Κλινικά νεκρός ο Ευγένιος Σπαθάρης

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Ο μεγάλος καραγκιοζοπαίκτης, Ευγένιος Σπαθάρης, είναι
κλινικά νεκρός, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ιατρών του
ΚΑΤ. Ο 85χρονος καλλιτέχνης βρέθηκε την Τρίτη το βράδυ
σε μία εκδήλωση του γερμανικού ινστιτούτου «Γκέτε», για
να τιμηθεί για την πολιτιστική και όχι μόνο προσφορά
του. Όμως, έπεσε από τις σκάλες και τραυματίστηκε σοβαρά
στο κεφάλι. Αμέσως μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, όπου οι
γιατροί καταβάλουν κάθε προσπάθεια για να τον
επαναφέρουν, κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κριμα τον καημενο!:(μακαρι να πανε ολα καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Έκανα λογκ μόνο και μόνο για να πω ότι παραλίγο να δακρύσω. Μεγάλωσα βλέποντας παραστάσεις αυτηνού του ανθρώπου. Η μεγαλύτερη καλλιτεχνική απώλεια των τελευταίων 4-5 ετών τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου γνώμη.


Κρίμα, πολύ κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι εγώ όπως ο qwerty δεν ξέρω. Στεναχωρίθηκα. Τον είχα γνωρίσει όταν ήμουν πιτσιρίκι σε κάποια παράσταση κι έχω γλυκές αναμνήσεις. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μέχρι να απωθάνω θα θυμάμαι το "Θα φάμε, θα πιούμε και νηστικοί θα κοιμηθούμε".

Εγώ τον είχα γνωρίσει σε παράσταση, ετών 5 ήμουν, και μάλιστα μου φίλησε και το χεράκι.


Τα ξαναλέμε κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
κριμα,κριμα.και εγω 2 φορες τον εχω δει απο κοντα σε παιδικες παραστασεις που πηγαμε με το σχολειο οταν πηγαινα δημοτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ε οχι ρε παιδια κριμα......δεν ξερετε ποσο τον αγαπουσα ......μεγαλωσα με καραγκιοζη......κριμα κριμα κριμα.....πια δεν υπαρχουν αυτου του ειδουςς οι ψυχαγωγοι να το πω....δηλαδη να ειναι παρα πολυ καλος να ειναι ομως και ανθρωπος.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θέλουν και οι αγγέλοι να ψυχαγωγηθούν μάλλον .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
κριμα...δε το ξερα.....υπαρχει καμια εξελιξη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Κρίμα ειλικρινά.Είναι ( ήταν ; ) από τους ανθρώπους που κατάφεραν και έβαλαν και αυτοί το λιθαράκι τους στον ελληνικό πολιτισμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Πωω, τρομερος ανθρωπος...Ελπιζω ολα να πανε καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Όπως ξέρετε σε αυτήν την ηλικία τέτοια ατυχήματα κατά 90% είναι μοιραία. Μακάρι όμως να γίνει το θαύμα. Και εγώ τον έβλεπα κάθε μέρα στην ERT1. Και μία φορά από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Άντε μπας και ξεφύγουμε από την κουλτούρα του 1800, 85 χρόνια ζωής και δημιουργηκότητας ήταν αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μιχάλη ντροπή:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τελικά ο Ευγένιος Σπαθάρης έχασε τη μάχη με τη ζωή χτες το βράδυ (9/5). Ενδεικτικά παραθέτω σύντομο βιογραφικό για να δουν και αυτοί που δεν ξέρουν την προσφορά του στις τέχνες και τον πολιτισμό:

9/5/2009
Εφυγε ο Ευγένιος Σπαθάρης
Πλήρης ημερών έφυγε από τη ζωή απόψε ο άνθρωπος που δίδαξε στους Έλληνες την παράδοση του Καραγκιόζη, ο Ευγένιος Σπαθάρης. Ο λαικός καραγκιοζοπαίκτης νοσηλευόταν τις τελευταίες ημέρες σε ιδιαίτερα κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο ΚΑΤ, μετά από μία μοιραία πτώση κατά τη διάρκεια εκδήλωσης.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης του Σωτηρίου, ψυχή του Καραγκιόζη και γενικώτερα του θεάτρου Σκιών γεννήθηκε στην Κηφισιά τον Ιανουάριο του 1924.

Μετά τις σπουδές του άρχισε να ασχολείται με τη ζωγραφική και ιδιαίτερα με τους ήρωες του θεάτρου σκιών, από τους πρωτοπόρους του οποίου, ήταν ο πατέρας του. Ξεκίνησε την πορεία του δίνοντας ο ίδιος παραστάσεις αρχικά στη διάρκεια της κατοχής, σε θέατρα της Αθήνας, σε Πρεσβείες, στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη κ.α. Από τότε έχει δώσει πληθώρα παραστάσεων τόσο στην Ελλάδα όσο και σε χώρες του εξωτερικού, συμμετέχοντας σε διεθνή φεστιβάλ και συνέδρια ειδικά για το θέατρο σκιών.

