Καμερες στην Ελλαδα

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1) Και τι που ήταν φίρμες? Δεν ήταν καταστήματα αυτά? Δεν ζούσε κάποιος από αυτά?
2)Και που το ξέρεις ότι τετοια καφρίκια γίνονται? Γιατί να διαλύσουν μια ειρηνική διαδήλωση?
3)Ωραία,τους εξέφρασε. Είχαν όμως τα κότσια να βγουν μετά και να πουν εγώ ήμουν? Και να δικαιολογήσουν τις κινήσεις και τις πράξεις τους? Αφού τους εξέφραζε γιατί κρυβόντουσαν?

1) δεν ηταν κοσμος του απλου κοσμακι. παρ'ολα αυτα δε σου ειπα οτι διαφωνω με τη καταστροφη των μαγαζιων; ξαναδιαβασε σε παρακαλω
2)γιατι ΗΜΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ, διπλα μου εσκασε το δακρυγονο
3)ποιοι κρυβοντουσαν; ποιους εξεφραζε; μου λες οτι ταυτιζεις τα 100000 ατομα με τα 500, εκ των οποιων αντε οι 60 να το εκαναν ιδεολογικα- οι αλλοι ειναι ειτε αλητακια(ειδα καποια παιδια απο την περιοχη μου που αλητευουν εκει) και ενα μικρο μεριδιο ειναι αστυνομικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
πιστευω οτι οταν ο ελεγχος της χωρας εχει περασει στα χερια των πορειων και των λεηλασιων , οταν ο υποτιθεμενος Δικτατωρας(:lol::lol::lol:) οπως λες καθεται και παιζει προ εβολουσιον , οταν η εγκληματικοτητα εχει ανεβει στα υψη, οταν η αστυνομια δεν υφισταται καν , τοτε σιγουρα δεν εχεις δικτατορια και επισης λογικο φαινεται να επικρατει η αναρχια, αφου δεν υπαρχει η αρχη...
Καλα μωρε πας καλα?Θα πεταξεις και αλλες κοτσανες δλδ θα μας καταντησεις φαλακρους εσυ οπως πας..Αν θες να μιλας για αναρχια αντε πανε να δεις τι ειναι και τι ιδεολογικη βαση εχει και μετα ελα και πες μας τι εχουμε τωρα και τι επικρατει.Τουλαχιστον μην λες οτι να ναι...
εννοειτε πως δε πρεπει να σταματησουν οι πορειες.. αναλογιστειτε ομως ποιες πορειες ετσι.. αυτα τα τελευταια τερατουργηματα δεν ηταν πορειες.. πλιατσικο ηταν ρε παιδια.. βγηκαν οι πεινασμενοι για ψωνια...
να ξερετε οτι η καμερα δεν παραβιαζει κανενα δικαιωμα.. στο δρομο περπατας και σε παιρνει μια καμερα. ωραια και που ειναι το ασχημο.. σε φακελωνει κανεις. οχι ρε παιδια.. αν ομως εσυ τρεξεις και αρπαξεις την τσαντα της γιαγιας ενδεχομενος να σε παρει.. αν ειναι τετοιας αναλυσης.. απλα τα πραγματα... δεν παρακολουθουνε το κινητο σου ουτε την τηλεοραση στο σπιτι σου.. δεν ειναι φειμ στορυ.. :D:D:D:D
Το ασχημο ειναι πως δεν θελω να ελεγχουν τις κινησεις μου απλα μας εχουν μαθει να μας φαινεται κατι το φυσιολογικο να μας παρακολουθουν...Και ομως ειναι χειροετρο απο φειμ στορυ,σε αυτη την περιποτωση σε δικαζουν και σε κατηγορουν για καθε ειδους αντιδραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ξεχνας οτι οι μαρτυρες αλλοι μιλαγαν για ομαδα πολλων ατομων και αλλοι για τρια παιδια.. αλλοι για ενα πυροβολησμο και αλλοι για τρεις.. και ολοι στα ιδια καναλια:D:D:D
ακριβως αυτο λεμε για τα ΜΜΕ. εκανα και κανουν το παιχνιδι τους.. οι καμερες θα εδειχναν την αληθεια.. και για το σκηνικο με το παιδι. και για τις λεηλασιες..
αληθεια σας ετυχε σκηνικο να σας πλησιασουν 4-5 ψευτοπαληκαροι και να σας ζητησουν ταυτότητα να δουν αν εισαι μπατσος ή οχι;
τα δακρυγονα μονο σε πειραξαν.. το καψιμο των καδων και τον μαγαζιων δηλ το αντεξες:jumpy::jumpy:
οτι και να λεμε εγινε και δεν αλλαζει.. αν μπορει να βγει κατι καλο απο δω και περα ασ γινει.. πιστευω οτι κατι καλο μπορει να βγει... οπως πιστευω οτι αν υπηρχαν οι καμερες θα ηταν καλυτερα και δεν θα γινοταν οτι εγινε.. το πιστευω...:bye:

εχω ζησει κατι αλλο ομως, να με σταματουν αστυνομικοι στο συνταγμα πριν τον δεκεμβρη να μου ζητουν ταυτοτητα, για ποιο λογο;τα μαγαζια σιγουρα με πειραξαν και τους αποδοκμαζα. παρ'ολα αυτα παρατηρησα οτι τα περισσοτερα μαγαζια ηταν αθικτα.
για τους καδους τους ευγνωμονουσα γιατι η φωτια διαλυει το δακρυγονο.

στο ενα καλο που ενδεχομενως θα προκυψει 100 θα προκληθουν, αλιμονο.

να δειτε το πως λειτουργει η δικαιοσυνη μας
σας λεει κατι το συμβαν "με τα πρασινα σταρακια";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μιας και λεμε για δακρυγονα, πλακα ειχε που στην μεγαλη αντιπολεμικη πορεια πριν 6 χρονια (12-13 ημουν) ειχαμε κατεβει με την ταξη και με αλλους μαθητες και εριξαν τα δακρυγονα στο μπλοκ μας. Μια συμμαθητρια μου τυφλωθηκε προσωρινα εκεινη τη στιγμη, παλι καλα τη βοηθησε καποιος...
δειτε κ αυτο

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=krdYYv9qEOo[/ame]


Ακουστε και αυτο το ηχητικο ντοκουμεντο:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=yriZDqVnEAU&feature=related[/ame]




Γενικα αν ψαξετε στο youtube θα βρειτε πολυ ασχημα πραγματα για την ΕΛ.ΑΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το ασχημο ειναι πως δεν θελω να ελεγχουν τις κινησεις μου απλα μας εχουν μαθει να μας φαινεται κατι το φυσιολογικο να μας παρακολουθουν...Και ομως ειναι χειροετρο απο φειμ στορυ,σε αυτη την περιποτωση σε δικαζουν και σε κατηγορουν για καθε ειδους αντιδραση...
Πολυ george orwell πρεπει να διαβαζεις , δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
αν εχεις ιδεα απο ιδεολογιες της αναρχιας, θα κρινεις μονος σου αν η τελευταια σου προταση ειναι αληθης.
η αστυνομια υπηρχε, απλα οταν κατεβαινουν στους δρομους 100000 ατομα(μαθητες - φοιτητες -εργαζομενοι) δεν εισαι σε θεση να τους ελεγξεις

αλλα τι λεω; εν τελει ποιος ειναι ο ρολος της αστυνομιας; να ριχνει δακρυγονα στους διαδηλωτες; να τους σπαει στο ξυλο οταν αυτοι απλα διαδηλωνουν. δηλαδη μου λετε οτι οι διαδηλωσεις ειναι κατι κακο;
Αγορι μου οταν οι πορειες ειναι σε ηρεμα επιπεδα και δεν περναν σε βανδαλισμους τοτε νο προμπλεμ.Οταν ομως αποσκοπουν στο να ληστεψουν και καταστρεψουν τοτε λυπαμαι πρεπει να πεσουν και δακρυγονα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αγορι μου οταν οι πορειες ειναι σε ηρεμα επιπεδα και δεν περναν σε βανδαλισμους τοτε νο προμπλεμ.Οταν ομως αποσκοπουν στο να ληστεψουν και καταστρεψουν τοτε λυπαμαι πρεπει να πεσουν και δακρυγονα:bye:

Μα καταλαβε επιτελους οτι αυτοι που κανουν πορεια ΔΕΝ ευθυνονται για τους βανδαλισμους, οι βανδαλισμοι γινονται απο ατομα που εκμεταλλευονται τις καταστασεις και υποκινουνται απο αστυνομικους ακριβως για να δυσφημιζονται οι πορειες και να λενε κι αλλοι αυτα που λες. ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΕΙΕΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Εχεις κατεβει ποτε σε πορεια να δεις πως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
και λέω τώρα εγώ...όταν κάποιος είναι εντάξει με τον νόμο γιατί να φοβηθεί την κάμερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Winter_Sonata

Νεοφερμένος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι με τις κάμερες θα ληθεί το πρόβλημα της εγκληματικότητας στην Ελλάδα και στην κάθε Ελλάδα για να πούμε του στραβού το δίκιο...Η λύση για τη μείωση της εγκληματικόητας δεν έγκειται στον εκφοβισμό.
Ούτε και θα ρυθμιστούν οι πορείες!
Όποιος πιστεύει ότι με τις κάμερες θα σταματήσουν οι βανδαλισμοί, είναι γελασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Μα καταλαβε επιτελους οτι αυτοι που κανουν πορεια ΔΕΝ ευθυνονται για τους βανδαλισμους, οι βανδαλισμοι γινονται απο ατομα που εκμεταλλευονται τις καταστασεις και υποκινουνται απο αστυνομικους ακριβως για να δυσφημιζονται οι πορειες και να λενε κι αλλοι αυτα που λες. ΔΕΝ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΕΙΕΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Εχεις κατεβει ποτε σε πορεια να δεις πως ειναι;


μαλλον βλεπεις πολυ τσιπρα και λαζοπουλο.. ξεκιναει ο αστυνομικος να παει για δουλεια. φιλαει τα παιδακια του και λεει στην γυναικα.. γυναικα σημερα θα σκοτωσω ή θα σκοτωθω.. ριλαξ ρε παιδια ολοι εχουμε συγγενεις αστυνομικους.. αυτοι την εντυπωση σας εχουν δωσει;.
ακουσατε σημερα ειδησεις.. πιστευετε οτι αν υπηρχαν οι καμερες δε θα βλεπαμε ολοι οι ελληνες τις φατσες αυτων που τους πυροβολησαν εξ επαφεις.. πιστευεται οτι καποιος δεν θα τους αναγνωριζε καπου.. τωρα ειναι αφαντοι.. γι αυτο μιλαμε..
το αν εσυ περπατας στο δρομο και ξυνεσαι ή αγκαλιαζεις το κοριτσι σου ποσος ενδιαφερει κανεναν απο αυτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μαλλον βλεπεις πολυ τσιπρα και λαζοπουλο.. ξεκιναει ο αστυνομικος να παει για δουλεια. φιλαει τα παιδακια του και λεει στην γυναικα.. γυναικα σημερα θα σκοτωσω ή θα σκοτωθω.. ριλαξ ρε παιδια ολοι εχουμε συγγενεις αστυνομικους.. αυτοι την εντυπωση σας εχουν δωσει;.
ακουσατε σημερα ειδησεις.. πιστευετε οτι αν υπηρχαν οι καμερες δε θα βλεπαμε ολοι οι ελληνες τις φατσες αυτων που τους πυροβολησαν εξ επαφεις.. πιστευεται οτι καποιος δεν θα τους αναγνωριζε καπου.. τωρα ειναι αφαντοι.. γι αυτο μιλαμε..
το αν εσυ περπατας στο δρομο και ξυνεσαι ή αγκαλιαζεις το κοριτσι σου ποσος ενδιαφερει κανεναν απο αυτους...


Ουτε τσιπρα ουτε λαζοπουλο, βασικα νταξ λαζοπουλο που κ που αλλα δεν εχει σχεση. Για αυτο που λεω υπαρχουν πολλα ερασιτεχνικα βιντεο, ψαξε στο youtube. Αυτο που ειχε δειξει ο Λαζοπουλος ειναι αρκετα κατατοπιστικο αλλα υπαρχουν και αλλα.
Εγω δεν εχω συγγενεις αστυνομικους παντως...
Δεν ακουσα σημερα ειδησεις, τι εγινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αγορι μου οταν οι πορειες ειναι σε ηρεμα επιπεδα και δεν περναν σε βανδαλισμους τοτε νο προμπλεμ.Οταν ομως αποσκοπουν στο να ληστεψουν και καταστρεψουν τοτε λυπαμαι πρεπει να πεσουν και δακρυγονα:bye:

δεν ληστευουν ουτε καταστρεφουν οι πορειες. :)
αλλα που να το ξερεις αυτο. δε πιστευω να εχεις συμμετασχει σε μια για να εχεις αυτη την αποψη
-----------------------------------------
και λέω τώρα εγώ...όταν κάποιος είναι εντάξει με τον νόμο γιατί να φοβηθεί την κάμερα?

