Σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας

Πιστεύετε ότι οι "προκλήσεις" μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια γενικευμένη σύρραξη?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα, ένα σκύλο, και γάτα να είναι, αν στο κεφάλι σου τον έχεις καταχωρίσει ως σκύλο, σκύλο θα τον βλέπεις, δεν πα να μένεις και στο ίδιο σπίτι δέκα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
μου λες δηλαδη οτι η δυναμη των οπλων μας κραταει ελευθερους; σου ειπαν 3 ατομα οτι η λογικη σου περι πολεμου ειναι αστοχη στην περιπτωση ελλαδας-τουρκιας. η προκλητικη σταση πραγματικα οσο υπαρχει, ειναι αμφιδρομη.
α ναι και η στρατιωτικη δυναμη μια φορα μας εδωσε "ενδοξη ιστορια" στις 17 νοεμβρη του 73. οσο ενδοξος μπορει να θεωρηθει ο θανατος νεων ανθρωπων.
αλλη μια βοηθησε καποιους μηνες μετα με το πραξικοπιμα στην κυπρο.

αφου δεν αντιπροσωπευουν καν το 60% του ελληνικου λαου. (αν κρινεις απο την πολιτικη αντιληψη, με βαση τα αποτελεσματα των εκλογων-σιγουρα ενα οχι και τοσο καλο δειγμα) οι αποψεις σου και τα ιδανικα σου δεν συμμεριζονται απο ολους

και εγω το ιδιο. και ειδα ατομα που εμοιαζαν πολυ με εμας

Πριν γράψω το αρχικό μήνυμα είχα προβλέψει ότι θα θεωρήσουν μερικοί πως οι απόψεις μου είναι εθνικιστικές ή θα το αναγάγουν στο κομματικό. Τώρα για το '73 δεν μπορώ να σου αντικρούσω τίποτα ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο. Όμως εκείνες οι ημέρες του Στρατού δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πριν γράψω το αρχικό μήνυμα είχα προβλέψει ότι θα θεωρήσουν μερικοί πως οι απόψεις μου είναι εθνικιστικές ή θα το αναγάγουν στο κομματικό. Τώρα για το '73 δεν μπορώ να σου αντικρούσω τίποτα ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο. Όμως εκείνες οι ημέρες του Στρατού δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές.

δε μπορει να στηριχτει μια δημοκρατια στη δυναμη των οπλων
και παλι δεν ανεφερα οτι οι αποψεις σου ειναι κομματικες. δεν με ενδιαφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ειρηνη μεσω οπλων??Τι να πει κανεις...Τι αλλο θα ακουσουμε παντως αναμεσα στο διαβασμα ρε παιδι μου κανε και κανα break...κανει καλο..:P
ασχετο λιγο αλλα μου θυμισες την παρακατω εικονα


αλλα αυτη χρησμοποιειται καυστικοειρωνικα,εσυ φαινεσαι να τα πιστευεις αυτα που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Στην Τουρκία έχουν πολλές σχέσεις. Κι εσύ αυτό που μου λες είναι να θεωρήσω ως εθνική πρόκληση τις δράσεις ακριβώς τέτοιων ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τέλος πάντων. Εγώ αυτό που έχω μάθει είναι να αγαπώ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ. Όταν όμως κάποιος εμμένει στις προκλήσεις πρέπει να λάβει ανάλογη απάντηση. Συμφωνώ στο ότι δεν αφήνουν τον τουρκικό λαό να εκδηλώσει τα πηγαία αισθήματα συναδλεφικότητας. όμως δε μπορούμε να πάμε εκεί και να επιβάλουμε στην ηγεσία τους να το κάνει. Σε αυτό τό θέμα είναι μόνοι τους, δεν μπορεί να τους βοηθήσει κανείς. Ελπίζω βέβαια ότι με την πάροδο του χρόνου θα καταφέρουν να αποτάξουν την ηγεσία και τους ταγούς τους που τους θέλουν ανενημέρωτους για να επιτυγχάνουν τους σκοπούς τους και να προκαλούν προβλήματα για να πωλούν μερικοί όπλα.
-----------------------------------------
Ειρηνη μεσω οπλων??Τι να πει κανεις...Τι αλλο θα ακουσουμε παντως αναμεσα στο διαβασμα ρε παιδι μου κανε και κανα break...κανει καλο..

