19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
που ειδατε οτι η οικογενεια αδιαφορουσε; εγω δεν ειδα να το λενε αυτο πουθενα, μονο για στο σχολειο που δεν ειχε παρεες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παρολες τις μισανθρωπικες τασεις που εχει η razor , συμφωνω.Ολοι μας με την συμπεριφορα μας επηρρεαζουμε ατομα και διαμορφωνουμε το οπτικο τους πεδιο.Η προσωπικη ευθυνη δεν ειναι ανεξαρτητη της συμπεριφορας και της ατμοσφαιρας που μας περιβάλλει.Φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για το που αρχιζει η ευθυνη της κοινωνιας και που βρισκεται η προσωπικη ευθυνη στο χαρτη.
Πιστευω οτι ανεξαρτητα απ το ποσο "νοσει" η κοινωνια μας , παντα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα που δεν βλεπω περα απ τον εαυτο τους και μεγαλοποιουν καταστασεις που περιλαμβάνουν τον εαυτο τους και οδηγουνται σε ακρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Υποθετουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε θα έλεγα με τίποτα το παιδί τρελάρα...Είναι απίστευτο τι μπορεί να σκεφτεί κανείς αν βρεθεί σε αδιέξοδο, και μερικές φορές με συγκεκριμένες προυποθέσεις είναι εξίσου απίστευτο το τι μπορεί να κάνει αυτός ο κάποιος. Έτσι κι αλλιώς φαίνεται από το πόσο έχουν αυξηθεί αυτά τα συμβάντα, και πολύ φοβάμαι οτι το Columbine Massacre θα επαναληφθεί πολλές φορές στο κοντινό μέλλον. Η κοινωνία σήμερα είναι άρρωστη, και δυστυχώς αυτό επιβαρύνει ορισμένα μέλη της υπερβολικά πολύ σε σημείο να τα αποβάλει απο το σύνολο...Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σε εφημερίδα (στα νεα αν θυμαμαι καλά) είχα διαβάσει πως ο πατέρας έλειπε πολύ από το σπίτι λόγω της δουλειάς του ενω γενικότερα η οικογένεια αντιμετώπιζε πολλά οικονομικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μην φτασουμε στο αντιθετο ακρο ομως , μην δωσουμε συγχωροχάρτι στο καθε προβληματικο μελος επειδη η κοινωνια μαστιζεται απο προβληματα.Τρελος αλλωστε ειναι το ατομο που δεν μπορει να συντονίσει τον τροπο που αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα με την μαζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ακριβώς.
Υπήρχε η προδιάθεση (ψυχολογικά,ενδεχομένως προβλήματα). Στη συνέχεια η έλλειψη φροντίδας από την οικογένεια ενίσχυσε την προδιάθεση,αντί να την εξαλείψει. Τέλος η απόρριψη των γύρω του την έκαναν να εκδηλωθεί με αυτό τον τρόπο.

razorbladeDream, δεν έχεις απόλυτο άδικο σ αυτά που λες, αν όντως όμως ήταν μόνο αυτή η αιτία, τοτε όλοι όσοι έιχαν ανάλογα βιώματα θα έπαιρναν δύο όπλα και θα άρχιζαν να σκοτώνουν αβέρτα. Τέτοιου είδους φαινόμενα έχουν πολλές αιτίες, οι οποίες εφόσον συνδυαστούν έχουν αυτό το αποτέλεσμα.
-----------------------------------------


Αν δεν υπήρχε η προδιάθεση όμως, και η αδιαφορία της οικογένειας το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το ίδιο.;)
Μα εγω δεν μιλησα για προδιαθεση ή μη,σιγουρα ειχε μια προδιαθεση και καποια αλλα ψυχολογικα προβληματα αλλα αυτο δεν μειωνει το ποσοστό της ευθυνης μας,εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκει,αυτο δεν συμαίνει πως δεν ειχε προδιαθεση.

Παρολες τις μισανθρωπικες τασεις που εχει η razor , συμφωνω.Ολοι μας με την συμπεριφορα μας επηρρεαζουμε ατομα και διαμορφωνουμε το οπτικο τους πεδιο.Η προσωπικη ευθυνη δεν ειναι ανεξαρτητη της συμπεριφορας και της ατμοσφαιρας που μας περιβάλλει.Φυσικα ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για το που αρχιζει η ευθυνη της κοινωνιας και που βρισκεται η προσωπικη ευθυνη στο χαρτη.
