Εδώ κάνουμε δίαιτα!

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Λοιπόν κορίτσια χτες είχα ραντεβού με έναν διαιτολόγο-διατροφολόγο όχι όμως για να μου δώσει δίαιτα για να χάσω κιλά –αν και 2 θα θέλα να τα χάσω :P -αλλά για να μου ετοιμάσει ένα διαιτολόγιο για το ποιες τροφές και σε ποιες ποσότητες πρέπει να τρώω και ποια ώρα της ημέρας.

Έχω πάαααρα πολύ κακό πρόγραμμα π.χ. ακόμα δεν έφαγα τίποτα για σήμερα εκτός από μια twix- δεν διαιτεύω απλά δεν πεινάω πάντα κατά τη διάρκεια της ημέρας και όταν δεν πεινάω δεν τρώω με αποτέλεσμα συνήθως το βράδυ να βγαίνουν όλα τα σπασμένα ….:/:


Με έκραξε ασυστόλως και μου είπε χαρακτηριστικά ότι είναι πολύ πιο υγιής ένας οργανισμός που έχει 5-6 παραπανίσια κιλά αλλά έχει ένα πρόγραμμα στο φαγητό παρά εγώ.
Και έχει δίκιο.:/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με έκραξε ασυστόλως και μου είπε χαρακτηριστικά ότι είναι πολύ πιο υγιής ένας οργανισμός που έχει 5-6 παραπανίσια κιλά αλλά έχει ένα πρόγραμμα στο φαγητό παρά εγώ.
Και έχει δίκιο.:/:

Τα ιδια μου λεει και ο δικος μου γιατρος!
Δεν ειναι ευκολο να ακολουθεις τις ωρες ομως!
Ειδικα οταν ο γιατρος σου επιβαλλει 4 ή 5(αναλογα) γευματα την ημερα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δηλαδη τις κατω του 1.58 τις λες κοντες???/??????:beating: :P

Ειμαι η io-io, ειμαι 1.54 και ειμαι καλα!:P


Καλε, μολις συνειδητοποιησα οτι ειμαι 1.64, οχι 1.54... Το εχω χασει τελειως ομως...... και υποτιθεται οτι εχω και καλη σχεση με τους αριθμους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΕΠΙΣΗΣ!
Οποιαδήποτε είναι ΚΑΤΩ των 58 κιλών (με ύψος πάνω από 1,58 ) να μην παίζει με τον πόνο μας :mad:

:P:P

Για όποια είναι κάτω του ορίου ύψους (ή έστω στο όριο :P) και θέλει να χάσει 1-2 κιλά και να πάει στα 48-49 (και δεν τα καταφέρνει με τπτ!) τι προβλέπει η απαγόρευση?!?!?! :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ καιεγω μια ζωη προσεχω , τρωω , κανω διαιτα.... ενας φαυλος κύκλος...
στη δευτερα γυμανσιου ημουν 67 κιλα:jumpy::whistle: με υψος 1,64
ευτυχως τα έχασα μονη μου.... και πηγα 52 κιλα.....
δυστυχως αργοτερα (λυκειο)ξαναπαχυνα 63 κιλα, εχασα και πηγα στο φυσιολογικο 57. στο 1 ετος στο πανεπιστημιο πηγα 63 κιλα ξανα , στο τελος του 2 ετους πηγα 58, τωρα αρχη 3 ετους ειμαι 60 κιλα και θελω να παω 57-58 κιλα. εχω υψος 1,69
δυστυχως τρωω καθε μερα σοκολατα.... και ειμαι λιγουρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ δεν κάνω δίαιτα, αλλά εδώ κι αρκετό καιρό έχω ξεκινήσει υγιεινή διατροφή και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Έχω χάσει 4-5 κιλά σε 2 μήνες που το κάνω πιο εντατικά και θα μου άρεσε να χάσω αλλά 2-3, όχι περισσότερα, δεν μου αρέσουν τα αδύνατα σώματα.

