19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
πηγή: https://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=91&news_id=35994

Αποφασισμένος να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του, φέρεται ότι ήταν ο 19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, που εισέβαλε το πρωί της Παρασκευής στη σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ στο Ρέντη, πυροβόλησε εν ψυχρώ τρεις ανθρώπους και στη συνέχεια έβαλε τέλος στη ζωής του. Ο δράστης είχε προαναγγείλει 10 ώρες πριν το μακελειό, τι θα κάνει, πότε θα το κάνει και για ποιο λόγο. «Θα πεθάνετε όλοι» έγραψε στην προσωπική του σελίδα στο internet και ορκίστηκε εκδίκηση, για την απόρριψη που δέχθηκε από μία γυναίκα.
Ο υπεύθυνος του κυλικείου της σχολής και αυτός μάρτυρας περιγράφοντας τα γεγονότα είπε, ότι ο δράστης ανέβαινε τις σκάλες πηγαίνοντας προς τις αίθουσες και εκεί συνάντησε το πρώτο του θύμα, έναν 18χρονο μαθητή, τον οποίο πυροβόλησε, γύρισε και κατέβηκε τρέχοντας τις σκάλες. Σε φωτογραφίες στη σελίδα του στο internet διακρίνεται με όπλα στα χέρια, να είναι έτοιμος για όλα. Με το όπλο στο χέρι σημαδεύει, ενώ το ύφος του δείχνει σαν να είναι στο δικό του κόσμο. Ακόμα και τα μαύρα ρούχα που είναι κομμάτι του εξοπλισμού του παίρνουν θέση δίπλα στα όπλα, τις σφαίρες και το μαχαίρι που ετοιμάζει να βάλει στην τσάντα του σχολείου.
Δέκα ώρες πριν το μακελειό ο 19χρονος αποκάλυπτε μέσα από την ιστοσελίδα του, τι θα γινόταν στις 08:30 το πρωί της 10ης Απριλίου στον ΟΑΕΔ στο Ρέντη. Όπως γράφει «φτύνω κατάμουτρα στην "αξιοπρέπεια" και την "τιμή" σας και σε ό,τι έχετε ιερό. Οποιοσδήποτε βρεθεί μπροστά μου το πρωί της 10ης Απριλίου του 2009 γίνεται άμεσα στόχος. Δεν θα υπάρξει καμία διάκριση στην ηλικία, το φύλλο ή την καταγωγή εκείνων που θα δολοφονήσω. Για εμένα είστε όλοι σκουπίδια». Ο ίδιος αποκαλύπτει και το λόγο για όλα αυτά, αναφέροντας ότι «μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο, παρά την απόρριψη. Έχω γνωρίσει μόνο ένα άτομο, που αξίζει σαν άνθρωπος και με την οποία νόμιζα πως είχα ερωτευτεί. Νοιώθω πολύ άσχημα που με απέρριψε και ελπίζω πως με ό,τι κάνω την Παρασκευή, θα αλλάξει γνώμη για μένα».
Το οργισμένο αυτό γράμμα δείχνει τι αισθανόταν. Αυτό το παιδί που δεν μιλούσε σε κανέναν και που γύριζε την πλάτη σε όσους του μιλούσαν, άρχισε να πυροβολεί στα τυφλά. Σύμφωνα με συμμαθητές του, ο 19χρονος ήταν μοναχικό άτομο και ακόμη και εκείνοι που τον πλησίαζαν, τους γυρνούσε την πλάτη και τους έβριζε. Στο σημείωμα που άφησε δίπλα του λίγο πριν αυτοπυροβοληθεί, ομολογεί ότι η ζωή για αυτόν δεν έχει καμιά αξία. Θύμα του μπερδεμένου του μυαλού και ο ίδιος του ο εαυτός. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «Είμαι εγωιστής… Θέλω να βάλω ένα τέλος στη ζωή μου. Θα πάρω μαζί μου, όποιον επιχειρήσει να με σταματήσει. Θα σας στερήσω ό,τι πιο πολύτιμο έχετε. Είμαι απογοητευμένος από όλους. Δεν έχω κανένα σεβασμό ούτε για την δική σας τη ζωή, ούτε για την δική μου».
Τώρα η Αστυνομία ερευνά, που βρήκε τα όπλα ο 19χρονος, αν είχε δείξει και άλλα δείγματα παραβατικής συμπεριφοράς, ποιοι γνώριζαν ότι είχε τέτοιου είδους προβλήματα και γιατί δεν πήραν μέτρα. Στη γειτονιά του δράστη όλοι κάνουν λόγο για ένα καλό παιδί μιας ήσυχης οικογένειας, που δεν έδινε δικαίωμα. Ήταν παιδί μιας οικογένειας μεροκαματιάρηδων, που ήρθαν στην Ελλάδα πριν απο λίγα χρόνια από το Καζακστάν. Η ζωή ήταν δύσκολη και αυτό κόστισε ιδιαίτερα στον Δημήτρη. «Μέχρι στιγμής δεν έχω εισπράξει τίποτα άλλο, παρά την απόρριψη και την ύβρη των γύρω μου», γράφει σε ένα απονενοημένο διάβημα πριν πάρει το όπλο στα χέρια του.



