Θα είχατε πρόβλημα να κάνει ο σύντροφος σας τεχνητή γονιμοποίηση αν ήσασταν στείρος;

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Χριστέ μου, τι διαβάζω! Αγαπητή Michelle, δεν έχω δεί ποτέ κανέναν πραγματικά έξυπνο άνθρωπο να λέει "είμαι έξυπνος και θέλω να διαιωνίσω το φανταστικό μου είδος". Κάποιος που λέει κάτι τέτοιο μάλλον ψώνιο είναι και όχι έξυπνος. Γενικά δηλαδή, δεν έχω δει κανέναν πραγματικά έξυπνο να διαφημίζει την εξυπνάδα του. Θα ήταν κουτό να κάνει κάτι τέτοιο ;)

Από την άλλη, εκφράζεσαι τόσο εγωιστικά για ένα θέμα στο οποίο δεν χωράνε εγωισμοί. Τη μητρότητα. Μητρότητα σημαίνει (η θα έπρεπε να σημαίνει) απόλυτη ανιδιοτέλεια. Φέρνεις έναν άνθρωπο στον κόσμο και του δίνεις περισσότερη αγάπη απ' όση θα μπορουσες ποτέ να φανταστείς. Ένας έξυπνος άνθρωπος, καταλαβαίνει πως τίποτα δεν μετράει πια σαν αφήσεις το μάταιο τούτο κόσμο. Γι' αυτό, δεν κάνει παιδιά για να φέρει στον κόσμο ανθρώπους οι οποίοι ντε και καλά θα δημιουργήσουν ή θα μεγαλουργήσουν ώστε να εξασφαλίσουν την "αθανασία", αλλά ανθρώπους που θα καταφέρουν να ζήσουν μια ζωή όπως ακριβώς τη θέλουν και να είναι ευτυχισμένοι. Αυτό μετράει. Ας κάνω εγώ ένα ευτυχισμένο παιδί και ας μη μου μοιάζει καθόλου,και ας είναι επιτυχημένο μόνο για τον εαυτό του και για κανέναν άλλο. Δυστυχώς έχω δει μαμάδες με τις δικές σου απόψεις. Και λέω δυστυχώς, γιατί με την καταπίσεση που έριξαν στα παιδιά τους για να γίνουν μεγάλα και τρανά(έστω και ασυνείδητα), μεγάλωσαν ανθρώπους δυστυχισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
....., αλλά ανθρώπους που θα καταφέρουν να ζήσουν μια ζωή όπως ακριβώς τη θέλουν και να είναι ευτυχισμένοι. Αυτό μετράει. Ας κάνω εγώ ένα ευτυχισμένο παιδί και ας μη μου μοιάζει καθόλου,και ας είναι επιτυχημένο μόνο για τον εαυτό του και για κανέναν άλλο.

απο το στομα σου και στα αυτια των μελλοντικων και μη μαμαδων/μπαμπαδων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χριστέ μου, τι διαβάζω! Αγαπητή Michelle, δεν έχω δεί ποτέ κανέναν πραγματικά έξυπνο άνθρωπο να λέει "είμαι έξυπνος και θέλω να διαιωνίσω το φανταστικό μου είδος". Κάποιος που λέει κάτι τέτοιο μάλλον ψώνιο είναι και όχι έξυπνος. Γενικά δηλαδή, δεν έχω δει κανέναν πραγματικά έξυπνο να διαφημίζει την εξυπνάδα του. Θα ήταν κουτό να κάνει κάτι τέτοιο ;)

Το λέει απο μέσα του ;) Εκτός αν πιστευεις οτι θεωρεί τον εαυτό του βλάκα. Αλλα πόσο ευφυής είναι κάποιος που θεωρεί οτι είναι βλάκας;
Επίσης, στο κάθε θέμα αναφέρουμε τη γνώμη μας, όπως τη σκεφτόμαστε. Τουλάχιστον έτσι υποτίθεται οτι πρέπει να γίνεται. Όπως τη λέμε στον εαυτό μας. Το οτι είναι η άποψη μου αυτή δεν σημαίνει οτι βγαίνω στο μπαλκόνι και φωνάζω "ουουουου! είμαι εεε-ξυπνη!".
Ωστόσο, όπως είπε και ο Valder η μετριοφροσύνη είναι μέγιστη υποκρισία για να κάνει τους άλλους να νιώθουν καλύτερα. Σαν κάτι περίεργους κανόνες Savoir Vivre ένα πράγμα.
Και παρεπιπτόντως, τι πιο λογικό απο το να πιστευει κάποιος οτι είναι έξυπνος; Όλοι το πιστευουν για τον εαυτό τους :P Ακόμα και οι βλάκες :P

