Αγοράζετε "μαϊμού" CD;

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Λοιπόν??


Εγώ αν και δεν αγοράζω συχνά γιατί δεν είμαι πολύ των cd επειδή τα βαριέμαι μετάδ εν μπορώ να ακούω συνέχεια τα ίδια και τα παρατάω και δεν τα ξανα ακουμπάω(όπως και όλα τα ψδ που έχω)
αγοράζω μαιμου(τα περισσότερα)και λίγα μου έχουν τύχει να μην παίζουν καλά.
Το ξέρω πως δεν ειναι σωστό :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν αγοράζω ούτε μαϊμού όυτε αυθεντικά.
Προτιμώ να κατεβάζω τα τραγούδια που θέλω...
Όπως και να το κάνουμε, αλλιώς είναι να έχεις τη συλλογή σου σε 500 cd και αλλιώς σε ένα σκληρό δίσκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau :
Δεν αγοράζω ούτε μαϊμού όυτε αυθεντικά.
Προτιμώ να κατεβάζω τα τραγούδια που θέλω...
Όπως και να το κάνουμε, αλλιώς είναι να έχεις τη συλλογή σου σε 500 cd και αλλιώς σε ένα σκληρό δίσκο...

καλό και αυτό,το κάνω κι εγώ αυτό για να μην αγοράζω cd για ένα μόνο τραγούδι που μου αρέσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Παλιά αγόραζα μαιμούδες.. Τώρα κατεβάζω από το νετ και μόνο αν θέλω κάτι συγκεκριμένο που το θέλω σε αυθεντικό το παίρνω (πολύ σπάνια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frosw_

Νεοφερμένος

Η frosw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σπάνια αγοράζω μαιμουδες αλλα και γνήσια...Κατεβάζω,όπως είπαν και άλλοι εδω μέσα.Ωστόσο,το ίδιο κάνει,και πάλι συμμετασχω στο έγκλημα της πειρατίας :bleh: Ε τι να κάνουμε που σκοτώνει τη μουσική,οταν για να αγοράσω ένα γνήσιο,πρέπει να σκοτώσω το τελευταίο μου εικοσαρικο κα βάλε? :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ΠΟΤΕ!!!!!
Δεν θα δωσω 5 ευρω στον μαυρο... θα τα κατευασω μονος να μου βγουνε πιο φτηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ είτε κατεβάζω είτε αγοράζω αυθεντικά.
Τα αυθεντικά cds μου αρέσουν πολύ, τα ακούω με όρεξη, κ δεν μου αρέσει να τσιγουνεύομαι σε πράγματα που μου αρέσουν ούτε νιώθω κορόιδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ifrit[ ]
Εγώ είτε κατεβάζω είτε αγοράζω αυθεντικά.
Τα αυθεντικά cds μου αρέσουν πολύ, τα ακούω με όρεξη, κ δεν μου αρέσει να τσιγουνεύομαι σε πράγματα που μου αρέσουν ούτε νιώθω κορόιδο.

Και εμενα μου αρεσουν αλλα μονο αμα ειναι cd που τα θελω πολυ, οπως τα cd των KISS των Scorpions και συλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ε δεν είπα να αγοράζω τα cd που δεν θέλω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ παλία αγόραζα κυρίος αυθεντικά, τώρα το έχω κόψει και εχώ περιπου 8 μήνες για λόγους οικονομικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
έχω να αγοράσω cd περιπου 8 χρόνια! με τα ίδια λεφτά στον ΟΤΕ φτιάχνεις τρελή συλλογή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
έχω να αγοράσω cd περιπου 8 χρόνια! με τα ίδια λεφτά στον ΟΤΕ φτιάχνεις τρελή συλλογή!!!

Με αυτό το σκεπτικό οι δισκογραφικές δεν υπογράφουν μπάντες, αφού δεν πουλάνε CD, άρα οι μπάντες δεν έχουν λόγο να ασχοληθούν, αφού δεν τους επιφέρει κέρδος.

Καταρχάς η ποιότητα ενός CD είναι πολύ ανώτερη του MP3. Εκτός αυτού είναι και άλλη η χάρη του CD... Το βλέπεις. Αγοράζεις κάτι, με βιβλιαράκι, artwork, ολοκληρωμένο. Είναι μια ολοκληρωμένη δουλειά, ένα έργο τέχνης.

