Internet addicts!

Πιστεύετε ότι ο εθισμός στο Internet είναι μελλοντική απειλή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 63)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 84.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 5 7.9%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 5 7.9%

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ που ούτως ή άλλως έχω πολύ περιορισμένη κοινωνική ζωή;
Σοβαρά, δε τα πάω και πολύ καλά με τους συνομηλίκους μου. Γιατί στα ρημάδια εδώ μέσα βρίσκονται τόσο διαφορετικά άτομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ούτε εγώ τα πάω καλά με τους συνομήλικούς μου. Είναι στα γονίδια του ανθρώπου αυτά και είμαι πεπεισμένος ότι δεν αλλάζει αυτό ό,τι και να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι ένα ζήτημα αν δεν τα πας καλά με τον κοινωνικό σου περίγυρο κι όποτε μου συνέβη αυτό, το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν ο βαθμός της δικής μου ευθύνης.
Δεν γίνεται η φυσική έξοδος με φίλους ν'αντικαθίσταται από τον υπολογιστή, όπως και να χει, ούτε καν απ'τις συνομιλίες.
Πάντως το να μιλάμε για εθισμό με χρήση 4, 5 ή 6 ώρες ημερησίως είναι άστοχο και καταστροφολογικό. Ούτως ή άλλως ο μέσος άνθρωπος περνάει τις ίδιες ώρες τη μέρα μπροστά στην τηλεόραση, η οποία είναι μακράν χειρότερη. Προσωπικά θα προτιμούσα να κόψω 4 ώρες TV και να τις κάνω 6 ώρες Internet. Κι αυτό κάνω κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Τα ίδια κι εδώ, miv. Τουλάχιστον ακούς και μουσική και μπορείς να δεις και κάτι ουσιαστικό, όχι όπως στην TV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Φυσικά και ΟΧΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τα ίδια κι εδώ, miv. Τουλάχιστον ακούς και μουσική και μπορείς να δεις και κάτι ουσιαστικό, όχι όπως στην TV.

Συμφωνω μαζι σου φουσεκη σε αυτο που λες για την τηλεοραση που εχει καταντησει τηλεμαλα....στηριο...Δεν παλευεται οποτε καταληγεις παντα στον υπολογιστη...Προσωπικα δεν βλεπω τηλεοραση καθολου..Σπανια να δω αν παιζει κατι αξιολογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στην τηλεοραση βλεπεις οτι εχει... τουλαχιστον στο Internet επιλεγεις τι θα δεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ειμαι μια εθισμενη :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Κοιταξτε οσον αφορα τις συναναστροφες μας με τον κοινωνικο μας περιγυρο,πρεπει να λαβουμε υπ'οψην μας το ποσο διατεθειμενοι ειμαστε να προσαρμοζομαστε σε παρεες και καταστασεις.Φυσικα ειναι αδυνατον να ξεπερνουμε τα προσωπικα μας ορια σε επιπεδο ενδιαφεροντων και αποψεων,αλλα πρεπει να αναγνωριζουμε εαν εμεις τελικα φερουμε μερος της ευθυνης για αυτην μας την κατασταση.Στο κατω κατω,αλλο παρεα και αλλο κολλητηλικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ που ούτως ή άλλως έχω πολύ περιορισμένη κοινωνική ζωή;
Σοβαρά, δε τα πάω και πολύ καλά με τους συνομηλίκους μου. Γιατί στα ρημάδια εδώ μέσα βρίσκονται τόσο διαφορετικά άτομα;
Ναι, αλλα ειναι διαφορετικο το να εχεις γενικα περιορισμενη κοινωνικη ζωη, απο το να περιοριζεται καθαρα λογω του internet..εκει υπαρχει προβλημα
Είναι ένα ζήτημα αν δεν τα πας καλά με τον κοινωνικό σου περίγυρο κι όποτε μου συνέβη αυτό, το πρώτο πράγμα που κοίταξα ήταν ο βαθμός της δικής μου ευθύνης.
Δεν γίνεται η φυσική έξοδος με φίλους ν'αντικαθίσταται από τον υπολογιστή, όπως και να χει, ούτε καν απ'τις συνομιλίες.
+1000:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οι γονεις μου εχουν φαγωθει οτι ειμαι εθισμενος στο ιντερνετ. :P Βασικα εφτασα σε σημειο να κοψω (με δικη μου πρωτοβουλια) τη συνδεση για να μην με αποσπα απο το διαβασμα. Τωρα μπαινω στη ζουλα απο την ασυρματη του laptop το πολυ 1-2 ωρες την ημερα (και οχι καθε μερα). Το καλοκαιρι ειχα φτασει να χτυπαω 8ωρα. :P

