Ουκ εν τω πολλώ το ευ

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και με το πολλούς δεν εννοώ ερωτικούς συντρόφους(αυτό αναλύεται σε άλλο θέμα) αλλα δεσμούς, είτε μικρής είτε μεγάλης διάρκειας.
Πιστεύεται πως και στον ερωτικό τομέα ισχύουν οι νόμοι της στατιστικής δλδ όσο πιο πολλές σχέσεις κάνεις τόσες πιο πολλές πιθανότητες έχεις να βρεις το "ιδανικό";
Κι όπως πάντα κάτι με υποκίνησε για να ανοίξω το θέμα, αυτήν την φορά ο πρόσφατος χωρίσμος της κολλητής μου.Η οποία όντας ντροπαλή και με χαμηλή αυτοπεποίθηση(σε σημείο ακόμη κι όταν ο άλλος της δείχνει ξεκάθαρα ενδιαφέρον εκείνη να θεωρεί πως αποκλείεται να της δώσει σημασία) έχει κάνει μέχρι τώρα στην ζωή της 3 σχεσεις εκ των οποιων η μια ήταν μακροχρόνια και οι άλλες λίγων μηνών.
Και δεν θα ήθελα να σταθούμε στα κολλήματα της ούτε στις δηλώσεις της ότι θα μείνει για πάντα μόνη(μέσα στον πόνο της τα λεει αυτά) αλλά στην πεποίθηση της πως οι άνθρωποι που κάνουν πολλές σχέσεις(έστω και ανουσιες) έχουν περισσότερες ευκαιρείες να γνωρίσουν κάτι αξιόλογο απο αυτούς που περιμενουν το κλικ για να συνάψουν σχέση.
Κι έρχομαι εγώ και της αντιττάσω πως αυτά είναι τυχερά και πως είναι προτιμότερο να είσαι επιλεκτικός παρά να αναλώνεσαι σε ψυχοφθόρες και ανούσιες καταστάσεις.
Εξάλλου ανέκαθεν πίστευα πως κάθε μέρα που περνάμε με "λάθος" άνθρωπο μας απομακρύνει μια μέρα απο τον "σωστό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι και λίγο λαχείο, αλλά πέρα από αυτό, πρέπει πρώτα απ' όλα να ξέρεις εσύ τι ψάχνεις.
Δε νομίζω οτι χωράει στατιστική στο θέμα. (Γενικά με τις στατιστικές δε τα πάω καλά.. :P )
Εξάλλου περισσότερες σχέσεις, σχεδόν σίγουρα σημαίνει και περισσότερες απογοητεύσεις (αφού θα αναγκάζεσαι να αλλάζεις "φωλιά" συνεχώς...(-να ορίστε και λίγο στατς!;)
Κάποτε πάντως λέγαμε με τις φίλες μου πως μετά τον πρώτο άντε και τον δεύτερο, ο τρίτος ο τέταρτος και ο πέμπτος (και πάει λέγοντας...) έρχονται πιο εύκολα!... Μπορεί από εδώ και πέρα να κάνει περισσότερες σχέσεις, που ξέρεις, ή στην επόμενη να πετύχει διάνα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Thank isi για την απάντηση όμως για να προλάβω μην ξεφύγει το θέμα, δεν θέλω να μιλήσουμε για την κοπέλα αλλά για την πεποίθηση αυτή γενικά.
Κατά πόσο πιστεύετε ότι ισχύει ή όχι.
Η φίλη μου με τα λόγια της στάθηκε απλά αφορμή για να αρχίσω να σκέφτομαι το θέμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σχέση μεταξύ του αριθμού σχέσεων που θα κάνεις και της πιθανότητας να βρεις το other half. Αυτός ο αριθμός είναι απλά νούμερο και τίποτα άλλο.

Αντιπαραδείγματα βρίσκεις πολλά και σχεδόν σε όλους τους τομείς. Π.χ. σε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα η κατοχή της μπάλας δεν λέει απολύτως τίποτα - μπορεί να χάνεις 3-0.
Άλλο: γνωρίζω άτομα που είναι σε μακροχρόνιες σχέσης (εννοώ 2,5+ χρόνια) και αυτή η σχέση ήταν συνήθως η υπ'αριθμόν 3-7 (όχι πολύ μεγάλος κατά τη γνώμη μου).