Εγώ αγοράζω CD, όχι πολύ συχνά, αλλά αγοράζω 1-2 το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Καταρχάς η ποιότητα ενός CD είναι πολύ ανώτερη του MP3.
Εχω αρχίσει να βλέπω ήδη λίγα albums σε flac η ape format (που είναι lossless). Συν οτι αν βρείς 320kb/s πρέπει να έχεις πολύ high end εξοπλισμό για να ακούσεις διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Εχω αρχίσει να βλέπω ήδη λίγα albums σε flac η ape format (που είναι lossless). Συν οτι αν βρείς 320kb/s πρέπει να έχεις πολύ high end εξοπλισμό για να ακούσεις διαφορά.
Συμφωνώ. Πρέπει να έχεις εξοπλισμό και να είσαι τελειομανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μεχρι πριν 5-6 χρονια εδινα στανταρ καμια 60αρα ευρα καθε μηνα για cds.. Πλεον δεν αγοραζω ουτε αυθεντικα, ουτε πειρατικα, συνηθως κατεβαζω απο νετ η τα βρισκω απο φιλους τρελαμενους. Περα απ'αυτο ετσι κι αλλιως δε θα αγοραζα αυθεντικα cd πλεον εκει που εχουν παει τις τιμες..Διαβασα προσφατα ενα αρθρο που ελεγε οτι πολλες απο τις πολυεθνικες/δισκογραφικες εχουν μετοχες σε βιομηχανια πολεμου και μου ρθε καπως:| Σιγουρα αυτοι που ζημιωνονται ειναι οι 'καινουριοι' καλλιτεχνες, γιατι αν εχουν πεσει πολυ οι πωλησεις σε γνωστους πλεον τραγουδιστες/συγκροτηματα, φανταστειτε ποσο ρισκο ειναι να βγαλουν δισκο σε αγνωστο τραγουδιστη.. αλλα δεν ειναι πολυ να δινουμε 20φευγα ευρω για καθε cdακι που θελουμε να παρουμε?..Πτωση τιμων επειγοντως!! (Και οντως..αλλη αισθηση να διαβαζεις το βιβλιαρακι, να χαζευεις τους στιχους και τις φωτο..αλλα..αλλα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν αγοραζω,αλλα δημιουργω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ναι, αγοράζω "ιμιτασιόν" cd, αλλά όχι από μαύρους. Έχω ένα φιλαράκι που έχει δισκοπωλείο και μου γράφει αυτός ό,τι θέλω (και κομπλέ με εξώφυλλα σε άψογο χαρτί κλπ κλπ κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Παιδιά επειδή μάλλον έχετε μπερδευτεί :hmm:
Στο όχι ψηφίζετε όταν αγοράζατε σιντι να ήταν αυθεντικά,οχι επειδή τα κατεβάζουμε απο το νετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γελάω με το σποτάκι "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" και δεν γελάω γιατί δεν κρύβει αλήθεια,όντως είναι πλήγμα στις εταιρείες παραγωγής και στους συντελεστές και σε όλους που εν πάσι περιπτώση τρέφουν την οικογένεια τους απο αυτή τη δουλειά.Όμως (προσωπική μου άποψη)την μουσική την σκοτώνουν κυρίως άλλα πράγματα:η ατάλαντη τραγουδιστριούλα με το μίνι πάνω στην πίστα,τα γελοία εμπορικά τραγουδάκια,η μη προώθηση αξιόλογων καλλιτεχνών γιατί δεν πουλάνε,τα νυχτοκάματα των πρώτων ονομάτων κ.α.Η πειρατεία απλώς της δίνει την χαριστική βολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra :
Γελάω με το σποτάκι "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική" και δεν γελάω γιατί δεν κρύβει αλήθεια,όντως είναι πλήγμα στις εταιρείες παραγωγής και στους συντελεστές και σε όλους που εν πάσι περιπτώση τρέφουν την οικογένεια τους απο αυτή τη δουλειά.Όμως (προσωπική μου άποψη)την μουσική την σκοτώνουν κυρίως άλλα πράγματα:η ατάλαντη τραγουδιστριούλα με το μίνι πάνω στην πίστα,τα γελοία εμπορικά τραγουδάκια,η μη προώθηση αξιόλογων καλλιτεχνών γιατί δεν πουλάνε,τα νυχτοκάματα των πρώτων ονομάτων κ.α.Η πειρατεία απλώς της δίνει την χαριστική βολή.
Αυτό που λες ισχύει για το πως εμείς έχουμε ορίσει την μουσική και όχι πως αυτοί....
Τι εννοώ με αυτό;
Θέλω να πω οτι η συντελέστες της μουσικής δεν έχουν ορίσει την μουσική όπως εμείς , δλδ κάτι όμορφο , ποϊοτικό , κατί που να σου δίνει κάτι αλλά την έχουν ορίσει με το χρήμα. Με αποτέλεσμα τα παραπάνω πραγματά που να αναφέρεις να σκοτώνει την μουσική που την έχουμε ορίσει εμείς. Για αυτούς αυτά είναι μουσική για τον απλό λόγο ότι κερδίζουν χρήματα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top