Τί έχετε να πείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Τς Τς ...
Αυτα γινονταν στην Αμερικη , οχι εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και στο Καζακστάν απ' ότι φαίνεται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ομογενης ηταν btw.
να που εγιναν και σε μας τετοια περιστατικα οπως εχει γινει και αλλου (και οχι μονο αμερικη).
Παντως δεν ειναι δυνατον να μην ειχε προσεξει κανεις τιποτα... εννοω απο τους καθηγητες, θα επρεπε να πουν σε καποιο ψυχολογο του ΟΑΕΔ κατι... διαβαζα χτες σε ενα αρθρο για την κατασταση στα σχολεια του ΟΑΕΔ κ ειναι ασχημη κατασταση, δεν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ καθηγητων-μαθητων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Και στην Γερμανια τωρα που το λες ειχε γινει ακτι αντιστοιχο φετος...
-----------------------------------------
Και στο Καζακστάν απ' ότι φαίνεται. ;)
Ο Μπορατ δεν ειναι δολοφονος!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
"Δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο παρά την απόρριψη", και παρακάτω λέει πως ο ίδιος απέφευγε όλους όσους προσπαθούσαν να του μιλήσουν και τους απέρριπτε βρίζοντάς τους. Και μετά, με αφορμή την απόρριψή του από μια γυναίκα, θεωρεί σκόπιμο όχι μόνο να πάρει τη δική του ζωή, αλλά και άλλων, επειδή μας θεωρεί όλους "σκουπίδια".

Θα περίμενε κανείς ωριμότητα από έναν 19χρονο...τι να πω...μακριά απ' τη χώρα μας τέτοια περιστατικά...:hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα ωριμοτητας, το ατομο προφανως και ειχε καποια ψυχολογικα προβληματα, δεν ηταν απλως "ανωριμο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πάντως εγώ περίμενα πως αυτό το γεγονός όταν συνέβαινε στην Ελλάδα...Θα συνέβαινε την Κρήτη......


Ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί...:P
-----------------------------------------
"Δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο παρά την απόρριψη", και παρακάτω λέει πως ο ίδιος απέφευγε όλους όσους προσπαθούσαν να του μιλήσουν και τους απέρριπτε βρίζοντάς τους. Και μετά, με αφορμή την απόρριψή του από μια γυναίκα, θεωρεί σκόπιμο όχι μόνο να πάρει τη δική του ζωή, αλλά και άλλων, επειδή μας θεωρεί όλους "σκουπίδια".

Θα περίμενε κανείς ωριμότητα από έναν 19χρονο...τι να πω...μακριά απ' τη χώρα μας τέτοια περιστατικά...:hmm:...