Άλλοι παράγοντες παίζουν κατ'εμέ ρόλο: ο κύκλος γνωριμιών και η τύχη.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι :hmm:, ο κύκλος γνωριμιών είναι πάλι αριθμοί, οπότε ίσως ούτε αυτός δεν μετράει. Τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμφωνώ να μην πάει αλλού το θέμα και με τη δική μου απάντηση αν και αναφέρομαι στη φίλη, μιλάω γενικότερα. Πιστεύω μπορούν να έχουν λίγο-πολύ εφαρμογή σε όλους.

Ο κύκλος γνωριμιών μπορεί να έχει μια κάποια σημασία. Π.χ. αν σε ενδιαφέρει πολύ ένας τομέας, ας πούμε ....το διάβασμα και μπεις σε μια ομάδα λογοτεχνικής μελέτης, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πετύχεις κάποιον που θα ταιριάζεις τουλάχιστον σε αυτό το ένα σημείο. Αλλά και πάλι θα πρέπει να είσαι τυχερός/η (?) για να έχει και όλα τα υπόλοιπα που πιθανών ψάχνεις.
Ωστόσο είναι μια αρχή. ε?...δε ξέρω... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συμφωνώ να μην πάει αλλού το θέμα και με τη δική μου απάντηση αν και αναφέρομαι στη φίλη, μιλάω γενικότερα. Πιστεύω μπορούν να έχουν λίγο-πολύ εφαρμογή σε όλους.

Ο κύκλος γνωριμιών μπορεί να έχει μια κάποια σημασία. Π.χ. αν σε ενδιαφέρει πολύ ένας τομέας, ας πούμε ....το διάβασμα και μπεις σε μια ομάδα λογοτεχνικής μελέτης, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πετύχεις κάποιον που θα ταιριάζεις τουλάχιστον σε αυτό το ένα σημείο. Αλλά και πάλι θα πρέπει να είσαι τυχερός/η (?) για να έχει και όλα τα υπόλοιπα που πιθανών ψάχνεις.
Ωστόσο είναι μια αρχή. ε?...δε ξέρω... :confused:

Σίγουρα είναι μία αρχή ή τουλάχιστον αυξάνει τις πιθανότητές σου να βρεις το "ιδανικό" που όλοι λίγο-πολύ ψάχνουμε...

Εδώ όμως τίθεται το ερώτημα: το να γνωρίζεις όλο και περισσότερους -από τον εκάστοτε κύκλο- βοηθάει σε αυτήν την "αιώνια" αναζήτηση; Αν πούμε "ναι" τότε αμέσως καταρρίπτεται ο ισχυρισμός ότι αυτοί οι αριθμοί δεν παίζουν ρόλο. Και κατ' επέκταση όσες πρισσότερες σχέσεις συνάψεις, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχεις να φτάσεις στη Ιθάκη, εφόσον μέσα από μία σχέση γνωρίζεις τον άλλον ακόμα καλύτερα - σε σύγκριση με το αν αυτός/ή ήταν απλώς μέσα στον κύκλο γνωριμιών σου. :hmm:

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει σαφής απάντηση, ίσως μπορούμε να πούμε ότι βοηθάει σε κάποιο βαθμό και από κει και πέρα μπαίνουν στο παιχνίδι κι άλλοι παράγοντες...​

:offtopic:
Τελικά το μόνο σίγουρο είναι ότι η λογική και η στατιστική δεν χωράνε εδώ πέρα. Ούτως ή άλλως θέματα τα οποία ταλανίζουν επί αιώνες την ανθρωπότητα δεν πρόκειται να τα λύσουμε σε αυτό το forum... Ίσως είναι καλύτερα έτσι, για να ακούμε 8000 διαφορετικές απόψεις, όλες σωστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η επιτυχία στον έρωτα είναι θέμα μαθηματικών, διατείνεται στο τεύχος Σεπτεμβρίου το science illustrated πάντως :P


Επειδη είναι κοντά στις 4 σελίδες το άρθρο θα σας αντιγράψω μόνο μια μικρούλα παράγραφο :redface:


Ο μαθηματικός Peter Todd, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι για να επιλέξει κάποιος τον καλύτερο δυνατό σύντροφο, θα πρέπει κανείς να δοκιμάσει 12 ταίρια.
Μόλις αξιολογήσει τις αρετές του ενός, προχωράει στον επόμενο. Όταν θα έχει δοκιμάσει και τα 12 ταίρια, θα μπορεί στη συνέχεια να επιλέξει με ασφάλεια το επόμενο ταίρι του το οποίο θα υπερτερεί σε σχέση με τα πρώτα....

