Παράλογο ή απλα...ηλίθιο;

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Η αφορμη για το παρον θεμα ειναι μια συζητηση που ειχα σημερα για το "φαινομενο" να πετανε οι πελατες των μπουζουκτσιδικων γαρυφαλλα στους τραγουδιστες αλλα και στους υπολοιπους πελατες του μαγαζιου.

Σε αυτην την συζητηση, λοιπον, ανεφερα οτι θεωρω την πραξη αυτη παραλογη και "αποκορυφωμα" του καπιταλιστικου συστηματος. Οι φιλοι μου ομως διαφωνησαν εντονα μαζι μου λεγοντας οτι δεν ειναι παραλογη πραξη, απλα ηλιθια, και οτι ο καθενας μπορει να ξοδευει τα χρηματα του οπως γουσταρει, εφοσον τα διαθετει.

Την δικη μου αποψη θα την επεξηγησω αργοτερα, αν τυχει και εχει ανταποκριση το θεμα, απλα να σημειωσω οτι αρχικα δεν εννοουσα οτι κυριολεκτικα ειναι παραλογη η πραξη, απλα το ειπα πανω στην κουβεντα, αλλα αφου το σκεφτομουν κατα τη διαρκεια της συζητησης αλλα και τωρα, πιστευω πλεον πως ειναι οντως παραλογο. Ακομα, να τονισω για οσους δεν ξερουν, οτι ο καθε δισκος κοστιζει γυρω στα 10 ευρω και εχει μερικα (5-10) γαρυφαλλα ο καθενας. ;)

Υ.Γ 1: Δεν ηξερα που να το βαλω το θεμα, και ειπα να το βαλω στα διαφορα!:P
Υ.Γ2 : Ακυρο θεμα τελειως; :P :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καταρχάς δεν θα σχολιάσω το θέμα ... αλλά θα ήθελα να πω ότι ο καπιταλισμός δεν εμπλέκεται σε αυτό το θέμα, μην μπλέκουμε πολιτικές ιδεολογίες σε όλα τα θέματα και πνιγόμαστε σε ένα ποτήρι νερό.

Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το θέμα της παιδείας αλλά και το πως ορίζουμε την διασκέδαση, την ψυχαγωγία :)


Πάντως ενδιαφέρον θέμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταρχάς δεν θα σχολιάσω το θέμα ... αλλά θα ήθελα να πω ότι ο καπιταλισμός δεν εμπλέκεται σε αυτό το θέμα, μην μπλέκουμε πολιτικές ιδεολογίες σε όλα τα θέματα και πνιγόμαστε σε ένα ποτήρι νερό.

Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το θέμα της παιδείας αλλά και το πως ορίζουμε την διασκέδαση, την ψυχαγωγία :)


Πάντως ενδιαφέρον θέμα ...

Thanks!

Κοιτα, θεωρω οτι αυτο που ειπα δεν μπορει να το αμφισβητησει καποιος (αν και αν κανω λαθος, καλο θα ηταν!), οτι δηλαδη ειναι προιον του καπιταλισμου. Προσωπικα ειμαι υπερμαχος του καπιταλιστικου συστηματος για χ,ψ λογους, αλλα δεν μπορω παρα να επισημανω και τα ελαττωματα του. Anyway, προκειμενου να μην γινει πανικος και εμπλακουμε σε ασχετη συζητηση, μην το σχολιαζετε αυτο το κομματι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ακομα, να τονισω για οσους δεν ξερουν, οτι ο καθε δισκος κοστιζει γυρω στα 10 ευρω και εχει μερικα (5-10) γαρυφαλλα ο καθενας.

Απο τα οποια τουλαχιστον τα μισα ειναι "ξανα μαζεμενα".. :worry:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ.... :hmm:

λουλουδοπόλεμος με το απέναντι τραπέζι που είναι γεμάτο με τεκνά που θέλουμε να κάνουμε κοννε.... παράλογο ή ηλίθιο?

τσακίρ κέφι και τα λουλούδια στην κυρία που χορεύει (τραγουδάει, γελάει, whatever) από μένα!!!.... παράλογο ή ηλίθιο?


κι ήπια ένα ποτήρι παραπάνω, και μάδησα 20 γαρούφαλα, και λούστηκα με τα πέταλα τους και τραγούδησα και δάκρυσα για κείνον/η που δεν ειναι εδώ.... παράλογο ή ηλίθιο?

ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

αλλά πάλι... ίσως και όχι ;)

Για να καταλάβετε τέλος πάντων τι εννοω....

όταν μιλάμε για κέφι ή για δράμα, όταν μιλάμε για ανθρώπινη ψυχολογία, δεν υπάρχουν λογικά ή παράλογα...
είναι ΚΑΙ αυτό ένας τρόπος έκφρασης....

όσο παράλογο είναι να πάω λουλούδια σε μια κηδεία μιας που ο νεκρός ποτε δεν θα τα δει, αλλο τόσο είναι να κάνω και λουλουδοπόλεμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν πρεπει να διαλεξω ενα απ'τα δυο, μαλλον ηλιθιο θα το χαρακτηριζα.
Ομως μπορω να το καταλαβω ως ειδος διασκεδασης που δεν καταλαβαινω. Δηλαδη..εγω θα ξοδεψω το επομενο 10ευρω για να πιω αλλο ενα ποτο, ο αλλος θα τα ξοδεψει για να παρει ενα δισκακι. Εγω θα διασκεδασω ενω θα χω πιει, εκεινος ενω θα τα χει ριξει στην τραγουδιαρα. Παραλογο δε θα το λεγα, γιατι μπορω να καταλαβω το ολο σκεπτικο.

(Παραλογοοοοοο?..δεν απανταει αρα λογικο :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παραλογο για καποιον ξενο ο οποιος δεν ξερει τον τροπο διασκεδασης του Ελληνα.
Οπως π.χ. παραλογο ειναι για καποιον ξενο (το ξερω αρκετα καλα) το γεγονος οτι ο Ελληνας "διασκεδαζει τον πονο" του.
Θα σου πει "μα καλα ρε συ...τι πετανε λουλουδια;Η βασιλισσα της Αγγλιας βγηκε;"
Ηλιθιο, για καποιον ο οποιος δεν θελει να πεταξει τε λεφτα του ετσι "ασκοπα".

Για εμενα τιποτα απο τα δυο.
Ισως ασκοπο και αυτο γιατι εν εχω αυτο που λεμε "λεφτα για πεταμα".Αλλα το εχω κανει.(Με μετρο)
Το πεταγμα των λουλουδιων ειναι μια πραξη που δηλωνει πρωτων οτι εισαι στο τσακιρ κεφι, και δευτερον οτι εκτιμας-παραδεχεσαι-θαυμαζεις-"γουσταρεις" το ατομο το οποιο γινεται αποδεκτης των λουλουδιων που του πετας.
Με λιγα λογια,οταν τα πετας στον τραγουδιστη ειναι κινηση εκτιμησης-θαυμασμου-οτι σε διασκεδαζει κτλ κτλ.
Οταν το κανεις σε εναν φιλο ή σε μια κοπελα ειναι και τα παραπανω,αλλα αν μιλαμε για "ελξη" μεταξυ σου και αυτης, ειναι και μια κινηση οτι "ρε παιδι μου σε ραινω με λουλουδια γιατι εισαι τα παντα για μενα...γιατι εισαι Θεα...γιατι σε θαυμαζω...γιατι σε βλεπω και θελω να σου δειξω οτι δεν μου περνας απαρατηρητη κτλ κτλ".
Παντα ομως σε συνδιασμο με διασκεδαση και στον συγκεκριμενο χωρο.Δεν θα το εκανες ποτε αυτο σε μια κοπελα στο σουπερ μαρκετ.Θα ετρωγες κανα Tide 5κιλο στο κεφαλι.

