Ασύρματο internet

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να βρω το wep key απο τα ασύρματα internet των γειτόνων μου; Γιατί θέλω να συνδέσω το laptop με "free" internet.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
καημένοι γείτονες...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
καημένοι γείτονες...!!!
σιγα... Τι θα πάθουν? Ετσι κι αλλίως αυτοι μπορουν να δουν (Τις περισσότερες φορες) αν τους "κλέβει" κανεις internet, όταν το δουν ας το κλείσουν. Και εγω αυτό κάνω, το κλείνω για 5 λεπτα και μετα όλα ΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν δεν ξέρουν να βάλουν κωδικό, μάλλον δεν ξέρουν κιόλας να δουν πότε έχει συνδεθεί κάποιος άλλος στο δίκτυό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
πώς μπορείς να δεις αν σου κλέβουν ιντερνετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
πώς μπορείς να δεις αν σου κλέβουν ιντερνετ?
Τα περισσότερα ασύρματα έχουν ένα λαμπάκι που αναμοσβήνει όταν κάποιος παίρνει ιντερνετ, εαν είναι και ο ίδιος μέσα μειώνετε η ταχύτητα του (στο μισό συνήθως) ή τον "πετάει έξω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ρε παιδιά κάποια άλλη μέθοδος γιατί ψιλομπερδεύτηκα με όλα τα προηγούμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η άλλη μέθοδος είναι να βρεις τον γείτονά σου και να τον ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Είναι και αυτό μια λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα περισσότερα ασύρματα έχουν ένα λαμπάκι που αναμοσβήνει όταν κάποιος παίρνει ιντερνετ, εαν είναι και ο ίδιος μέσα μειώνετε η ταχύτητα του (στο μισό συνήθως) ή τον "πετάει έξω".
Υπάρχει και λιγότερο μπακάλικη λύση, πας στο menu του router σου και βλέπεις ποιοί και πόσοι είναι συνδεδεμένοι στο ασύρματο δίκτυό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
καημένοι γείτονες...!!!

Ε, δεν παθαίνουν και κάτι να δώσουν λίγο bandwidth.. :P

θα με αποτρελανετε:p

Εγώ στα λεγα ότι είναι πανεύκολο.. Εσύ δεν με πίστευες..

σιγα... Τι θα πάθουν? Ετσι κι αλλίως αυτοι μπορουν να δουν (Τις περισσότερες φορες) αν τους "κλέβει" κανεις internet, όταν το δουν ας το κλείσουν. Και εγω αυτό κάνω, το κλείνω για 5 λεπτα και μετα όλα ΟΚ!

Ναι, αυτό είναι βίτσιο :P. Αν δεν θες να σου κλέβουν internet γιατί ξέρω γω δεν βάζεις κωδικό και ανοίγεις / κλείνεις το router σου?

Αν δεν ξέρουν να βάλουν κωδικό, μάλλον δεν ξέρουν κιόλας να δουν πότε έχει συνδεθεί κάποιος άλλος στο δίκτυό τους.

Καλά προφανώς ναι :P

πώς μπορείς να δεις αν σου κλέβουν ιντερνετ?

Τα περισσότερα ασύρματα έχουν ένα λαμπάκι που αναμοσβήνει όταν κάποιος παίρνει ιντερνετ, εαν είναι και ο ίδιος μέσα μειώνετε η ταχύτητα του (στο μισό συνήθως) ή τον "πετάει έξω".

Αυτό με το λαμπάκι γενικά ισχύει. Από εκεί και πέρα the real way is by having a look a the LOG FILE.



ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΓΙΑΤΙ ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ..

Αν είναι ConnΧ βάλε για κωδικό 1234567890123

Αλλιώς πάρε την alfa + κατευθυντική και θα πιάνεις και τελείως ξεκλείδωτα.

Αλλιώς βάλε internet και κόψε το κλέψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ναι, αυτό είναι βίτσιο :P. Αν δεν θες να σου κλέβουν internet γιατί ξέρω γω δεν βάζεις κωδικό και ανοίγεις / κλείνεις το router σου?