Αυτα τα λέει ο μαθηματικός....

Τι λέω εγώ τώρα :P
Ο έρωτας είναι μια εξίσωση με δύο αγνώστους.... άρα αποκλείεται να έχει μια και μόνη σωσή λύση ;)


Το θετικό στο να έχεις αρκετούς διαφορετικούς συντρόφους κι εμπειρίες στη ζωή σου, είναι ότι έχεις ένα ΚΑΛΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ.
Στα λάθη σου, στο τι θέλεις, στο τι είναι πραγματικά καλό, στο τι σε ικανοποιεί ακόμα και στο κρεβάτι...
Όταν βρεθείς μονάχα με έναν ανθρωπο είναι μαλλον θέμα τύχης να είναι αυτος ο ένας και μοναδικός (καθώς επίσης και να μην το αμφισβητήσεις αυτό περνώντας μια 20ετία ;))
Πιστεύω ότι πιο δύσκολα θα απιστήσει κάποιος με πολλους ερωτικους συντροφους στο παρελθόν παρά αυτός ο οποίος είχε μονάχα έναν ερωτικό σύντροφο...
Βέβαια υπάρχει και μια λουμπα στην εναλλαγή πολλών συντρόφων....
Το ότι μπορεί να ψάχνεις ΜΟΝΙΜΩΣ για το τελειο και το καλύτερο και κάθε φορά να απογοητεύεσαι μιας που συνεχώς θα ζητάς περισσοτερα
Ενώ όσο δεν γνωρίζεις.... μενεις με οσα έχεις γιατι πιθανά να νομίζεις ότι αυτό είναι το τελειο και το ιδανικο (και καλά κάνεις)

Βάση των στατιστικών είναι πολύ λίγα τα ζευγάρια που παραμένουν μαζί κι ευτυχισμένα ενώ ήταν στην αρχή της εναλλαγης ερωτικών συντροφων (πρώτη-δευτερη σχεση)
Παρόλα αυτά.... δεν ειναι και αδύνατον, αρκεί να είναι λίγο τυχεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Δεν θεωρώ απαραίτητο να έχεις "πάρει " το 1/4 του αντρικού πληθισμού για να μπορέσεις να βρείς το άλλο σου μισό.:P Πιστεύω πως είναι κάτι σαν το ΛΟΤΤΟ:clapup: "κι αν σου κάτσει σου αλλάζει την ζωή" κάπως έτσι. Δλδ μπορεί και να σου κάτσει με την 1η ή 2η-3η σχέση, μπορεί όμως και να έχεις κάνει πολλές, πάρα πολλές και να μην έχει τύχει. Απλά κάνοντας πολλές σχέσεις και έχοντας μια Ά εμπειρία ξέρεις πια τι ζητάς από τον άλλο, από μια σχέση και τι είσαι διατεθημένη να δώσεις. Ετσι κάνεις μια καλύτερη επιλογή κυρίως ξέρεις τι πρέπει να απορρίψεις για να βρεις το κατάλληλο.:hmm: Σε αντίθετη περίπτωση επειδή είναι σχεδόν όλα καινούργια άργείς να καταλάβεις οτι δεν σου ταιριάζει ο άλλος και ίσως να αναλώνεσαι μέσα απο καταστάσεις που δεν σου ταιριάζουν. Μπορεί όμως και να έχεις πέσει στο άλλο σου μισό αλλά επειδή ακόμα δεν είσαι σίγουρη για το τι θες και δεν έχεις μέτρο σύγκρισης να το αφήσεις να φύγει χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για την ευτυχία!:/:
Πάντως πιστεύω πως σε μια σχέση πιο σταθερός-ή μπορεί να είναι κάποιος-α με πλούσιο παρελθόν παρά κάποιος-α που ακόμα δεν έχει ζήσει αρκετά ωστε να κατασταλλάξει μέσα του-της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Ειναι και σε τι φαση βρισκεσαι.Μπορει καν να μη θελεις να δημιουργησεις ενα σταθερο δεσμο.Μπορει να θελεις να δημιουργησεις δυο σταθερους δεσμους:P .Περα απο την πλακα ομως ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου ερθει ο ιδανικος συντροφος.Μια κινεζικη παροιμια λεει οταν ψαχνεις πολυ κατι να βρεις και δεν το βρισκεις, σταματα να το ψαχνεις..(και θα το βρεις μπροστα σου εκει που δε το περιμενεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αγαπητά μέλη του forum, πιστεύω είμαστε σε θέση να αναδιατάξουμε όλη τη θεωρία των μαθηματικών στον έρωτα... :smartass:
(Για να προλάβω όποια παρεξήγηση, δεν θέλω να θίξω κανέναν, ειλικρινά)