γιατι λογω της συμμετοχης του σε πορειες, λογω ενος ενεργου ,συνδικαλισμου, μπορει να περιθωριοποιηθει. παρα τη ψευδεσθηση που μπορεις να εχεις, αυτη η κοινωνια δεν ειναι ακριβως δημοκρατικη.
α ναι, ποτε μου δε συμφωνησα να παρακολουθουν καποιοι το τι κανω, τι τρωω, με ποιους βγαινω στο δρομο κοκ. εν ολιγοις, εχω καθε δικαιωμα να μη θελω να με παρακαλουθει
λεω εγω τωρα.
-----------------------------------------
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=262173
-----------------------------------------
αγγελε, δε θελω να θυσιασω σιγα σιγα την ελευθερια μου( γιατι αν διαβασεις εφημεριδες θα δεις οτι αυτο δεν ειναι πλεον το μοναδικο μετρο "προφυλαξης" απο τους τρομοκρατες/εγκληματιες/ληστες) για να μπορουμε, που πολυ αμφιβαλω, τα προσωπα των δραστων. δε νομιζω οτι χρειαζομαι 1 καμερα σε καθε δρομο για να σεβομαι το δρομο. τη καταλληλη παιδεια χρειαζομαι. ετσι και αλλιως, η καθε καμερα προφανως και δε τοποθετηται για τη μειωση της τρομοκρατιας. προφανως και θα χρησιμοποιηται (εναντια πιστευω στην προστασια των προσωπικων μας δεδομενων) για τον ελεγχο τον αντιφρονουντων. λυπαμαι πολυ που ενα κομματι της νεολαιας μας εχει συμβιβαστει τοσο, που να δινει με τοσο απλο τροπο το ελευθερο να περιορισουν την ελευθερια τους, που τοσο απλα περιμενει τους αλλους να λυσουν τα κοινωνικα προβληματα. ειναι μια νεολαια που παραμενει απαθης, που εχει κακομαθει και τα περιμενει στο πιατο. που εχει συνηθησει στον ελεγχο και που εχει αποχαυνωθει στα realities.

η εγκληματικοτητα δεν αντιμετωπιζεται με αντιδημοκρατικα και κατασταλτικα μετρα, αλλα με προληψη, με παιδεια και γενικοτερα με την αντιμετωπιση των κοινωνικων προβληματων, που απ'οτι φαινεται εμεις και η καθε κυβερνηση εχουμε ξεχασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Να βάλλουν πρώτα στις τράπεζες.
Να ελέγχουν και τους ορκωτούς λογιστές στις τράπεζες :)
Από αυτούς ξεκίνησε η κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Οι κάμερες θα μπορούσαν, σαφώς, να βοηθήσουν στο να παρακολουθούνται οι κινήσεις ορισμένων εγκληματιών (π.χ. των βαποριών). Θα μπορούσαν, επίσης, να είναι πολύτιμες στην εύρεση κάποιου καταζητούμενου.

Από κει και πέρα, όμως, το να λέμε ότι θα βοηθήσουν στο να συλληφθούν οι δήθεν "αναρχικοί", όπως τους παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, και οι κουκουλοφόροι, δε νομίζω ότι είναι και τόσο αληθές. Ο κουκουλοφόρος θα φοράει την κουκούλα είτε απαγορεύεται είτε όχι, εδώ σπάει τζάμια, και στις κουκούλες θα διστάσει;

Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζουν την ελευθερία κάποιου απλού πολίτη, που δεν έχει κάνει τίποτε παράνομο/ανήθικο. Γιατί να σε καταδικάσει το δικαστήριο, επειδή κατέβηκες στη διαδήλωση; Από την άλλη, φοβάμαι ότι ίσως ο απολυταρχισμός και ο συντηρητισμός που έχει αρχίσει να κάνει την επανεμφάνισή του, λόγω της ανασφάλειας και της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης μπορεί να μετατρέψει το να κατέβει κάποιος σε διαδηλώσεις -για τις οποίες δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, ζω σε κωμόπολη και στην Αθήνα έχω πάει μόνο για τριήμερη- σε "συμμετοχή σε εμπρηστικές ενέργειες" (απλά και μόνο επειδή δίπλα κάποια υποκινούμενα άτομα σπάνε και καίνε μαγαζιά) ή και ακόμα σε "δείγμα τρομοκρατικής δραστηριότητας" και "υποκίνηση του πλήθους κατά των 'νόμιμων' αρχών". Κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι ένα σύστημα στενής παρακολούθησης, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όπου ο έλεγχος είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε πολλούς τομείς, δε θα μετατραπεί σε εργαλείο καταπίεσης και αθέμιτης επιβολής επάνω στο λαό.

Εξάλλου, το ότι πριν από λίγους μήνες οι κουκουλοφόροι (φτου, παραλίγο να γράψω αναρχικοί) έκαιγαν (χωρίς ουσιαστική αιτία, απλώς "διαμαρτύρονταν" -κατ' επίφασιν- για το θάνατο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου) τα πάντα στο κέντρο της πρωτεύουσας και ότι κάποιες "τρομοκρατικές οργανώσεις" έρχονται ξανά στην επιφάνεια, μου βρωμάει. Είναι αρκετά πιθανό όλα αυτά να γίνονται σκόπιμα, για να προκαλέσουν το αίσθημα της ανασφάλειας ανάμεσα στους πολίτες, ώστε να δεχτούν ευκολότερα το νέο μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ακριβως Crookshanks, αν προσθεσεις και τους βανδαλισμους στα πανεπιστημια που εγιναν προσφατα θα δεις οτι βρωμαει πολυ το πραγμα απο παντου.



Ειδα τι εγινε με τους αστυνομικους στην Κυψελη, ελεος ρε angekon εχεις την εντυπωση οτι θα βαζαν καμερες εκει; Οπουδηποτε θα μπορουσε να γινει αυτο το πραγμα οπως και ολα τα εγκληματα. Δε προκειται να γεμισουν την Αθηνα σε καθε οδο με καμερες αν ειναι δυνατον. Και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που δε προκειται να μειωθει η εγκληματικοτητα εξαιτιας τους. Ενω βαζοντας στους κεντρικους δρομους (που εδω που τα λεμε πιο πολλα εγκληματα γινονται σε στενα) θα μπορουν να κανουν αυτο που λεει ο Crookshanks. Καταλαβετε το, η κυβερνηση εχει τρομοκρατηθει και νιωθει απιστευτη ανασφαλεια με αυτα που γινονται τελευταια και ψαχνει πως να περασει μετρα για καταστολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οι κάμερες θα μπορούσαν, σαφώς, να βοηθήσουν στο να παρακολουθούνται οι κινήσεις ορισμένων εγκληματιών (π.χ. των βαποριών). Θα μπορούσαν, επίσης, να είναι πολύτιμες στην εύρεση κάποιου καταζητούμενου.

Από κει και πέρα, όμως, το να λέμε ότι θα βοηθήσουν στο να συλληφθούν οι δήθεν "αναρχικοί", όπως τους παρουσιάζουν τα ΜΜΕ, και οι κουκουλοφόροι, δε νομίζω ότι είναι και τόσο αληθές. Ο κουκουλοφόρος θα φοράει την κουκούλα είτε απαγορεύεται είτε όχι, εδώ σπάει τζάμια, και στις κουκούλες θα διστάσει;