Πιστευω οτι ανεξαρτητα απ το ποσο "νοσει" η κοινωνια μας , παντα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα που δεν βλεπω περα απ τον εαυτο τους και μεγαλοποιουν καταστασεις που περιλαμβάνουν τον εαυτο τους και οδηγουνται σε ακρα
Δεν εχω καθολου μισανθρωπικες τασεις αυτα που βλεπω λεω,τωρα αν εμεις εχουμε καταντησει αυτο που περιεγραψα τοτε δεν ευθυνομαι μονο εγω αν αυτα ακουγονται μισανθρωπικα.Το μεγαλυτερο ποσοστο της κοινωνιας ειναι μισανθρωπικο που αδιαφορει.παντα υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν εγωκεντρικα ατομα,αλλα με την συνολικη μας συμπεριφορα τους οπλιζουμε το χερι.Επισης αν ηταν τοσο εγωκεντρικος δεν εδινε τελος στην ζωη του απλα θα εκανε τα παντα για να τον προσεξουν οδηγώντας τον εαυτο του σε άλλου ειδους εξτριμ συμπεριφορες.Ναι οκ ειναι "ψυχολογικα αρρωστος"αλλα ρε παιδι μου οκ,μην τον σπρωχνεις στον γκρεμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι γενικά στην κοινωνία τότε σύμφωνοι, αλλά αν αναφέρεσαι στη μικροκοινωνία που ζούσε τα τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι αυτή μπορεί να κάνει (ή ακόμη και να γνωρίζει) πολλά για το βιώματα έχει ο καθένας απ'τον πόλεμο και το οικογενειακό του παρελθόν. Κατά κύριο λόγο, βέβαια, η οικογένεια ευθύνεται, η οποία βέβαια ήταν και η ίδια θύμα των συνθηκών, δεν ξέρω καν για την οικογένεια, δεν έχει ακουστεί τίποτα. Από την άλλη, βέβαια, είναι και στον άνθρωπο. Άλλοι ξεπερνούν εύκολα τις καταστάσεις, άλλοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου. Αυτό δεν είναι εύκολο να το ελέγξει κάποιος εξωγενώς. 19 ετών έχει την αποκλειστική ευθύνη των πράξεών του, αλλά έχει αξία, νομίζω, να διερευνηθεί ολόκληρη η πορεία που δημιούργησε το κίνητρο. Η κοινωνία είναι σκληρή και, γνώμη μου, ο καθένας είναι υποχρεωμένος να μάθει, μόνος του ή απ'την οικογένεια, να προσαρμόζεται. Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι γενικά στην κοινωνία τότε σύμφωνοι, αλλά αν αναφέρεσαι στη μικροκοινωνία που ζούσε τα τελευταία χρόνια, δε νομίζω ότι αυτή μπορεί να κάνει (ή ακόμη και να γνωρίζει) πολλά για το βιώματα έχει ο καθένας απ'τον πόλεμο και το οικογενειακό του παρελθόν. Κατά κύριο λόγο, βέβαια, η οικογένεια ευθύνεται, η οποία βέβαια ήταν και η ίδια θύμα των συνθηκών, δεν ξέρω καν για την οικογένεια, δεν έχει ακουστεί τίποτα. Από την άλλη, βέβαια, είναι και στον άνθρωπο. Άλλοι ξεπερνούν εύκολα τις καταστάσεις, άλλοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου. Αυτό δεν είναι εύκολο να το ελέγξει κάποιος εξωγενώς. 19 ετών έχει την αποκλειστική ευθύνη των πράξεών του, αλλά έχει αξία, νομίζω, να διερευνηθεί ολόκληρη η πορεία που δημιούργησε το κίνητρο. Η κοινωνία είναι σκληρή και, γνώμη μου, ο καθένας είναι υποχρεωμένος να μάθει, μόνος του ή απ'την οικογένεια, να προσαρμόζεται. Ακούγεται (και είναι) ουτοπικό να λέμε ότι η κοινωνία πρέπει να προσέχει τη συμπεριφορά της. Το άτομο μάλλον πρέπει να μάθει, όπου πρέπει, να την αντιπαρέρχεται κι αυτό εξαρτάται από το ίδιο και το στενό του περίγυρο.
Μα ατομα απαρτιζουν μια κοινωνια,αν αυτο το κανει καθε ατομο τοτε σιγουρα θα αλλαξει και η συμπεριφορα της κοινωνιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Συμφωνω με το σχολιο σου για τον οπλισμο.