Το κοστος φυσικα ειναι εξωφρενικο και εχουν παει εκει οι τιμες γιατι οι μαγαζατορες γιατι εκμεταλευονται το γεγονος πως αν ο Ελληνας φτασει στο κεφι του, δεν τον νοιαζει αν εχει 5καρτες να ξεχρεωσει,οσο το να διασκεδασει και να τα ξοδεψει ολα εκεινη την στιγμη.
Και παλι αν σκεφτουμε οτι ενα μπουκαλι των 10 ευρω, μας το πλασαρουν 120,150,200 ευρω και μαλιστα ανα 4-5 ατομα...ενταξ'...δεν ειναι τοσο παραλογο τα λουλουδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λέει ο Ιταλός είναι! :clapping: :clapping: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα με χαλάει πολύ αυτή η φάση των λουλουδιών. Το θεωρώ χαζομάρα, παράλογη όχι, μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο το κάνουν όσοι το κάνουν αλλά με χαλάει πάρα πολύ. Και κυρίως όταν σκέφτομαι διάφορους που δίνουν του κόσμου τα λεφτά για να εντυπωσιάσουν την γκόμενα ενώ υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που υποφέρουν.:( Το ξέρω, πιθανώς να με πάρετε με τις ντομάτες τώρα, αλλά να δώσω λεφτά για να ρίξω λουλούδια στα μπουζούκια είναι κάτι που δεν θα μου επέτρεπε η συνείδησή μου να κάνω.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ για λουλούδια, αλλά έχω κάνει φοβερό χαβαλέ με λουλούδια που μου έχουν πετάξει ή έχουν βρεθεί στο τραπέζι μετά από παραγγελία άλλου.. Γενικά δεν πάω συχνά στα μπουζούκια, αλλά αν πάω, το καίω κανονικά! Είναι μέρος του εθιμοτυπικού απλά τα λέλουδα.. αν δεν ζητήσει κανείς, δεν θα μου λείψουν, αν όμως βρεθούν με κάποιο τρόπο στο τραπέζι μου, θα τα χρησιμοποιήσω άνετα για να φτιάξω το κέφι όλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ο καπιταλισμός δεν εμπλέκεται σε αυτό το θέμα, μην μπλέκουμε πολιτικές ιδεολογίες σε όλα τα θέματα και πνιγόμαστε σε ένα ποτήρι νερό.

οφφτόπικ: ο καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα, όχι πολιτική ιδεολογία

οντόπικ: είναι όντως παράλογο και δεν έχω πληρώσει ποτέ για λουλούδια. Πάντως μου αρέσει να μου πετάνε οι άλλοι λουλούδια όταν χορεύω:redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ για λουλούδια, αλλά έχω κάνει φοβερό χαβαλέ με λουλούδια που μου έχουν πετάξει ή έχουν βρεθεί στο τραπέζι μετά από παραγγελία άλλου.. Γενικά δεν πάω συχνά στα μπουζούκια, αλλά αν πάω, το καίω κανονικά! Είναι μέρος του εθιμοτυπικού απλά τα λέλουδα.. αν δεν ζητήσει κανείς, δεν θα μου λείψουν, αν όμως βρεθούν με κάποιο τρόπο στο τραπέζι μου, θα τα χρησιμοποιήσω άνετα για να φτιάξω το κέφι όλων!

Μα δεν διαφωνω! Και εγω εκανα χαβαλε, και εγω πεταξα λουλουδια, αλλα οχι με τα δικα μου λεφτα, τα οποια και ποτε δεν θα εδινα για λουλουδια (σε μπουζουκια, Obviously!).


χμ.... :hmm:

λουλουδοπόλεμος με το απέναντι τραπέζι που είναι γεμάτο με τεκνά που θέλουμε να κάνουμε κοννε.... παράλογο ή ηλίθιο?

τσακίρ κέφι και τα λουλούδια στην κυρία που χορεύει (τραγουδάει, γελάει, whatever) από μένα!!!.... παράλογο ή ηλίθιο?


κι ήπια ένα ποτήρι παραπάνω, και μάδησα 20 γαρούφαλα, και λούστηκα με τα πέταλα τους και τραγούδησα και δάκρυσα για κείνον/η που δεν ειναι εδώ.... παράλογο ή ηλίθιο?

ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

αλλά πάλι... ίσως και όχι ;)

Για να καταλάβετε τέλος πάντων τι εννοω....

όταν μιλάμε για κέφι ή για δράμα, όταν μιλάμε για ανθρώπινη ψυχολογία, δεν υπάρχουν λογικά ή παράλογα...
είναι ΚΑΙ αυτό ένας τρόπος έκφρασης....

