Μεγάλες διαφορές και σοβαρή σχέση. Γίνεται;

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Με αφορμή το θέμα η "ελευθερία του άλλου στη σχέση" https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=4884, θα ήθελα την γνώμη σας για το αν μπορεί μια σχέση ανάμεσα σε 2 ανθρώπους με εντελως διαφορετικό τρόπο ζωής να γίνει σοβαρή και να κρατήσει στον χρόνο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χωρίς υποχωρήσεις και συμβιβασμούς κι απ τις δύο πλευρές, δεν μπορεί να σταθεί καμία σχέση...
άλλα αν υπάρχουν συμβιβασμοί και υποχωρήσεις, μειώνεται το χάσμα... άρα δεν υπάρχουν και μεγάλες διαφορες ;)


το ζητουμενο λοιπόν δεν είναι αν υπάρχουν διαφορές αλλά το κατα ποσο ο καθενας ειναι διατεθειμενος να κανει ένα βήμα πίσω για τη σχέση του...
κι αυτο ισχύει ακομα και για τις σχέσεις που κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτά είναι τυχερά. Ποτέ δεν ξέρεις. Υπήρξαν ζευγάρια που ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις και χώρισαν τελικά κι άλλα που ξεκίνησαν να βγαίνουν για πλάκα και δεν χώρισαν ποτέ.. Δεν μπορείς να βάλεις τπτ σε καλούπια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Αυτά είναι τυχερά. Ποτέ δεν ξέρεις. Υπήρξαν ζευγάρια που ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις και χώρισαν τελικά κι άλλα που ξεκίνησαν να βγαίνουν για πλάκα και δεν χώρισαν ποτέ.. Δεν μπορείς να βάλεις τπτ σε καλούπια!

Σίγουρα είναι και θέμα τύχης αλλά στην περίπτωση που έχουμε 2 άτομα εντελώς διαφορετικά, με αντίθετες αντιλύψεις για την ζωή και ασυμβίβαστους τρόπους ζωής, τότε γίνεται?
Βέβαια εγώ είμαι της ίδιας άποψης με την ΚΟΥΕ. Δλδ χωρίς αμοιβαίες υποχωρήσεις δεν κρατάει σχέση όσο κι αν ταιριάζουν 2 άνθρωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σίγουρα είναι και θέμα τύχης αλλά στην περίπτωση που έχουμε 2 άτομα εντελώς διαφορετικά, με αντίθετες αντιλύψεις για την ζωή και ασυμβίβαστους τρόπους ζωής, τότε γίνεται?
Βέβαια εγώ είμαι της ίδιας άποψης με την ΚΟΥΕ. Δλδ χωρίς αμοιβαίες υποχωρήσεις δεν κρατάει σχέση όσο κι αν ταιριάζουν 2 άνθρωποι!

Συμφωνω και εγω με αυτα που γραψατε...αλλα για ενα τετοιο ζευγαρι με τοσο εντονες διαφορες, λογικα οι υποχωρησεις θα ειναι μεγαλες, και σε αυτη την περιπτωση θεωρω πως καποιος απο τους δυο θα κουραστει ίσως και οι δυο και θα επελθει το τελος.....ειναι απο τις ιδιαιτερα δυσκολες περιπτωσεις και με τις λιγοτερες πιθανοτητες....βεβαια ολα "παιζουν"...γι αυτο και υπαρχουν και οι εξαιρεσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι να σας πω, όλα είναι τόοοσο σχετικά... Τα κοινά βιώματα βοηθάνε πολύ, κακά τα ψέματα... Από κει και πέρα, ναι, πάντα θέλει αμοιβαίες υποχωρήσεις. Η προηγούμενη σχέση μου, πχ, είχε αγεφύρωτες διαφορές, οι οποίες εντείνονταν από την αλυγισιά του. Ο τωρινός (call hin ιχλίμπεντιχ) είναι επίσης από άαααλλο κόσμο, αλλά έχουμε ίδια νοοτροπία και ατελείωτη κατανόηση, οπότε... δε φοβάμαι.

