Σεισμική δόνηση 5,1 Ρίχτερ βόρεια της Θεσσαλονίκης

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Μπαράζ σεισμικών δονήσεων -η ισχυρότερη ήταν 5,1 Ρίχτερ- και επίκεντρο περιοχή στο έδαφος της ΠΓΔΜ, κοντά στα σύνορα με την Ελλάδα συντάραξαν τη Κυριακή τη βόρεια Ελλάδα, χωρίς να προακλέσουν ζημιές.


Η ισχυρότερη σεισμική δόνηση είχε μέγεθος 5,1 Ρίχτερ σημειώθηκε στις 19.17.

Σύμφωνα με το Εργαστήριο Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το επίκεντρό του σεισμού εντοπίστηκε 70 χιλιόμετρα βόρεια της Θεσσαλονίκης, κοντά στην πόλη Βαλάντοβο της ΠΓΔΜ.

Προηγήθηκαν και άλλες σεισμικές δονήσεις με το ίδιο επίκεντρο. Ισχυρότερη ήταν αυτή με μέγεθος 4,1 Ρίχτερ που σημειώθηκε στις 15:30 το απόγευμα.

Και οι δύο σεισμοί έγιναν αισθητοί στη Θεσσαλονίκη, στους νομούς Κιλκίς, Σερρών, Πέλλας και σε άλλες περιοχές της Κεντρικής Μακεδονίας, χωρίς όμως να αναφερθούν ζημίες.

Πηγή: in.gr


Τον καταλάβατε τον σεισμό;Πώς αντιδράσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Τα αδέρφια μου ειναι θεσσαλλλλλλονικη και δεν καταλαβαν τιποτα .........
(οι σκοπιανοι μας ριχνουν σεισμους) :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εγω που ειμουν σε μια περιοχη κοντα στη Θεσσαλονικη τον καταλαβα αλλα κρατησε για λιγοτερο απο 30''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Kι'εγώ παιδιά κοντά στην Θεσσαλονίκη μενω και τον νιώσαμε. Καθομουν στην καρέκλα και είδα το γραφείο να τρέμει.. Στην αρχή νόμιζα οτι η τρέλα μου χτυπάει την πόρτα αλλά νταξει μετά είδα κόσμο έξω και επιβεβαιώθηκα! Οι συγγενείς μου στο Κιλκίς τον ΠΑΡΑΝΙΩΣΑΝΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Μαλλον τα αδεφρια μου ειναι αναισθητοι . φοιτητες .................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εμείς εδώ,Κιλκίς,τον νιώσαμε όντως.Λόγω του ότι μένω και στον τελευταίο όροφο,έγινε ακόμη πιο αισθητός.Έπεφταν κορνίζες,ράφια κλπ.Ας ελπίσουμε πως οι επόμενοι που σίγουρα θα υπάρξουν θα είναι μικρότερης έντασης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Περιττο να σας πω οτι εχω ****** πανω μου με τοσους σεισμους σημερα...
-----------------------------------------
και τον απογευματινο τον ενιωσα για τα καλα ομως :(
-----------------------------------------
https://www.emsc-csem.org/index.php?page=home
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εμάς μας κούνησε και πριν απο καμιά ωρίτσα... Ντάξει ενα μικρό τρέμουλο των επίπλων , οχι τιποτα σημαντικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μένω κόντα στην θεσσαλονίκη και δέν κατάλαβα τίποτα. εκείνη την ώρα ήμουν φροντηστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefos

Νεοφερμένος

Ο stefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ναι οντως εμεις στο κιλκις τον καταλαβαμε εγω καθομουν στο σαλονι και βλεπω την λαμπα να κουνιεται και να πηγαινει περα δωδε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ελπίζω να μην άνοιξε το εκεί ρήγμα γιατί αλλιώς θα έχουμε ανταγωνισμό Πάτρα-Σαλονίκη.
Τώρα σοβαρά όμως, εσείς μπορεί να τρομάξατε αλλά αυτό που γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα (σμήνη σεισμών) και το ότι δεν ξέρουμε πότε θα χτυπήσει ο εγκέλαδος είναι κάτι συνηθισμένο για μας όσο και να σας φαίνεται παράξενο στην περιοχή της Δυτικής Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έλα, ένα πενταράκι σας έκανε εκεί πάνω και το κάνατε θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Έλα, ένα πενταράκι σας έκανε εκεί πάνω και το κάνατε θέμα...

Πενταράκι σε απόσταση 25 χιλιομέτρων και να μην το κάνουμε θέμα;
Τέλος πάντων,αν δεν έχεις άποψη για το θέμα,καλύτερα να μην ποστάρεις καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivika

Νεοφερμένος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αφηστε... κατω απο το τραπεζι τν εβγαλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πενταράκι σε απόσταση 25 χιλιομέτρων και να μην το κάνουμε θέμα;
Τέλος πάντων,αν δεν έχεις άποψη για το θέμα,καλύτερα να μην ποστάρεις καν.

Ναι, οκ, η αντιπολίτευση φταίει. Χαλαρώστε κι απολαύστε το, η μισή Ελλάδα κάποτε έζησε ένα μεγάλο σεισμό, θα ζήσει κι η άλλη μισή, τι να κάνουμε. Αλλιώς πηγαίντε στην Αγγλία που δεν έχει και ρήγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Ναι, οκ, η αντιπολίτευση φταίει. Χαλαρώστε κι απολαύστε το, η μισή Ελλάδα κάποτε έζησε ένα μεγάλο σεισμό, θα ζήσει κι η άλλη μισή, τι να κάνουμε. Αλλιώς πηγαίντε στην Αγγλία που δεν έχει και ρήγματα.
εαν γινει ενας μεγαλος σεισμος στην περιοχη που μενει καποιος και το ταβανι ειναι ετοιμο να πεσει στο κεφαλι του,δεν νομιζω να χαλαρωσει και να το απολαυσει.εκτος αν εσυ μπορεις να το κανεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εαν γινει ενας μεγαλος σεισμος στην περιοχη που μενει καποιος και το ταβανι ειναι ετοιμο να πεσει στο κεφαλι του,δεν νομιζω να χαλαρωσει και να το απολαυσει.εκτος αν εσυ μπορεις να το κανεις:P

Δεν είναι μεγάλος σεισμός τα 5 ρίχτερ με εστιακό βάθος 10 χιλιόμετρα, 60 χιλιόμετρα πιο πέρα απ'τη Θεσσαλονίκη. Εκτός κι αν μένεις σε παράγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δεν είναι μεγάλος σεισμός τα 5 ρίχτερ με εστιακό βάθος 10 χιλιόμετρα, 60 χιλιόμετρα πιο πέρα απ'τη Θεσσαλονίκη. Εκτός κι αν μένεις σε παράγκα.
μα εγω δεν μιλησα για τον συγκεκριμενο σεισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια ζω σεισμους καθημερινα...Περνανε αποχετευσεις εξω στους δρομους και ετσι οπως σκαβει η μπουλντοζα ολα τρεμουν!Το υπολογιζω στα 5,0 ριχτερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ έπαιζα μπάσκετ και δεν κατάλαβα τίποτα στον απογευματινό σεισμό. Κατάλαβα ωστόσο το βράδυ ένα κουνηματάκι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top