όσο παράλογο είναι να πάω λουλούδια σε μια κηδεία μιας που ο νεκρός ποτε δεν θα τα δει, αλλο τόσο είναι να κάνω και λουλουδοπόλεμο :P

Διαφωνω με το προτελευταιο σκελος. Για μενα υπαρχει παραλογο οσον αφορα το οτιδηποτε, γιατι πολυ απλα αυτο μου υπαγορευει η δικη μου λογικη. Και δεν υπαρχει αντικειμενικη λογικη, εκτος και αν μιλαμε μαθηματικως. Για αυτο λεγεται η "κοινη λογικη", και οχι η (αντικειμενικη, η μια) λογικη. Εχεις δικιο οτι προφανως αν καποιος κλαει και οδυρεται επι 5μηνες για το χαμο ενος προσφιλους προσωπου του ειναι κατανοητο και οχι παραλογο, αλλα αν το κανει αυτο για 20 χρονια και ως εκ τουτου δεν κανει τιποτα αλλαο και καταστρεψει τη ζωη του, εγω θα το θεωρησω παραλογο. Αν και ειναι οντως τροπος εκφρασης του. ;)

Για το τελευταιο, δες παρακατω:

Αν πρεπει να διαλεξω ενα απ'τα δυο, μαλλον ηλιθιο θα το χαρακτηριζα.
Ομως μπορω να το καταλαβω ως ειδος διασκεδασης που δεν καταλαβαινω. Δηλαδη..εγω θα ξοδεψω το επομενο 10ευρω για να πιω αλλο ενα ποτο, ο αλλος θα τα ξοδεψει για να παρει ενα δισκακι. Εγω θα διασκεδασω ενω θα χω πιει, εκεινος ενω θα τα χει ριξει στην τραγουδιαρα. Παραλογο δε θα το λεγα, γιατι μπορω να καταλαβω το ολο σκεπτικο.

(Παραλογοοοοοο?..δεν απανταει αρα λογικο :p)


Μα αφου δεν θα το εκανες εσυ, και δεν το καταλαβαινες ως τροπο διασκεδασης, για σενα δεν ειναι παραλογο; :hmm: Και εκτος αυτου, εγω, πχ αρνηθηκα να δωσω τα 35? που ζητουσε ο Πανουσης για να κατσω ορθιος να τον δω - παροτι ηθελα - γιατι το θεωρησα υπερβολικο. Θα το καταλαβαινα ομως αν καποιος αλλος ηθελε να τα δωσει, γιατι ειναι ενα σχετικα νορμαλ ποσο, το οποιο πληρωνει μια φορα, για καποια ωρα. Το να δινεις ομως 300 ? σε λουλουδια, αγοραζοντας συνεχως, γοα να κανεις συνολικο κεφι 20 λεπτων, μου φαινεται παραλογο. :redface:

Επισης,

Το κοστος φυσικα ειναι εξωφρενικο και εχουν παει εκει οι τιμες γιατι οι μαγαζατορες γιατι εκμεταλλεύονται το γεγονος πως αν ο Ελληνας φτασει στο κεφι του, δεν τον νοιαζει αν εχει 5καρτες να ξεχρεωσει,οσο το να διασκεδασει και να τα ξοδεψει ολα εκεινη την στιγμη.
Και παλι αν σκεφτουμε οτι ενα μπουκαλι των 10 ευρω, μας το πλασαρουν 120,150,200 ευρω και μαλιστα ανα 4-5 ατομα...ενταξ'...δεν ειναι τοσο παραλογο τα λουλουδια.

αν και εχεις δικιο σε αυτο, σκεψου οτι τουλαχιστον, αυτο εχει και καποια δικαιολογια. Δηλαδη, θεωρητικα αυτα αντιπροσωπευουν το κοστος του ενοικιου του μαγαζιου, του τραγουδιστη, του μπουκαλιου (εδω γελαμε!), των υπαλληλων, κτλ. Τα λουλουδια, ουτε αναγκαστικα ειναι για να μπεις στο μαγαζι, και κυριως, καμια αξια δεν αντιπροσωπευουν. Κοινως, και οικονομικα ειναι παραλογο, καθως παραγουν αξια απο το μηδεν! :D


Παραλογο για καποιον ξενο ο οποιος δεν ξερει τον τροπο διασκεδασης του Ελληνα.
Οπως π.χ. παραλογο ειναι για καποιον ξενο (το ξερω αρκετα καλα) το γεγονος οτι ο Ελληνας "διασκεδαζει τον πονο" του.
Θα σου πει "μα καλα ρε συ...τι πετανε λουλουδια;Η βασιλισσα της Αγγλιας βγηκε;"
Ηλιθιο, για καποιον ο οποιος δεν θελει να πεταξει τε λεφτα του ετσι "ασκοπα".

