Ποια η γνώμη σας για τις κινητοποιήσεις των αγροτών?

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η κίνηση πετρελαιοφόρων στην υπερνομαρχία Αθηνών-Πειραιώς είναι παράνομη, είτε κάποιος έχει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται, είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Νομίζω οτι οι αγρότες έχουν δίκιο στις κινητοποιήσεις τους.Αλλά τι φταίει ο κοσμάκης αφού κλείνουν τους δρόμους?Ας πάνε να κλείσουν την Ρηγίλης,την Χαρ.Τρικούπη,το Μαξίμου έστω.Και έχουμε τον Μαρκογιαννάκη να φάσκει κ να αντιφάσκει μια να λέει και μια να αλλάζει.Ας πάει στην Κρήτη θα καλοπεράσει.Εντελώς τυχαία όταν μιλούσε ο Γ.Παπανδρέου έπεσαν τα δακρυγόνα.Αχχχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω καθε χρονο μετα την σοδια που δεν εχουν τιποτα θα βγουν στον δρομο καθε χρονο το ιδιο,οσο γι'αυτο που εκοψαν την ελλαδα στα 4 δεν ειναι σωστο,και οι αγροτες απο την κρητη που πηγαν στην αθηνα καλα τους εκαναν και τους εριξαν χημικα για να μαθουν πως ειναι οταν παμε εμεις και μας ριχνουν.και οταν θα παρουν τα λεφτα παλι του χρονο εξω στους δρομους θα ειναι.γιατι αντι να χαλασουν τα λεφτα για να παρουν πραγματα για την δουλεια τους η να καταστρεψουν με βιολογικα μεσα ιους οπως ο δακος της ελιας.δεν ειναι και τοσο απλα με τους αγροτες.ωρα να δουμε και την αλλη οψη του νομισματος


Δεν ειμαστε καλα. Τι φταινε οι αγροτες για τα χημικα που ριχνονται στις πορειες των μαθητων??? Τι λογικη ειναι αυτη θεε μου! Εχεις ξεχασει να τελειωσεις την επομενη προταση σου by the way, δε βγαζει και πολυ νοημα. Μαλλον πρεπει να σκεφτεις καποια πραγματα παλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billkolok

Νεοφερμένος

Ο billkolok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν ειμαστε καλα. Τι φταινε οι αγροτες για τα χημικα που ριχνονται στις πορειες των μαθητων??? Τι λογικη ειναι αυτη θεε μου! Εχεις ξεχασει να τελειωσεις την επομενη προταση σου by the way, δε βγαζει και πολυ νοημα. Μαλλον πρεπει να σκεφτεις καποια πραγματα παλι....