Αυτό που κάνω είναι ότι δεν τρώω καθόλου κρέας εκτός από κοτόπουλο, 1-2 φορές την εβδομάδα τρώω ψάρι ή θαλασσινά, πολλά φρούτα και λαχανικά. Αποφεύγω πολλές σάλτσες και οτιδήποτε τηγανιτό. Αυτό που δεν μπορω να αντισταθώ είναι τα τυριά και τα γλυκά, αλλά προσπαθώ να τα περιορίζω.

Το κόλπο μου είναι στο δωμάτιο να έχω μόνο φρούτα και κριτσίνια για ώρες λιγούρας και όλα τα παχυντικά κουζίνα για να το σκέφτομαι να πάω να τα φάω.

Και φυσικά άσκηση. Περπατάω τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα, κολυμπάω όποτε μπορώ και λέω να αρχίσω και χορό. Αλλά και πάλι έχω αρκετό δρόμο για να αποκτήσω το σφικτό σώμα που θα ήθελα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
παιδες για ασκηση καλυτερα καντε ξιφασκια και πολλυυυυυυ περπατημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το περπάτημα βοηθάει πολύ όντως. Εμένα η διαιτολόγος μου είπε να περπατάω 150 λεπτά τη βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι τρώω ο,τι θέλω, όποτε θέλω (το πολύ πολύ αν δω και παχαίνω να μειώσω λίγο κάποια πολύ παχυντικά πράγματα), και είμαι γύρω στα 57-58 (56 τα καλοκαίρια, 59-60 το βαρύ χειμώνα). Ύψος τείνει στο 1.60 απο αριστερά (=1.60 και κάτι πολύ ψιλά).
Ναι, δεν είναι το τέλειο βάρος για να έχω σωματάρα, αλλά το προτιμώ με χίλια απο παλιότερα που ήμουν 48 κιλά με φοβερές στερήσεις και ζύγισμα 10 φορές τη μέρα. Και απο τη στιγμή που και στον εαυτό μου, και στο σύντροφο μου αρέσω έτσι, that's fine with me. Ούτε χοντρή με θεωρώ, και την κοντή φουστίτσα θα βάλω όποτε μου έρθει, αλλά δεν είμαι και τόσο αδύνατη ώστε να κυκλοφορώ το καλοκαίρι με εξώκοιλα τοπάκια ή να κουμπώνουν οοολες οι μπότες μέχρι πάνω. Μπορεί να με κοιτάνε στο δρόμο λιγότεροι απο πριν, αλλά έχω κερδίσει μια εκπληκτική απόλαυση: Το φαγητό, χωρίς να θυσιάσω πολλά.
Σας εύχομαι να βρείτε κι εσείς τη χρυσή τομή μεταξύ βάρους και απόλαυσης και όχι απλά το "χρυσό" βάρος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Είσαι μικρό ακόμα και ο μεταβολισμός τραβάει.
Και εγώ έτσι σαν εσένα ήμουν αλλά σιγά σιγά αλλάξαν τα πράγματα. Βέβαια σε κάποιους δεν αλλάξαν. Ίσως να είσαι από τους τυχερούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ρε παιδιά εγώ έχω υψος 1,57 κ τα κιλά μου είναι 45. αλλά ενώ τρώω αρκετά δεν εχω κανονικό πρόγραμμα με αποτέλεσμα να τα τρώω όλα μονοκοπανιά το βράδυ + η κυταρττιδα είναι το ελλατωμα.
κ βασικά προτιμώ υγιεινή διατροφή, περισσότερο για το λόγο που λέει κ ο demelene. μετά από κάποια ηλικία αλλάζει ο μεταβολισμός κ μετά αντε να συμμαζευτείς...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Travel Lover μου, μάλλον κακό κάνεις έτσι... Και λίγο να τρως συνολικά, δεν είναι καλό να είναι βράδυ... Δεν μπορεί, ρε σεις, βλέπω εδώ τις γερμανοελβετοαυστριακογαλλίδες που τρώνς τα ... τους, αλλά μέχρι τις 5, άντε 7... και λέω κάποια σχέση θα έχει!