Για εμενα τιποτα απο τα δυο.
Ισως ασκοπο και αυτο γιατι εν εχω αυτο που λεμε "λεφτα για πεταμα".Αλλα το εχω κανει.(Με μετρο)
Το πεταγμα των λουλουδιων ειναι μια πραξη που δηλωνει πρωτων οτι εισαι στο τσακιρ κεφι, και δευτερον οτι εκτιμας-παραδεχεσαι-θαυμαζεις-"γουσταρεις" το ατομο το οποιο γινεται αποδεκτης των λουλουδιων που του πετας.
Με λιγα λογια,οταν τα πετας στον τραγουδιστη ειναι κινηση εκτιμησης-θαυμασμου-οτι σε διασκεδαζει κτλ κτλ.
Οταν το κανεις σε εναν φιλο ή σε μια κοπελα ειναι και τα παραπανω,αλλα αν μιλαμε για "ελξη" μεταξυ σου και αυτης, ειναι και μια κινηση οτι "ρε παιδι μου σε ραινω με λουλουδια γιατι εισαι τα παντα για μενα...γιατι εισαι Θεα...γιατι σε θαυμαζω...γιατι σε βλεπω και θελω να σου δειξω οτι δεν μου περνας απαρατηρητη κτλ κτλ".
Παντα ομως σε συνδιασμο με διασκεδαση και στον συγκεκριμενο χωρο.Δεν θα το εκανες ποτε αυτο σε μια κοπελα στο σουπερ μαρκετ.Θα ετρωγες κανα Tide 5κιλο στο κεφαλι.

Καλα, γενικως, ο λογος που τα πετας σε ατομα εκτος της παρεας σου, μαλλον ειναι καπως πιο εγωιστικος, απο την αποψη οτι μαλλον "φιγουρα" θες να κανεις, και να δειξεις οτι εισαι μαγκας, παρα οτιδηποτε αλλο. Anyway, αυτο ειναι αλλο θεμα! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μην μπερδεύεται τον καπιταλισμό με τον καταναλωτισμό. Τα λουλούδια είναι καταναλωτισμός και αλόγιστη σπατάλη των φυσικών πόρων. Αλλά δεν είναι η μόνη.
Προσωπικά έχω βρεθεί μόνο μια φορά σε μπουζούκια, όπου η περιέργεια και το ματι διάρκεσε για 30' και μετά απλά 2 ώρες ουσιαστικά έκανα storm out. Συνεπώς ούτε μπορώ να σας πω για την ψυχολογία του τσακίρ κεφιού και λουλουδόπολεμου και ούτε καν τι συμβολίζει αν και αυτό που λέει ο Μάριος ίσως να είναι μια εκδοχή.

Σαν εξωτερικός παρατηρητής και μόνο, αυτό που παρατηρώ μόνο είναι η ομοιομορφία (λες και έχει κανόνες) στην διασκέδαση αυτή, αν καταλαβαίνεται τι εννοώ. Είναι παράλογο να κάνουν το ίδιο όλοι όταν διασκεδάζουν, αλλα μου φαίνεται πολύ λογικό για μια κατευθυνόμενη κοινωνία. Χωρίς αυτό να μειώνει αυτούς που πραγματικά αυτοβούλως θα "ασχολιόντουσαν" με τα λουλούδια και φυσικά το συναίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Μην μπερδεύεται τον καπιταλισμό με τον καταναλωτισμό. Τα λουλούδια είναι καταναλωτισμός και αλόγιστη σπατάλη των φυσικών πόρων. Αλλά δεν είναι η μόνη.
Προσωπικά έχω βρεθεί μόνο μια φορά σε μπουζούκια, όπου η περιέργεια και το ματι διάρκεσε για 30' και μετά απλά 2 ώρες ουσιαστικά έκανα storm out. Συνεπώς ούτε μπορώ να σας πω για την ψυχολογία του τσακίρ κεφιού και λουλουδόπολεμου και ούτε καν τι συμβολίζει αν και αυτό που λέει ο Μάριος ίσως να είναι μια εκδοχή.