αλλα αυτη χρησμοποιειται καυστικοειρωνικα,εσυ φαινεσαι να τα πιστευεις αυτα που λες...

Να το αντιστρέψω λίγο: Γατί θεωρείς ότι αν δεν εχουμε στρατό θα έχουμε ειρήνη στην περιοχή; Σε παρακαλώ απάντησέ μου.

Αν όμως λες (αν κατάλαβα καλά) να μην είναι εξοπλισμένος ΚΑΝΕΝΑΣ τότε ναι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Όταν όμως έχει ο ένας από τους δυο, τότε μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Και αυτό δεν είναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Να το αντιστρέψω λίγο: Γατί θεωρείς ότι αν δεν εχουμε στρατό θα έχουμε ειρήνη στην περιοχή; Σε παρακαλώ απάντησέ μου.

Αν όμως λες (αν κατάλαβα καλά) να μην είναι εξοπλισμένος ΚΑΝΕΝΑΣ τότε ναι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Όταν όμως έχει ο ένας από τους δυο, τότε μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Και αυτό δεν είναι καλό.
Αχα ναι αυτο εννοω να μην εχει κανεις οπλα αλλα εστω και να εχει ο ενας αν βλεπει πως και ο αλλος αποκτα οπλα και μαλιστα ισχυρα ε οπως και να το κανουμε τσιτονεται σου λεει ¨"αα πουλακια μου πηρατε εξοπλισμο για να μας την πειτε" και ολη αυτη η κατασταση κανει ολο κυκλους γιατι θα προσπαθει ο ενας να εχι πιο ισχυρα οπλα απο τον αλλον αν ομως δεν προκαλεις ειναι πολυ πιο δυσκολο να αρχισει καποιος επιθεση στο ντουκου,επειδη ετσι του ρθε...πρεπει να τον προκαλεσεις και εσυ για να κανει κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ωραία, αφού συμφωνήσαμε στο πρώτο πες μου τώρα, γιατί ενώ η Ελλάδα την τελευταία 4ετία έχει υλοποιήσει μόνο ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα, η Τουρκία θέλει να πάρει και πυραύλους; Αν το κάνει εμείς δεν πρέπει να προστατευθούμε; Ναι ξέρω ότι έτσι μπαίνουμε στο φαύλο αυτό κύκλο, όμως πες μου βλέπεις καμία λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ωραία, αφού συμφωνήσαμε στο πρώτο πες μου τώρα, γιατί ενώ η Ελλάδα την τελευταία 4ετία έχει υλοποιήσει μόνο ένα εξοπλιστικό πρόγραμμα, η Τουρκία θέλει να πάρει και πυραύλους; Αν το κάνει εμείς δεν πρέπει να προστατευθούμε; Ναι ξέρω ότι έτσι μπαίνουμε στο φαύλο αυτό κύκλο, όμως πες μου βλέπεις καμία λύση;
Η λυση ειναι μια να παψουμε να :whatever: και οι δυο χωρες...Μα αν εξοπλιστεις και εσυ τον Προκαλεις ακομα πιο πολυ...απλα αδιαφορεις αστον να κανει ονειρα...αμα δεν βλεπει ανταποκριση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Η λυση ειναι μια να παψουμε να :whatever: και οι δυο χωρες...Μα αν εξοπλιστεις και εσυ τον Προκαλεις ακομα πιο πολυ...απλα αδιαφορεις αστον να κανει ονειρα...αμα δεν βλεπει ανταποκριση..

