Η "ελευθερία" του άλλου στη σχέση...

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οχι evouli μην το σκεφτείς καν... Είναι από τις εμπειρίες που δεν πρεπει να χάνεις αν σου βρίσκονται. Και δεν νομιζω ότι "έχει δικαίωμα" ο άλλος να στη στερήσει. Άσε που θα πρέπει να καταλάβει και να μην δημιουργήσει προβ. Περίπτωση να τον πείσεις (έστω με τη βοήθεια γιατρού) να έρθει μαζί δεν υπάρχει???

Πάντως εγώ στη θέση σου δεν θα την έχανα με τπτ και αν ήμουν από την άλλη μεριά που έχω υπάρξει (ο καλός μου πήγε japan για 15 μέρες και δεν τα κατάφερα λόγω οικογενειακών προβλημάτων να ακολουθήσω) εκτός από ένα έντονο αίσθημα καλοπροαίρετης "ζήλειας" ("γμτ γιατί να μην μπορώ να πάω κι εγώ!!!!!! ουααααα!!!!!!") δεν ένιωσα κάτι άλλο, ούτε σκέφτηκα ούτε μια στιγμή να προβάλλω βέτο σε μια τέτοια περίπτωση.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μια απαντηση στην κουέ:
το ταξιδι προεκυψε απο μια φιλη της μαμας μου η κορη της οποιας εχει τον αρραβωνιαστικο της εκει.. και επειδη αυτες θα πανε, μας προτειναν και εμας να παμε για παρεα.. φυσικα ειναι προσκεκλημενος και ο καλός μου αλλα... αλλά!!!!! :(

xrz περιπτωση γιατρου δεν παιζει δυστυχως.. εδω με το ζορι να παρει καμια ασπιρινη οταν εχει πυρετο..για αγχολυτικα δεν το βλεπω... :(

τα υπολοιπα αυριο γιατι ο αδερφος μου με διωχνει απ'το πισί του.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ισως φταιει και αυτο που λεει η underwater οτι απο την αρχη της σχεσης κανουμε τα περισσοτερα πραγματα μαζι (το 90%).. και γι'αυτο να του κακοφαινεται... δεν ξερω, εχει χαλασει παρα πολυ η διαθεση μου... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
τι εννοεις; :stupid:
Εννοώ εν ολίγεις αυτό πουλέτε. Σιγά μην στερήσω ένα τέτοιο θέλω, με την οποιαδήποτε αντίρηση ή έμεση νίξη που θα δημιουργήσει ενοχές.

Τώρα επειδή αναφέρθηκε το με ποιον/α ας πάει με όποιον θέλει και αν είναι να γίνει στραβή, απλά είναι ένα κρυφοκοίτασμα για το μέλλον και πράτεις αναλλόγως. Αλλά όλα αυτά ήταν γενικά πριν γίνει συγκεκριμένο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Φυσικά και δεν θα στερούσα κάτι παρόμοιο,οι καλοί άνθρωποι είναι καλοί ανεξαρτήτως τόπου.Το να "μαντρώσεις" κάποιον δεν σημαίνει ότι και σιγουρεύτηκες και προφανώς είναι και λάθος,το θέμα είναι στην επιθυμία όχι στην δυνατότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η οποιαδηποτε αντιδραση εχει να κανει με τον εγωισμο και με τιποτα αλλο...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μαλλον ζηλευει λιγο που ενω ξερει πως εσυ μπορεις να πας , αυτος δεν το τολμα...
δεν εχει δικαιωμα να σου στερησει το ταξιδι.
ουτε εγω στερησα το ταξιδι του καλου μου στην σκωτια (το πασχα), ουτε στο μαντσεστερ(τα χριστουγεννα)
το ιδιο και ο φιλος μου δεν με εμποδισε να παω ταξιδι περσι τα χριστουγεννα στην πραγα, ουτε θα με εμποδισει να παω φετος παρισι...

στο κατω κατω αν το αποφασισει θα ερθει κινα.......