Όπως έχουν τα πράγματα τώρα, επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί περιορίζουν την ελευθερία κάποιου απλού πολίτη, που δεν έχει κάνει τίποτε παράνομο/ανήθικο. Γιατί να σε καταδικάσει το δικαστήριο, επειδή κατέβηκες στη διαδήλωση; Από την άλλη, φοβάμαι ότι ίσως ο απολυταρχισμός και ο συντηρητισμός που έχει αρχίσει να κάνει την επανεμφάνισή του, λόγω της ανασφάλειας και της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης μπορεί να μετατρέψει το να κατέβει κάποιος σε διαδηλώσεις -για τις οποίες δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, ζω σε κωμόπολη και στην Αθήνα έχω πάει μόνο για τριήμερη- σε "συμμετοχή σε εμπρηστικές ενέργειες" (απλά και μόνο επειδή δίπλα κάποια υποκινούμενα άτομα σπάνε και καίνε μαγαζιά) ή και ακόμα σε "δείγμα τρομοκρατικής δραστηριότητας" και "υποκίνηση του πλήθους κατά των 'νόμιμων' αρχών". Κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι ένα σύστημα στενής παρακολούθησης, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, όπου ο έλεγχος είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε πολλούς τομείς, δε θα μετατραπεί σε εργαλείο καταπίεσης και αθέμιτης επιβολής επάνω στο λαό.

Εξάλλου, το ότι πριν από λίγους μήνες οι κουκουλοφόροι (φτου, παραλίγο να γράψω αναρχικοί) έκαιγαν (χωρίς ουσιαστική αιτία, απλώς "διαμαρτύρονταν" -κατ' επίφασιν- για το θάνατο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου) τα πάντα στο κέντρο της πρωτεύουσας και ότι κάποιες "τρομοκρατικές οργανώσεις" έρχονται ξανά στην επιφάνεια, μου βρωμάει. Είναι αρκετά πιθανό όλα αυτά να γίνονται σκόπιμα, για να προκαλέσουν το αίσθημα της ανασφάλειας ανάμεσα στους πολίτες, ώστε να δεχτούν ευκολότερα το νέο μέτρο.

κρουκ. η αθηνα δε "καηκε", οπως υποστηριξαν τα μεσα μαζικης ενημερωσης. υπηρχαν ζημιες, υπηρχαν φθορες, ναι. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο το τραγικο πραγμα που προσπαθουσαν να περασουν στον κοσμο. ο θανατος του γρηγοροπουλου δεν ηταν σε καμια περιπτωση η αιτια, τουλαχιστον τοσο σημαντικη. ηταν η αφορμη.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα απαισιοδοξος για τη καταπολεμηση της εγκληματικοτητας με την εφαρμογη αυτου του μετρου. οπως ηδη ειπα, ειναι πιο σημαντικο να φροντιζεις για τη μορφωση, τη παιδεια, για την αντιμετωπιση κοινωνικων προβληματων οπως ανεργεια.

τελος μαζι με της καμερες, υιοθετουνται και αλλα μετρα, μερικα απο τα οποια αναφερονται στη σελιδα του βηματος που ειχα δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ακριβως Crookshanks, αν προσθεσεις και τους βανδαλισμους στα πανεπιστημια που εγιναν προσφατα θα δεις οτι βρωμαει πολυ το πραγμα απο παντου.

Καλά, αυτοί γίνονται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο σχεδόν:P.

κρουκ. η αθηνα δε "καηκε", οπως υποστηριξαν τα μεσα μαζικης ενημερωσης. υπηρχαν ζημιες, υπηρχαν φθορες, ναι. αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο το τραγικο πραγμα που προσπαθουσαν να περασουν στον κοσμο. ο θανατος του γρηγοροπουλου δεν ηταν σε καμια περιπτωση η αιτια, τουλαχιστον τοσο σημαντικη. ηταν η αφορμη.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα απαισιοδοξος για τη καταπολεμηση της εγκληματικοτητας με την εφαρμογη αυτου του μετρου. οπως ηδη ειπα, ειναι πιο σημαντικο να φροντιζεις για τη μορφωση, τη παιδεια, για την αντιμετωπιση κοινωνικων προβληματων οπως ανεργεια.

τελος μαζι με της καμερες, υιοθετουνται και αλλα μετρα, μερικα απο τα οποια αναφερονται στη σελιδα του βηματος που ειχα δωσει

Μα δεν είπα εγώ ότι ήταν η αιτία:P.
Ίσως η μοναδική περίπτωση στην οποία θα υποστήριζα αυτό το μέτρο (από όσες μπορώ να σκεφτώ) είναι σε περιοχές όπου γίνεται εμπόριο ναρκωτικών ή trafficking. Θα μου πείτε, τότε τα ποντίκια θα χωνόταν πιο βαθιά. Ε δε μπορεί, δε θα χωρέσουν όλα στο βάθος της τρύπας.