Το θέμα είναι, ποιο είναι το σημείο που όντως πλησιάζεις τον άλλον και πού ξεκινάει η φάση που απλά απομακρύνεσαι από σένα;
Όσοι το έχουν ζήσει θα καταλάβουν τι εννοώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το συνιθέστερο σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι ένας αρχικός ενθουσιασμός που δίνει το έναυσμα να ξεκινήσει αυτή η σχέση - εάν υπάρχουν τόσες πια διαφορές μόνο τον ενθουσιαμό μπορώ να σκεφτώ, αν υπάρχει κάτι άλλο καλοδεχούμενο. Η συνέχεια όμως δεν είναι εύκολη λόγω αυτών των διαφορών και συνήθως η παράσταση "ρίχνει αυλαία" νωρίς και με άσχημο τρόπο, εκτός και αν υπάρξουν οι κατάλληλες υποχωρήσεις και από τους δύο - όπως πολύ σωστά είπαν οι προηγούμενοι...

Από τη δική μου οπτική γωνία, λίγες τέτοιες σχέσεις έχω δει που να προχωρούν καλά παρά τις διαφορές αυτές. Είναι οι λίγες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...

Ελπίζω να έχετε αντιπαραδείγματα, τα οποία να υποστηρίζουν ότι μόνο η αγάπη / η έλξη / ο ενθουσιαμός μπορούν να γεφυρώσουν άνετα τις όποιες χαώδεις διαφορές. θέλω να πιστεύω ότι γίνεται, άσχετα αν δεν το βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω πως είναι δυνατό να λειτουργήσει μια σχέση όταν οι 2 είναι τελείως διαφορετικοί σε ζητήματα όπως αξίες, τρόπος αντιμετώπισης των πραγμάτων. Αυτό είναι νομίζω το σημαντικό. Βλέπεις άτομα που σου αρέσει πολύ το στυλάκι τους αλλά με περισσότερη επαφή καταλαβαίνεις πώς ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τελείως διαφορετική οπτική. Πώς να λειτουργήσουν μαζί;

Οι διαφορές στον χαρακτήρα με την σειρά τους για εμένα κάθε άλλο παρά πρόβλημα προκαλούν. Ορισμένες φορές είναι και καλό να υπάρχουν για να υπάρχει αλληλοσυμπλήρωση. Εγώ ας πούμε που καταβάθος είμαι αρκετά κλειστό άτομο επιλέγω πάντα πολύ κοινωνικά άτομα είτε για παρέα, είτε για κάτι ερωτικό, επειδή απλούστατα με κουράζουν αφόρητα οι άνθρωποι που πρέπει να τους βγάλεις κάτι με το τσιγκέλι! Με κουράζουν δηλαδή αυτοί που μου "μοιάζουν".:P

Όσον αφορά διαφορές σε θέματα γούστου, πώς να το πω για να γίνω κατανοητή;:hmm: Με έναν μεταλλά ας πούμε θα έκανα κάτι κι ας μην μου αρέσει αυτό το είδος μουσικής. Το σέβομαι σαν ποιότητα. Με έναν τύπο που ξημεροβραδιάζεται στα μπουζούκια κι ακούει Πετρέλη πολύ δύσκολα θα έκανα κάτι επειδή θα τον θεωρούσα "σαβούρα" από άποψη ενδιαφερόντων, όπως και όλους τους ανθρώπους που ακολουθούν σαν πρόβατα αυτά που τους πλασάρονται! Τώρα ακούγομαι κομπλεξική;:hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με έναν τύπο που ξημεροβραδιάζεται στα μπουζούκια κι ακούει Πετρέλη πολύ δύσκολα θα έκανα κάτι επειδή θα τον θεωρούσα "σαβούρα" από άποψη ενδιαφερόντων, όπως και όλους τους ανθρώπους που ακολουθούν σαν πρόβατα αυτά που τους πλασάρονται! Τώρα ακούγομαι κομπλεξική;:hmm: :P