Καμία σχέση δεν έχει η ωριμότητα με αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είχε ψυχολογικά προβλήματα και άσχημα βιώματα απ'τη χώρα καταγωγής του. Η φιλολογία και η παραφιλολογία για την "εγκληματικότητα" και την "παραβατικότητα των νέων" δεν έχει κανένα λόγο να πιάνεται από αυτό το γεγονός και δεν το λέω για σας, για τα κανάλια το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι όλα αυτά προέρχονταν από την παιδική του ηλικία γιατί ένα άτομο 19 χρονών έχει σχεδόν ξεπεράσει την εφηβεία άρα του είχαν μείνει στίγματα δεν ένιωθε την αποδοχή από κανέναν και μάλιστα όταν είχε τέτοια δείγματα από κάποιους τα απέρριπτε. Οι γονείς του? δεν άκουσα κάτι σχετικό γι αυτούς. Υπήρχαν για να τον βοηθήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελληνοπόντιος απ'την Αμπχαζία ήτανε, οι γονείς του, απλώς, είχαν κάνει χρόνια στο Καζακσταν ως μέρος της επιχείρησης γενοκτονίας και διωγμού των Ελλήνων υπό τον Στάλιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakos21

Νεοφερμένος

Ο johnakos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν το πιστευω αυτο που πηγε και εκανε καλα τοσο μυαλο ειχε δεν σκεφτηκε τη μανα τ παιδιου που πεθανε δεν εχω λογια να το περιγραψω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το παιδι δε πεθανε ρε παιδια. εχει διαφυγει τον κινδυνο και παει καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ο τύπος δεν πήγαινε καλά..
Αν και μια πλευρά μου πιστεύει ότι ήθελε να μιμηθεί όλους εκείνους που είχαν παρόμοια ζημιά σε σχολεία. Τρελάρας από όλες τις απόψεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει τίποτε άλλο, παρά την απόρριψη

Σ' αυτό μόνο θα σταθώ.

Το να απορρίπτουμε μέλη της κοινωνίας έχει αυτά τα αποτελέσματα. Όχι από μόνο του, όμως. Νομίζω πως ξεκινά από την οικογένεια. Αν μέσα στην οικογένεια βίωσε την αδιαφορία, είναι λογικό να συμπεριφέρεται αδιάφορα προς τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αυτα συμβαινουν οταν μια ολοκληρη κοινωνια "νοσει"..Αυτα ξεκινουν απο εμας τους ιδιους,απο την καθημερινοτητα μας.Ποσα παιδια νιωθουν νομιζετε την απορριψη?Ποσα παιδια περιθωριοποιούνται απο εμας τους "εξυπνακηδες" ποσες κλικες υπαρχουν σε πανεπιστημια και σχολεια?Ποσοι ανθρωποι ειναι μονοι και ξεχασμενοι στο ελεος?Εχετε αναρρωτηθει ποτε?Εχετε σκεφτει ποτε την ωρα που εσεις γκρινιαζεται για το τι ρουχα θα βαλετε και που θα πατε βολτα καποιοι ανθρωποι ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα?Ποσοι νιωθουν αθλια?Που οχι απλα τους περιθωριοποιουν αλλα και τους επιτειθενται τοσο σωμαικα οσο και ψυχολογικα,η ψυχολογικη βια ειναι η χειροτερη ολων.Ποσα θα χει τραβιξει αυτο το παιδι,ποσα θα κουβαλουσε μεσα του κανεις δεν σκεφτηκε αυτο που τους ενοιαξε ηταν αν ειχε συνεργους,κανεις δεν ειπε,τι οδηγηδε αυτο το παιδι σε αυτο...ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ(ή μαλλον τζαμπα βριζω τα γαιδουρια,αυτα πιο πολυ δουλεια κανουν απο εμας πιο πολλα συναισθηματα εχουν..)ΕΛΕΙΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ..Μας εχουν καταστησει όλους τρελους,μα πως να μην γινεις τρελος οταν απο μικρο παιδι σε εχουν πανω απο ενα βιβλιο,οταν ολοι την ημερα εισαι σχολειο σπιτι φροντιστηριο,οταν στο σχολειο το μονο που μαθαινεις ειναι καποιυς τυπους μαθηματικους και 5 ιστορικες ημερομηνιες,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΑΛΑΚΙΑ..Ενα εχω να πω,πρεπει να ντρεπομαστε που θελουμε να αποκαλουμαστε ανθρωποι ειναι ντροπη για την λεξη,τα ζωα καλυτερα ειναι,πιο μυαλομενα.Δεν υπαρχουν πολλοι Ανθρωποι με Α κεφαλαιο,αμφιβαλλω αν ποτε υπηρξαν....Τα φαινομενα θα γινονται ολο και πιο πολλα αν δεν παρθουν μετρα και τα μετρα δεν ειναι οι τρελογιατροι...
-----------------------------------------
Ο τύπος δεν πήγαινε καλά..
Αν και μια πλευρά μου πιστεύει ότι ήθελε να μιμηθεί όλους εκείνους που είχαν παρόμοια ζημιά σε σχολεία. Τρελάρας από όλες τις απόψεις.....
Δεν ηταν τρελαρας,μαλλον τον εκαναν τρελαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ενός σημείου, νομίζω πως υπερβάλλεις κάπως. Όχι ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, απλώς ορισμένα σημεία (όπως ότι είμαστε τρισάθλιοι, εντάξει, είπαμε να μην έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, αλλά όχι κι έτσι:P) είναι κάπως παραφουσκωμένα:P.
Επιμένω, πάντως, πως αν η οικογένεια έχει δείξει στο παιδί αγάπη και φροντίδα από μικρή ηλικία, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει τέτοια συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ενός σημείου, νομίζω πως υπερβάλλεις κάπως. Όχι ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, απλώς ορισμένα σημεία (όπως ότι είμαστε τρισάθλιοι, εντάξει, είπαμε να μην έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, αλλά όχι κι έτσι:P) είναι κάπως παραφουσκωμένα:P.
Επιμένω, πάντως, πως αν η οικογένεια έχει δείξει στο παιδί αγάπη και φροντίδα από μικρή ηλικία, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει τέτοια συμπεριφορά.
Κοιτα σιγουρα φταιει η οικογενεια αλλα οσο αγαπη και να δειξει δεν αρκει,γιατι ο ανθρωπος αποζητα και κατι παραπανω ή απλα διαφορετικό είδος αγαπης,δεν νομιζω πως δεν τον φροντιζε η οικογενεια του,αλλα οσο και να σε αγαπα η οικογενεια,δεν φτανε,δεν ειναι αρκετο ειδικα οταν λαμβανεις απο τους αλλους μια ασχημη συμπεριφορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, αλλά μέχρι ενός σημείου, νομίζω πως υπερβάλλεις κάπως. Όχι ότι αυτά που λες δεν είναι σωστά, απλώς ορισμένα σημεία (όπως ότι είμαστε τρισάθλιοι, εντάξει, είπαμε να μην έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας, αλλά όχι κι έτσι:P) είναι κάπως παραφουσκωμένα:P.
Επιμένω, πάντως, πως αν η οικογένεια έχει δείξει στο παιδί αγάπη και φροντίδα από μικρή ηλικία, έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσει τέτοια συμπεριφορά.

