Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
....Ας βρεί εδώ το γιατρό του! (μιας και έχουμε τόσους ΗΜΜΥτες εδώ!)
Το topic αυτο γινεται με αφορμη το δικο μου το pc, το οποιο ΣΕΡΝΕΤΑΙ  :thumbsdown: γιατι μαλλον εχει κολλησει απειρους ιους. και μιας και εγω εχω αμεση αναγκη, ξεκιναω με το δικο μου προβλημα...
Απο το 2002 μπαινω πολυ συχνα, αλλα δεν εχω καμια προστασια! βεβαια δεν μπαινω σε τιποτα περιεργα site, αντε κανα mail να δω, κανα forum, κανα διαγωνισμο...τα βασικα...  :)
Το προβλημα ειναι τωρα τελευταια! Το Pc σερνεται! πολυ αργο, καθε φορα που μπαινω νετ ΚΑΜΙΑ σελιδα δεν εμφανιζεται (ουτε καν yahoo να δω τα mail μου!) και αν ποτε ειναι στα καλα του και μπει, εντος τριων λεπτων η οθονη μου γινεται σαν να εχω windows 98 (μορφολογικα) (ενω εχω xp prof), κραταει κλασματα του δευτερολεπτου μονο αυτο το σκηνικο και μετα δεν πατιεται τιποτα..κλεινω το pc με alt,ctrl,del και ξαναμπαινω, αισιοδοξωντας οτι ισως με αφησει ενα ακομα τριλεπτο ΜΠΑΑΑΣ και στειλω τουλαχιστον ενα mail..
Φορματ θα πειτε, ε? και πωωως γινεται? μη με βρισετε για το antivirus, please.  :'( δε θα το ξανακανω. τι κανω τωρα? ειμαι κι ασχετη, πειτε μου το απλα... Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Σνιφ σνιφ, τι μυρίζομαι;;; Α! ΦΟΡΜΑΤ! Ότι πιο προσφιλές για μένα! Διεύθυνση και έρχομαι! :hehe:

λοιπόν για να μη φτάσεις ακόμα στο φορμάτ:

Βήμα 1ον:
Κατεβάζεις το adAware απο εδώ:
https://www.download.com/3000-2144-10045910.html?part=69274&subj=dlpage&tag=button

Το εγκαθιστάς και μετά κάνεις Check for Updates για να ενημερώσεις το definitions file του.

Το τρέχεις και μετά θα σου βγάλει σε κόκκινο οτι βρέθηκαν 80 αρχεία πχ. Μετά πατάς next και τα επιλέγεις όλα. μετά πάλι next και σε ρωτάει αν θα τα διαγράψεις. εσυ φυσικά λες ναι και είσαι τζιτζί! :)

Βήμα 2ον:

Θες ενα antivirus. Συνιστώ NOD32.

ΥΓ: Απο ΑΣΟΕΕ είμαι και παίζω τα πισί στα δάχτυλα! :thumbsup: Τι να κ....σουν και οι ΗΜΜΥ :tongue: :tongue: :tongue:

ΥΓ2: Πέρα απο την πλάκα ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
ΥΓ: Απο ΑΣΟΕΕ είμαι και παίζω τα πισί στα δάχτυλα! :thumbsup: Τι να κ....σουν και οι ΗΜΜΥ :tongue: :tongue: :tongue:

Ε ήσουν όμως για κάποια χρόναι ΗΜΜΥ, αρα...μουγκα :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Ε ήσουν όμως για κάποια χρόναι ΗΜΜΥ, αρα...μουγκα :P :P :P

Τέσπα, ας βοηθήσουμε την κοπέλα. Μυρίζομαι πολύ πράμα μεσα στον υπολογιστή της.

Υγ: Α ρε Michelle στη μπούκα μ΄έχεις! Αμάν πια, έτσι είναι οι φίλοι; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ θα σου προτείνω αφού είναι τόσο παρατεταμένη η έκθεσή του pcιου απροστάτευτου στο internet άν μπορείς να το κάνεις το format κάντο, είναι "καθαρότερη" λύση. Μονο άν δεν προλαβαίνεις τώρα ή έχεις προγράμματα που δέν τα ξαναέχεις να τα εγκαταστήσεις κανε αυτό που λέει ο Valder.