Ο εγωκεντρικος εχει το εγω του ως τον κοσμο του , οποτε οτι συμβαινει εκει εχει μεγαλυτερη δυναμη πρόσκρουσης δεν ειναι σαν τον ανθρωπο που τον διεπει ο εγωτισμος ,που εχει εξυψωσει τον εαυτο του και τον βλαπτει δυσκολοτερα.Το μεγαλυτερο ποσοστο που λες δεν ειναι μισανθρωποι απλα αδιαφορουνε ,βαφτησε αμα θες αυτην ελλειψη ενδιαφεροντος για τον συνανθρωπο απορροια του να ειναι εαυτουληδες αλλα οχι μισος.
Ο λογος που εκανα την μισανθρωπικη παρατηση μου , ητανε διοτι καθε φορα που βλεπω ενα ποστ σου καταριεσαι την ανθρωποτητα και την ονομαζεις χειροτερη ολων , συμπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Συμφωνω με το σχολιο σου για τον οπλισμο.
Ο εγωκεντρικος εχει το εγω του ως τον κοσμο του , οποτε οτι συμβαινει εκει εχει μεγαλυτερη δυναμη πρόσκρουσης δεν ειναι σαν τον ανθρωπο που τον διεπει ο εγωτισμος ,που εχει εξυψωσει τον εαυτο του και τον βλαπτει δυσκολοτερα.Το μεγαλυτερο ποσοστο που λες δεν ειναι μισανθρωποι απλα αδιαφορουνε ,βαφτησε αμα θες αυτην ελλειψη ενδιαφεροντος για τον συνανθρωπο απορροια του να ειναι εαυτουληδες αλλα οχι μισος.
Ο λογος που εκανα την μισανθρωπικη παρατηση μου , ητανε διοτι καθε φορα που βλεπω ενα ποστ σου καταριεσαι την ανθρωποτητα και την ονομαζεις χειροτερη ολων , συμπτωση?
Μα αυτο πιστευω,ειναι χειροτερη ολων οχι η ανθρωποτητα γενικα και αοριστα αλλαοι συμπεριφορα των περισσοτερων,εχουμε χασει 9αποψη μου)το νοημα της λεξης ανθρωπος και ανθρωπισμος,εχουμε απομακρυνθει απο αυτον οι περισσοτεροι δεν μιλω για ολους και αυτο το βλεπω να συμβαινει καθημερινα σε πολλους τομεις της ζωης.Τωρα αν εσυ ονομαζεις την παρατηρηση μου-απογοητευση για αυτο που βλεπω,μισανθρωπισμος τοτε τι να πω οκ...δεν φθονω τους ανθρωπους απλα δεν μ αρεσει ο τροπος που συμπεριφερονται καποιοι.Και που δυστυχως αυτοι οι καποιοι αποτελουν την πλειοψηφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μα εγω δεν μιλησα για προδιαθεση ή μη,σιγουρα ειχε μια προδιαθεση και καποια αλλα ψυχολογικα προβληματα αλλα αυτο δεν μειωνει το ποσοστό της ευθυνης μας,εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκει,αυτο δεν συμαίνει πως δεν ειχε προδιαθεση.

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προδιάθεση και η κοινωνια και η οικογένεια και ανάλογα περιστατικά που είδε/άκουσε και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν κάτι,έστω ένα, από όλα αυτά ήταν διαφορετικό σίγουρα δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να ήταν χειρότερο, μπορεί και καλύτερο.
Δε σε προβληματίζει πως δεν μίλησε για την οικογένεια του καθόλου παρα μόνο μια ουσιαστικά ξένη κοπέλα-τη μοναδική που νόμιζε πως άξιζε?
Αυτό και μόνο μαρτυρά μια νοσηρή κατάσταση.

Γενικότερα η επιρροή από την οικογένεια είναι πολύ πιο ισχυρή απ'όσο φαντάζεσαι. Δύο άτομα, με τα ίδια ψυχολογικά, που ζουν στην ίδια κοινωνία γιατί διαφέρουν? Γιατί ο ένας πιάνει το όπλο και ο άλλλος όχι? Εκεί για μένα μπαίνει η φροντίδα των γονέων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι και η προδιάθεση και η κοινωνια και η οικογένεια και ανάλογα περιστατικά που είδε/άκουσε και ποιος ξέρει τι άλλο. Αν κάτι,έστω ένα, από όλα αυτά ήταν διαφορετικό σίγουρα δεν θα είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Μπορεί να ήταν χειρότερο, μπορεί και καλύτερο.
Δε σε προβληματίζει πως δεν μίλησε για την οικογένεια του καθόλου παρα μόνο μια ουσιαστικά ξένη κοπέλα-τη μοναδική που νόμιζε πως άξιζε?