Από την άλλη, εκφράζεσαι τόσο εγωιστικά για ένα θέμα στο οποίο δεν χωράνε εγωισμοί. Τη μητρότητα. Μητρότητα σημαίνει (η θα έπρεπε να σημαίνει) απόλυτη ανιδιοτέλεια. Φέρνεις έναν άνθρωπο στον κόσμο και του δίνεις περισσότερη αγάπη απ' όση θα μπορουσες ποτέ να φανταστείς. Ένας έξυπνος άνθρωπος, καταλαβαίνει πως τίποτα δεν μετράει πια σαν αφήσεις το μάταιο τούτο κόσμο. Γι' αυτό, δεν κάνει παιδιά για να φέρει στον κόσμο ανθρώπους οι οποίοι ντε και καλά θα δημιουργήσουν ή θα μεγαλουργήσουν ώστε να εξασφαλίσουν την "αθανασία", αλλά ανθρώπους που θα καταφέρουν να ζήσουν μια ζωή όπως ακριβώς τη θέλουν και να είναι ευτυχισμένοι. Αυτό μετράει. Ας κάνω εγώ ένα ευτυχισμένο παιδί και ας μη μου μοιάζει καθόλου,και ας είναι επιτυχημένο μόνο για τον εαυτό του και για κανέναν άλλο. Δυστυχώς έχω δει μαμάδες με τις δικές σου απόψεις. Και λέω δυστυχώς, γιατί με την καταπίσεση που έριξαν στα παιδιά τους για να γίνουν μεγάλα και τρανά(έστω και ασυνείδητα), μεγάλωσαν ανθρώπους δυστυχισμένους.
Ποιός ορίζει τι θα έπρεπε να σημαίνει μητρότητα και τι είναι σωστό και λάθος; Εσύ; Επειδή σου φαίνεται λογικό; Κι εμένα μου φαίνεται λογικό το αντίθετο. Εκτός αν είσαι ψυχίατρος, αυτό που λες είναι εξίσου σωστό ή λάθος με τη δική μου άποψη.
Όσο για τα δυστυχισμένα παιδιά που λες, μα απο τη στιγμή που θα μεγαλώσει μαζί μου το παιδί μου, θα θέλει το ίδιο να επιτύχει κατα πάσα πιθανότητα. Ακόμη κι αν δεν προσπαθήσω να του εμφυσήσω κάποια τέτοια αντίληψη, το παιδί μιμείται και είναι αδύνατον να του κρύψω το χαρακτήρα μου. Οπότε, το ίδιο αν δεν δημιουργήσει θα είναι δυστυχισμένο κάποια στιγμή. Ίδια ακριβώς περίπτωση με αυτή που πιστευω οτι θα ισχύει για μένα και το παιδί μου είμαι εγώ και η μητέρα μου. Κάποια στιγμή ήρθα σε σύγκρουση μαζί της γιατί ήθελα να κάνω κάποιο επάγγελμα που το θεωρούσε "λίγο" για τα δεδομένα μου. Τότε πίστευα αυτά που λες κι εσύ, αλλά τελικά βλέπω οτι όντως με ξέρει πολύ καλά και οτι το πιθανότερο είναι οτι κι εγώ σε κάποια χρόνια θα ήμουν δυστυχισμένη αν ακολουθούσα μόνο αυτό, όσο κι αν μου αρέσει τώρα. Το να συνειδητοποιείς το αναπόφευκτο δεν είναι εγωισμός. Το να αποφευγεις να το παραδεχτείς όμως είναι υποκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Κούκλα μου, το ότι είσαι έξυπνη το λες εσύ για τον εαυτό σου και δεν μπορώ εγώ να προσθέσω κάτι παραπάνω μιας και δεν σε ξέρω. Εγώ πάντως προτιμώ κάτι τυπάκια σαν τον Σωκράτη, ναι ναι τον αρχαίο, ο οποίος ξέρεις τι είχε πει σε παρόμοια περίπτωση... ;) Απορώ με τους ανθρώπους που λένε ότι είναι όμορφοι, έξυπνοι κτλ. Αυτά φαίνονται, γιατί να τα πεις? Για να τα ακούσεις? Για να το προσέξει κάποιος που το προσπέρασε? Συμφωνώ όμως μαζί σου στο τελευταίο που είπες. Ακόμα και οι βλάκες πιστεύουν πως είναι έξυπνοι...κι αυτός είναι ένας καλός λόγος για να μην δηλώνεις έξυπνος :P


