Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 84.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 7.9%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 5 7.9%

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Κοίτα να δεις. Εγώ εννοούσα τη χρησιμοποιήση κάποιου προγράματος έτσι ώστε να μην το ξέρει το παιδί π.χ το Naomi είναι από τα καλύτερα και είναι και δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δύσκολο στην Ελλάδα να υπάρχει προγραμμα που γνωρίζει ο γονιός και όχι το παιδί!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αυτό εξυπακούετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά για το ίντερνετ αλλά πρέπει να σημειώσουμε το εξής σημαντικό:
Οι επιστήμονες συνηστούν 2 ώρες οθόνης την ημέρα που αυτό σημαίνει οτι καθόμαστε μπροστά σε οθόνη είτε τηλεόρασης είτε υπολογιστή είτε άλλου είδους οθόνη 2 ώρες το πολύ!Πάνω απ τις 2 ώρες υπάρχει πρόβλημα και όχι μόνο εθισμού που για να θεωριθεί εθισμός πρέπει κάποιος να ξεπερνάει τις 5-6 ώρες απ όσο γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά για το ίντερνετ αλλά πρέπει να σημειώσουμε το εξής σημαντικό:
Οι επιστήμονες συνηστούν 2 ώρες οθόνης την ημέρα που αυτό σημαίνει οτι καθόμαστε μπροστά σε οθόνη είτε τηλεόρασης είτε υπολογιστή είτε άλλου είδους οθόνη 2 ώρες το πολύ!Πάνω απ τις 2 ώρες υπάρχει πρόβλημα και όχι μόνο εθισμού που για να θεωριθεί εθισμός πρέπει κάποιος να ξεπερνάει τις 5-6 ώρες απ όσο γνωρίζω.
τελεια!!Περναω γυρω στις 4 ωρες την μερα στο πισι και κανα 2 τηλεοραση!!:DΔεν με βλεπω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss K

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καλαμπάκι (Δράμα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Απο οτι εχω διαβασει αν καποιος ξεπερνα τις 6-7 ωρες την εβδομαδα μπροστα σε ενα πισι ειναι ενδειξη εθισμου
Παλια τις ξεπερνουσα ανετα τωρα κρατιεμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αν δεν έχεις εργασίες να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου είναι να κάθεσαι στο PC 1 ωρίτσα.Να δεις τα mail σου να μιλήσεις λίγο με τους φίλους σου και μέχρι εκεί!Αν θες να πεις περισσότερα μην κλείνεσαι μέσα σε ένα δωμάτιο κοιτάζοντας μία οθόνη αλλά πάνε για ένα καφέ!! Εκτός από αυτό δεν ξέρεις με ποιόν συνομιλείς στο ίντερνετ και αν αυτά που σου λέει ο κάθε ένας πέρα από τους φίλους σου είναι αλήθειες.Θέλει μεγάλη προσοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω που ζω στην επαρχια και δεν εχω τιποτα ιδιαιτερο να κανω... να παω ενα cinema, να παω θεατρο, τιποτα τετοιο, καθομαι ολη μερα στο laptop! Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτο θα αλλαξει οταν περασω Θεσσαλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αυτο που κάνεις πατριώτη Πολυκαστρινέ δεν είναι καλό...Πάνε για τρέξιμο ή για ένα καφέ.Πρέπει να πας Cinema που την ταινία θα την κατεβάσεις έτσι κι αλλιώς από το ίντερνετ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ημουν αρρωστος 2 βδομαδες με λοιμωδη μονοπυρρυνωση και τωρα εχω μια μικρη γριπη με πυρετο εδω και 3 μερες... ο γιατρος μου εχει πει να μην κουραζω το σωμα μου, γιατι ειμαι πλεον περισσοτερο ευαλωτος σε αρρωστιες, λογω εξασθενισης του οργανισμου!

Για καφε παω, αλλα εχω κουραστει να πηγαινω στα ιδια μαγαζια συνεχεια και να βλεπω τον ιδιο κοσμο, και ειναι λογικο!