κοιτα να δεις λογικη....μιλαω μονο για τους αγροτες που ηρθαν απο την κρητη στην αθηνα.....τοσο καιρο κανουν τις σοδιες τους μια χαρα τελειωνει εξω στους δρομους...(αλλα η κατασταση εκτος λενχου πια ο καθενας κανει οτι θελει χωρις να σκεφτει)δευτερον επειδη τις ημερες που ειχε γινει αυτο με τον αλεξη ετυχε να παω λιγο κρητη για κατι φιλους ειδα αγροτες και τους μιλησα αυτοι μου ειπαν οτι τα παιδια που πανε στις πορειες δεν κανουν καλα και διαφορα αυτο ομως που μου εκανε καπως ηταν οτι μου ειπε εμεις ποτε δεν θα κλεισουμε δρομους..και ποτε δεν θα εχουμε προβληματα με τους αστυνομικους...και τωρα πανε στην αθηνα να κανουν τι τιποτα στο λιμανι εινια ακομα.και καλα να τα παθουν.και οσο για τα χημικα το ειπα γιατι εριξαν στους αγροτες χημικα που ειχαν ερθει απο την κρητη και μετα ειχαν βγει και ελεγαν διαφορα πως μπορουν να το κανουν αυτο και κλο και λεω εγω εμεις δηλαδη που τα τρωμε τα χημικα εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι....ισως να μην μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω και την πρωταση δεν την τελειωσα γιατι δεν γινετε να τελειωσει αυτη η πρωταση λεγετε εκτος ροης......μην ρωτησεις καθηγητες...και οτι θες κανε μου pm..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
κοιτα να δεις λογικη....μιλαω μονο για τους αγροτες που ηρθαν απο την κρητη στην αθηνα.....τοσο καιρο κανουν τις σοδιες τους μια χαρα τελειωνει εξω στους δρομους...(αλλα η κατασταση εκτος λενχου πια ο καθενας κανει οτι θελει χωρις να σκεφτει)δευτερον επειδη τις ημερες που ειχε γινει αυτο με τον αλεξη ετυχε να παω λιγο κρητη για κατι φιλους ειδα αγροτες και τους μιλησα αυτοι μου ειπαν οτι τα παιδια που πανε στις πορειες δεν κανουν καλα και διαφορα αυτο ομως που μου εκανε καπως ηταν οτι μου ειπε εμεις ποτε δεν θα κλεισουμε δρομους..και ποτε δεν θα εχουμε προβληματα με τους αστυνομικους...και τωρα πανε στην αθηνα να κανουν τι τιποτα στο λιμανι εινια ακομα.και καλα να τα παθουν.και οσο για τα χημικα το ειπα γιατι εριξαν στους αγροτες χημικα που ειχαν ερθει απο την κρητη και μετα ειχαν βγει και ελεγαν διαφορα πως μπορουν να το κανουν αυτο και κλο και λεω εγω εμεις δηλαδη που τα τρωμε τα χημικα εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι....ισως να μην μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω και την πρωταση δεν την τελειωσα γιατι δεν γινετε να τελειωσει αυτη η πρωταση λεγετε εκτος ροης......μην ρωτησεις καθηγητες...και οτι θες κανε μου pm..

Μα τώρα είσαι παράλογος, πριν ένα μήνα βγήκες στο δρόμο για να καταδικάσεις την κρατική βία και τώρα την υποστηρίζεις επειδή δεν κατευθύνεται σε σένα. Αντιφάσκεις λίγο imho.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
κοιτα να δεις λογικη....μιλαω μονο για τους αγροτες που ηρθαν απο την κρητη στην αθηνα.....τοσο καιρο κανουν τις σοδιες τους μια χαρα τελειωνει εξω στους δρομους...(αλλα η κατασταση εκτος λενχου πια ο καθενας κανει οτι θελει χωρις να σκεφτει)δευτερον επειδη τις ημερες που ειχε γινει αυτο με τον αλεξη ετυχε να παω λιγο κρητη για κατι φιλους ειδα αγροτες και τους μιλησα αυτοι μου ειπαν οτι τα παιδια που πανε στις πορειες δεν κανουν καλα και διαφορα αυτο ομως που μου εκανε καπως ηταν οτι μου ειπε εμεις ποτε δεν θα κλεισουμε δρομους..και ποτε δεν θα εχουμε προβληματα με τους αστυνομικους...και τωρα πανε στην αθηνα να κανουν τι τιποτα στο λιμανι εινια ακομα.και καλα να τα παθουν.και οσο για τα χημικα το ειπα γιατι εριξαν στους αγροτες χημικα που ειχαν ερθει απο την κρητη και μετα ειχαν βγει και ελεγαν διαφορα πως μπορουν να το κανουν αυτο και κλο και λεω εγω εμεις δηλαδη που τα τρωμε τα χημικα εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι....ισως να μην μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω και την πρωταση δεν την τελειωσα γιατι δεν γινετε να τελειωσει αυτη η πρωταση λεγετε εκτος ροης......μην ρωτησεις καθηγητες...και οτι θες κανε μου pm..

E... Billkolok, δεν βγάζω και πολύ νόημα από αυτά που γράφεις (κυρίως τα μπολνταρισμένα).

Γιατί, δεν είχαν βγει άλλοι να διαμαρτυρηθούν για τα δακρυγόνα στις μαθητικές/φοιτητικές πορείες; Δε στέκει αυτό που λες.

