες έχω να μπω μην υπερβάλλεις:D
Αν το evouli θα ταξιδέψει τότε όπως γράφω για εκείνη θα είναι πιο δύσκολα, όσο κι αν αγαπά την μαμά της υπάρχουν κάποιες εμπειρείες ζωής που θες να τις μοιράζεσαι με συγκεκριμένα άτομα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
btw, δεν έχει το evouli το προβλημα με τα πλαπλάνα αλλα ο καλός της :(

Ti εγραψες πιο πανω βρε Κ.Ε.;;;;;;;;;;;;:/:
Κομματια με εκανες γιατι μου θυμισες κατι..."παλια"....:'( Πωωωω μιλαμε....αστα να πανε....ase poyπρεπει να κω ενα τηλεφωνημα τωρα για ακυρωσεις..
Μην ψαρωσεις δεν φταις σε τιποτα αλλοιμονο...Ετσι κι αλλιως δεν ξερω που μενεις να στο καψω...γκουγκουχου...απλως ξερεις ειναι ορισμενα πραγματακια-λεξεις που τις εχεις συνδεσει με τετοια πραγματα που με το που τις ακους σου κανουν την καρδια σφουγγαρι...;)

Αnyway φευγουμε απο το off topic και προσωπικα για να παω τξιδι με την καλη μου, θα την εκανα την θυσια...Μπορει να μην φοβαμαι τα αεροπλανα αλλα φοβαμαι τα υψη.
Και για χαρη της ειχα μπει μια φορα σε εκεινη την κ@λοβαρκα που παει πανω κατω,πανω κατω (σαν εκρεμμες) και τα ειχα δει ολα!
Ολοι γελαγαν κι εγω ειχα γαντζωθει να κρατιεμαι στην μπαρα και να λεω οτι προσευχη ειχα μαθει στο δημοτικο...

Αλλα εαν ηταν τρομερη η φοβια, φυσικα και θα την αφηνα να παει και με οποιον ηθελε...Τετοιες ευκαιριες δεν ειναι να χανονται.Ασε που μονο κερδος θα ειχε η σχεση μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλα, ενα ταξιδι 10 ημερων, οταν ξερω οτι ο αλλος κοβει φλεβες για να το κανει-ειναι ονειρο του κτλ κτλ, εννοειται πως δε θα εφερνα αντιρρηση.. Στο κατω κατω δικαιωμα του ειναι, και δεν ειναι ακριβως το χρονικο διαστημα που λες οτι ο αλλος σε εγκατελειψε κιολας.. Αν μιλουσαμε για παααανω απο μηνα και βαλε, θα δαγκωνομουν σιγουρα, αλλα 10 μερες ειναι σχεδον μια βδομαδα μονο! Θα συμφωνησω με τη λυση των αγχολυτικων του αλλου μισου πορτοκαλιου, ειναι μια καλη ευκαιρια να ξεπεραστει και η φοβια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
διευκρινιση:
το ταξιδι ειναι για την Κινα για 10 ημερες..

ερωτηση:
αν ήσασταν εσεις το ατομο που θα εμενε πισω;

Δε θα είχα πρόβλημα... μόνο με εμένα θα είχα που θα φοβόμουν τα αεροπλάνα και δε θα μπορούσα να πάω μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top