Τι σημαίνει μητρότητα το ορίζει η φύση. Το ότι συμβαίνει κάτι στη δική σου οικογένεια, δεν σημαίνει ούτε πως είναι λογικό, ούτε σωστό (ούτε και το αντίθετο φυσικά). Η δική σου μαμά έτυχε να ξέρει καλύτερα από σένα τι είναι καλύτερο για σένα, ξέρω όμως δεκάδες άλλα παιδιά που ήξεραν τι θέλουν και το πέτυχαν χωρίς την παρέμβαση των γονιών τους. Τα παιδιά δεν μοιάζουν πάντα στους γονείς, απορώ πως παίρνεις κάτι τέτοιο σαν δεδομένο. Επίσης, αυτό που εσύ θεωρείς δημιουργία, το παιδί σου μπορεί να το βλέπει εντελώς διαφορετικά και να θέλει να κάνει κάτι άλλο καλύτερο. Αυτό το λένε εξέλιξη. Θα δεχόμουν τουλάχιστον να έλεγες ότι θες το παιδί σου να σε ξεπεράσει. Αλλά αυτο το "να μου μοιάσει" είναι τόσο μα τόσο εγωιστικό! Υπάρχουν τόσοι εκει έξω καλύτεροι από σένα, γιατί δεν θες να μοιάσει σε εκείνους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κούκλα μου, το ότι είσαι έξυπνη το λες εσύ για τον εαυτό σου και δεν μπορώ εγώ να προσθέσω κάτι παραπάνω μιας και δεν σε ξέρω. Εγώ πάντως προτιμώ κάτι τυπάκια σαν τον Σωκράτη, ναι ναι τον αρχαίο, ο οποίος ξέρεις τι είχε πει σε παρόμοια περίπτωση... ;) Απορώ με τους ανθρώπους που λένε ότι είναι όμορφοι, έξυπνοι κτλ. Αυτά φαίνονται, γιατί να τα πεις? Για να τα ακούσεις? Για να το προσέξει κάποιος που το προσπέρασε? Συμφωνώ όμως μαζί σου στο τελευταίο που είπες. Ακόμα και οι βλάκες πιστεύουν πως είναι έξυπνοι...κι αυτός είναι ένας καλός λόγος για να μην δηλώνεις έξυπνος :P
Ακριβώς αυτό, δεν χρειάζεται να τα πεις. Όμως απο τη στιγμή που ο ίδιος τα γνωρίζεις, προφανώς και θα τα υπολογίζεις στις απόψεις και τις αποφάσεις σου. Το αντίθετο θα ήταν χαζό. Εδώ δεν έκανα κάποια δήλωση, είπα την άποψη μου, όπως ακριβώς την είχα μέσα στο κεφάλι μου. Άλλο να μην καυχιέσαι οτι είσαι έξυπνος και άλλο να καταλήγεις να ντρέπεσαι για τις απόψεις σου επειδή έχεις λάβει και αυτό υπόψιν για να τις διαμορφώσεις!
Τι σημαίνει μητρότητα το ορίζει η φύση. Το ότι συμβαίνει κάτι στη δική σου οικογένεια, δεν σημαίνει ούτε πως είναι λογικό, ούτε σωστό (ούτε και το αντίθετο φυσικά). Η δική σου μαμά έτυχε να ξέρει καλύτερα από σένα τι είναι καλύτερο για σένα, ξέρω όμως δεκάδες άλλα παιδιά που ήξεραν τι θέλουν και το πέτυχαν χωρίς την παρέμβαση των γονιών τους. Τα παιδιά δεν μοιάζουν πάντα στους γονείς, απορώ πως παίρνεις κάτι τέτοιο σαν δεδομένο. Επίσης, αυτό που εσύ θεωρείς δημιουργία, το παιδί σου μπορεί να το βλέπει εντελώς διαφορετικά και να θέλει να κάνει κάτι άλλο καλύτερο. Αυτό το λένε εξέλιξη. Θα δεχόμουν τουλάχιστον να έλεγες ότι θες το παιδί σου να σε ξεπεράσει. Αλλά αυτο το "να μου μοιάσει" είναι τόσο μα τόσο εγωιστικό! Υπάρχουν τόσοι εκει έξω καλύτεροι από σένα, γιατί δεν θες να μοιάσει σε εκείνους?
Το να μου μοιάσει δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να με ξεπεράσει. Εννοώ να μου μοιάσει απο την άποψη να θέλει να πετύχει. Άλλωστε προσωπικά θέλω απλώς το παιδί μου να επιτύχει, δεν πρόκειται ποτέ να το περιορίσω όσον αφορά το αντικείμενο! Ας επιτύχει σε ο,τι προτιμα! Αλλά δεν νομίζω οτι είναι παράλογο να θέλει κάποια να πετύχει το παιδί της και λογικά και το ίδιο το παιδί θέλει να πετύχει και να δημιοργήσει, εκτός αν απο τεμπελιά πείθει τον εαυτό του οτι δεν πειράζει και να μην το κάνει.
Και ναι, τα παιδιά μπορεί να μην είναι ομοιώματα των γονιών αλλά τους μοιάζουν σε αρκετά πράγματα. Είτε λόγω κληρονομικότητας είτε λόγω της μίμησης που υπάρχει στην ηλικία που διαμοφρώνεται ο χαρακτήρας ως επι το πλείστον.
Όσον αφορά τη μητρότητα, και πάλι πως ξέρεις εσύ τι ορίζει η φύση; Είναι τόσο φλου αυτό που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οκ, αν έχεις τόσο πολύ ανάγκη να λες ότι είσαι έξυπνη, να το λες! Εμένα όμως πάντα θα μου φαίνεται περίεργο. Με την απάντηση σου στο πρώτο παράθεμα δεν μου λες τίποτα.