Αυτό και μόνο μαρτυρά μια νοσηρή κατάσταση.

Γενικότερα η επιρροή από την οικογένεια είναι πολύ πιο ισχυρή απ'όσο φαντάζεσαι. Δύο άτομα, με τα ίδια ψυχολογικά, που ζουν στην ίδια κοινωνία γιατί διαφέρουν? Γιατί ο ένας πιάνει το όπλο και ο άλλλος όχι? Εκεί για μένα μπαίνει η φροντίδα των γονέων
Δεν αμφισβητησα την σπουδαιοτητα της οικογενειας...απλα ειπα πως δεν ειναι η μονη αιτια...Και ειπα μαλιστα πως φυσικα και θα ειχε καποια προδιαθεση...
-----------------------------------------
Μα εγω δεν μιλησα για προδιαθεση ή μη,σιγουρα ειχε μια προδιαθεση και καποια αλλα ψυχολογικα προβληματα αλλα αυτο δεν μειωνει το ποσοστό της ευθυνης μας,εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκει,αυτο δεν συμαίνει πως δεν ειχε προδιαθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
εγω απλα ειπα πως δεν ειναι απαραιτητο να φταίει η οικογενεια γιατι οσο αγαπη και να δωσει δεν αρκεί

Σ αυτό το σημείο ήταν η ενστασή μου. Αν είχε δώσει περισσότερη αγάπη όπως λες θα αρκούσε για να έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα. Κατα τ άλλα πάνω κάτω τα ίδια λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, ωραία, εντελώς σύμφωνοι, ο καθένας, που έχει 100 διαφορετικά προβλήματα στη ζωή του, δεν θα κάτσει ν'ασχοληθεί με κάποιον που έχει άλλα τόσα. Υπάρχει κοινωνική ευθύνη αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που λες. Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μονο που razor , δεν κανεις αθωες παρατηρησεις αλλα αγριες επιθεσεις.
Καταλαβαινω ασφαλως οτι σε αυτο δειχνει την φυση των καταστασεων που επικρατουν που σε οδηγησαν στο αντιθετο ακρο.Mπορεις να εισαι ομως λιγο πιο λεπτη ,διοτι δειχνεις μισανθρωπια αν ακομα και αν δεν σε εκφραζει
Σ αυτό το σημείο ήταν η ενστασή μου. Αν είχε δώσει περισσότερη αγάπη όπως λες θα αρκούσε για να έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα. Κατα τ άλλα πάνω κάτω τα ίδια λέμε
Αυτο δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε ή τουλαχιστον να το δηλωσουμε με βεβαιοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι, ωραία, εντελώς σύμφωνοι, ο καθένας, που έχει 100 διαφορετικά προβλήματα στη ζωή του, δεν θα κάτσει ν'ασχοληθεί με κάποιον που έχει άλλα τόσα. Υπάρχει κοινωνική ευθύνη αλλά δεν είναι ρεαλιστικό αυτό που λες. Περισσότερο ευθύνεται όλη η ανατροφή του παιδιού (παιδιού, τρόπος του λέγειν, άντρας ήταν) κατά την οποία δεν έμαθε να προσαρμόζεται σε αυτή την όποια κοινωνία. Δηλαδή κατά την κοινωνικοποίησή σου εσύ απαιτείς ν'αλλάξει η κοινωνία για να σε βολεύει ή προσαρμόζεσαι σ'αυτό που βρίσκεις και όσο μπορείς, το αλλάζεις; Ε, αυτό μπορεί να εκφράζεται είτε με συνειδητές στάσεις κι απόψεις περί τα κοινωνικά, όπως η πλειοψηφία των φυσιολογικών ανθρώπων, είτε με τέτοιες ανώμαλες και υπερβολικές αντικοινωνικές αντιδράσεις, όπως του δράστη/θύματος. Δε νομίζω ότι ευθύνεται η κοινωνία που δεν ανήκε ο δράστης στην πρώτη ομάδα. Εγώ κι εσύ γιατί ανήκουμε;
Μα δεν ειπα οτι δεν ευθυνεται η ανατροφη του παιδιου-αντρα ρε μιβ ειπα πως δεν ειναι ο μονος παραγοντας.Φυσικα και ειχε καποια προδιαθεση δεν αντιλεω αλλα αυτο δεν μας απαλλασει των ευθυνων.Η οποιαδηποτε σταση και γενικοτερη συμπεριφορα εχουμε απεναντι στους αλλους επηρεαζει οπως επηρεαζομαστε και εμεις απο συμπεριφορες αλλων ολα ειναι αλυσιδωτα κατα καποιο τροπο, δεν ειμαστε αποκομμενοι ο ενας απο τον αλλον αλλα αλληλεπιδρουμε καιη συνισταμενη αυτων των αλληλεπιδρασεων ειναι η συμπεριφορα της κοινωνιας.