Ο έρωτας είναι μια εξίσωση με δύο αγνώστους.... άρα αποκλείεται να έχει μια και μόνη σωσή λύση ;)
:worship:

Το θετικό στο να έχεις αρκετούς διαφορετικούς συντρόφους κι εμπειρίες στη ζωή σου, είναι ότι έχεις ένα ΚΑΛΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ.
Στα λάθη σου, στο τι θέλεις, στο τι είναι πραγματικά καλό, στο τι σε ικανοποιεί ακόμα και στο κρεβάτι...
Όταν βρεθείς μονάχα με έναν ανθρωπο είναι μαλλον θέμα τύχης να είναι αυτος ο ένας και μοναδικός (καθώς επίσης και να μην το αμφισβητήσεις αυτό περνώντας μια 20ετία ;))
Πιστεύω ότι πιο δύσκολα θα απιστήσει κάποιος με πολλους ερωτικους συντροφους στο παρελθόν παρά αυτός ο οποίος είχε μονάχα έναν ερωτικό σύντροφο...

Ένα ρητό λέει: "Πρέπει πριν το γάμο σου να γνωρίσεις πολλούς/ές, αλλιώς θα σου εμφανιστούν μετά" (κάπως έτσι πάει) και είναι ένα στήριγμα σε αυτό το "πιο δύσκολα" της ΚΕ.

Βάση των στατιστικών είναι πολύ λίγα τα ζευγάρια που παραμένουν μαζί κι ευτυχισμένα ενώ ήταν στην αρχή της εναλλαγης ερωτικών συντροφων (πρώτη-δευτερη σχεση)
Παρόλα αυτά.... δεν ειναι και αδύνατον, αρκεί να είναι λίγο τυχεροι

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τις στατιστικές αυτές. Όμως κατά πόσον θα πρέπει να τις παίρνουμε σοβαρά υπόψιν; Αν βασιστούμε απόλυτα σ'αυτές θα καταλήξουμε να αλλάζουμε συχνά συντρόφους για να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε δει πολλά.
Από την άλλη όμως...

ΚΑΛΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ

Πρέπει να υπάρξει και αυτό στη ζωή μας. Πώς όμως αν δεν έχουμε δει, δεν έχουμε νοιώσει, δεν έχουμε πάθει, δεν έχουμε πονέσει, δεν έχουμε μετανοιώσει πολλές φορές, ώστε να γινόμαστε όλο και πιο προσεκτικοί στις επιλογές μας;

Ουφ, μπερδεύτικα :confused: . Και οι δυο απόψεις σωστές μου φαίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι μία ανάμιξη "λαχείου" και "κάρμα"...

Δηλαδή κάποια άτομα εμπνέουν την τάση τους να δημιουργήσουν και διατηρήσουν μία μακροπρόθεσμη σχέση, να παλέψουν γι' αυτή και να είναι ήρεμοι μέσα στην αγάπη και την αφοσίωσή τους...
Κάποιοι άλλοι απλά δεν προσκαλούν κοντά τους τα κατάλληλα άτομα. Δεν μπορώ να μη σκέφτομαι ότι είναι θέμα και προσωπικής τάσης και προτύπων, το γεγονός ότι πχ η συγκάτοικός μου είναι όλο σχεσούλες με χίπι-βραζιλιάνους-παντρεμένους, κλπ... Ή το ότι κι εγώ από τη μία μακροπρόθεσμη στην άλλη ήμουν. Ότι σερί ούτε καπάκι, είχα και μεγάλα κενά μοναξιάς ανάμεσα... Αλλά δε θα "σήκωνα" κάποιο "σχεσίδιο"...