Μπορεί να κάνεις ένα παιδί που να μη θέλει να πετύχει κάπου, όπως το εννοείς εσύ. Μπορεί να θέλει απλά μια δουλίτσα που εσύ τη θεωρείς του πεταματού, να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια και τέλος. Να μη σπουδάσει, να μην έχει κάποιο ταλέντο, τίποτα. Να είναι όμως ευτυχισμένο. Τι θα κάνεις? Θα φρικάρεις? Γιατί θα πρέπει το καημένο το παιδάκι να έχει εσένα στο κεφάλι του να του λες τι να κάνει επειδή και καλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα? Μου θυμίζεις τις κακιές πεθερές, που δεν γουστάρουν τις νύφες τους, γιατί καλύτερα θα ήταν το παιδί τους να έχει πάρει την τάδε, που έχει πτυχίο, λεφτα κτλ.

Χμμμ... τι ορίζει η φύση. Σου λέω εγώ τώρα, πως η φύση ορίζει η μανα να προστατεύει το παιδί και για το καλό του να του σκάει και 5-6 σφαλιάρες τη μέρα μέχρι να μάθει αυτά που η ίδια θεωρεί πως εκείνο πρέπει ν αξέρει. Συμφωνείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, αν έχεις τόσο πολύ ανάγκη να λες ότι είσαι έξυπνη, να το λες! Εμένα όμως πάντα θα μου φαίνεται περίεργο. Με την απάντηση σου στο πρώτο παράθεμα δεν μου λες τίποτα.
Μα πόσες φορές πρέπει να εξηγήσω κάτι για να το καταλάβεις; Έχω αρχίσει να πιστευω οτι το κάνεις επίτηδες, δεν εξηγείται αλλιώς... :|
Η άποψη μου διαμορφώνεται και απο τα πιστευω μου για τον εαυτό μου (και ναι, ένα απο αυτά είναι και το κατα πόσον έξυπνη ή χαζή με θεωρώ), και απο τη στιγμή που το θέμα ζητά την άποψη μας, είπα τη δική μου όπως τη σκεφτόμουν! Και ναι, είχε μέσα και αυτό, διότι έτσι το σκέφτομαι, μήπως θα έπρεπε να ντρέπομαι να λέω την άποψη μου επειδή για να τη διαμορφώσω έλαβα κι αυτό υπόψιν; Δεν έκανα κάποια δήλωση, ούτε καν είπα αρχικά οτι είμαι έξυπνη! Ναι, το υπονόησα αλλά δεν το είπα καν! Δηλαδή πόσο πιο subtle θα έπρεπε να είμαι για να μην θεωρηθώ ψώνιο; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην με θεωρούσα έξυπνη ούτε η ίδια. Αυτό υποστηρίζεις οτι πρέπει να πιστευουμε όλοι για τον εαυτό μας;
Τόσο πολύ πια φρίκαρες που είπα αυτό που σκέφτομαι; Ξέρεις, υπάρχει κάτι που λέγεται ειλικρίνεια. Δεν είναι κακό. Μου θυμίζει το όλο θέμα κάτι απαρχαιωμένα ταμπου του στυλ "Ε ναι, να το σκέφτσαι απο μέσα σου, αλλά μην το πεις ποτέ! Είναι ξεδιάντροπο!" :P
Ε οκ, προτιμώ να θεωρηθώ ψώνιο, παρά να νιώθω υποκρίτρια.
Μπορεί να κάνεις ένα παιδί που να μη θέλει να πετύχει κάπου, όπως το εννοείς εσύ. Μπορεί να θέλει απλά μια δουλίτσα που εσύ τη θεωρείς του πεταματού, να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια και τέλος. Να μη σπουδάσει, να μην έχει κάποιο ταλέντο, τίποτα. Να είναι όμως ευτυχισμένο. Τι θα κάνεις? Θα φρικάρεις? Γιατί θα πρέπει το καημένο το παιδάκι να έχει εσένα στο κεφάλι του να του λες τι να κάνει επειδή και καλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα? Μου θυμίζεις τις κακιές πεθερές, που δεν γουστάρουν τις νύφες τους, γιατί καλύτερα θα ήταν το παιδί τους να έχει πάρει την τάδε, που έχει πτυχίο, λεφτα κτλ.
Ευτυχία μέσα στη μετριότητα υπάρχει μόνο πλασματική, λόγω συμβιβασμού.
Αν γίνει έτσι το παιδί μου θα σημαίνει οτι θα έχω αναθεωρήσει κι εγώ. Αν δηλαδή έχω πετύχει και με βλέπει δυστυχισμένη, τότε ναι, μπορεί να γίνει έτσι. Τότε όμως δεν θα με ενοχλεί ούτε εμένα, διότι θα βλέπω οτι έγινα δυστυχισμένη. Αν πάλι δεν πετύχω αλλά ευτυχήσω, τότε πάλι θα έχει εμένα ως καλό παράδειγμα και μπορεί να γίνει έτσι. Τότε όμως πάλι θα έχω αλλάξει κι εγώ απόψεις.
Αν όμως πετύχω και ευτυχήσω τότε το θεωρώ αδύνατον να έχει τέτοιες απόψεις και να μην οφείλονται σε τραγικό συμβιβασμό με τα πραγματικά του θέλω. Ομοίως και αν αποτύχω και δυστυχήσω, θα με έχει ως κακό παράδειγμα.