Τί μέτρα υιοθετούνται; Το άρθρο απλώς εκφράζει μια γενική άποψη, δε μιλάει συγκεκριμένα για κάποιο μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά, αυτοί γίνονται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο σχεδόν:P.

Ναι γιατι καθε χρονο προσπαθουν να καταργησουν το ασυλο :P Ειλικρινα αν μπορειτε να σκεφτειτε εναν αλλο λογο για να γινει βανδαλισμος στο πανεπιστημιο εκτος απο προβοκατσια πειτε. Για εμπόριο και χρήση ναρκωτικών το δεχομαι οτι μπορει να γινεται γενικα, αλλα οι βανδαλισμοι δεν εχουν αλλο λογο να γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
συναντησα σημερα ενα κειμενο, νομιζω απο το βημα, που αναφεροταν στην παραβιαση των συγκεκριμενων ο habeas corpus, η αρχή της αθωότητας μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου, η προστασία από αυθαίρετες συλλήψεις, η προστασία της ιδιωτικής σφαίρας του πολίτη είναι κανόνες και αρχές που τους τελευταίους αιώνες επέτρεψαν την πολιτισμένη συμβίωση, που εγγυήθηκαν το κράτος δικαίου.- αλλα δε βρισκω το συγκεκριμενο :/.

εισαι, παρ'ολα αυτα διατεθημενος να δεχτεις τις καμερες, με ο,τι κακο μπορουν να επιφερουν, για την αντιμετωπιση του trafficking;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι υπέρ να υπάρχουν στο χώρο των πανεπιστημίων, τουλάχιστον στις εισόδους, όπου καταφεύγουν συνήθως όσοι διαλύουν τις πορείες και προκαλούν επεισόδια. Με τον τρόπο αυτό θα μπορεί να γίνεται ένας καλύτερος συντονισμός για τη σύλληψη των γνωστών-αγνώστων σε συνεργασία με τις επιτόπιες δυνάμεις. Δεν είμαι υπέρ στο να παρακολουθούν όλες τις διαδηλώσεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το βίντεο από μια διαδήλωση στην οποία καταγράφηκε η μούρη σου, είτε είσαι στη δημοκρατία, είτε στο φασισμό. Παρ'ολα αυτά, ούτε θεωρώ ανάγκη η χώρα να έχει κάμερες, ούτε θεωρώ ότι αντιμετωπίζουμε κινδύνους που αντιμετωπίζουν (ή έτσι νομίζουν) άλλες χώρες, πχ. η Βρετανία και ούτε προσυπογράφω το "έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα". Αυτά είναι τρικάκια των καναλιών που στην ουσία τρομοκρατούν τον κόσμο, μετατρέποντας τον πορτοφολά, με ένα μουσικό εφέ, μια τραγική διήγηση και μια συνέντευξη γριάς, στον πιο επικίνδυνο κακοποιό. Μήπως ακριβώς ο σκοπός τους είναι καθοδηγούμενος; Ειλικρινά, ποτέ δεν ένιωσα σοβαρή απειλή στην πόλη μου, όσο κυκλοφορώ κι αν ήταν όπως τα λένε τα κανάλια, θα έπρεπε να μου έχουν πάρει πορτοφόλι 5-6 φορές, να μου έχουν επιτεθεί άλλες τόσες, να μου έχουν κλέψει και κάψει το αμάξι τουλάχιστον μία φορά, να έχω βρεθεί μια τουλάχιστον φορά σε διασταυρούμενα πυρά τρομοκρατών και Αστυνομίας και φυσικά να μ'εχουν απαγάγει τουλάχιστον δύο φορές, μία για τα λύτρα και μία για τα όργανα. Τόσο η Αθήνα όσο και τα άλλα αστικά κέντρα έχουν πολύ μικρότερα ποσοστά σοβαρής εγκληματικότητας από άλλες πόλεις της Δύσης και δεν θεωρώ απαραίτητο τίποτα παραπάνω από μια απλή συστηματοποίηση και οργάνωση της πεζής περιπολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top