Οσο για σενα beautyful loser μπορεις να ομοναζεις οπως θες την συμπεριφορα μου δικαιωμα σου οπως και δικαιωμα μου να εκφραζομαι με τον τροπο μου οποιος και αν ειναι αυτος,απλα ετσι μου βγαινει.Εσυ απο κει και περα πες το οπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, σύμφωνοι, σου ξαναλέω, αλλά είναι ευκολότερο και τιμιότερο κάποιος να μάθει να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές που θα βρει μπροστά του ή να απαιτήσει από μια ολόκληρη κοινωνία, με δισεκατομμύρια μέρη, να αλλάξει τις συμπεριφορές αυτές; Δεν σου λέω ότι είναι σωστή η κοινωνία, ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι, αυτό είναι δεδομένο και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρελαθεί για να καταλάβει το γιατί και το πως. Έτσι είναι και δεν αλλάζει, από κτίσεως κόσμου, όπως η Γη γυρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι, σύμφωνοι, σου ξαναλέω, αλλά είναι ευκολότερο και τιμιότερο κάποιος να μάθει να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές που θα βρει μπροστά του ή να απαιτήσει από μια ολόκληρη κοινωνία, με δισεκατομμύρια μέρη, να αλλάξει τις συμπεριφορές αυτές; Δεν σου λέω ότι είναι σωστή η κοινωνία, ποτέ δεν ήταν και ποτέ δεν θα είναι, αυτό είναι δεδομένο και δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρελαθεί για να καταλάβει το γιατί και το πως. Έτσι είναι και δεν αλλάζει, από κτίσεως κόσμου, όπως η Γη γυρίζει.
Ναι αλλα καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να τις διαχειριστουν,επισης οκ υπαρχει και καποιο οριο σε ολο αυτο δλδ ποσο να διαχειριστεις,οταν το 50% εχει σαλταρει?Το θεμα δεν ειναι μονο διαχειρισης συμπεριφορων.Δεν ειπα οτι πρεπει ,με το ζορι απαντες να αλλαξουν αλλα οκ να μην εχουμε και παραλογες συμπεριφορες ποσο να αντεξει ενα ευαισθητο ατομο,ειδικα οταν εχει και καποιες ιδιαιτεροτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
που ειδατε οτι η οικογενεια αδιαφορουσε; εγω δεν ειδα να το λενε αυτο πουθενα, μονο για στο σχολειο που δεν ειχε παρεες κτλ.
Είναι δυνατόν ένα παιδί που λαμβάνει αγάπη, στοργή κι υποστήριξη από την οικογένειά του να συμπεριφέρεται έτσι;
Είναι προφανές πως η οικογένειά του δεν είχε καλλιεργήσει σωστά τη ψυχή του, ωστέ να μπορεί να αντέξει μικρο προβλήματα της ζωής...
Δεν θέλει και πολύ το μυαλό του ανθρώπου για να φτάσει στο αμήν και η απόρριψη δεν είναι κάτι αστείο πόσο μάλλον στο βαθμό που την προσλάμβανε καθημερινά αυτό το παιδί... Άμα δεν έχεις μία μάνα να πεις το πρόβλημά σου και να σε συμβουλέψει, ή ένα πατέρα να σε υπερασπιστεί, και να σου δείξει πως υπάρχουν άνθρωποι σ' αυτό το κόσμο που νοιάζονται για σένα...πώς θα ανταπεξέλθεις σε τέτοια καθημερινά προβλήματα;
-----------------------------------------
Ναι αλλα καποιοι ανθρωποι δεν μπορουν να τις διαχειριστουν,επισης οκ υπαρχει και καποιο οριο σε ολο αυτο δλδ ποσο να διαχειριστεις,οταν το 50% εχει σαλταρει?Το θεμα δεν ειναι μονο διαχειρισης συμπεριφορων.Δεν ειπα οτι πρεπει ,με το ζορι απαντες να αλλαξουν αλλα οκ να μην εχουμε και παραλογες συμπεριφορες ποσο να αντεξει ενα ευαισθητο ατομο,ειδικα οταν εχει και καποιες ιδιαιτεροτητες..
+2:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top