Άρα σε οποιαδήποτε περίπτωση εκ των τεσσάρων, δεν βλέπω που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.
Χμμμ... τι ορίζει η φύση. Σου λέω εγώ τώρα, πως η φύση ορίζει η μανα να προστατεύει το παιδί και για το καλό του να του σκάει και 5-6 σφαλιάρες τη μέρα μέχρι να μάθει αυτά που η ίδια θεωρεί πως εκείνο πρέπει ν αξέρει. Συμφωνείς?
Και που το λες εσύ, τι τρέχει; Οκ, κι εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο. Τι κάνει τη δική σου άποψη σωστότερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ευτυχία μέσα στη μετριότητα υπάρχει μόνο πλασματική, λόγω συμβιβασμού.
Αν γίνει έτσι το παιδί μου θα σημαίνει οτι θα έχω αναθεωρήσει κι εγώ. Αν δηλαδή έχω πετύχει και με βλέπει δυστυχισμένη, τότε ναι, μπορεί να γίνει έτσι. Τότε όμως δεν θα με ενοχλεί ούτε εμένα, διότι θα βλέπω οτι έγινα δυστυχισμένη. Αν πάλι δεν πετύχω αλλά ευτυχήσω, τότε πάλι θα έχει εμένα ως καλό παράδειγμα και μπορεί να γίνει έτσι. Τότε όμως πάλι θα έχω αλλάξει κι εγώ απόψεις.
Αν όμως πετύχω και ευτυχήσω τότε το θεωρώ αδύνατον να έχει τέτοιες απόψεις και να μην οφείλονται σε τραγικό συμβιβασμό με τα πραγματικά του θέλω. Ομοίως και αν αποτύχω και δυστυχήσω, θα με έχει ως κακό παράδειγμα.
Άρα σε οποιαδήποτε περίπτωση εκ των τεσσάρων, δεν βλέπω που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Το θεμα το χετε παει αλλου πλεον, αλλα ηθελα να σχολιασω λιγο αυτο.. Μισελ αυτο που λες χτυπαει λιγακι περιεργα. Η μετριοτητα, η επιτυχια, η ευτυχια, ειναι εννοιες πολυ σχετικες και πολυ υποκειμενικες για τον καθενα. Ο καθενας φανταζομαι θελει το παιδι του να πετυχει το καλυτερο δυνατο, αλλα το τι τελικα ειναι το καλυτερο δυνατο για το παιδι το ξερει μονο το ιδιο, ολα τ'αλλα ειναι φαρφαλες. Επισης, δε συμπεριελαβες την περιπτωση να πετυχεις εσυ, αλλα το παιδι σου να ¨"αποτυχει" (συμφωνα με τους δικους σου ορισμους για επιτυχια/αποτυχια παντα)..ενω νιωθει μια χαρα σ'αυτη τη "μετριοτητα". Τοτε τι γινεται? Απετυχες ως μανα λογω.. ευτυχιας του παιδιου?!
Δεν γινομαστε παντα ο,τι εχουν φανταστει οι γονεις μας για μας, η δικη μας ευτυχια μπορει να βρισκεται μιλια μακρια απ'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
katerina μερικές φορές νομίζουμε οτι είμαστε ευτυχισμένοι, αλλά απλώς έχουμε συμβιβαστεί. Θεωρώ αδύνατη την περίπτωση να πετύχω, να είμαι ευτιχισμένη, και το παιδί μου να θεωρεί ευτυχία τη μετριότητα. Κάτι πήγε ΠΟΛΥ στραβά αν συμβεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Η δικια σου "μετριοτητα" (αυτο που θεωρεις εσυ δηλαδη "μετριοτητα") μπορει για το παιδι σου να μην ειναι "μετριοτητα".
Μμπορει να ειναι οτι καλυτερο και οτι θα ηθελε.
Αυτο νομιζω οτι προσπαθει να σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνεις είναι πως δεν είναι κακό να λεμε την άποψη μας γενικότερα, αλλά το να λέμε την άποψη μας για τον εαυτό μας είναι εντελώς χαζό και άχρηστο. Από τη μία δεν βοηθάει πουθενά και από την άλλη ποιός θα έγραφε για τον εαυτό του άσχημα πράγματα? Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποκριτικό να μην εκφράσεις άποψη, είναι ψωνιστικο να λες είμαι έξυπνος, όμορφος κτλ. Ασε τους άλλους να το κρινουν αυτό, εσύ δεν είσαι ο αντικειμενικότερος κριτης.
"Να συνεχίσουν το δικό μου έργο, να φέρουν τα δικά μου γονίδια, να συνεχίσουν εμένα" Τι είναι αυτό το τόοοσο αξιόλογο που έχεις εσύ και πρέπει να σε συνεχίσουν ντε και καλά? Ο μπαμπας τους μπορεί να είναι καλύτερος. Άσε που από μόνα τους μπορεί να γίνουν σκάλες ανώτερα, από εντελως διαφορετική άποψη.
"ξέρω οτι θα ακουστώ τώρα πολύ "κάπως" αλλά δεν θα μπορούσα να μεγαλώσω ένα κάτω του μέσου όρου ευφυίας παιδί". Η δική σου εφυία είναι πάνω του μέσου όρου? Γιατί εγώ σε βλέπω εντελώς νορμαλ. Η μαμά σου πως αντεξε να σε μεγαλώσει?