Σαν εξωτερικός παρατηρητής και μόνο, αυτό που παρατηρώ μόνο είναι η ομοιομορφία (λες και έχει κανόνες) στην διασκέδαση αυτή, αν καταλαβαίνεται τι εννοώ. Είναι παράλογο να κάνουν το ίδιο όλοι όταν διασκεδάζουν, αλλα μου φαίνεται πολύ λογικό για μια κατευθυνόμενη κοινωνία. Χωρίς αυτό να μειώνει αυτούς που πραγματικά αυτοβούλως θα "ασχολιόντουσαν" με τα λουλούδια και φυσικά το συναίσθημα.

Απλα ο καταναλωτισμος εν γενει ενυπαρχει στον καπιταλισμο, στην ουσια δεν διαφωνουμε.
Καλα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Απλα το συγκεκριμενο ετυχε να το εχω εγω ως εμπειρια προσφατα, συν οτι μου εκανε πολυ μεγλη εντυπωση η ανεση με την οποια συνεβαινε.
Αυτο συμβαινει γενικα, σχεδον σε ολα ειδη διασκεδασης. Οσοι πανε σε metal συναυλιες κανουν head banging, οσοι πανε στα μπουζουκια χορευουν και πετανε λουλουδια, οσοι πανε σινεμα μασουλανε διαφορα πατατογαριδακοποπκορνακια :P , κτλ (φυσικα δεν μιλαμε για ολους, αλλα για τη συντριπτικη πλειοψηφια) Ισως επειδη θελουν να "ταιριαξουν" με τους υπολοιπους, ισως επειδη "ταιριαζει" οντως με τη μουσικη/ διασκεδαση. Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως θεμα κατευθυνομενης κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως θεμα κατευθυνομενης κοινωνιας.
Εϊναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα αλλά εκτός θέματος. Φανερό ότι διαφωνούμε όμως. Πάντως να παιθάνει το χράτσαχρούτσα μέσα στα cinema. Α ρε και να έπαιζε τις ταινίες που θέλω το απόλλων/Αττικόν. Δεν θα ξαναπάταγα αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
τι να πω.... ουτε και εγω πεταω λουλουδια.... δλδ δεν εχω σκοπο να χαλασω 15 ευροπουλα για κατι μαραμενα γαρουφαλα. ααα και συμφωνω για το κλεψιμο που γινεται με τα μπουκαλια, αλλα τι να κανουμε εχουν να πληρωσουν και τους τραγουδιστες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Οσοι βρήκατε πανέρι να κοστίζει 10 ευρώ να μου πείτε που να πάω:P
Το πανεράκι των 5-10 γαρυφάλλων πέρα απο τα σκυλάδικα της εθνικής ξεκινά απο το ποσό των 20-25 ευρώ.
Και ναι θα το πετάξω.Κι όχι ενα πολλά.Κι όχι απαραίτητα στον τραγουδιστή, θα τα θρυμματίσω και θα τα αφήσω στο τραπέζι να τα πετάμε ο ένας στον άλλον.
Το βρίσκεται ηλίθιο και παράλογο;Όσο ηλίθιο και παράλογο είναι να πληρώνεις 200 ευρώ το μπουκάλι των 11.50 ευρώ.
Κι εγώ όλα αυτά δεν τα βρίσκω ούτε ηλίθια ούτε παράλογα.Μ αρέσουν τα λάιβ και τα μπουζούκια πολύ περισσότερο απο ότι θα μου άρεσε ένα κλαμπ που θα στριμωχτώ όρθια πληρώνοντας 20 ευρώ μην μπορώντας να κουνηθώ,να βήξω ή να χωρέψω.
Χαρακτηρίστε με λαική ή ό,τι άλλο θέλετε.Μου αρέσουν αυτά τα φριχτά μπουζούκια(όπως έλεγε και η Τασσώ Καβαδία).Λυπάμαι μόνο που σε πολλά δεν υπάρχουν σαμπάνιες πίστας (ειδικά στα μεγάλα) να μπορείς να πετάξεις ένα κιβώτιο στα πόδια του κολλητού σου που χορεύει ζειμπέκικο γιατι έχεις μερακλώσει και το γουστάρεις.Λυπάμαι πιο πολύ που δεν πρόλαβα το σπάσιμο των πιάτων.
Δεν λυπάμαι που ανατριχιάζω με την πενιά, που μερακλώνω με βαριές λαικές φωνές, που ξεσηκώνομαι με τσιφτετέλια και που γουστάρω να χορεύω νησιώτικα.Δεν λυπάμαι καν τα αυτιά μου που ακούνε στην αρχή του προγράμματος την κάθε άφωνη ημίγυμνη κι αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι.
Όσο για το τι γίνεται στα διπλανά τραπέζια ούτε που με νοιάζει.