Και ποια κατάσταση είναι εκτός ελέγχου; Ποιος κάνει ό,τι θέλει χωρίς να σκεφτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billkolok

Νεοφερμένος

Ο billkolok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ολοι οτι γουσταρουν κανουν του χαλασε το φυτο στους δρομους (του καυλωσε σκοτωσε 5 ατομα λεμε τωρα)και διαφορα αλλα....απλα αυτο που θελω τελικα ειναι με λιγα και καλα λογια οτι πρεπει να βρουμε λυσεις απο κοινου που να αρεσουν σε ολους και να μην εχουν προβληματα και ακομα τα κομματικα να λυθουν αλλιως δεν παμε μπροστα...τελειωσα....γενικα μιλαω παντα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κοιτα να δεις λογικη....μιλαω μονο για τους αγροτες που ηρθαν απο την κρητη στην αθηνα.....τοσο καιρο κανουν τις σοδιες τους μια χαρα τελειωνει εξω στους δρομους...(αλλα η κατασταση εκτος λενχου πια ο καθενας κανει οτι θελει χωρις να σκεφτει)δευτερον επειδη τις ημερες που ειχε γινει αυτο με τον αλεξη ετυχε να παω λιγο κρητη για κατι φιλους ειδα αγροτες και τους μιλησα αυτοι μου ειπαν οτι τα παιδια που πανε στις πορειες δεν κανουν καλα και διαφορα αυτο ομως που μου εκανε καπως ηταν οτι μου ειπε εμεις ποτε δεν θα κλεισουμε δρομους..και ποτε δεν θα εχουμε προβληματα με τους αστυνομικους...και τωρα πανε στην αθηνα να κανουν τι τιποτα στο λιμανι εινια ακομα.και καλα να τα παθουν.και οσο για τα χημικα το ειπα γιατι εριξαν στους αγροτες χημικα που ειχαν ερθει απο την κρητη και μετα ειχαν βγει και ελεγαν διαφορα πως μπορουν να το κανουν αυτο και κλο και λεω εγω εμεις δηλαδη που τα τρωμε τα χημικα εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι....ισως να μην μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω και την πρωταση δεν την τελειωσα γιατι δεν γινετε να τελειωσει αυτη η πρωταση λεγετε εκτος ροης......μην ρωτησεις καθηγητες...και οτι θες κανε μου pm..


Η αληθεια ειναι οτι δε πολυκαταλαβαινω τι γραφεις, τα γραφεις πολυ μπερδεμενα.... παντως επειδη μιλησες με καποιους αγροτες δε σημαινει οτι καλα κανουν και την πληρωνουν ολοι τους....συμφωνω με αυτο που λεει ο Crook επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το προφανές είναι ότι υποσχέθηκε 500 εκ. σε κάποιους και μαζεύτηκαν οι μύγες στο σκατό να πάρουν κι αυτές. Λογικό είναι. Επειδή όμως όλες οι κοινωνικές ομάδες σε όλες τις χώρες έχουν τις απαιτήσεις τους, δεδομένης της διεθνούς συγκυρίας αυτά που ζητάνε δεν πρόκειται να τα πάρουν. Στο τέλος θα πάνε οι έμποροι να τους πάρουν σηκωτούς απ'τα σύνορα γιατί κι αυτοί τόσες μέρες έχουν χάσει χιλιάδες ευρώ και δε φταίνε να πληρώνουν τα κερατιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fuela

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οι αγρότες έχουν δικαιώματα,καθώς επίσης και το δικαίωμα να διαμαρτηρηθούν...Όμως με τον τρόπο που διαμαρτύρονται εμποδίζουν και τους υπόλοιπους κατοικους να μετακινηθούν και να πανε στις δουλειές τους.Αν όμως υπάρχει τέοιου είδους εκδικητική διάθεση και τοπικιστικές διαφορές η Ελλάδα δεν πρόκειται να πάει μπροστα...συνεργασία χρειάζεται.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως πράγματι οι αγρότες αδικούνται...Αυτοί μοχθούν και ουσιαστικά άλλοι τα παίρνουν χοντρά και πλουτίζουν...είναι θύματα εκμετάλλευσης.Όμως απ'τη στιγμή που δεν υπάρχουν χρήματα και βρισκόμαστε σε γενική οικονομική κρίση, δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηλενα

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω που ειμαι και απο την κρητη,και συγκεκριμενα απο το ρεθυμνο,ειχα παθει σοκ για τις κινητοποιησεις.βεβαια,εχουν δικιο,που απαιτουν αυτα τα πραγματα(που ειναι αλλωστε και δικαιωματα τους),αλλα δεν βλεπω με τις κινητοποιησεις,το κρατος να εχει κανει κατι.δηλαδη,δεν αλλαξε τιποτα,τζαμπα δηλαδη τις εκαναν!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
δε ξερω ποσοι απο αυτους που εξεφρασαν την δυσαρεσκεια τους για χ και ψ λογους για τις προσφατες διαδηλωσεις των αγροτων εχουν την παραμικρη ιδεα ή σχεση με το τι σημαινει ''αγροτικη ζωη και δυσκολιες''...θελω μονο να πω οτι το κρατος μας εχει βαλει στοχο να ερημωσει η υπαιθρος..θα επρεπε να ντρεπονται..
επειδη εγινε αναφορα κ για τους κρητες αγροτες σας υπενθυμιζω οτι οι κρητικοι δε θελησαν να προκαλεσουν ουτε προβληματα ουτε φασαριες..ζητησαν να τους παραχωρησουν μια λωριδα κυκλοφοριας κ ειρηνικα να πανε να διαμαρτυρηθουνε στο υπουργειο..αλλα οχι..αντι για αυτο οι αξιοτιμοι πολιτικοι του τοπου μας εβαλαν τα ματ να τους ριχνουν δακρυγονα....αυτη λοιπον ειναι η δημοκρατια μας...οποιος τολμησει να διεκδικησει τα δικαιωματα του τον πνιγουν στα δακρυγονα...

Υ.Γοσο για το οτι απαγορευται η κινηση πετρελαιοκινητων στην αθηνα ειναι η πιο γελοια δικαιολογια..θα μπορουσε καλλιστα ο υπουργος να επιτρεψει κατ'εξαιρεσην στους αγροτες να κανουν χρηση μιας λωριδας για την διαμαρτυρια τους..συγγνωμη κιολας αλλα τα λεωφορεια δηλαδη τι καινε?με πετρελαιο δεν κινουνται κι αυτα?τι γελοιοι νομοι θεε μου..!
απο γκουγκλ:
(Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης του Συστήματος Αστικών Συγκοινωνιών Αττικής ... 283 τυπικά λεωφορεία με κινητήρα Diesel (προδιαγραφές EURO III)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χωρίς καμία δικαιολογία, τρακτέρ έξω από το εθνικό Κοινοβούλιο δεν πάνε. Κι όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τσαμπουκά και να αναστατώνει τη ζωή 4 εκατομμυρίων ανθρώπων, κάνει λάθος. Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις το να δώσεις μια λωρίδα κυκλοφορίας σε ένα καράβι τρακτέρ. Ας στέλνανε αντιπροσωπεία να μιλήσει. Οι υπόλοιποι αγρότες της χώρας δεν απαίτησαν να κλείσουν τις πόλεις κι ούτε είχαν την αξίωση να διαλύσουν την ομαλότητα των υπολοίπων πολιτών. Εκτός κι αν οι αγρότες είναι πλειοψηφία και θεωρούν ότι αυτό το κοινωνικό δικαίωμα αυτομάτως το δικαιούνται.
Τα μισά και πλέον αθηναικά λεοφωρεία κινούνται με φυσικό αέριο. Τα άλλα μισά με καθαρό diesel 2005. Καμία σχέση με τη λάσπη που καίνε τα τρακτέρ...
-----------------------------------------
Κι επιπλέον, ακόμη κι αν τα είχε τα χρήματα το Κράτος, η κρατική ενίσχυση απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς της Κοινής Αγοράς. Εγώ είδα απλώς μερικά βαμμένα πασόκια (λυπάμαι που το λέω, αλλά έτσι είναι) που είδαν ότι οι βορειοελλαδίτες θα πάρουν φράγκα, μύρισαν κι αυτοί το σκατό και μαζεύτηκαν τριγύρω ν'αρπάξουν. Από κει και πέρα, ο οποιοσδήποτε Πρωθυπουργός στη Θεσσαλία θα έδινε λεφτά. Η όποια αγροτική παραγωγή της χώρας (γιατί δεν είναι αγροτική οικονομία η Ελλάδα) βρίσκεται εκεί, δεν θα δίνουμε αβέρτα κρατική βοήθεια σε κάθε μποστάνι της επικράτειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris93