"Ευτυχία μέσα στη μετριότητα υπάρχει μόνο πλασματική"!!! Τι είναι μετριότητα? Για σένα μετριότητα μπορεί να είναι η κωμμότρια που πάει σπίτι σπίτι και έχει τελειώσει μόνο το γυμνάσιο. Αυτό όμως για την ίδια μπορεί να είναι ευτυχία.

"Και που το λες εσύ, τι τρέχει; Οκ, κι εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο. Τι κάνει τη δική σου άποψη σωστότερη;" Δεν είπα ποτέ ότι η δική μου άποψη είναι σωστότερη. Δεν είναι καν δική μου άποψη αυτό το πράγμα. Ηθελα απλά να σου δείξω πως όπως εσύ θεωρείς (απ' ότι καταλαβαίνω) άσχημο το ξύλο, έτσι θεωρώ κι εγώ άσχημη οποιαδήποτε μορφή καταπίεσης, έστω υποσυνειδητης. Όλο αυτό δεν συνάδει με τη μητρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Να δωσω ενα παραδειγμα; Η κολλητη μου ειναι συμφοιτητρια, οι γονεις της παντα εβλεπαν τη σχολη μας ως το μεσο για να περασει με κατατακτηριες σε αλλη σχολη, που με τα δικα τους μυαλα θα την κανει επιτυχημενη. Η ιδια δε θελει να δωσει κατακτηριες γιατι της αρεσει ο συγκεκριμενος κλαδος. Οι γονεις της το θεωρουν αποτυχια, η ιδια ειναι ευτυχισμενη και νιωθει οτι θα επιτυχει με την επιλογη της. Που μπαινουν τα ορια της επιτυχιας/αποτυχιας, και που ειναι η επικοινωνια, οεο? Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει κανεις να επιβαλλει με το ετσι θελω στον αλλο το μοντελο επιτυχιας=>ευτυχιας που εχει στο μυαλο του ο ιδιος για τα πραγματα, ακομα κι αν μιλαμε για το παιδι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν το βλεπα νωριτερα ρε Μαριε να γλιτωνα το μπλαμπλα..? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να δωσω ενα παραδειγμα; Η κολλητη μου ειναι συμφοιτητρια, οι γονεις της παντα εβλεπαν τη σχολη μας ως το μεσο για να περασει με κατατακτηριες σε αλλη σχολη, που με τα δικα τους μυαλα θα την κανει επιτυχημενη. Η ιδια δε θελει να δωσει κατακτηριες γιατι της αρεσει ο συγκεκριμενος κλαδος. Οι γονεις της το θεωρουν αποτυχια, η ιδια ειναι ευτυχισμενη και νιωθει οτι θα επιτυχει με την επιλογη της. Που μπαινουν τα ορια της επιτυχιας/αποτυχιας, και που ειναι η επικοινωνια, οεο? Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει κανεις να επιβαλλει με το ετσι θελω στον αλλο το μοντελο επιτυχιας=>ευτυχιας που εχει στο μυαλο του ο ιδιος για τα πραγματα, ακομα κι αν μιλαμε για το παιδι του.

Μα εγώ μιλάω για αντικειμενικότατη επιτυχία.
Πχ αν ήμουν η μητέρα της φίλης σου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα που πέρασε γραφιστική, αλλά θα ήθελα (όπως φαντάζομαι θα ήθελε και η ίδια) να γίνει κορυφαία γραφίστρια! Αν ήθελε πχ οικονομικά θα ήθελα να γίνει κορυφαία οικονομολόγος. Αυτό ορίζω ως επιτυχία, όχι το αντικείμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
katerina μερικές φορές νομίζουμε οτι είμαστε ευτυχισμένοι, αλλά απλώς έχουμε συμβιβαστεί

Ε, αφού το νομίζουμε είμαστε κιόλας. Αυτά τα πράγματα τα νιώθεις, δεν τα φαντάζεσαι. Στο ξαναλέω, επειδή εσένα έτυχε η μαμά σου να καταλάβει πριν απο σένα τι είναι καλύτερο για σένα, δεν σημαίνει πως τα υπόλοιπα παιδιά του κόσμου δεν μπορούν ναν πάρουν μόνα τους τις καλύτερες αποφάσεις για τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εσυ μιλας για εντελως υποκειμενικη επιτυχια! Για τους γονεις η σχολη αυτη ηταν ΑΠΟΤΥΧΙΑ, ηταν η σκαλα για κατι αλλο, ποτε δεν ηταν επιτυχια.