Βέβαια βλέπω και άλλες περιπτώσεις, όπου λέω, βρε παιδί μου τόοοσο καλό παιδί, τόοοσο γλυκός και ούτω καθ' εξής... και σχέση δεν έχει κάνει...
Ε, από ένα σημείο και μετά, δεν αρκεί ή δεν ισχύει ο παράγοντας της τύχης...
Και θέλει απλά μία μικρή, προσωπική υπέρβαση... σε θέματα ανεκτικότητας ή προτύπων...

Αλλά, για να επιστρέψω και στον τίτλο του thread, ναι... ουκ εν το πολλώ το ευ...
Χάρηκα πολύ που αποδείχτηκα λάθος για κάθε λεπτό που έκλαψα για την πρώτη μου, μεγάλη μου, "τέλειά" μου σχέση...
γιατί μέσα από τις επόμενες 2,5 έμαθα πολλάαααα... και πλέον είμαι αυτό που μου αξίζει κι έχω αυτόν που απλά μου ταιριάζει...

Αλλά γενικά... έρωτας είναι. Κι από μέσα του ανθίζει η αγάπη.
Κι όσοι ξέρουν να το απολαμβάνουν, απλά περνάνε καλά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ο έρωτας είναι μια εξίσωση με δύο αγνώστους.... άρα αποκλείεται να έχει μια και μόνη σωσή λύση ;)
Μαθηματικά τελείως λάθος αυτό έτσι.

Σχετικά με το θέμα. Εγώ από την πράξη βλέπω το έξης.
Για τον καθένα μας που θεωρεί ότι έχει μια σοβαρή σχέση( Εννοώ όχι μόνο κρεβάτι) πιστεύω ότι σκέφτεται την πιθανότητα να είναι αυτός ο κατάλληλος. Ειδικότερα όσο μεγαλώνουμε και πλησιάζουμε στην ηλικία αποκατάστασης μας, τόσο πιο έντονη γίνεται η σκέψη.

Για μένα κατάλληλος είναι αυτός που αποφασίζεις να τους πεις θες? ή να πεις το ναι, και συμβαίνουν τα εξής.
1)Θέλει και αυτός/ή
2)Στην παρούσα ηλικία αυτό έχω αυτό θα πω κατάλληλο
3)Αν χάσω και αυτόν μάλλον το όνερο απομακρύνεται
4)Είναι τόσο τέλειος που και είναι δεν είναι πρώιμο αυτόν θέλω.

Η επιλογή αυτή την δεδομένη χρονική στιγμή βαπτίζεται ο κατάλληλος/λη. Εως να συμβούν δύο τινά
1)Να λήξει με χωρισμό, συνεπώς ο κατάλληλος γίνεται ακατάλληλος
2)Να λήξει από εξωγενή παράγοντα συνεπώς το 1) δεν πρόκειται να δεις αν θα προκύψει ή όχι. Συνεπώς μένει κατάλληλος.

Άρα προσωρινός νικητής ανακυρήσετε αυτός που την δεδομένη χρονική στιγμή του άλλου καλύπτει κάποια από τα 1-4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
εγώ τώρα μπερδεύτηκα κ απογοητεύτηκα...:(

εν μέρη συμφωνώ ότι όταν υπάρχουν κάποια αξιόλογα μέτρα σύγκρισης είναι ευκολότερο κ κλαύτερο για το μέλλον να κατασταλάξεις. η κοινή λογική λέει ότι από τη στιγμή που ο άνθρωπός είναι πολυγαμικό ζώο φυσικό επακόλουθο αυτού είναι να θέλει να γνωρίσει πολλούε/ες, να έχει εμπειρίες πριν κατασταλάξει (αν κατασταλάξει ποτέ)!!

από την άλλη όμως εγώ είμαι η τελευταία που θα έπρεπε να το υποστηρίζω αφου από προσωπική εμπειρία με ελάχιστα (2) σχεσίδια - γιδακι speaking!, και μια μακροχρονια σχέση (μιλάμε σχεδόν για 10ετια) θεωρώ ότι αν κ δεν έχω ψάξει να δω αν τα φρούτα του διπλανού κήπου είναι πιο νόστιμα, τα δικά μου τα βρίσκω πεντανόστιμα. κ αν και, ομολογώ, ότι βρίσκομαι σε πολυ μικρή ηλικία για να πω ότι καταστάλαξα κ ξέρω τι θέλω, ξέρω ότι αυτό που έχω το θέλω κ μεκφράζει, αρα δεν νιώθω (για την ώρα) την ανάγκη να ζουζουνεψω σαν μελίσσούλα κ σε άλλα λουλουδάκια ψάχνοντας το "ιδανικό".