Νεοφερμένος

Ο Δεν είναι εμφανές? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Χωρίς καμία δικαιολογία, τρακτέρ έξω από το εθνικό Κοινοβούλιο δεν πάνε. Κι όποιος νομίζει ότι μπορεί να κάνει τσαμπουκά και να αναστατώνει τη ζωή 4 εκατομμυρίων ανθρώπων, κάνει λάθος. Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις το να δώσεις μια λωρίδα κυκλοφορίας σε ένα καράβι τρακτέρ. Ας στέλνανε αντιπροσωπεία να μιλήσει. Οι υπόλοιποι αγρότες της χώρας δεν απαίτησαν να κλείσουν τις πόλεις κι ούτε είχαν την αξίωση να διαλύσουν την ομαλότητα των υπολοίπων πολιτών. Εκτός κι αν οι αγρότες είναι πλειοψηφία και θεωρούν ότι αυτό το κοινωνικό δικαίωμα αυτομάτως το δικαιούνται.
Τα μισά και πλέον αθηναικά λεοφωρεία κινούνται με φυσικό αέριο. Τα άλλα μισά με καθαρό diesel 2005. Καμία σχέση με τη λάσπη που καίνε τα τρακτέρ...
-----------------------------------------
Κι επιπλέον, ακόμη κι αν τα είχε τα χρήματα το Κράτος, η κρατική ενίσχυση απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς της Κοινής Αγοράς. Εγώ είδα απλώς μερικά βαμμένα πασόκια (λυπάμαι που το λέω, αλλά έτσι είναι) που είδαν ότι οι βορειοελλαδίτες θα πάρουν φράγκα, μύρισαν κι αυτοί το σκατό και μαζεύτηκαν τριγύρω ν'αρπάξουν. Από κει και πέρα, ο οποιοσδήποτε Πρωθυπουργός στη Θεσσαλία θα έδινε λεφτά. Η όποια αγροτική παραγωγή της χώρας (γιατί δεν είναι αγροτική οικονομία η Ελλάδα) βρίσκεται εκεί, δεν θα δίνουμε αβέρτα κρατική βοήθεια σε κάθε μποστάνι της επικράτειας.
Έχεις κάποιο δίκιο αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι αγρότες δεν πρέπει να διεκδικούν τα δικαιώματά τους.Ο καθένας μπορεί να διεκδικεί τα δικαιώματά του.Το λέει και το σύνταγμα άλλωστε.Και τι μας πειράζει που θα πήγαιναν μπροστά από το κοινοβούλιο;Θα παρεξηγιόταν ο κ.Καραμανλής ή ο κ.Παπανδρέου?Όντως μακάρι να στέλνανε αντιπροσωπεία να συζητήσει ήρεμα και ειρηνικά αλλά δεν νομίζω ότι οι αγρότες ήθελαν να μας αναστατώσουν.Και κατά την γνώμη μου και μόνο την γνώμη μου μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που είπες περί ομαλότητας.Επικρατεί καμιά ομαλότητα στους δρόμους της Αθήνας καθημερινά;Όχι ότι ξέρω αλλά από την μικρή μου εμπειρία το έχω διαπιστώσει.Και φυσικά σε κάθε τομέα θα υπάρχουν και τα αποβράσματα,αυτοί που εκμεταλλεύονται τις καταστάσεις.Όπως καπηλεύονται και κάποιοι αγρότες.Αλλά επειδή υπάρχουν αυτοί μέσα στην αγροτιά δεν πρέπει να βγάζουμε όλους τους αγρότες άχρηστους.Προσωπική μου άποψη που δεν καταργεί την δική σου.Το τονίζω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
@miv

Σοβαρα μιλας?μηπως οι βενζινες που καινε τα ιχ σας ειναι λιγοτερο ρυπογονες?..ή μηπως θα ερχοταν το τέλος του κοσμου αν κινουνταν ενα τρακτερ μες στη ποληγια 1 μερα?..Εχεις ακουσει τη παροιμια που λεει ''οταν καιγεται του γειτονου σου το σπιτι πρεπει πας να βοηθησεις....''?Τα 4 εκ. ανθρωπων επρεπε να σταθουν στο πλευρο των αγροτων κ να τους στηριξουν.Γιατι αν δεν ηταν οι αγροτες θα τρωγατε τα τσιμεντα....Θεωρεις λοιπον οτι η κυβερνηση μας πηρε τα καλυτερα δυνατα μετρα για τους αγροτες σωστα?Ενω στα αξιοσεβαστα ματ πρεπει να στησουμε αγαλμα για την αψογη μεταχειρηση των ''κακων και συμφεροντολογων'' αγροτων της κρητης..