Κάποιες συμβουλές από όταν έκανα δίαιτα:

1. Τρώμε μικρά γεύματα κάθε 3-5 ώρες.
2. Το βράδυ να περάσουν 2-3 ώρες μέχρι να πάμε για ύπνο.
Αν περάσει πάνω από ένα 3ωρο απ'το γεύμα, τσιμπάμε κάτι μικρό, πχ φρούτο.
3. Δε συνδυάζουμε γιαούρτι (και άλλα γαλακτοκομικά) με χύμο πορτοκάλι ή πορτοκάλι, εμποδίζουν τη σωστή απορρόφηση της βιταμίνης C.
4. Μπαχαρικά όοοοσο θέλουμε.
5. Λάδι: περίπου μία κουταλιά της σούπας για τα δύο βασικά γεύματα (μεσημεριανό και βραδινό), δεδομένου ότι το πρωί παίρνουμε περίπου 4-5 γραμμάρια λιπαρά.
6. Τα τυριά, δεδομένου ότι έχουν 30% λιπαρά, δεν απαγορεύονται, αλλά περιορίζονται σε ποσότητες 30 γραμμαρίων.
7. ...βέβαια άλλο το cottage! Γι' αυτό καλό βραδινό είναι ντάκος:
κρητικό παξιμάδι με τριμμένη ντομάτα και 50γρ cottage! και λίγη κάππαρη για γεύση, και μία κουταλιά σούπας λάδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολύ καλές συμβουλές διαβάζω. Θα τις μελετήσω το βραδάκι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ως θεωρητικα και πρακτικα ειδικος να πω κανα δυο κουβεντες?

1) μην κανετε διαιτες. ΠΟΤΕ! Εκτος αν ασχοληστε επαγγελματικα με το σωμα σας (αθλητισμος, bodybuilding, modeling κτλ) οι διαιτες ειναι ΕΓΓΛΗΜΑ
2) μην, μην...*ΜΗΝ* πατε σε ελληνες διαιτολογους, εκτος αν ξερετε ΕΜΠΡΑΚΤΑ οτι ειναι καλοι, εχουν δοκιμασει οι ΙΔΙΟΙ τις μεθοδους τους και εχουν επιτυχεια σε αλλους. Το 99% των ελληνων διαιτολογων ειναι ΒΛΑΚΕΣ δεν κανω καμια πλακα, ειναι αχρηστοι και επικινδυνοι
3) Λιγοτερο απο 1500kcal/μερα για γυναικες και 2000kcal για αντρες ειναι επικυνδηνο και αννοητο, θα κανει μακροπροθεσμα περισοτερο κακο.
4) Ασκηση. ΑΣΚΗΣΗ. ΑΣΚΗΣΗ. Διαιτα χωρις ασκηση=αυτοκτονια για πολλους πολλους λογους.
5) Συνηθεια, ποτε μα ποτε μην κανετε διαιτα για να χασετε 5 κιλα εκτος αν ανοικετε στην κατηγορια 1. Δεν θα βγαλει πουθενα, σκοπος ειναι η καλη διατροφη και η υγεια να γινουν μονιμη και ευχαριστη αλαγη στη ζωη σας.
6) Το φαγητο ειναι ωραιο, μην το στερηστε. Αρκει ο ΚΥΡΙΟΣ ογκος (ας πουμε το 80% των τροφων σας) να ειναι καλης ποιοτητας, το υπολοιπο 20% ειναι οι "σαβουρες" που εχουν ωραια γευση

επι του πρακτικου ζητηματος.