Δηλαδη εγω που ακουω Πετρελη -με την ιδια ευκολια που ακουω και evanescense βεβαια- με θεωρεις προβατο που ακολουθω οτι μου πλασαρουν?
Αποκλειεται δηλαδη να ακουει καποιος Πετρελη επειδη γουσταρει κι οχι επειδη -οπως λες- του το επιβαλλουν? :hmm:


Συγνωμη για το οφ τοπικ, αλλα πρεπει να καταλαβαινουμε και τι λεμε! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Νομίζω πως η underwater δεν έχει σκοπό να θίξει όποιον ακούει Πετρέλη απλά νιώθει πως κάτι τέτοιο δεν της ταιριάζει! Κι εγώ πχ δεν θα μπορούσαν αν κάνω χωριό με κάποιον που έχει κώλημα με την ποίηση και την κλασική μουσική! Θα έπλητα παράφορα! Εσένα πχ μπορεί να μην σου αρέσει κάτι και όσους είναι fun αυτού να τους θεωρείς "κάπως"!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που ακουω Πετρελη -με την ιδια ευκολια που ακουω και evanescense βεβαια- με θεωρεις προβατο που ακολουθω οτι μου πλασαρουν?
Αποκλειεται δηλαδη να ακουει καποιος Πετρελη επειδη γουσταρει κι οχι επειδη -οπως λες- του το επιβαλλουν? :hmm:


Συγνωμη για το οφ τοπικ, αλλα πρεπει να καταλαβαινουμε και τι λεμε! :mad:

Βρε συ μην το παίρνεις προσωπικά. Στην τελική κι εγώ θα ακούσω κανά μπουζουκοπόπ και θα μου αρέσει μια φορά στις τόσες(προς Θεού όμως, όχι Πετρέλης:P ), αλλά το θέμα είναι να μην μένεις σε αυτό. Τα άτομα που ακούνε σκυλάδικα και βγαίνουν στα μπουζούκια έχουν σχεδόν πάντα μια φιλοσοφία κι ένα στυλ που δεν μου αρέσει και δεν τους προτιμώ για φιλική ή ερωτική σχέση. Αντίστοιχα κι αυτοί πιθανώς να μην με προτιμήσουν επειδή θα πουν "η ψωνάρα που την έχει δει ποιοτική". Δικαίωμά τους! 'Η μήπως να τσαντιστώ και να τους πω "παιδάκια προσέχετε τι λέτε"; Ας πούνε ό,τι θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, κανένας με σχέση με διαφορά πολιτισμική;
Ή έστω ταπεραμέντου, με άλλη ιδιοσυγκρασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Με την πρώην μου, τουλάχιστον στις αρχές, υπήρχε αυτή η μεγάλη διαφορά που εννοείς Γίδι... το οτι τελείωσε δεν οφείλονταν σε αυτές τις διαφορές ομως αλλά σε άλλους διαφορετικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ήταν ξένη; Α, είσαι μέσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγώ είχα σχέση με άτομο άλλης νοοτροπίας (άραβας και μουσουλμάνος) και η εμπειρία ήταν πολύ απογοητευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πολύ συντηρητικός στις απόψεις του. Αλλά και σαν συμπεριφορά, gentleman έξω, "εν οίκω" την είχε δει σουλτάνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχμμμ...! Κατάλαβα...!
Εγώ είμαι στη φάση που προσπαθώ να καταλάβω αν έχουμε θέμα συνεννόησης, απλά γλώσσας, ή ταπεραμέντου λόγω άλλης καταγωγής...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιδακι, διαβασα τα μηνυματα σου σε διαφορα ποστς, και δεν ειμαι σιγουρη σε ποιο απο ολα να σου απαντησω, οποτε το γραφω εδω!