Ωστε ''μποστανι'' η αγροτικη παραγωγη της κρητης ε?Το παρθενο κρητικο ελαιολαδο που ερχεται πρωτο σε ποιοτητα στον κοσμο μηπως σου λεει κατι..?Τα καστανακια ειναι νοστιμα να τα τρωμε εε?Αν δεν εχεις γνωση επι του θεματος καλυτερα να μην δινεις τετοιου ειδους χαρακτηρισμους.



(προς την αποφυγη καθε παρεξηγησης δεν υποστηριζω κανενα κομμα,για μενα ολα ειναι τα ιδια σκ@τ@)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και τα 500 εκατομμύρια που έδωσε στη Θεσσαλία είναι αρκετά για να έρθει άυριο η Ευρωπαική Ένωση και να μιλάει για νέες ολυμπιακές και να πληρώνουμε αβέρτα πάλι. Δηλαδή τι να κάνει; Να σπάσει τα 500 εκατομμύρια σε 200 κομμάτια για να φάνε κάποιοι κηφήνες που βάζουν μπροστά τις κρητικές μικροκαλλιέργειες και το παίζουν αγρότες; Καλύτερα ολόκληρο το ποσό στη Θεσσαλία που στην τελική είναι και η μόνη σοβαρή εθνική παραγωγή και η τοπική οικονομία δεν έχει άλλα έσοδα. Οι κρητικοί, αν θέλουν, μπορούν να βρουν κι άλλες δουλειές να κάνουν.
-----------------------------------------
Τα καστανάκια, το ελαιόλαδο και τα λοιπά delicatessen τα καλύπτουν ευρωπαικά προγράμματα. Ας πάνε να τα πάρουν απ'τις Βρυξέλλες. Αυτού του είδους οι παραγωγές μπορούν να σταθούν διεθνώς γιατί δεν υπάρχουν πολλοί ανταγωνιστές. Όχι όμως και το θεσσαλικό βαμβάκι που σήμερα δεν υπάρχει κράτος στον κόσμο που να μην παράγει βαμβάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Και τα 500 εκατομμύρια που έδωσε στη Θεσσαλία είναι αρκετά για να έρθει άυριο η Ευρωπαική Ένωση και να μιλάει για νέες ολυμπιακές και να πληρώνουμε αβέρτα πάλι. Δηλαδή τι να κάνει; Να σπάσει τα 500 εκατομμύρια σε 200 κομμάτια για να φάνε κάποιοι κηφήνες που βάζουν μπροστά τις κρητικές μικροκαλλιέργειες και το παίζουν αγρότες; Καλύτερα ολόκληρο το ποσό στη Θεσσαλία που στην τελική είναι και η μόνη σοβαρή εθνική παραγωγή και η τοπική οικονομία δεν έχει άλλα έσοδα. Οι κρητικοί, αν θέλουν, μπορούν να βρουν κι άλλες δουλειές να κάνουν.
-----------------------------------------
Τα καστανάκια, το ελαιόλαδο και τα λοιπά delicatessen τα καλύπτουν ευρωπαικά προγράμματα. Ας πάνε να τα πάρουν απ'τις Βρυξέλλες. Αυτού του είδους οι παραγωγές μπορούν να σταθούν διεθνώς γιατί δεν υπάρχουν πολλοί ανταγωνιστές. Όχι όμως και το θεσσαλικό βαμβάκι που σήμερα δεν υπάρχει κράτος στον κόσμο που να μην παράγει βαμβάκι.


