Αλλαγή τρόπου υπολογισμού του κάρμα

Να μπει και μέτρο αντιφατικότητας στο κάρμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, καλή ιδέα

    Ψήφοι: 20 52.6%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Ούτε κρύο, ούτε ζέστη

    Ψήφοι: 16 42.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο σήμερα άλλαξε ελαφρώς ο τρόπος υπολογισμού του κάρμα. Πλέον οι αποκλεισμένοι χρήστες δεν συμμετέχουν στη διαδικασία, και για όσο διάστημα είναι αποκλεισμένοι οι ψήφοι που είχαν δώσει και λάβει δεν ισχύουν και δεν υπολογίζονται πουθενά.
Εαν διαπιστώσετε κάποιο bug μετά την αλλαγή παρακαλούμε να μας ενημερώστε. :)
Θεωρούμε το νέο τρόπο υπολογισμού πιο δίκαιο διότι αφενός μεν οι αποκλεισμένοι χρήστες δεν θεωρούνται μέρος της κοινότητας ώστε να μπορούν να επηρεάζουν τα τεκταινόμενα σε αυτή, αφετέρου είχε παρατηρηθεί το φαινόμενο να κάνουν αποκλεισμένοι χρήστες διπλό λογαριασμό και μέχρι να αποκλειστεί ο διπλός τους λογαριασμός να ψηφίζουν αρνητικά διάφορα μέλη, τα οποία προφανώς αντιπαθούσαν, και ιδιαίτερα την ΟΔ. Άλλωστε όπως θα διαπιστώσετε οι περισσότεροι (κυρίως όσοι είχαν πολλές ψήφους), το κάρμα σας έχει ανέβει ελαφρώς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν συμβαίνει το εξής με το κάρμα μου: Ενώ όταν γράφω ένα πόστ και φαίνεται το κάρμα μου δίπλα στο ποστ γράφει οτι είναι 1.5 και όταν μπαίνω στο προφίλ μου γράφει οτι είναι 1.67...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το παθαίνει μερικές φορές. Απλώς σε ξαναψήφισα με ο,τι σε είχα ψηφίσει πριν και έφτιαξε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Το παθαίνει μερικές φορές. Απλώς σε ξαναψήφισα με ο,τι σε είχα ψηφίσει πριν και έφτιαξε ;)


Θέμα! :P Παραδέξου ότι σε ειχαν φάει οι τύψεις για το -5 και βρήκες την ευκαιρεία να το κάνεις -3:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Lol δεν είναι καν αρνητικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εμένα το κάνει ακόμα αυτό με το κάρμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικώς όταν σας το κάνει αυτό είναι επειδή δεν συγχρονίστηκε καλά το πεδίο που κρατά τη συνολική τιμή του κάρμα με τις εγγραφές των ψήφων που το ορίζουν. Ο αριθμός δίπλα απο τα μηνύματα είναι απο το έτοιμο πεδίο (για να μην χρειάζεται query) και αυτός στο προφίλ, μιας και βλέπεται πιο σπάνια, υπολογίζεται on the fly. Κατά συνέπεια, όταν υπάρχει τέτοια ασυμβατότητα, ο αληθής αριθμός είναι αυτός του προφίλ. Όταν θα σας ξαναψηφίσει κάποιος, κατά 99% θα διορθωθεί αυτό, είναι προσωρινό. Πχ Γίδι εμένα μια χαρά μου φαίνεται τώρα το Κάρμα σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Indeedio!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τελικά μπορούμε να δούμε σε ποιούς έχουμε ρίξει θετικό αρνητικό ή 0 κάρμα χωρίς να ψάχνουμε τους χρήστες έναν έναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά, εγώ τώρα κατάλαβα τι σκοπό εξυπηρετεί το κάρμα! :D

Υπάρχει τρόπος να δω ποιοι με έχουν ψηφίσει; :) (επιστημονική περιέργεια έχω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να δω ποιοι με έχουν ψηφίσει; :) (επιστημονική περιέργεια έχω!)
Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει η δυνατοτητα αυτή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τελικά μπορούμε να δούμε σε ποιούς έχουμε ρίξει θετικό αρνητικό ή 0 κάρμα χωρίς να ψάχνουμε τους χρήστες έναν έναν?

Mια ψήφος σε αυτήν την ευκολία και από μένα!!!