(Και αρα αμα ηθελε να γινει οδοκαθαριστρια, θα πρεπε απλα να γινει η καλυτερη οδοκαθαριστρια του τετραγωνου?! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αντε πάλι με τους κορυφαίους. Νομίζω τελικά πως αυτό το πράγμα στο έχουν περάσει από το σπίτι σου και προσπαθείς να πείσεις εμάς ότι είναι σωστό για να πείσεις και τον εαυτό σου. Μήπως καταπιέζεσαι? Δεν είναι ανάγκη να γίνεις κορυφαίος στο είδος για να είσαι ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μα εγώ μιλάω για αντικειμενικότατη επιτυχία.
Πχ αν ήμουν η μητέρα της φίλης σου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα που πέρασε γραφιστική, αλλά θα ήθελα (όπως φαντάζομαι θα ήθελε και η ίδια) να γίνει κορυφαία γραφίστρια! Αν ήθελε πχ οικονομικά θα ήθελα να γίνει κορυφαία οικονομολόγος. Αυτό ορίζω ως επιτυχία, όχι το αντικείμενο. :)


Δεκτο αυτο που λες....το παιδι ομως θα μπορεσει να νατεξει ενα τετοιο φορτιο και μια τετοια "πιεση";
Αλλη πιεση και ζοριλικη να γινεις π.χ. Γιατρος και αλλο να γινει ενας δευτερος Γιακουμπ!
Υπαρχει τεραστια διαφορα!
Και στο λεω γιατι πολλες φορες τα δικα μας θελω και οι δικες μα φιλοδοξιες και ονειρα για ατομα που ενδεχομενως να αγαπαμε και να θελουμε μονο το καλο τους, ουσιαστικα να λειτουργουν σαν παρωπιδες και να μην μας αφηνουν να δουμε οτι αυτο που οριοθετουμε ως "το καλυτερο" για αυτα ουσιαστικα για εκεινα/εκεινους να μην ειναι τιποτα περισσοτερο απο ενα βασανηστηριο.