αν τελικα μεινει αδεια η θεση να ερθω εγω?:):D:whistle:

πλακα κανω .... καλα να περασεις .αν τελικα πας, να ξερεις πως τετοιες ευκαιριες δεν δινονται καθε μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Εχω σαν κανώνα όταν είμαι με κάποιον και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι σοβαρό(όχι επισημο απαραίτητα, εγώ πως το νιώθω) τότε αν ήταν να πάω εγώ στο ταξίδι και δεν μπορούσε ο άλλος δεν θα το συζήταγα παραπάνω απλά θα χάριζα τα εισητήρια σε μια φίλη και τέλος! Αν τώρα ήμουν εγώ που δεν μπορούσα να ακολουθήσω θα έλεγα στο άλλο ξεκάθαρα πως δεν θέλω να πάει!Αν με έγραφε και πήγαινε θα αναθεωρούσα την σχέση μας. Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση. Αν ήθελα να λειτουργω αυτόνομα θα ήμουν μόνη ή άντε σε μια φλού σχέση ξεκαθαρισμένη εξ αρχής ώς ελεύθερη! Και όλο αυτό δεν έχει να κάνει με θέμα εμπιστοσύνης μην μου την κάνει ο άλλος όσο θα λείπω ή εκεί που θα πάει (αν είχα τέτοιες αμφιβολίες απλά δεν θα είχα σοβαρή σχέση μαζί του). Απλά όταν είμαι με κάποιον λειτουργώ σύμφωνα με αυτόν και απαιτώ να κάνει το ίδιο, από την αρχή. Ή αποφασίζουμε και λειτουργούμε από κοινού ή απλά περνάμε καλά και κανείς δεν έχει δικαίωμα πάνω στη ζωή του άλλου!
Απόλυτο ναι, αλλά εξίσου ξεκάθαρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση.

Μου χτυπάει πολύ άσχημα αυτό που γράφεις:(
Νομίζω πως όλα θέλουν μέτρο.Σε κανένα δεν αρέσει ο άλλος να λειτουργεί σαν ελευθερος χωρίς να υπολογίζει το σύντροφο του όμως και στο άλλο άκρο δεν μπορούμε να "δένουμε" έναν άνθρωπο πάνω μας.Ακόμα και μέσα σε μια σχέση παραμένουμε δυο ανεξάρτητες προσωπικότητες.
Νομίζω πως έχω ξαναγράψει ότι εγώ στον άλλον θέλω να είμαι προτίμηση κι όχι υποχρεωση, το ιδιο κι αυτός σε εμένα.

Φυσικά δεν προσπαθώ να αλλάξω την άποψη σου απλά δεν κρατήθηκα να μην σχολιάσω ειδικά αυτό το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αυτή της Torry είναι από τους βασικούς λόγους που τρέμω την προοπτική μιας "σοβαρής" σχέσης.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Κουμάντο θα του κάνω του ανθρώπου? Όπου θέλει να πάει. Όχι μόνο στην περίπτωση που μου είπε να πάω μαζί και δεν μπορούσα, αλλά και αν εξαρχής κανόνιζε να πάει ένα ταξίδι μόνος του. Έχει κάθε δικαίωμα. Όπως δεν θα ήθελα να με περιορίσει κι εμένα σε κάτι τέτοιο, δεν θα περιορίσω κι εκείνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Εντάξει δεν λέω ίσως να είναι υπερβολικό αυτό που ζητάω, έτσι; Και είναι καθαρά πως το βλέπω εγώ(ευτυχώς και ο καλός μου)χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουμε ελευθερία κινήσεων.Απλά δίνουμε πάντα βάση στη γνώμη του άλλου (δεν υπάρχει ότι πώ εγώ αλλά εμείς) Δεν είναι όμως και κανώνας για τις σοβαρές σχέσεις!
Πάντως δεν θα ισχυε το ίδιο αν ήταν να πάει ένα ταξίδι (ολιγοήμερο πάντα) για το καλό της δουλειάς του. Τώρα να πάει για διασκέδαση χωρίς εμένα θα ήταν κάπως. Βέβαια όσο και να φοβόμουν τα αεροπλάνα αν είχε όνειρο ζωής να πάει αυτό το ταξίδι θα πήγαινα μαζί του κι ας πέρναγα όλο το ταξίδι με τις δραμαμίνες στο ένα χέρι και τα ηρεμιστηκά στο άλλο!;) (αυτό δεν το διευκρίνησα νωρίτερα γιατί η ερώτηση ήταν απόλυτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εχω σαν κανώνα όταν είμαι με κάποιον και ειδικά όταν μιλάμε για κάτι σοβαρό(όχι επισημο απαραίτητα, εγώ πως το νιώθω) τότε αν ήταν να πάω εγώ στο ταξίδι και δεν μπορούσε ο άλλος δεν θα το συζήταγα παραπάνω απλά θα χάριζα τα εισητήρια σε μια φίλη και τέλος! Αν τώρα ήμουν εγώ που δεν μπορούσα να ακολουθήσω θα έλεγα στο άλλο ξεκάθαρα πως δεν θέλω να πάει!Αν με έγραφε και πήγαινε θα αναθεωρούσα την σχέση μας. Δεν μ'αρέσει η αυτονομία στη σχέση. Αν ήθελα να λειτουργω αυτόνομα θα ήμουν μόνη ή άντε σε μια φλού σχέση ξεκαθαρισμένη εξ αρχής ώς ελεύθερη! Και όλο αυτό δεν έχει να κάνει με θέμα εμπιστοσύνης μην μου την κάνει ο άλλος όσο θα λείπω ή εκεί που θα πάει (αν είχα τέτοιες αμφιβολίες απλά δεν θα είχα σοβαρή σχέση μαζί του). Απλά όταν είμαι με κάποιον λειτουργώ σύμφωνα με αυτόν και απαιτώ να κάνει το ίδιο, από την αρχή. Ή αποφασίζουμε και λειτουργούμε από κοινού ή απλά περνάμε καλά και κανείς δεν έχει δικαίωμα πάνω στη ζωή του άλλου!
Απόλυτο ναι, αλλά εξίσου ξεκάθαρο!
Γενικά αυτό το κάνουμε τα πάντα μαζί εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα. Όχι μόνο για τα ταξίδια.