Είχα βάλει και τον ξέχασα και τώρα αναγκαστηκά το έχω χωρίς κωδικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Είχα βάλει και τον ξέχασα και τώρα αναγκαστηκά το έχω χωρίς κωδικό...

E, καλό θα ήταν να ξαναβάλεις... Και τα windows τον αποθηκεύουν για να μην χρειαστεί να τον θυμάσαι.. :)

Το χειρότερο δεν είναι το ότι μπορούν να σου κλεβουν b/w ,είναι ότι χωρίς κρυπτογράφηση τα δεδομένα σου είναι η χαρα του man in the middle και επιρεπέστατα σε (Eavesdropping). (τι σου λέω κι εγώ τώρα ε?)

Απλά βάλε κωδικό. :)
-----------------------------------------
Ε, μιας κι έγινε λόγος για ασφάλεια ασύρματων δικτύων για κάνει κάποιος ότι μπορεί για να έχει ασφαλέστατο δίκτυο πρέπει:

1) Αλλαγή του default username και password του router
2) Αλλαγή του default SSID (για να μην μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει τα pre-computed hash tables
3) Απενεργοποιήση remote management (ή αν το χρειάζεστε κάντε έναν κόπο και ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε την 8888 ή την 8080, καταντάει βαρετό :P)
4) WPA2 με τουλάχιστον 12 ψηφία (Uppercase/lowercase αλφαριθμητικά + σύμβολα)
5) Απενεργοποιηση Dmz
6) Ενεργοποίηση spi firewall (+ απενεργοποιηση ping response κτλ)
7) mac filtering
8) Απενεργοποιηση DHCP
9) Απενεργοποιηση SSID broadcast
10) Μείωση ισχύος εκπομπής
11) Απενεργοποιηση όταν δεν χρησιμοποιείται για πολύ καιρό.


Ά ρε cisco να σαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα που είναι ανοιχτό το κουμπί του wireless ενώ δεν το θέλω.?????
σημ.: υποτίθεται το έχω κλειδώσει το μηχανηματάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εμένα που είναι ανοιχτό το κουμπί του wireless ενώ δεν το θέλω.?????
σημ.: υποτίθεται το έχω κλειδώσει το μηχανηματάκι

Δεν πολυκατάλαβα :P

Θες να απενεργοποιήσεις το wireless στο router σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:DΝαι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

Μπαίνεις 192.168.1.1 θα σου ζητήσει username και password για να μπεις στο router. Αν δεν ξέρεις ποια είναι δοκίμασε admin admin

Από εκεί και πέρα μετά καλό θα ήταν να μ πεις ποιο router έχεις. Εμένα το έχει στην καρτέλα wireless - Basic Wireless settings - Mode - Disable
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπαίνει στο 192.168.1.1 .:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Start run, γράψε cmd και μετά μόλις ανοίξει η κονσόλα γράψε ipconfig /all και θα μου πεις τι λέει στο προεπιλεγμένη πύλη.

Screenshot για να σε βοηθήσει



Αν σε δυσκολεύει αυτό δοκίμασε απλά 192.168.2.1 ή 192.168.1.2 αν δεν είναι κάτι απ αυτά τα 2 πρέπει να καταφέρεις το ipconfig /all
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέει 192.168.1.254
-----------------------------------------
Πήγα σε αυτό..
Λοιπόν άκου να δεις τώρα
Ζητάει κωδικό.Εγώ το router το είχα κλειδώσει και είχα βάλει έναν έτσι δύσκλο κωδικό.
Μια φορά που πήγα να μπω στο router και τώρα που πήγα στο 192.168.1.254 και ζήταγε κωδικό δεν τον δεχόταν αυτόν που έβαζα.
Και τον έχω σημειώσει κιόλας ,αποκλείεται να τον βάζω λάθος.Εκτός κι αν τότε που κλείδωνα το router πληκτρολόγησα κάτι λάθος και δεν το πήρα χαμπάρι.
Υπάρχει κάποια λύση?Να δω κάπως τον κωδικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top