Γιατι να μην παω cinema με την παρεα μου και να κατσω την κατεβασω απο το internet? Σε ποιο απ τα 2 περνας πιο ωραια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να περάσω από ένα τέταρτο μέχρι 15 ώρες στο πισί. Και φυσικά, όταν το αποχωρίζομαι δεν παθαίνω κανενός είδους στέρηση. Δηλαδή, κάθομαι ξερωγω ένα 12ωρο για 10 μέρες ξεγυρισμένο πριν φύγω διακοπές, φεύγω και ξαναβλέπω πισι σε δυο μήνες. (άντε να μπω 2-3 φορές από ένα τέταρτο σε νετ καφέ που θα βρω στις πρωτεύουσες των νησιών που επισκέπτομαι).

Ούτε στέρηση νοιώθω ούτε τίποτα. Μβούρδες. Δε γίνεται να εθιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γίνεται μια χαρά να εθιστείς.Απλά ο καθένας πάει με τις ανάγκες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχω κλεισει πολλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες ωρες σε πισι.
Με ιντερνετ.
Και με wow.
Αλλα και χωρις wow.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω εβαλα ναι,εστω κι αν η ερωτηση ειναι υπερβολικα γενικευμενη.σιγα μην ειναι και απειλη για τη συνέχιση της ζωης του ανθρωπινου ειδους.

πιστευω οτι ειναι απειλη για τις διαπροσωπικες σχεσεις.εχω πολλους φιλους(και πολλες φορες κι εγω:D)που προτιμουν να κατσουν μεσα απο το να βγουν.οκ,σαφως αυτο και δεν ειναι κακο,απλα βλεπω πολλα παιδια να κανονιζουν ωρες(!!)που θα μπουν μεσα(msn,hi5)για να μιλησουν,αντι να βγουν εξω και δε ξερω γω τι.
ακομα,πολλα αγορια για να πλησιασουν τα κοριτσια τους ζητανε διευθυνση μσν η απο οτιδηποτε αλλο που να μπορουν να εχουν επαφη μαζι τους.ουτε αυτο πειραζει,μπορει ο αλλος να ειναι ντροπαλος,αλλα πολλοι το συνεχιζουν να την πεφτουν απο εκει!δεν πλησιαζουν τα κοριτσια και πιο συχνα επιδιωκουν να βρουν ταιρι απο μεσω τον chatrooms.αυτο ειναι ελεος.λες και δε μπορεις να βρεις απο τα τοσα ατομα γυρω σου.εδω παμε σε αλλο θεμα,τεσπα.
γενικα,ειναι αυτο το μετρον αριστον.αλλα οχι να ακους τον αλλον να λεει οτι ξενυχτησε ολο το βραδυ και εχασε την πρωτη ωρα το πρωι επειδη ηταν στο hi5!δηλαδη eleo0ozzz...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν ξέρω, αλλά μάλλον είναι. Υπάρχουν φρικτά συμπτώματα, σε μεμονωμένα, όμως, περιστατικά και οι επιπτώσεις, γενικότερα, μπορεί να μην είναι άμεσα ορατές.

Εγώ τα τελευταία χρόνια ήμουν σχεδόν συνέχεια εθισμένος. Τώρα, βέβαια τους τελευταίους δυο μήνες έχω ξεκολλήσει, αλλά μπορεί να εθιστώ ξανά εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά εγώ είμαι εθισμένη :( Δεν ξέρω τί να κάνω...
Το πρόβλημα χειροτέρεψε όταν πήρα λάπτοπ. Πριν είχα PC. :(