Παντως γενικα ειχα πολυ περιορισμενη κοινωνικη ζωη και πριν βαλω ιντερνετ. Δεν ειναι οτι θυσιαζω τις (απο σπανιοτατες μεχρι ανυπαρκτες) εξοδους μου για να κατσω στο ιντερνετ.
-----------------------------------------
Κάθομαι από τις τρεις μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα και αναγκάζομαι να διαβάζω μέχρι τα ξημερώματα.
Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα, γι' αυτο και πηρα την αποφαση να κοψω το ADSL. Εχανα τις πιο παραγωγικες ωρες της ημερας στο ιντερνετ και μετα κουτουλουσα πανω απο το βιβλιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι καθόλου εθισμένος στο ίντερνετ.

Πωωωω! Τί κάνω εδώ; Έπρεπε να 'χα φύγει εδώ και μία ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι γονεις μου εχουν φαγωθει οτι ειμαι εθισμενος στο ιντερνετ. :P Βασικα εφτασα σε σημειο να κοψω (με δικη μου πρωτοβουλια) τη συνδεση για να μην με αποσπα απο το διαβασμα. Τωρα μπαινω στη ζουλα απο την ασυρματη του laptop το πολυ 1-2 ωρες την ημερα (και οχι καθε μερα). Το καλοκαιρι ειχα φτασει να χτυπαω 8ωρα. :P

Παντως γενικα ειχα πολυ περιορισμενη κοινωνικη ζωη και πριν βαλω ιντερνετ. Δεν ειναι οτι θυσιαζω τις (απο σπανιοτατες μεχρι ανυπαρκτες) εξοδους μου για να κατσω στο ιντερνετ.
-----------------------------------------

Κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα, γι' αυτο και πηρα την αποφαση να κοψω το ADSL. Εχανα τις πιο παραγωγικες ωρες της ημερας στο ιντερνετ και μετα κουτουλουσα πανω απο το βιβλιο. :P

Κάπως σαν κι εσένα, μόνο που εγώ έχω περισσότερη εγκράτεια, και όταν πρέπει να διαβάσω, φεύγω. Οπότε δεν κόβω το ADSL:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κι εμένα οι γονείς μου μου είναι πεπεισμένοι ότι έχω εθιστεί, γιατί το πισι το 'χω στο δωμάτιο μου μ' αποτέλεσμα να μην βγαίνω καθόλου απ' το δωμάτιο, να 'μαι κλεισμένη για ώωωρες κι εκείνοι να νομίζουν πως όλες αυτές τις ώωωωρες είμαι στο ίντερνετ.
Έχω προσπαθήσει να τους βγάλω την ιδέα, αλλα τζίφος αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμένα με βάλανε να κατεβάσω το πισι κάτω, στο σαλόνι. Ο πατέρας μου υποσχέθηκε ότι δε θα κάπνιζε τότε καθόλου μέσα στο σπίτι, αλλά δε το τήρησε αρκετές φορές και του έχω βάλει φασαρία γι' αυτό:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τώρα είδα την εκπομπή "Πανδώρα" στον Άλφα που μιλούσε για τον εθισμό στα διαδικτυακά παιχνίδια.
Δίκιο είχαν δεν λέω, επει τω πλείστω και ας λέγανε μπούρδες (οπως με οτιδήποτε τεχνικό προσπαθούν να ασχοληθούν οι δημοσιογράφοι) την περισσότερη ώρα.
Αλλα αυτό που έχω να πω είναι "δάσκαλε που δίδασκες".
Σε κάποια φάση ανέφερε για κατι παιχνίδια στο που δημιουργούν λάθος πρότυπα
στις γυναίκες, προτείνοντας τους να αγοράσουν πανάκριβο ρουχισμό (!), κοσμήματα, να κάνουν πλαστικές (!) κτλ.