Αν εχω καταλαβει καλα, θες ο ιχλιμπεντιχ σου να ειναι πιο... εκδηλωτικος! Να σου λεει ποσο σε αγαπαει, οτι δεν μπορει μακρια σου και τετοια βρε παιδι μου! Καλα τα λεω? Να σε ρωτησω, σου δειχνει με πραξεις την αγαπη του? Γιατι τα πολλα λογια ειναι περιττα οταν υπαρχουν οι πραξεις! Και, οπως σιγουρα ξερεις, ο καθα ανθρωπος ειναι διαφορετικος, και δεν εχει και πολυ σημασια για ποιο λογο υπαρχει αυτη η διαφορετικοτητα! Και Ελληνας να ηταν, παλι το ιδιο μπορει να συμπεριφεροταν! Σε καταλαβαινω τελος παντων, γιατι και εγω ειμαι πολυ των γλυκολογων, και μου τη σπαει οταν ο αλλος θελει να του τα βγαλεις με το τσιγκελι, αλλα αυτο δεν ειναι και τοοοοσο σοβαρο, διορθωνεται! Εσυ του φερεσαι αντιστοιχα? Νομιζω οτι αν του λες και εσυ διαφορα απο τη μερια σου, θα καταλαβει και αυτος οτι θες να κανει το ιδιο!

Τωρα, γιαυτο που διαβασα σε ενα αλλο ποστ, για το οτι δεν εχετε μιλησει για το μελλον. Ναι, εδω νομιζω οτι καλο ειναι να του μιλησεις. Οχι αγχωμενα και με απαιτησεις βεβαια (με εξεθεσες και τωρα πρεπει να με αποκαταστησεις:P) αλλα κατι του στυλ, "μου αρεσει πολυυυ που ειμαστε μαζι, και θελω να προσπαθησω για τη σχεση μας, δεν θα ηθελα να μπει η αποσταση στη μεση, γιαυτο ψαχνω διδακτορικο και δουλεια εδω, εσυ τι λες?" Ξερω εγω, θα δεις και απο το στυλ της κουβεντας πως να το φερεις!

Αν παλι τα εχω καταλαβει ολα λαθος και λεω βλακειες, συγγνωμη εκ των προτερων!:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
io-io μου καλό, καθόλου εκτός θέματος δεν είσαι!!
:bigarmhug:bigarmhug


Ακριβώς αυτό, είναι πολύυυυυυ γλυκός, πολύυυυυ γούτσου γούτσου, ποτέ δε μου λέει όχι...

Αλλά κάπου θέλω κάτι πιο... "καυτό".
Να μου λέει ότι με λατρεύει, να μου κάνει μασάζ γιατί είμαι λίγο τσιτωμένη, να μη με ρωτάει αν θέλω να κουβαλήσει αυτός τη βαριά μου τσάντα αλλά να την παίρνει μόνος του, να του λείπω...

Ξέρω ότι κάποια πράγματα απλά δεν είναι στο χαρακτήρα μας, και πραγματικά δε σκοπεύω να τον αλλάξω... ειδικά όσο παραδέχομαι ότι μπορεί να μου "ξεφεύγει" κάτι από την ιδιοσυγκρασία του, λόγω του ότι λίγο οι ελλείψεις μου στα γερμανικά λίγο η "μετάφραση" της διαλέκτου του σε "κανονικά" γερμανικά.. κάτι αφήνουν ανείπωτο.
(το έχω ξαναπεί, μου είχε πει ότι με αγαπάει για πρώτη φορά και δεν είχα καταλάβει!!)

Γενικά όμως είναι θερμός άνθρωπος, το παιδί της χαράς, όλο τραγουδάει και κάνει πλάκες, δίνεται στους φίλους του...

Την πρώτη φορά που του είχα μιλήσει για αυτό, πριν 8 μήνες περίπου, είχε ακούσει πολύ προσεκτικά και είχε αντιδράσει πολύ γλυκά.
Αλλά κάαατι θέλω, κάτι μου λείπει...
Κι ακόμα να βρω τρόπο να του μιλήσω και για το τι μας περιμένει.

Και πάνω απ' όλα με εκνευρίζει να ψάχνομαι για κάτι τέτοια, γιατί ποτέ δεν ήμον τέτοιος άνθρωπος, να απορώ και να αναλύω τα θεμελιώδη της σχέσης... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top