1) Καθε 2-3 ωρες το πολυ πρεπει να τρωτε.
2) Καθε γευμα πρεπει να εχει πρωτεινες
3) ΜΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΑ ΛΙΠΑΡΑ, ενας αθλητης μπορει (και πρεπει) να βρισκεται καπου στα 150γρ λιπος την ημερα το λιγοτερο. Ενας μεσος ανθρωπος 80-100γρ.
4) Να αποφευγεται ολες τις επεξεργασμενες τροφες. Οτιδηποτε ειναι σε φανταζτερο σακουλακι, εχει λευκο αλευρι, ζαχαρη κτλ καλο ειναι να μην ειναι στη μονιμη διατροφη σας
5) Μια ωρα την ημερα ασκουμαστε. Ο κωσμος να χαλασει. Τρωμε, πλενουμε δοντια, κανουμε μπανιο και κατουραμε. Η ασκηση ειναι το ιδιο σημαντικη (αν οχι σημαντικοτερη) απο αυτα. Βαλτε τη στο προγραμμα. Ναι ειναι κουραστικο στην αρχη, αλλα μετα ειναι απαραιτητη. Προσωπικα παροτι ασχολουμε με το αθλητισμο σε πρωταθλητικο επιπεδο, πλεον αν δεν γυμναστω νοιωθω στεναχωρημενος, ευερεθιστος και χωρις ενεργεια.

Απο τι πρεπει να αποτελητε ο κυριος ογκος τη διατροφης μας:
1) Ψητα (κατα βαση) κρεατα, κοτοπουλα, ψαρι, μοσχαρι, χοιρηνο, ολα καλα ειναι
2) Λαχανικα. Ολα τα λαχανικα ειναι καλα, οχι απλος καλα ειναι απαραιτητα
3) φρουτα. Το ιδιο με τα παραπανω, απλα σε καπως μικροτερες ποσοτητες γιατι ειναι αρκετα "ζαχαροδη"
4) Ξηροι καρποι (αψητοι προφανος!)
5) ελαιολαδο
6) βρομη και αναλογοι αναποφλοιοτοι καρποι

Το γαλα καλο θα ειναι να περιοριζεται ως συνοδευτικο γευσης και οχι ως κυρια τροφη. Το φουσκομα που προκαλει το γαλα σε αλλους πολυ σε αλλους λιγο οφειλεται στο οτι μετα απο καποια ηλικια το ανθρωπινο σωμα δεν εχει ορισμενα ενζυμα που χρειαζονται για την αποδομηση της λακτοζης του κυριο υδατανθρακα του γαλατος.

παραδειγμα διατροφης για μια γυναικα που αθληται υποτηποδος (4 φορες τη βδομαδα βαρη):

πρωινο:
2 αυγα ολοκληρα, μια φετα τυρι, ενα μηλο
11.00:
30γρ ξηροι καρποι, ενα γιαουρτι με ψιλογομενα φρουτα (προφανως ΦΡΕΣΚΑ)
μεσημεριανο:
150γρ κοτοπουλο (μισο στηθος περιπου απο ενα κοτοπουλο, η μια φτερουγα και ενα μπουτι η κατι αναλογο)
σαλατα με ελαιολαδο
17.00:
μια κουταλια του γλυκου ταχινι με γιουρτι
20.00:
(υποθετω οτι αυτο ειναι μετα την ασκηση)
50γρ βρομη με γαλα και καποια πηγη πρωτεινης, θα ελεγα καποια πρωτεινη σε σκονη αλλα θα πεσετε να με φατε. Οποτε τονος πχ
βραδυ:
150γρ κοτοπουλο (μισο στηθος περιπου απο ενα κοτοπουλο, η μια φτερουγα και ενα μπουτι η κατι αναλογο)
σαλατα με ελαιολαδο

Αν μια γυναικα, 1.68, 70kg με αυτα δεν χανει βαρος παει να πει οτι καθεται στο κωλο της υπερβολικα πολυ και πρεπει να τον κουνησει.

βασικα, διαβαστε και αυτο, ειναι ενα αρθρο που ειχα γραψει παλιοτερα:
το αλφαβηταρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ ακούω ακούω, αλλά όλα αυτά είναι πολύ υλοποιήσιμα όταν τον χρόνο τον ορίζεις εσύ.

Όλοι όσοι δουλεύουν και ειδικά αυτοί που τρέχουν και δεν προλαβαίνουν πιστεύω καταλαβαίνουν πόσο πιο δύσκολο είναι να κρατήσεις ένα επίπεδο στην διατροφή σου, ειδικότερα όταν τα κυλικεία/τυροπιτό μάγαζα έχουν τον τριπλό κακό συνδυασμό βούτυρο κακής ποιότητας,τυρί και αλαντακό και μια έκδοση ψωμιού. Και να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα. Και η εναλλακτική που λέγεται τοστ δεν είναι και τόσο καλύτερη.