Παρουσίασε πολλά έργα με ήρωα τον Καραγκιόζη , και με ηθοποιούς, στο Κρατικό Θέατρο Β. Ελλάδος, στο "Ελληνικό Χορόδραμα", στο Θέατρο Χατζώκου, (Θεσσαλονίκη), στο Θέτρο Συντεχνίας κ.α. με τις παραστάσεις "Το ταξίδι", "Το καταραμένο φίδι", "Ο δικτάτωρας", "Ο Αλέκος με τα κυδώνια" κ.α. Κυκλοφόρησε περίπου 15 έργα σε δίσκους και το 1980 άρχιζε να παίζει στη τηλεόραση.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης είναι μέλος του Καλλιτεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, του Ινστιτούτου Παγκοσμίου Θεάτρου (της ΟΥΝΕΣΚΟ ενώ έχει κάνει περιοδείες σε πολλές χώρες. Αλλά και ως ζωγράφος έλαβε μέρος σε πολλές εκθέσεις ατομικές και ομαδικές στην Αθήνα, Ζυρίχη, Παρίσι και Νέα Υόρκη.

Έχει τιμηθεί με Βραβείο Ρώμης (1962), με το Α' Μετάλλιο του Πρίγκιπα του Μοντ, Α' Βραβείο Πολωνίας (1978), Α' Μετάλλιο Τοσκανίνι (Ιταλία) το 1978 κ.ά. Τέλος το 2007 τιμήθηκε ιδιαίτερα από το ελληνικό υπουργείο Πολιτισμού για την μεγάλη του προσφορά στο καλλιτεχνικό αυτό είδος για το οποίο του αναγνωρίστηκε ο τίτλος του μεγάλου δασκάλου.

Το 1991 ιδρύθηκε το Σπαθάρειο Μουσείο Θεάτρου Σκιών Δήμου Αμαρουσίου, το οποίο λειτουργεί συστηματικά από το 1996, με στόχο την προβολή του θεάτρου σκιών και του καραγκιόζη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Κρίμα πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
κριμα για τον ανθρωπο γιατι εχασε την ζωη του για την ανευθηνοτητα καποιων που δεν τον βοηθησαν κ τον αφησαν μονο του στην σκαλα....κριμα .... ομως δεν θα πεθανει ποτε θα ζει μεσα απτο εργο του που τοσο βαθια εχει μεινει χαραγμενο στις ψυχες των Ελληνων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
πολυ κριμα:(.τουλαχιστον ο ανθρωπος εφυγε ανώδυνα και ευτυχισμένος κατα τη διαρκεια εκδηλωσης που τον τιμουσαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ήταν από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες (με όλη την έννοια του όρου) που ανέδειξε η Ελλάδα. Ας μην ξεχνάμε πως κάναμε όλοι όταν ερχόταν ο καραγκιόζης στη πόλη/γειτονιά μας. Στο δημοτικό μάλιστα μας είχαν βάλει να γράψουμε μια δική μας περιπέτεια του καραγκιόζη. Εγώ τον είχα κάνει πλανητάρχη Πραγματικά λυπήθηκα όταν αρχικά έμαθα για τον τραυματισμό και έπειτα για το θάνατό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άντε μπας και ξεφύγουμε από την κουλτούρα του 1800, 85 χρόνια ζωής και δημιουργηκότητας ήταν αρκετά...

Χμμ, μάλιστα. Να υποθέσω πως το πιστεύεις αυτό που λες. Και γιατί να μην το πιστεύεις άλλωστε; Αφού κι εσύ καταξιωμένος καλλιτέχνης είσαι, άσχετα αν ακόμα δεν έχεις ξεφύγει από τα στενά πλαίσια του deviantart και του iSchool. Πάλι καλά δηλαδή που αναγνωρίζεις την δημιουργικότητα του συναδέλφου σου.

Όπως και να 'χει, σε είχα για πιο ώριμο και καλλιεργημένο άτομο. Τί να τα κάνω τα animations όταν κουβαλάς τέτοια στο κεφάλι. Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι η άποψή σου οπότε θα την σεβαστώ όσο μπορώ.

Όσο για εμάς τους υπόλοιπους που αγαπούσαμε αυτό το παλιό πράγμα, νομίζω πως θα τον θυμόμαστε καλά. Κυρίως για το έργο του φυσικά, δεν ξέρω τι έκανε ως άνθρωπος. Όπως είπε και κάποιος άλλος, το έργο του θα παραμείνει για καιρό ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top