Να πω ένα παράδειγμα να καταλάβετε με βάση το οποίο υπάρχει και ερώτηση. Το αντικείμενο διαφωνίας θα είναι το κλασικότερο όλων, τρόπος διασκέσασης συγκεκριμένα στην μουσική.Θα το αποδώσω και λίγο κωμικά αλλά η ουσία παραμένει και μην κολήσετε στα είδη.
Το ζευγάρι είναι τέλεια όλα μαζί μόνο που ο άνδρας είναι μέταλο και δεν μπορεί την ελληνική μουσική, η γυναίκα ελληνατζού μέχρι το κόκκαλο και φυσικά ούτε λόγος για καφρίλες και ο γιος Transas.

Γίνεται λοιπόν ένα φεστιβάλ μέταλ σε άλλη πόλη η Χώρα πχ στην Γερμανία και θέλει να πάει? Να πάει η γυναίκα μαζί μάλλον άκυρο. Και γίνεται και φεστιβάλ ελληνικής μουσική και ο άνδρας δεν θα αντέξει! Πρέπει να πάνε μαζί? Η διαφορετικότητα στα γούστα δεν είναι αιτιολογία για να διασκεδάσης χώρια?

Και σχετικά με το ταξίδι έστω ότι αυτό είναι στην άπω ανατολή και ο ένας έχει πόρωση με σαμουράι και το κάστρο του τακέσι και ο άλλος όχι μόνο δεν έχει πόρωση αλλά μισεί τον πολιτισμό τους και δεν γουστάρει μια και κερδίζονται εισητήρια. Δεν θα πάει?

Όπως λέτε δεν τίθεται θέμα κέρατου. Δεν τίθεται θέμα όμως και ευτυχίας του άλλου κάνοντας κάτι που θα τον ευχαριστεί απίστευτα χωρίς να έχει στο μυαλό του ότι έχει ταυτόχρονα κάποιον που βρίζει 10 χρόνια από μέσα του?

Τελικά ο τρανσάς ο γιός δεν μάθαμε και τι θα κάνει?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να σας πω, εγώ επιμένω: Εννοείται ότι το πιο όμορφο πράγμα στη σχέση είναι να τα κάνουν σχεδόν όλα μαζί και κατά τ' άλλα να έχουν χωριστά ενδιαφέροντα και ενασχολήσεις, αλλά ειδικά αν δε γίνεται... Ε, δε θα χαλούσα ποτέ ένα όνειρό μου για να μείνω στο πλευρό του.
Εδώ έχω χωρίσει, για να ανοίξω τα φτερά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γενικά αυτό το κάνουμε τα πάντα μαζί εγώ ποτέ δεν το κατάλαβα. Όχι μόνο για τα ταξίδια.