Χρόνο για άθληση ας μην το σχολιάσω καθώς για μένα ο κλειστός χώρος δεν είναι επιλογή και οι αθλητικές εγκαταστάσεις στην Ελλάδα είναι να μην σχολιάσω. Και πιστεύω το ίδιο επίπονο πρόβλημα έχουν και οι μαθητές γιαυτό και τα σημερινά μας παιδιά σε συνδυασμό και με το πρόβλημα των μεγάλων είναι τα πιο παχύσαρκα στην ευρώπη.

Εγώ πήρα ουσιαστικά κιλά, όταν ξεκίνησα να δουλεύω και στην θητεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Εγώ ακούω ακούω, αλλά όλα αυτά είναι πολύ υλοποιήσιμα όταν τον χρόνο τον ορίζεις εσύ.

Όλοι όσοι δουλεύουν και ειδικά αυτοί που τρέχουν και δεν προλαβαίνουν πιστεύω καταλαβαίνουν πόσο πιο δύσκολο είναι να κρατήσεις ένα επίπεδο στην διατροφή σου, ειδικότερα όταν τα κυλικεία/τυροπιτό μάγαζα έχουν τον τριπλό κακό συνδυασμό βούτυρο κακής ποιότητας,τυρί και αλαντακό και μια έκδοση ψωμιού. Και να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα. Και η εναλλακτική που λέγεται τοστ δεν είναι και τόσο καλύτερη.


Εγώ πήρα ουσιαστικά κιλά, όταν ξεκίνησα να δουλεύω και στην θητεία.


πεσ τα χρυσοστομε!!! εγω πάλι δουλεύω για ελάχιστο διάστημα κ ήδη βλέπω την ανθυγηινη διατροφή να με περικυκλώνει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η λύση είναι το ταπεράκι....

... για σκεφτείτε και μας που δουλευουμε και τα φτιάχνουμε και μόνοι μας και κρατάμε και σπίτι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ναι άλλα ΚΟΥΕ το ταπεράκι προυποθέτει κίνηση με αμάξι και όχι όλοι μαζί στο μετρό μέσα.

Προσωπικά για μένα θα είναι και τάπερ που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχω φίλο που κινείται με συγκοινωνία ΜΟΝΟ (λεωφορείο κι όλας!) και παίρνει κανονικά το ταπεράκι του...

Όλα είναι θεμα προγραμματος κι απόφασης παιδια.... κακά τα ψέμματα...

όλα τα άλλα ειναι βολικές δικαιολογίες γιατί όλοι προτιμαμε να φάμε goodys απο τις χτεσινές φακές :P


Παίρνεις ένα ταπεράκι που κλεινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και με ασφάλεια, και το χώνεις στο σακίδιο που κουβαλάς στην πλάτη....
Μακάρι να μου μαγειρευε και μένα η μαμα μου και δεν θα είχα κανενα προβλημα να κουβαλάω ταπεράκι και σε τρενο και σε μετρο κι όπου να 'ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πέρα από το γεγονός ότι η τσάντα για μένα δεν υπάρχει όλα τα λεωφορεία δεν είναι το ίδιο ΚΟΥΕ.
Έχεις μπει ποτέ στα 550 & 450 και κάτι Α7 σε ώρες αιχμής? Εκεί δεν έχει χώρο να κρατηθείς πόσο μάλλον να κρατάς ταπεράκι. Φαντάσου ότι είναι τόσο γεμάτο καθώς δεν αιθάνεσαι ούτε επιβράδυνση ούτε επιτάχυνση καθώς δεν υπάρχουν κινούμε μέρη στο εσωτερικό του λεωφορείου και είσαι ένα με την μάζα του.

Και κάτι τέτοιο γίνεται το πρωί στο μετρό που χρησιμοποιώ εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top