Ακριβώς.
Υπήρχε η προδιάθεση (ψυχολογικά,ενδεχομένως προβλήματα). Στη συνέχεια η έλλειψη φροντίδας από την οικογένεια ενίσχυσε την προδιάθεση,αντί να την εξαλείψει. Τέλος η απόρριψη των γύρω του την έκαναν να εκδηλωθεί με αυτό τον τρόπο.

razorbladeDream, δεν έχεις απόλυτο άδικο σ αυτά που λες, αν όντως όμως ήταν μόνο αυτή η αιτία, τοτε όλοι όσοι έιχαν ανάλογα βιώματα θα έπαιρναν δύο όπλα και θα άρχιζαν να σκοτώνουν αβέρτα. Τέτοιου είδους φαινόμενα έχουν πολλές αιτίες, οι οποίες εφόσον συνδυαστούν έχουν αυτό το αποτέλεσμα.
-----------------------------------------
Κοιτα σιγουρα φταιει η οικογενεια αλλα οσο αγαπη και να δειξει δεν αρκει,γιατι ο ανθρωπος αποζητα και κατι παραπανω ή απλα διαφορετικό είδος αγαπης,δεν νομιζω πως δεν τον φροντιζε η οικογενεια του,αλλα οσο και να σε αγαπα η οικογενεια,δεν φτανε,δεν ειναι αρκετο ειδικα οταν λαμβανεις απο τους αλλους μια ασχημη συμπεριφορα..

Αν δεν υπήρχε η προδιάθεση όμως, και η αδιαφορία της οικογένειας το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top