Τα ευρωπαικα προγραμματα τα τσεπωνουν οι επιτηδειοι κ οχι οι αγροτες..οι αγροτες παιρνουν ψιχουλα..Οι κρητες ζητουν καλυτερη τιμη για το λαδι..σου φαινεται λογικο να το δινει ο παραγωγος 2 ? και εσυ να το αγοραζεις 6-7? το κιλό??Ζητουν το κρατος να στηριζει τη γεωργια και την υπαιθρο και να μην ειναι μονο για συνεργασιες με τον Εφραιμ..

μαλιστα..ενοχλουμαστε φαινεται κι απο τους μικροκαλλιεργητες τωρα...
:inlove::heart:ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ 4 EVER:heart::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α, btw, τα καστανάκια τα σιχαίνομαι...
Στο θέμα, πάντως, είμαι κάθετος. Ούτε εγώ, ούτε 4, ούτε 11 εκατομμύρια άνθρωποι είμαστε διατεθειμμένοι να πληρώνουμε 50 χρόνια πρόστιμα στην Ευρωπαική Ένωση για αθέμιτο ανταγωνισμό προκειμένου να φάνε 500 κρητικοί. Ας αλλάξουν δουλειά, ας φύγουν στο εξωτερικό, ή στην τελική ας πεινάσουν.
Για να πούμε και λίγο νομικά πως έχει το ζήτημα, η κρατική ενίσχυση απαγορεύεται ρητά. Τα λεφτά της Θεσσαλίας δεν ήταν ενίσχυση, ήταν αποζημίωση για καταστροφές λόγω καιρού και μεγάλες απούλητες ποσότητες, που αυτά μπορούν να καλύπτονται απ'το κράτος. Στην Κρήτη δεν ανέκυψε κανένα τέτοιο ζήτημα, δεδομένου ότι η παραγωγή της είναι ούτως ή άλλως μικρή και διατίθεται στην αγορά, ενώ δεν υπήρξαν και καταστροφές αναγνωρισμένες απ'τον ΕΛΓΑ. Συνεπώς, δεν δικαιούνται κρατικά χρήματα. Συνεπώς, δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα να διεκδικήσουν. Όλο το παραμυθάκι ήταν ένα συνδικαλιστικό τερτίπι που απέτυχε. Όσο για τα ΜΑΤ, τα ρέστα ας τα ζητήσουν απ'τον πατριώτη τους τον κύριο Μαρκογιαννάκη. Δεν διοικώ εγώ τη Δημόσια Τάξη αλλά και να τη διοικούσα δεν υπήρχε περίπτωση να στείλω 500 τρακτέρ έξω από τη Βουλή. Αυτό δεν έχει ξαναγίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά για όλα φταίει το τεμπέλιασμα των κοκκινόβλαχων του κάμπου που επιμένουν στο ξεπερασμένο και 1000% υποτιμημένο βαμβάκι.

Έχετε το λόγο μου ότι αν κάνανε μια καλλιέργεια της προκοπής δε θα είχανε πρόβλημα, κι αν είχανε, θα ήταν μηδαμινό.


Θα πληρώνει το Ελληνικό Δημόσιο την τεμπελιά και την κουτοπονηριά τους τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και μιλάω συγκεκριμένα για τις κινητοποιήσεις του Ιανουαρίου. Η κύρια διεκδίκηση ήταν να πάρουν λεφτά, μόλις είδαν ότι αυτά πέφτουν στο τραπέζι. Ακριβώς αυτό που λέω δηλαδή, όπως όταν η μύγα μυρίσει σκατό και μαζεύεται.
Τα υπόλοιπα που λες είναι δεκτά αλλά δεν εμπίπτουν στη συγκεκριμένη κινητοποίηση και το να λέμε γενικά "α, ου, μπλα μπλα, αγροτιά, καλύτερες τιμές, εξω οι μεσάζοντες" και άλλα συνθήματα είναι ο ορισμός της μικροπολιτικής ανικανότητας, δεν είναι πολιτική με προτάσεις.
-----------------------------------------
Εγώ είμαι υπερ της άμεσης διακοπής κάθε ευρωπαικής ενίσχυσης όταν διαπιστωθεί ότι η καλλιέργεια δεν είναι παραγωγική, ακριβώς αυτό που γίνεται στις άλλες χώρες.
Ο κάμπος μπορεί να παράγει βαμβάκι, δε μπορεί να παράγει κίουι, τι να κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top