Να πω ένα παράδειγμα να καταλάβετε με βάση το οποίο υπάρχει και ερώτηση. Το αντικείμενο διαφωνίας θα είναι το κλασικότερο όλων, τρόπος διασκέσασης συγκεκριμένα στην μουσική.Θα το αποδώσω και λίγο κωμικά αλλά η ουσία παραμένει και μην κολήσετε στα είδη.
Το ζευγάρι είναι τέλεια όλα μαζί μόνο που ο άνδρας είναι μέταλο και δεν μπορεί την ελληνική μουσική, η γυναίκα ελληνατζού μέχρι το κόκκαλο και φυσικά ούτε λόγος για καφρίλες και ο γιος Transas.

Όπως λέτε δεν τίθεται θέμα κέρατου. Δεν τίθεται θέμα όμως και ευτυχίας του άλλου κάνοντας κάτι που θα τον ευχαριστεί απίστευτα χωρίς να έχει στο μυαλό του ότι έχει ταυτόχρονα κάποιον που βρίζει 10 χρόνια από μέσα του?

Τελικά ο τρανσάς ο γιός δεν μάθαμε και τι θα κάνει?:whistle:

Δεν γίνομαι τόσο καταπιεστική. Ναι θα πήγαινα μαζί του ακόμα κι αν δεν μου άρεσε και θα προσπαθούσα να βρώ λόγους για να το χαρώ κι εγώ το ίδιο. :hmm: Πιστεύω πως όταν είσαι με κάποιον χαίρεσαι με την χαρά του και τούμπαλιν και πως πρέπει να ψάχνεις τον λόγο που ο άλλος αγαπάει κάτι για να το αγαπήσεις κι εσύ. Οσο για τα γούστα που διαφέρουν τόσο ίσως να μην κολάγαμε από την αρχή, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσαμε να διασκεδάσουμε με παρόμοιο τρόπο αλλά μόνο χώρια. :worry: Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα σε ένα ζευγάρι και ο συμβιβασμός είναι βασικό στοιχείο σε μια σχέση.
Δλδ του αρέσουν οι ροκιές κι εμένα τα μπουζούκια οκ? Την μια που θα βγούμε πάμε να χτυπηθούμε και να πορωθούμε με κάτι δυνατό και την άλλη πάμε μπουζούκια να λικνίσουμε τα κορμιά μας! :P Τώρα αν ο ένας εκ των δύο δεν είναι διατεθημένος να βάλει νερό στο κρασί του και θέλει μόνο να ευχαριστεί την πάρτη του, τότε αυτή η σχέση μόνο καταλάθος μπορεί να προχωρήσει!(γνώμη μου πάντα!);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται υπερβολικο να προσπαθεις να ψυχαναλυσεις τον αλλον, να δεις τι του αρεσει, να αναγκασεις τον εαυτο σου να το ανεχτει, και να βρεις και λογους απο πανω για να σου αρεσει ντε και καλα! Καλο ειναι να εισαι διαλλακτικος και να προσπαθεις να εισαι με το ημισυ οσο περισσοτερο γινεται, αλλα να αναγκαστει μια σκυλου να ειναι αναμεσα σε 30 μεταλαδες που χτυπιουνται σε μια συναυλια, μονο και μονο γιατι η μοναδα εχει χαθει στη σχεση, το βρισκω τουλαχιστον σαδιστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται υπερβολικο να προσπαθεις να ψυχαναλυσεις τον αλλον, να δεις τι του αρεσει, να αναγκασεις τον εαυτο σου να το ανεχτει, και να βρεις και λογους απο πανω για να σου αρεσει ντε και καλα! Καλο ειναι να εισαι διαλλακτικος και να προσπαθεις να εισαι με το ημισυ οσο περισσοτερο γινεται, αλλα να αναγκαστει μια σκυλου να ειναι αναμεσα σε 30 μεταλαδες που χτυπιουνται σε μια συναυλια, μονο και μονο γιατι η μοναδα εχει χαθει στη σχεση, το βρισκω τουλαχιστον σαδιστικο.