Σαν γονιος και σαν μεγαλυτερη σιγουρα θα ξερεις περισσοτερα απο τα παιδια σου...αλλα ο ρολος του γονεα ειναι να καθοδηγει και να ανοιγει τα ματια των παιδιων ωστε να τα μαθει να αντικριζουν τον κοσμο βαση των δικων του χρψματψν.Κι οχι να τους προσφερουν εναν κοσμο "ετοιμο" και στο οποιο ενδεχομενως να μην χωρανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνεις είναι πως δεν είναι κακό να λεμε την άποψη μας γενικότερα, αλλά το να λέμε την άποψη μας για τον εαυτό μας είναι εντελώς χαζό και άχρηστο. Από τη μία δεν βοηθάει πουθενά και από την άλλη ποιός θα έγραφε για τον εαυτό του άσχημα πράγματα? Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν είναι υποκριτικό να μην εκφράσεις άποψη, είναι ψωνιστικο να λες είμαι έξυπνος, όμορφος κτλ. Ασε τους άλλους να το κρινουν αυτό, εσύ δεν είσαι ο αντικειμενικότερος κριτης.
Αυτό που εσύ δεν καταλαβαίνεις είναι οτι η άποψη για τον εαυτό μου είναι κάτι που αναγκάστηκα να αναφέρω για να εξηγήσω την άποψη μου για το παρόν θέμα. Δεν ήταν αυτοσκοπός του μηνύματος να εκφράσω άποψη για τον εαυτό μου! Άρα ουσιαστικά μου λες να ΜΗΝ εκφράσω γνώμη για το θέμα αυτό (και πολλά άλλα) επειδή η γνώμη μου βασίζεται εν μέρει στην παραδοχή οτι είμαι έξυπνη! Άρα για να μπορώ να εκφράζω ελέυθερα τις απόψεις μου θα έπρεπε να έχω θεωρήσει οτι είμαι το πολύ μέσος όρος για να τις διαμορφώσω!
"Να συνεχίσουν το δικό μου έργο, να φέρουν τα δικά μου γονίδια, να συνεχίσουν εμένα" Τι είναι αυτό το τόοοσο αξιόλογο που έχεις εσύ και πρέπει να σε συνεχίσουν ντε και καλά? Ο μπαμπας τους μπορεί να είναι καλύτερος. Άσε που από μόνα τους μπορεί να γίνουν σκάλες ανώτερα, από εντελως διαφορετική άποψη.
Δεν θεωρώ οτι έχω κάτι τοοοοοσο αξιόλογο. Θεωρώ οτι απλώς είμαι άνω του μετρίου. Και οτι αν όσοι ήταν στοιχειωδώς άνω του μετρίου σκεφτόντουσαν όπως εγώ σταδιακά ο κόσμος θα γινόταν καλύτερος ή έστω ευφυέστερος, μιας και το καλύτερος είναι πολύ φλου.
"ξέρω οτι θα ακουστώ τώρα πολύ "κάπως" αλλά δεν θα μπορούσα να μεγαλώσω ένα κάτω του μέσου όρου ευφυίας παιδί". Η δική σου εφυία είναι πάνω του μέσου όρου? Γιατί εγώ σε βλέπω εντελώς νορμαλ. Η μαμά σου πως αντεξε να σε μεγαλώσει?
Έλα ντε :lol:
Εγώ πάντως δεν θεωρώ οτι μπορώ να κρίνω την ευφυία κάποιου απο ένα μάτσο posts παρα μόνο ίσως σε ακραίες περιπτώσεις ή μόνο στην πλάκα. Εσύ θεωρείς οτι μπορείς; Θα με ενδιέφερε να μου πεις τις ...μεθόδους σου.
Στην τελική εγώ έχω και κάποιους λόγους να το πιστευω αυτό για μένα (δεν ψωνίζεται κανείς έτσι χωρίς λόγο :lol: :lol: :P), τους οποίους δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασία να παραθέσω (αυτό θα ήταν ψώνισμα, ναι). Εσύ;
"Ευτυχία μέσα στη μετριότητα υπάρχει μόνο πλασματική"!!! Τι είναι μετριότητα? Για σένα μετριότητα μπορεί να είναι η κωμμότρια που πάει σπίτι σπίτι και έχει τελειώσει μόνο το γυμνάσιο. Αυτό όμως για την ίδια μπορεί να είναι ευτυχία.
Σίγουρα όμως θα ήταν μεγαλύτερη ευτυχία γι'άυτήν να είναι κορυφαία κομμώτρια. Απλά δεν πιστευει στον εαυτό της αρκετά, οπότε συμβιβάστηκε.
"Και που το λες εσύ, τι τρέχει; Οκ, κι εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο. Τι κάνει τη δική σου άποψη σωστότερη;" Δεν είπα ποτέ ότι η δική μου άποψη είναι σωστότερη. Δεν είναι καν δική μου άποψη αυτό το πράγμα. Ηθελα απλά να σου δείξω πως όπως εσύ θεωρείς (απ' ότι καταλαβαίνω) άσχημο το ξύλο, έτσι θεωρώ κι εγώ άσχημη οποιαδήποτε μορφή καταπίεσης, έστω υποσυνειδητης. Όλο αυτό δεν συνάδει με τη μητρότητα.
Μα δεν έχεις καταλάβει καν την ουσία! Δεν μιλάμε για καταπίεση, μιλάμε για τον τρόπο που θα έχει μεγαλώσει! Το παιδί όταν γεννιέται είναι tabula raza (αν το γράφω σωστά). Εσύ το διαμοφωνεις, απο τους δικούς σου χειρισμούς αξιοποιεί τα γονίδια του ώστε να διαμορφώσει χαρακτήρα. Ναι, μπορεί να μην γίνει αυτό που περίμενες, διότι οι χειρισμοί σου έφεραν αντίθετο αποτέλεσμα. Αλλά όσο λάθος χειρισμούς και να κάνω, θεωρώ λίγο αδύνατο να μην θέλει να επιτύχει. Στην τελική, αμα υπάρχει και αυτή η 1/1000 περίπτωση να θέλει πραγματικά τη μετριότητα, όχι επειδή δεν πιστευει στον εαυτό του και συμβιβάστηκε αλλά επειδή για αδιευρκίνιστους λόγους αυτό του αρέσει, ε οκ, ας το κάνει. Ελπίζω να έχω κάνει κι άλλο παιδί με διαφορετικές απόψεις :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε, αφού το νομίζουμε είμαστε κιόλας. Αυτά τα πράγματα τα νιώθεις, δεν τα φαντάζεσαι. Στο ξαναλέω, επειδή εσένα έτυχε η μαμά σου να καταλάβει πριν απο σένα τι είναι καλύτερο για σένα, δεν σημαίνει πως τα υπόλοιπα παιδιά του κόσμου δεν μπορούν ναν πάρουν μόνα τους τις καλύτερες αποφάσεις για τον εαυτό τους.

Είμαστε κιόλας, αλλά προσωρινά. Κάποια στιγμή το σκεφτόμαστε και βλέπουμε οτι πετάξαμε τα όνειρα που όλοι είχαμε για χάρη του βολέματος. Αυτό θα προσπαθήσω να αποτρέψω απο το παιδί μου, να συμβιβαστεί για το βόλεμα.
Και στην προσωπική μου περίπτωση, μιας και την ανέφερες, δεν θεωρώ οτι αν ακολουθήσω το εν λόγω επάγγελμα θα είμαι δυστυχής. Αν γίνω πολύ καλή σε αυτό δεν θα είμαι. Ίσως να μην είμαι και να μην γίνω καλή σε αυτό, επειδή μου αρέσει πολύ. Απλά διαλέγοντας ένα άλλο, ελαφρώς παρεμφερές, αυξάνω τις πιθανότητες. Ειδικά αν επιτύχω στο άλλο.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι, μπορεί να είναι ευτυχισμένο με ένα Χ επάγγελμα, αλλά σίγουρα θα ήταν πιο ευτυχισμένο αν ήταν κορυφαίο στο Χ επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top