Κάθομαι από τις τρεις μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα και αναγκάζομαι να διαβάζω μέχρι τα ξημερώματα. Κάποιες μέρες δεν κοιμάμαι καθόλου, άλλες κοιμάμαι μόλις 2-3 ώρες.. Πολύ σπάνια πλέον κοιμάμαι φυσιολογικά. Άλλοτε ανοίγω το λάπτοπ η ώρα 6 μόλις ξυπνήσω για να ελέγξω και καλά τα mails μου - ποιος τρελός θα με σκεφτόταν στον ύπνο του; Μπορεί να κοιτάζω απλά την οθόνη και να κολλάω εκεί για ολόκληρα λεπτά χωρίς να κάνω τίποτα. Κοιτάζω για ώρες το facebook και το msn. Άλλα sites. Πορώθηκα. Σε σημείο που όταν στο σχολείο δω PC θυμάμαι το δικό μου και με πιάνει ένα περίεργο συναίσθημα. Και όποιο keyboard βρω πληκτρολογώ ό,τι νά'ναι για να νιώσω καλύτερα... Ααααα... :(

Αν βοηθάει, είμαι και καπνίστρια. Μπορεί να απλά να εθίζομαι εύκολα...; Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Άσχημη κατάσταση. Τι μπορείς να κάνεις αν έχεις εθιστεί;
Έγω έχω κλείσει κι ολοκληρη μέρα. :P
Βασικά ντάξει, φέυγω και λίγο, ξεκολλάω, κάνω μια βόλτα, δεν μένω εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το ιντερνετ αποτελει πολυ μεγαλη απειλη την οποια περνουμε και στην πλακα η περισσοτεροι..προσωπικα πιστευω πως απομακρυνει φυσικα και απο αλλες δραστηριοτητες αλλα και απο αλλους τροπους διασκεδασης οπως καφεδακι εξω,κλαμπακι και λοιπα.
Ημουνα και γω πολυ καμμενος..3 μηνες το καλοκαιρι πατουσα 20 ωρες συνεχομενες,4 ωρες υπνο και μετα ξανα στο ποδι..και καθημερινες περσυ και προπερσυ θυμαμαι να πατουσα κανα 5 ωρο την ημερα..και σ/κ ολη μερα...
ευτυχως αυτο κοπηκε το καλοκαιρι 2008 που συμβιβαστηκα με την ιδεα πως πρεπει να το κοψω επειδη μπαινω στο τρυπακι των πανελληνιων..
Καθημερινα πλεον χρησιμοποιω τον υπολογιστη max 3 ωρες...παραπανω με τιποτα..που δεν ειναι καψιμο για μενα αν σκεφτω ποσο καθομουν παλια..:D
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
νομιζω πως ναι.δεν βγαινουμε με τους φιλους μας να παιξουμε και προτιμαμε να καθομαστε στο PC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το ιντερνετ αποτελει πολυ μεγαλη απειλη την οποια περνουμε και στην πλακα η περισσοτεροι..προσωπικα πιστευω πως απομακρυνει φυσικα και απο αλλες δραστηριοτητες αλλα και απο αλλους τροπους διασκεδασης οπως καφεδακι εξω,κλαμπακι και λοιπα.
ισχυει:iagree:
Οταν ειναι καποιος ολη μερα στο internet,δεν μπορει παρα να "χασει" πολλα πραγματα απο την κοινωνικη του ζωη...
Κι εγω εχω καταναλωσει αδικα παρα πολλες ωρες στο internet..
Τωρα πλεον δεν μπαινω κι πολυ συχνα,εκ των πραγματων βεβαια..ενα 2ωρο με 3ωρο την εβδομαδα μπαινω περιπου..
Δεν νομιζω πως μου εχει κανει κακο βεβαια αυτη η "αποχη" .:P

Το καλυτερο ειναι να υπαρχει μια ισορροπια γενικα στο θεμα του internet,αλλιως τα αποτελεσματα θα ειναι απογοητευτικα με την παροδο του χρονου..
Πιστευω επισης πως το σημαντικοτερο ειναι το να μην καταληξουμε στο να εχουμε "μηδενικη" κοινωνικη ζωη..
Δυστυχως,υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ατομων που αποξενωνονται τελειως απο τον κοινωνικο τους περιγυρο..(ξερω πολλες τετοιες περιπτωσεις).
Αυτη η "αποξενωση" ισως και να ειναι ενα απο τα σοβαροτερα προβληματα που μπορει να προκαλεσει το internet...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top