Εγώ αναρωτιέμαι, αυτό δεν είναι που κάνει η τηλεόραση χρόοονια τώρα; Δημιουργεί ένα συγκεκριμένο πρότυπο γυναίκας (ξερακιανή με μπαλκόνια και την ενδιαφέρουν μόνο οι γκόμενοι) συγκεκριμένο τύπο άντρα (αυτός που αν δεν είναι 2 μέτρα, σαν γλυπτό του Απόλλωνα και επιτυχημένος επιχειρηματίας με λεφτά, είναι στην καλύτερη περίπτωση αποτυχημένος) και όλα τα άλλα τα πετάει στα σκουπίδια;
Δεν είναι αυτή που έχει δημιουργήσει αυτό το κλίμα τρομολαγνείας το οποίο καλλιεργεί τέτοιο φόβο στους γονείς που πλεον φοβούνται να αφήσουν το παιδί τους να πάει παραδίπλα μόνο του (μην κατεβαίνετε εξάρχεια έχει αναρχικούς);

Αφου δεν έχετε αφήσει και κάποια διέξοδο στο άτομο πως να μην καταφύγει στον εικονικό του κόσμο; (για όλους όσους έχουν διαβεί την οδό αυτοί, προφανώς όχι όλοι και ο καθένας για δικούς του λόγους)

Καλά το οτι επιτίθενται στο ιντερνετ χρόνια τώρα (γιατί όταν ο κόσμος ενημερώνεται απο το internet δεν βλέπει διαφιμίσεις στην τηλεόραση) είναι πασίγνωστο και ειδικά με το τρομόλαγνο ύφος που χρησιμοποιούν οι δημοσιογράφοι, αλλα καλό είναι να ψάχνουμε λίγο το πρόβλημα στις ρίζες του και όχι να κυνηγάμε ανεμόμυλους φοβίζοντας τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σωστός ο Μάνος.

Αν και, παν μετρον αριστον. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Για το τελευταιο που ειπε ο Μανος, τελευταια η TV εχει κυριξει τρομερο πολεμο στα blogs, απο τα οποια εντελως τυχαια βγαζουν ολα τα δελτια ειδησεων και τη θεματολογια πολλων εκπομπων, "κλεβοντας" τις δημοσιευσεις τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω εκοψα το ADSL...αλλα το ξαναεβαλα γιατι ξανακυλησα:P
Ωστοσο φροντιζω να μην παραμελω μαθηματα για το ιντερνετ και καθομαι συνηθως το βραδυ.
Του χρονου δεν ξερω αν θα το κοψω ή θα το αφησω ετσι για να μπαινω αραια και που
Παντως στην αρχη της χρονια που το ειχα κοψει ημουνα μια χαρα και δεν ενιωθα καμια στερηση.Αρχισα ομως να πηγαινω σε νετ καφε μια φορα στις 2 βδομαδες περιπου καπου τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο δεν θυμαμαι κιολας και λεω δεν παει και το παλιααμπελο θα το ξαναβαλω.Το ελεγχω πιο πολυ παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για μένα το να το κόψω θα ήταν μια καλή λύση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top