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά ακόμα και τα ίδια γούστα σε όλα να έχεις με τον άλλον(κάτι μάλλον απίθανο), σαδιστικό είναι να τα κάνεις όλα μαζί του επειδή είστε ζευγάρι.:worry: Ο άνθρωπος είναι άτομο, όχι μέρος μια δυάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ίσως πολύς κόσμος ξεχνάει ότι κάποια πράγματα δεν είναι ζήτημα συμβιβασμού αλλά αυτόματες αντιδράσεις που ουσιαστικά καταπίεζεις για να περάσεις τον χρόνο με τον άλλον.

Παράδειγμα ο φόβος του αεροπλάνου που ήταν και η αρχή του θέματος. Αν εχώ έχω ακροφοβία είναι δυνατόν να πάω αναρρήχηση με την κοπέλα που αγαπώ? Το ζήτημα για μένα είναι πως δείχνεις την κατανόηση στην διαφορετικότητα των γούστων και φυσικά η αποδοχή ή όχι του αν αυτά πρέπει να συμπίπτουν με τα προσωπικά του καθενός.

Δυστυχώς αυτή που το ξεχνάνε πιο εύκολα από όλους είναι αυτοί που ανήκουν στα mainstream ρεύματα, μάλλον γιατί θεωρούν αυτονόητα φυσιολογικά όλοι να μπορούν να συμβιβαστούν σε αυτά, ενώ το ανάποδο αναφέρεται ώς extreme περίσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Δεν γίνομαι τόσο καταπιεστική. Ναι θα πήγαινα μαζί του ακόμα κι αν δεν μου άρεσε και θα προσπαθούσα να βρώ λόγους για να το χαρώ κι εγώ το ίδιο. :hmm: Πιστεύω πως όταν είσαι με κάποιον χαίρεσαι με την χαρά του και τούμπαλιν και πως πρέπει να ψάχνεις τον λόγο που ο άλλος αγαπάει κάτι για να το αγαπήσεις κι εσύ. Οσο για τα γούστα που διαφέρουν τόσο ίσως να μην κολάγαμε από την αρχή, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορούσαμε να διασκεδάσουμε με παρόμοιο τρόπο αλλά μόνο χώρια. :worry: Πρέπει να υπάρχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα σε ένα ζευγάρι και ο συμβιβασμός είναι βασικό στοιχείο σε μια σχέση.
Δλδ του αρέσουν οι ροκιές κι εμένα τα μπουζούκια οκ? Την μια που θα βγούμε πάμε να χτυπηθούμε και να πορωθούμε με κάτι δυνατό και την άλλη πάμε μπουζούκια να λικνίσουμε τα κορμιά μας! :P Τώρα αν ο ένας εκ των δύο δεν είναι διατεθημένος να βάλει νερό στο κρασί του και θέλει μόνο να ευχαριστεί την πάρτη του, τότε αυτή η σχέση μόνο καταλάθος μπορεί να προχωρήσει!(γνώμη μου πάντα!);)

Άποψή σου, σεβαστή, αλλά διαφωνώ καθέτως. Πιο καθέτως δεν γίνεται.
Δεν βρίσκω το λόγο να καταπιεστώ ή να καταπιέσω τη σύντροφό μου μόνο και μόνο για να κάνουμε κάτι μαζί.

Αν αυτή θέλει να πάει στα μπουζούκια που εγώ σιχαίνομαι, μπορεί με τις ευχές μου να πάει με τις φίλες της και τους φίλους της. Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να μην πατήσω. Και θα της το πω ξεκάθαρα: "Να μαζευτούμε να πάτε".
Θα χαρώ πολύ αν την άλλη ημέρα μου πει ότι πέρασε υπέροχα. Ξέρω ότι αν ήμουν κι εγώ εκεί, θα είχα βαρεθεί/απηυδήσει και άθελά μου θα το έδειχνα. Θα ήμουν δηλαδή παράγοντας να μην περάσει ωραία.

Την ίδια συμπεριφορά περιμένω να κάνει και η σύντροφός μου σε αντίστοιχη περίπτωση.

Στη σχέση φυσικά θα κάνεις συμβιβασμούς. Τουλάχιστον ας είναι σε σοβαρότερα θέματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top