Δεν θα γράψω άλλο. Μόνο ένα πράγμα: Ας τα πουλήσουμε όλα τότε. Ποιος θα εγγυηθεί ότι δε θα ενεργήσουν κακόπιστα. Θα το δοκίμαζες; Μάλλον όχι. Καλύτερα να μην το μάθω ποτέ. ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΠΑΥΣΗ μπορούμε να πούμε κάτι. Έτσι που λές είναι σαν να τους λες παρτε τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
στηριζω αρκετα στο κυρος της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν συγκρίνετε, πάντως, τέτοιες φασιστικές τάσεις σε άλλες δυτικές, δήθεν προοδευτικές κι αναπτυγμένες χώρες (Γερμανία, Αυστρία, Γαλλία,κλπ.), τα ποσοστά αποδοχής είναι πολύ υψηλότερα, στην Ελλάδα οι εθνικιστές, παρ'ολο που ακούγονται πάρα πολύ γιατί μόνο αυτούς βγάζουν τα κανάλια, η ακροδεξιά παραμένει, προς τιμήν της δημοκρατικής μας παράδοσης, τουλάχιστον γραφική και περιθωριακή. Δεκάδες Αλβανοί σηκώνουν τη σημαία σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, ειλικρινά δεν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι τα κανάλια βγάζουν δυο κωλοχώρια που δημιουργούν προβλήματα δέκα-είκοσι φασιστάκια. Δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση ότι στην ελληνική κοινωνία γίνονται ευρέως αποδεκτές ρατσιστικές τάσεις, τουλάχιστον όπως γίνονται σε άλλες δυτικές κοινωνίες. Απλά τυχαίνει αυτές ν'ακούγονται απ'τα media, για λόγους τηλεθέασης προφανώς, πολύ περισσότερο απ'τις άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το προσέξατε, ο Μεντμέντεφ όταν μιλούσε είχε από πίσω του το δικέφαλο αετό. ;)



Τώρα, δεν ξέρω ήντα διαολοκόψιμο τον έπιασε τον ομπάμα και θέλει τους μογγόλους στην Ευρώπη. Καλά του τα 'πε ο Σαρκοζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ίσως γιατί ο δικέφαλος αετός είναι το εθνόσημο της Ρωσικής Ομοσπονδίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι, έπαθα πλάκα όταν το είδα, νόμιζα πως δεν είχαν πια καμία σχέση με δαύτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι μισές ανατολικές χώρες το ίδιο εθνόσημο έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Η βυζαντινή αυτοκρατορία ζει.



O KAIPOC ΓΑΡ ΕΓΓΥC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αλβανία, Αρμενία, Αυστρία, Μαυροβούνιο, Ρωσία, Σέρβικη Δημοκρατία της Βοσνίας, Σερβία, Ελλάδα και Κύπρος χρησιμοποιούν με κάποιο επίσημο τρόπο το δικέφαλο αετό ως εθνικό έμβλημα. Η Ελλάδα, βέβαια, θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει επίσης τον αετό ως εθνόσημο, με συμβολισμό τις σχέσεις της και με τη Δύση και με την Ανατολή (δύο κεφάλια), αλλά νομίζω και ο σταυρός με τα φύλλα δάφνης αντιπροσωπεύει μια χαρά το πανάρχαιο blend του ελληνικού πολιτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η εγγυήτρια δύναμη της ελευθερίας είναι η δημιουργία του ελεύθερου δημοκρατικού κόσμου και η συμμετοχή της Ελλάδας και της Τουρκίας σε αυτόν επ'ισοις όροις και σαφώς η φιλία μεταξύ των λαών, με τη δεύτερη να είναι ήδη σε πολύ καλά επίπεδα. Η στρατιωτική ισχύ είναι νταβατζιλίκι και μάλιστα απέναντι στο δεύτερο μεγαλύτερο νατοικό στρατό, είναι νταβατζιλίκι χωρίς αντίκρισμα, μόνο και μόνο για να ερεθίζονται μερικοί ανοργασμικοί φασίστες.


Οσον αφορά το υπογραμμίσμενο, αν και δεν πιστεύω ότι ισχύει, δεν παίζει και κάποιν ιδιαίτερο ρόλο. Με τα υπόλοιπα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν παίζει κάποιο ρόλο ως προς ποία έννοια; Έχεις την εντύπωση ότι ένα κράτος θα τολμήσει να προχωρήσει σε επίθεση εναντίον χώρας με λαό φιλικό προς τον πρώτο; Την ίδια μέρα θα πέσει το κεφάλι του Ερντογάν. Αυτό δεδομένου ότι όντως υπάρχουν φιλικές σχέσεις οπότε αποδεικνύεται ότι αυτός πρέπει να είναι κι ο στόχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top