τελικό συμπέρασμα; σορρυ βρε κλέφτρα μου, αλλά μάλλον δεν ξέρω...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
από την άλλη όμως εγώ είμαι η τελευταία που θα έπρεπε να το υποστηρίζω αφου από προσωπική εμπειρία με ελάχιστα (2) σχεσίδια - γιδακι speaking!, και μια μακροχρονια σχέση (μιλάμε σχεδόν για 10ετια)...
Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι travel_lovel, εάν περνάς καταπληκτικά μέσα στην 10χρονη σχέση σου :clapup: . Για μένα είσαι από πολύ τυχερή που βρήκες αυτό που ήθελες με την 3η φορά. Τι σημασία έχει που είναι μόλις η σχέση υπ' αριθμόν 3; Για άλλους είναι ένας "μικρός" αριθμός, για άλλους ένας "μεγάλος" αριθμός (off topic: κάτω στο ρατσισμό των αριθμών! :P ), για άλλους απλώς ένας αριθμός. Πιστεύω πως δεν πρέπει να ανησυχείς για τίποτα, εφόσον βέβαια είσαι ευχαριστημένη. Σε τελική ανάλυση, δεν έχει και τόση σημασία το παρελθόν, αλλά το παρόν (let bygones be bygones). Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
στο ξεκινημα της σχεσης ο αλλος μας φανταζει καταλληλος..οταν πια χωρισεις θεωρειται ακαταλληλος...και τελικα καταλληλος συντροφος θα θεωρηθει εκεινος με τον οποιο θα καταληξεις στα σκαλια της εκκλησιας...τωρα..με ποιον, το ποτε και πως ..αυτο ειναι καθαρα θεμα τυχης..ο γαμος ειναι λαχειο....και αν παλι και με κεινον γινει κατι και διαλυθει η σχεση γαμος..τοτε παλι μλαμε για ακαταλληλο...κ.ο.κ
αρα...ποτε, με κανεναν και για τιποτα δεν μπορουμαστε να ειμαστε σιγουροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
στο ξεκινημα της σχεσης ο αλλος μας φανταζει καταλληλος..οταν πια χωρισεις θεωρειται ακαταλληλος...και τελικα καταλληλος συντροφος θα θεωρηθει εκεινος με τον οποιο θα καταληξεις στα σκαλια της εκκλησιας...τωρα..με ποιον, το ποτε και πως ..αυτο ειναι καθαρα θεμα τυχης..ο γαμος ειναι λαχειο....και αν παλι και με κεινον γινει κατι και διαλυθει η σχεση γαμος..τοτε παλι μλαμε για ακαταλληλο...κ.ο.κ
αρα...ποτε, με κανεναν και για τιποτα δεν μπορουμαστε να ειμαστε σιγουροι...
+1000:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
μην ξεχνάμε όμως ότι ακόμα κ μετά την κατάληξη στα σκαλιά της εκκλησίας, μπορείς κάλλιστα να καταλήξεις στα δικαστήρια για διαζύγιο. αρα προσθέτω σε αυτό που λες: κατάλληλος είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος τη συγκεκριμένη στιγμή κ αν είσαι τυχερος/η για όλη σου τη ζωή είναι ο ίδιος καταλληλος!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μην ξεχνάμε όμως ότι ακόμα κ μετά την κατάληξη στα σκαλιά της εκκλησίας, μπορείς κάλλιστα να καταλήξεις στα δικαστήρια για διαζύγιο. αρα προσθέτω σε αυτό που λες: κατάλληλος είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος τη συγκεκριμένη στιγμή κ αν είσαι τυχερος/η για όλη σου τη ζωή είναι ο ίδιος καταλληλος!:D

το ιδιο ειπαμε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
το ιδιο ειπαμε!;)


καλά ε, είμαι στην κοσμάρα μου, οεο!
άλλα διαβάζω κ άλλα θυμάμαι, κ άλλα γράφω. (πάλι καλά που δεν ισχύει το αλλου κοιμάμαι κ αλλού ξυπνάω):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top