Ηχεία για desktop

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω εναν υπολογιστή INNOVATOR 4 POWER με κάρτα ήχου Realtek ALC888 7.1-channel audio και θέλω να αγοράσω ένα ηχοσύστημα.
Ξέρετε αν τα ηχεία πρέπει να είναι ίδιας μάρκας,δηλαδή INNOVATOR ή μπορώ να αγοράσω οποιαδήποτε άλλη μάρκα,π.χ Creative;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Φυσικά οποιαδήποτε μάρκα!
(και κατά προτίμηση ΟΧΙ INNOVATOR :D )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Φυσικά οποιαδήποτε μάρκα!
(και κατά προτίμηση ΟΧΙ INNOVATOR :D )



-petros

Creative σκέφτομαι να πάρω.:thanks:πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν θες καμιά βοήθεια παραπάνω πες τι ηχεία θες περίπου (2.1, 5.1; ). Για μουσική μόνο; Για ταινίες; Για παιχνίδια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Θέλω 7.1 γύρω στα 90 με 120watt συνολική ισχύ για απ'ολα! Και για μουσική και ταινίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
7.1 είναι κάπως overkill.
Τεσπά, έχεις το χώρο να τα στήσεις σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
7.1 είναι κάπως overkill.
Τεσπά, έχεις το χώρο να τα στήσεις σωστά;

Τον χώρο τον κανονίζω δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα! Εννοείται οτι μπορω να πάρω και 5.1 με την ίδια καρτα ήχου. Ετσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ναι. Μπορείς να πάρεις 5.1 και με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για 7.1 να πάρεις κάτι ποιοτικώς ανώτερο.
Η μουσική είναι stereo, δεν έχει καν νόημα να έχεις 5.1 για αυτό το λόγο.
Τα παιχνίδια και οι ταινίες είναι το πολύ 5.1, δεν έχω δει κάτι να υποστηρίζει natively 7.1 ήχο.
Οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να πάρεις 7.1 για μένα.

Εγώ ήθελα ηχεία κυρίως για μουσική, και επειδή δεν έχω χώρο για να στήσω κατάλληλα 5.1, πήρα 2.1. Αυτά: https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501600
Κορυφαία κάπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Logitech ή Creative. Kαι οι 2 καλές είναι. Και όντως, όπως λέει ο Anarki είναι υπερβολή το 7.1
Δώσε τουλάχιστον τα ίδια λεφτά για να πάρεις ποιοτικότερα 5.1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Πιστευέτε ότι είναι καλύτερα ενσύρματα ή ασυρματα ηχεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φίλε Wolly, μια φορά πήγα να βρω ασύρματα ηχεία και τα φθηνότερα ήταν στα 300? +. Αν τα έχεις να τα δώσεις εκεί, χαλάλι. Αν βρεις και σε καλύτερη τιμή και θες να τα δώσεις, σκέψου το. Αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ενσύρματα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ναι αλλά ποσα m καλωδιο για το καθε ηχείο σου δίνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στα Logitech Z-2300 και Logitech G51. :'(

Προορίζονται για δωμάτιο 4m x 3,5m x 2,5m (ύψος ταβανιού).
Ακούω πολύ μουσική, βλέπω ταινίες (χωρίς να με ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος σε αυτές), δεν παίζω games.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα είχα συνηθίσει να ακούω μουσική από 5.1 (ήχος σε όλο το δωμάτιο) και νομίζω ότι θα μου ξενίσει η μετάβαση σε 2.1 σύστημα. :(
Βέβαια ο ήχος προερχόταν από 2 κανάλια stereo και το σύστημα τον μετέτρεπε σε 5.1 (ελπίζω κάτι παρόμοιο να μπορούν να κάνουν και τα G51).

το μέχρι τώρα σύστημά μου ήταν ένα Home Theater της KODA:

... το οποίο με κάλυπτε (150 euro το είχα πάρει πριν χρόνια ε :P ), αλλά τα έχει φτύσει με τα χρόνια.

Το εν λόγω Home Theater έχει subwoofer με 6ιντσο woofer 40W και διαστάσεις 21x35x35cm.
Το subwoofer των G51 έχει 5,25'' woofer 56W και διαστάσεις 19.6 x 26.4 x 33.3cm
Ανησυχώ ότι το G51 μπορεί να είναι υποδεέστερο στα μπάσα και από αυτό που ήδη έχω (δε θέλω στο ελάχιστο να είναι κατώτερο το νέο σύστημα, ειδικά στο sub).
Τα Z-2300 διαθέτουν 8'' woofer των 120W (καλά αυτό με υπερκαλύπτει σε σημείο να το θεωρώ μειονέκτημα μιας που το δωμάτιο είναι μικρό για τόσο μεγάλο sub, i think).

Έχει κανείς εμπειρία από τα ανωτέρω ηχοσυστήματα; :)
Κάθε πρόταση δεκτή!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω τα Z-2300.
Πολύ ωραίο μπάσο (το woofer είναι θηρίο) και πολύ καλή ποιότητα ήχου ακόμα και σε υψηλές εντάσεις. Είναι και δυνατά γενικώς.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα ένα 2.1 σύστημα με ένα 5.1 σύστημα πάντως, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις πόσα κανάλια θέλεις και μετά να κοιτάξεις τι προτάσεις υπάρχουν.
Σίγουρα στα ίδια λεφτά το 2.1 σύστημα που θα πάρεις θα είναι πολύ καλύτερο ποιοτικά απο ένα αντίστοιχο 5.1, καθαρά λόγω ποσότητας υλικού.

έδιτ: άσχετο, αλλά νομίζω οτι τα είχα πάρει πολύ πιο φτηνά εγώ πριν μερικούς μήνες. Απο το ίδιο μαγαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Έχω τα Z-2300.
Πολύ ωραίο μπάσο (το woofer είναι θηρίο) και πολύ καλή ποιότητα ήχου ακόμα και σε υψηλές εντάσεις. Είναι και δυνατά γενικώς.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις άμεσα ένα 2.1 σύστημα με ένα 5.1 σύστημα πάντως, πρέπει πρώτα να αποφασίσεις πόσα κανάλια θέλεις και μετά να κοιτάξεις τι προτάσεις υπάρχουν.
Σίγουρα στα ίδια λεφτά το 2.1 σύστημα που θα πάρεις θα είναι πολύ καλύτερο ποιοτικά απο ένα αντίστοιχο 5.1, καθαρά λόγω ποσότητας υλικού.
:(
έδιτ: άσχετο, αλλά νομίζω οτι τα είχα πάρει πολύ πιο φτηνά εγώ πριν μερικούς μήνες. Απο το ίδιο μαγαζί.
Ναι, ακρίβυναν. :mad:
Ακόμα και πριν ΧΡΟΝΙΑ είχαν κάτω από 150 ευρώ...

Αλλά ok, ούτως ή άλλως -όποια κι αν είναι - μεταχειρισμένα θα τα πάρω. :P

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ντάξει το "σίγουρα" μην το παίρνεις τοις μετρητοίς, εννοώ στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Πάντα παίζουν εξαιρέσεις, αλλά δεν το έχω ψάξει για να σε πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Εχω τα SONY 2.1 SRS D21.:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top