Εικονική μνήμη

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Καθώς κατέβαζα κάποια παιχνιδια, μου βγήκε το μήνυμα ότι η εικονική μνήμη του συστήματος μου ειναι πολύ χαμηλή και ότι χρειάζεται κάποια αναπροσαρμογή το σύστημα. Τι είναι η εικονική ή virtual μνήμη; Πώς μπορώ να την αυξήσω; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το τι είναι η εικονική μνήμη είναι λίγο μεγάλο θέμα, δες εδώ αν θες λεπτομέρειες: https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_memory
Αν έχεις λίγη ram σχετικά είναι πιθανό απλά να γέμισε η ram (και το page file), αλλιώς μάλλον κάποιο πρόγραμμα τα τίναξε και άρχισε να τρώει όλο και περισσότερη μνήμη (memory leak). Με ένα restart φτιάχνει αυτό.
Αν σου το εμφανίσει ξανά, άνοιξε ένα task manager με ctrl+alt+del και δες αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τρώει όλο και περισσότερη μνήμη. Αν βρεις κάτι, πες ποιο πρόγραμμα είναι μπας και είναι κανένα γνωστό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
η μνήμη του υπολογιστή μου είναι 512.
δεν ξέρω πώς να βρω το πρόγραμμα που τρώει πολλή μνήμη.:what:
ξέρεις , ούτε page file ούτε task manager ξέρω τι είναι.
μου το ξαναέβγαλε σήμερα, μετά από αρκετό καιρό. η ραμ δεν αδειαζει και ξαναγεμιζει αναλογα με τις εφαρμογες που έχω ανοιχτές;:what:
κι όταν λέμε restart; απο την "έναρξη";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
η μνήμη του υπολογιστή μου είναι 512.
δεν ξέρω πώς να βρω το πρόγραμμα που τρώει πολλή μνήμη.:what:
ξέρεις , ούτε page file ούτε task manager ξέρω τι είναι.
μου το ξαναέβγαλε σήμερα, μετά από αρκετό καιρό.
Δεν είναι πολλή, ούτε λίγη βέβαια.
To task manager είναι αυτό εδώ:



Μπορείς να το ανοίξεις πηγαίνοντας Start -> Run -> γράφεις "taskmgr" και πατάς enter. Ή πιο απλά πατώντας το συνδυασμό πλήκτρων control + alt + delete. Η στήλη που γράφει "Mem Usage" σου λέει πόση μνήμη χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα που είναι ανοιχτό. Ρίξε μια ματιά σε όλα και δες αν τρώει κανένα πρόγραμμα πάνω απο, ας πούμε, 100.000K μνήμης και πες εδώ ποιό είναι (αυτό που γράφει στη στήλη "Image Name" δηλαδή).

η ραμ δεν αδειαζει και ξαναγεμιζει αναλογα με τις εφαρμογες που έχω ανοιχτές;:what:
Κανονικά ναι, αλλά υπάρχει περίπτωση κάποια εφαρμογή που έχεις ανοιχτή να έχει κάποιο λαθάκι στον κώδικά της και αντί να επαναχρησιμοποιεί τη μνήμη που της δόθηκε αρχικά απο το λειτουργικό σύστημα, να ζητάει όλο και περισσότερη.

κι όταν λέμε restart; απο την "έναρξη";
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
σε ευχαριστω πάρα πολύ, αναρκι. το έκανα, -θα το ξέρω και για άλλη φορά- και δεν βρήκα κάποιο πρόγραμμα που να τρώει τόση μνήμη. το μεγαλύτερο είναι το iexplore.exe που χρησιμοποιεί 79.728, κάποια άλλα από 18.000, 21.000, 29.000, 12.000. τα υπόλοιπα τρώνε πολύ λιγότερο. έχω κι ένα άλλο iexplore.exe που τρώει 18.688.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Παρακαλώ.
Οκ είναι όλα αυτά πάντως, ρίξε μια ματιά όταν σου ξαναβγάλει το μήνυμα μπας και βρεις ποιό απο όλα φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εντάξει.:thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κι εγώ 512MB έχω, αλλά τρέχει (ε, με κάποια δυσκολία:P) και παιχνίδια για 1GB. Την αυξάνει αυτόματα το σύστημα (την εικονική μνήμη), οπότε μπορεί αν σου καθυστερήσει λίγο τον υπολογιστή αλλά εντάξει, τη δουλειά σου την κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν έχεις ddr2 τότε σου προτείνω να την αυξήσεις κατά 1 ή 2 GB.Τώρα οι μνήμες και γενικά τα εξαρτήματα του υπολογιστή έχουν γίνει πολύ φθηνά.
Με 15 ευρώ μπορείς τώρα να αγοράσεις 2 GB ταχύτατης μνήμης.
Κοίτα εδώ π.χ https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553213
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χρόνια πολλά:).

Το πρόβλημα είναι να τη βάλω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Επίσης..και Χριστός Ανέστη.Αναφερόμουν στο παιδί που έκανε το θέμα:D.
Crook πάντως αν θες να βάλεις μνήμη εγώ είμαι ο ειδικός σε αυτό το θέμα:no1:μιας και έχω πειραματιστεί πολλές φορές με τον παλιό μου υπολογιστή(ακόμη δουλεύει καλά ύστερα απο 5 χρόνια).Τον θυμάσε με την 15άρα οθόνη και τον κακομοίρη τον celeron;:D.
Λες να του βάλω Vista να δούμε τι θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
manos4, τι ειναι το ddr;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top