Κάνεις όμως ένα βασικο λάθος φίλε insomniac δεν είναι καμμία έκφανση καπιταλισμού το πέταμα των λουλουδιών.Ανέκαθεν υπήρχαν μπουζούκια όχι με την σημερινή τους μορφή.Παλιότερα πέρα απο τα ακριβά μπουζούκια υπήρχαν οι συνοικιακές ταβερνούλες με τις ορχήστρες όπου μετά το μεροκάματο κατηφορίζαν πολλοί να πιουν κρασάκι, να σπάσουν πιάτα και να κολλήσουν ένα κατοστάρικο(σχεδόν το μεροκάματο τους) στο πρώτο μπουζούκι για να τους παίξει το τραγούδι τους.Και μόνο καπιταλιστές δεν ήταν.
Κι ένα ακόμα,λουλούδια δεν υπάρχουν μόνο στα μπουζούκια, υπάρχουν σε μεζεδοπωλεία,σε ταβερνες με μουσική και οπουδήποτε ακουγονται λαικα ή ρεμπέτικα.Τραγούδια δλδ που σου προκαλούν τέτοιες αντιδράσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εισαι γλεντζου ρε κλεφτρα γι' αυτο σ'αγαπαω!!!!:clapup:
Σου 'πω...περυσι στην Πεγκυ Ζηνα Χριστουγεννα και το πανερι ερχοταν καπου στα 10...αντε 15 ευρω!Και προσωπικα μεχρι τωρα δεν εχω πετυχει ακρυβοτερο απο 15 αρι...
Εχεις πετυχει εσυ τοσο ακριβα;:hmm:
Και ναι για τα λουλυοδια ισχυει αυτο που λες, οτι υπαρχουν και σε αλλα μαγαζια.
Προσωπικα εχω πετυχει ΚΑΙ το σπασιμο πιατων!!!(αμυδρες αναμνησεις!)
Ημουν πολυ πιτσιρικας και ο Θειος μου (ουσιαστικα σαν πατερα τον εχω) πηγαινε πολυ συχνα στα μπουζουκια (γιατι παραλληλα με το κανονικο του επαγγελμα τραγουδουσε και καμια φορα) κι εγω του επρηζα τα συκωτια να με παρει.'Οποτε με επαιρνε φυσικα εγω κατα τις 1-2 κοιμομουν αλλα τα πετυχαινα τα σπασιματα.Μιλαμε τελειως διαφορετικη φαση!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και σιγά μην πετάξω λουλούδια στην Πέγκυ Ζήνα αγόρι μου:P:P:P:P:D:D:D:D
Τα φθηνότερα που έχω πετύχει εγώ ήταν 12 ευρώ στην Γλυκερία, όλα τα άλλα πλησιάζαν τα 20.Εκτός κι αν κάνω λάθος.Οι λουλουδούδες μας χρεώνουν για όλα τα πανέρια που κρατάνε 75 με 80 ευρώ.Τέσσερα πανέρια δεν κρατάνε κάθε φορά;:worry:Μήπως κρατάνε 5 και λέω βλακείες;:)
Τεσπα πάντως και 5 να κρατάνε ποτέ δεν έχω πληρώσει 50 αρά αποκλείεται να κάνουν 10.
(Όπως καταλαβαίνεις μεμονωμένο πανέρι δεν έχω αγοράσει:P, αυτό που ξέρω είναι πως μου αφήνουν το μπλοκάκι στο τραπέζι και κάθε φορά που μου φέρνουν πανέρια τραβάνε και μια γραμμούλα, ε κάθε γραμμούλα κοστίζει 75-80 ευρώ:P:P, αυτό με τα πιάτα λειτουργεί ακόμα;Εκεί στο Άργος είναι;:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τα πιατα δυστυχως μας τελειωσαν...και στο Αργος και παντου...:beating: :mpinelik:
Εχω ακουσει οτι ελαχιστα μαγαζια στην Ελλαδα το κρατανε "παραδοσιακα"...αλλα αντε βρεστα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top