Ελάτε (σλουρπ, σλουρπ,σλουρπ) καλοί μου (σλουρπ,σλουρπ,σλουρπ) αντμίν φτιάξτε το!!! :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Το κάρμα εκτός από άχρηστο είναι και άδικο. Πχ εγώ είμαι καινούρια, έχω διαφωνήσει με ένα άτομο και επιτόπου απέκτησα κάρμα -800,000!!! LOL Δηλαδή πριν προλάβω να δημιουργήσω συμπάθειες (λέμε τώρα) κάποια, ο γκομενός της και η κολλητή της (πάλι λέμε τώρα) έχουν φροντήσει να παρουσιάζομαι σαν υποψήφιος κατάδικος!!! Γι' αυτό κι εγώ το έσβησα και είμαι βέρι χάπι! :whistle: Πάντως μου άρεσε αυτο! "ΤΟΛΜΑΣ να διαφωνείς μαζί μου??? Είσαι ΚΑΚΟ άτομο! Θα σου βάλω -5 να δεις εσύ, απροσάρμοστο", λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το Κάρμα μπήκε κατόπιν ψηφοφορίας όπου τα μέλη ψήφισαν οτι το ήθελαν.
Απο εκει και πέρα, εννοείται οτι όταν κάποιο άτομο έχει λίγες ψήφους το αποτέλεσμα θα είναι μονόπλευρο. Όπως και στις στατιστικές, όσο μεγαλύτερο το στατιστικό δείγμα, τόσο ακριβέστερο το αποτέλεσμα. :)
Άλλωστε Ελένη μου, είναι χαζό να κατηγορείς όποιον ρίχνει αρνητικές ψήφους ενώ έχεις ρίξει κι εσύ τις δικές σου, δεν νομίζεις; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Το κάρμα εκτός από άχρηστο είναι και άδικο. Πχ εγώ είμαι καινούρια, έχω διαφωνήσει με ένα άτομο και επιτόπου απέκτησα κάρμα -800,000!!! LOL Δηλαδή πριν προλάβω να δημιουργήσω συμπάθειες (λέμε τώρα) κάποια, ο γκομενός της και η κολλητή της (πάλι λέμε τώρα) έχουν φροντήσει να παρουσιάζομαι σαν υποψήφιος κατάδικος!!! Γι' αυτό κι εγώ το έσβησα και είμαι βέρι χάπι! :whistle: Πάντως μου άρεσε αυτο! "ΤΟΛΜΑΣ να διαφωνείς μαζί μου??? Είσαι ΚΑΚΟ άτομο! Θα σου βάλω -5 να δεις εσύ, απροσάρμοστο", λολ.
:hmm: Αραγε να λέει αλήθεια? με το κάρμα ειχα κι εγώ κάποιες απορίες. Π.Χ. Δεν εχω δώσει αρνητική ψήφο παρα μόνο την πρώτη φορά,που δεν καταλαβα τι απεικονίζεται εκει στα "χεράκια".(φρόντισα να το διορθώσω).Δεν καταλαβα ποτέ,πως μπορεί να πάρει κανείς αρνητική ψήφο λόγω διαφωνίας.!!! Εγώ απ'ότι κατάλαβα εχω δεχθεί τέτοιες ψήφους,εκτός απο τις σίγουρες εκείνη τη μια & μοναδική φορά που "εξετράπην" & ήταν λογικό "να τις φάω".Είναι δυνατόν να δίνονται τέτοιες αρνητικές ψήφοι για τη διαφωνία σου -του -της σε ενα θέμα? Ενα άλλο : Είχα ενα νούμερο εκει στο αβαταρ,που το βλέπω που κ που.Είχα αρκετο καιρο που δεν έγραφα,ούτε συμφωνούσα,ούτε διαφωνούσα με κανένα.Παρατήρησα οτι το νούμερο μειώθηκε χωρίς να εχω παρουσία στα πόστς ! Αλλα το εκπληκτικό είναι άλλο. Είδα κάπου εδω γύρω (& μη ρωτησετε) ,ατομο που μόλις στο πρώτο του πόστ,είχε ενα νούμερο τρελλό !!! Πρίν γράψει το είχε ? προκάτ σα να λέμε ? Μήπως είμαι καχύποπτος ?:sly: Η (& το πιθανότερο) δεν κατανόησα τη λειτουργία ?:confused: Θα παρακολουθώ για λίγο, την απάντηση περιμένω,ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άβυσσος η ψυχή αυτού που