Επίσης ο Valder μαλλον υποθέτει οτι έχεις SP2 και δέν σου λέει τίποτα για firewall. Αν δέν έχεις υπάρχει το firewall των προ-SP2 XP που τα κόβει όλα (για web και mail είναι μιά χαρά, αλλα για κάτι άλλο θα δημιουργήσει πρόβλημα) το οποίο πρέπει να το ενεργοποιήσεις ομως εσύ. Για κάτι καλύτερο κατέβασε και βάλε ενα απο τα τζαμπέ firewalls που υπάρχουν (εγώ έχω το sygate).
Τελος κανονικά πρέπει να κάνεις windows update αλλά είναι δύσκολο άμα δέν έχεις DSL η καλύτερη γραμμη. Αν δεν κάνεις το firewall είναι ακόμα πιό απαραίτητο.
Τα τρία που πρέπει να έχεις για ασφάλεια είναι AntiVirus, AntiSpyware και firewall.
Επίσης άμα πετάξεις αποφασίσεις να μήν χρησιμοποιείς τον explorer αλλά κανένα firefox (η opera) είναι καλύτερα απο άποψη ασφάλειας, ειδικά άν δεν κανεις updates.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Εγώ προτείνω απαραιτήτως ένα format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παιδιααααααα!! ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις..1!
υπαρχει ενα νεο..
χτες που εψαχνα γενικα μεσα στο πισι, βρηκα χυμα στο σκληρο καποια ασχετα αρχεια που δεν εβαλα εγω μεσα και εχουν πολυ προσφατες ημερομηνιες και υποπτα ονοματα!
ας πουμε ενα, λεγοταν FREXXX (ΟΧΙ, δεν μπαινω σε πορνοσαιτ! αλλα μου ρχονται διαφορα παραθυρα κατα καιρους) και το περιεργο ειναι οτι ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΤΑΝ! ουτε με del,ουτε οταν το εσερνα στον καδο. τελικα του αλλαξα ονομα και επεκταση μπας και ..μπλοκαρει, αλλα μαλλον παλι τπτ δεν πρεπει να γινε. τι να πω?! φορματ δε παιζει τωρα, δεν εχω χρονο, φευγω για διακοπες σε 2 μερες..ισως μολις γυρισω, και αν φυσικα ο φιλτατος valder εχει ακομα χρονο και διαθεση να τον πρηξω..! :redface: ;) :whistle:
η αλλη λυση παιζει ομως, θα το κανω μολις παω σπιτι και καταφερω να συνδεθω για πανω απο 5 λεπτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna :
φορματ δε παιζει τωρα, δεν εχω χρονο, φευγω για διακοπες σε 2 μερες..ισως μολις γυρισω, και αν φυσικα ο φιλτατος valder εχει ακομα χρονο και διαθεση να τον πρηξω..! :redface: ;) :whistle:

Ούτως η άλλως η άλλη λύση προσωρινή θα είναι. Το φορμάτ δεν το γλυτώνεις. :'( Απλά τα προγράμματα που είπαμε θα σου βγάλουν πολλά απο αυτά τα "αθώα" :mad: αρχεία που βρήκες. Ήδη κανόνισα να ξεκινήσω με φορμάτ το πισί του αδερφού μου όταν κατέβω στο σπίτι του. :jumpy: Όταν γυρίσεις, αμα θες δεν έχω πρόβλημα, πες κι έρχομαι. :)

ΥΓ: Να σου φέρω και το λίνουξ με το πιγκουινάκι; :redface: :hehe: (πλάκα πλάκα το λίνουξ χ....νει στη μάπα τα XP :devil:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εχμ, τι λες valder καλο μου? εδω δε ξερω τι ειναι οι drivers και που χρειαζεται και που οχι να μπουν, κι εσυ μου λες linux? αααααα, θα καραφλιασω σημερα! :wacko:
ειναι δυσκολο να γινει το format? κατεβασα ενα απο αυτα που μου ειπες και ειναι λιγο better τα πραγματα παντως. :thumbsup:
να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Εδω κατάφερα κι έπεισα τον σκόπελο που λέγεται αδερφός μου να βάλει λίνουξ και μου λες οτι δε θα πείσω κι εσένα; :bleh:

Μια ωρίτσα δουλειά είναι να στο κάνω σαν καινούριο το πισί με φορμάτ. Αυτά όταν ξανανέβω Αθήνα! :)

ΥΓ: Φορμάαααατ ναιιιιιιι! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Εδω κατάφερα κι έπεισα τον σκόπελο που λέγεται αδερφός μου να βάλει λίνουξ και μου λες οτι δε θα πείσω κι εσένα; :bleh:

Μια ωρίτσα δουλειά είναι να στο κάνω σαν καινούριο το πισί με φορμάτ. Αυτά όταν ξανανέβω Αθήνα! :)

ΥΓ: Φορμάαααατ ναιιιιιιι! :jumpy:
Ωχχχ τι έχεις πάθει βρε valder ? γιατί να βάλει η κόπελα linux ? γιατι βαζείς σε κόπους βρε την κοπέλα ?
Λοίπον Giovanna μην βάλεις linux γιατί θα μπεις σε μπέλαδες , τουλάχιστον στην αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αντί να μπώ και εγώ στη συζήτηση για το αν πρέπει να βάλει η Giovanna linux εκανα ξεχωριστό thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas777

Νεοφερμένος

Ο andreas777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλό είναι αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
adAware καλε μου Valder, κατεβαζω αυτη τη στιγμη, και μαλιστα αυτο που μου προτεινες.
FORMAT δεν επαιξε τελικα.. το παιδι που προσφερθηκε να βοηθησει, απλως μετετρεψε κατι που ηταν FAT32 σε NTFS. (μη με ρωτησεις τι ειναι..)
το προβλημαδε λυθηκε, εγγατεστησα νορτον, βρηκα 18 ιους, αλλα τουλαχιστον μου δουλευει το νετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
FORMAT δεν επαιξε τελικα.. το παιδι που προσφερθηκε να βοηθησει, απλως μετετρεψε κατι που ηταν FAT32 σε NTFS. (μη με ρωτησεις τι ειναι..)
Τον δίσκο σου μετέτρεψε από FAT32 σε NTFS .... Η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι ένα σε αρχείο FAT32 δίσκοδεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 4GB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
adAware καλε μου Valder, κατεβαζω αυτη τη στιγμη, και μαλιστα αυτο που μου προτεινες.
FORMAT δεν επαιξε τελικα.. το παιδι που προσφερθηκε να βοηθησει, απλως μετετρεψε κατι που ηταν FAT32 σε NTFS. (μη με ρωτησεις τι ειναι..)
το προβλημαδε λυθηκε, εγγατεστησα νορτον, βρηκα 18 ιους, αλλα τουλαχιστον μου δουλευει το νετ!

Γίνεται αυτό χωρίς format? Αφού αυτό ΕΙΝΑΙ format ουσιαστικά :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn:
Γίνεται αυτό χωρίς format? Αφού αυτό ΕΙΝΑΙ format ουσιαστικά :s
Το partition magic σου επιτρέπει να κάνεις αυτή την μετατροπή χώρις format. Επίσης ακόμη xp το έχουν αυτό εαν δεν κάνω λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Όσον αφορά τα FAT32 και NTFS με κάλυψε ο exposed.

Giovanna ετοίμασε ξιφία στα κάρβουνα κι έρχομαι! :clapping:Θα ζήσει ανεπανάληπτες στιγμές το PC σου στα χέρια μου!:D

ΥΓ: Είπες ΝΟΡΤΟΝ;; Είδα καλά; Μέγα λάθος! Αυτό είναι που λέμε "γκόλ απ τα αποδυτήρια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
ΥΓ: Είπες ΝΟΡΤΟΝ;; Είδα καλά; Μέγα λάθος! Αυτό είναι που λέμε "γκόλ απ τα αποδυτήρια"
Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που έχουν συνδιάσει τον όρο antivirius με το norton. Δεν είναι λίγες οι φορές που με ρώτησε κάποιος αν έχω το πρόγραμμα antivirius και να εννοούσε το norton. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αχ αυτό το norton... πολύ λαχτάρα για σιπιγιού έχει το άτιμο :P. nod32 ρεεε :clapping:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top