ψηφίζει Wishful! Πχ το άτομο που είχε πριν γράψει μπορεί να είχε φάει θετική ή αρνητική απο κάποιον πχ για το nick του, την υπογραφή του, το άβαταρ του... Άλλωστε δίνονται πολύ εύκολα θετικές και αρνητικές ψήφοι μιας και αλλάζουν όποτε θέλει ο καθένας οπότε δεν διστάζουν να ψηφίσουν κάποιον. Κι εγώ έχω ψηφίσει άτομο χωρίς ποστς μια φορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:hmm: Αραγε να λέει αλήθεια? με το κάρμα ειχα κι εγώ κάποιες απορίες. Π.Χ. Δεν εχω δώσει αρνητική ψήφο παρα μόνο την πρώτη φορά,που δεν καταλαβα τι απεικονίζεται εκει στα "χεράκια".(φρόντισα να το διορθώσω).Δεν καταλαβα ποτέ,πως μπορεί να πάρει κανείς αρνητική ψήφο λόγω διαφωνίας.!!! Εγώ απ'ότι κατάλαβα εχω δεχθεί τέτοιες ψήφους,εκτός απο τις σίγουρες εκείνη τη μια & μοναδική φορά που "εξετράπην" & ήταν λογικό "να τις φάω".Είναι δυνατόν να δίνονται τέτοιες αρνητικές ψήφοι για τη διαφωνία σου -του -της σε ενα θέμα? Ενα άλλο : Είχα ενα νούμερο εκει στο αβαταρ,που το βλέπω που κ που.Είχα αρκετο καιρο που δεν έγραφα,ούτε συμφωνούσα,ούτε διαφωνούσα με κανένα.Παρατήρησα οτι το νούμερο μειώθηκε χωρίς να εχω παρουσία στα πόστς ! Αλλα το εκπληκτικό είναι άλλο. Είδα κάπου εδω γύρω (& μη ρωτησετε) ,ατομο που μόλις στο πρώτο του πόστ,είχε ενα νούμερο τρελλό !!! Πρίν γράψει το είχε ? προκάτ σα να λέμε ? Μήπως είμαι καχύποπτος ?:sly: Η (& το πιθανότερο) δεν κατανόησα τη λειτουργία ?:confused: Θα παρακολουθώ για λίγο, την απάντηση περιμένω,ευχαριστώ.:)
Τα κριτήρια της χρήσης του κάρμα απ τους χρήστες είναι μια προσωπική υπόθεση του καθενός και δεν ξέρω ποιό είναι το σκεπτικό του καθενός....
Μπορώ όμως αν θες να σου πω το δικο μου σκεπτικό, που παρόλο που έχω τσακωθεί σκοτωθεί διαφωνήσει με κάμποσους κατα καιρούς, εχω ρίξει αρνητικες μόνο σε άτομα τα οποια εχουν (τελικώς) φάει μπαν και σε ακόμα 2 που δεν θυμαμαι και ποιά είναι :P
Ουδέποτε εχω βάλει αρνητικό κάρμα επειδή.. τσακώθηκα :P έλεος δλδ
Απλά, κοιτάω μια γενικότερη στάση-συμπεριφορά....

Όσο για τον αριθμό των μηνυμάτων σου... είναι πιθανό να έγινε κάποια διαγραφή και να μειώθηκαν... (αν και σε αυτη τη περίπτωση θα σου ερχόταν αυτόματο πμ) ή ίσως δε θυμάσαι καλα?
Για το νέο χρήστη πάντως που λες ότι με το καλησπέρα εχει ενα σωρο μηνύματα... συμβαινουν δυο τεινα... ή είναι άλλος χρήστης που έκανε χρήση του δικαιώματος του να αλλάξει το Nick του και άρα με την αλλαγή του ονόματος του, τα ποστ του τον ακολουθούν, ή είναι πολύ ενεργός χρήστης και μέσα σε ελάχιστο χρόνο έχει πολλά ποστς (παράδειγμα ο χρήστης Giorgos σε μια βδομάδα ξεπέρασε τα 100)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε αν καταλαβα καλά, δεν εννοεί τον αριθμό μηνυμάτων αλλά το κάρμα του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ουχμ... ναι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top