Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εξαρτάται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ναι γίνεται αρκεί να εχεις ένα κατάλληλο πρόγραμμα OCR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αυτό εννοούσα αγαπητέ Eukleidis:P Απλά είπα να το πω μονολεκτικά για να μη χαλάσω τη συνοχή και ομοιομορφία των παραπάνω απαντήσεων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Πρέπει να έχεις ένα πρόγραμμα όμως.Δε θυμάμαι ακριβώς.
Νομίζω το ΑBBYY fine reader.
Εχω καιρό να σκανάρω κείμενο για να το επεξεργαστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
αντε καλά λεω πως σε πιστεύω.:)

Και για να μην είμαστε off. Αντρεα αν θες προγραμμα απλά στειλε μου πμ.
Οχι διαφημίσεις πpls
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν έκανα διαφήμιση.Είπα στο παιδί ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιώ για αυτή τη δουλειά.Έτσι λέγεται αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
το καλυτερο προγραμμα ειναι το ABBYY Fine reader. Ωστοσο υπαρχει και το Adobe Fine reader
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Τα προγράμματα αυτά είναι άθλια, ακόμα και για κείμενο στο word για αυτό και δεν τα ανέφερα κιόλας, σε κάθε πρόταση κάνουν από 2-3 λάθη, καλύτερα να επαναδακτυλογραφήσεις αυτό που θες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
guys my pc do not work properly.I can not change the language to GREEK!i want your help.My keyboard is having a problem.How do i change the language from settings and NOT from keyboard?

I am writing this message in English,because i can not write "greeklish"

Please reply me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
δοκιμασε απο την μπαρα εναρξης...Εμφανιση γραμμης γλωσσας.
Τι αλλο να πω; Δεν εχω ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
κατω αριστερα, θα σου γραφει ΕΝ, το πατας κ διαλεγεις ΕΛ(ελλινικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

000090

Νεοφερμένος

Ο 000090 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 67 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
πανε.. πρωτα εδω οπως βλεπεις τα εικονιδια... etc :no1:



επειτα... πανε εδω..



και εδω βαλε την γλωσσα :) αλλιως.. κανε αυτο που λενε τα πεδια με την συντομευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω παιδιά έπιασε!!:D:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
εγω παντως ΤΟΣΑ χρονια που χρησιμοποιω το abbyy fine reader τα λαθη ηταν ελαχιστα και για να τα διορθωσω μου επερνε ελαχιστα λεπτα σε σχεση με το χρονο που θα εκανα να ξαναγραψω το κειμενο απο την αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Koίτα, για free programmes, υπάρχουν τα τα προαναφερθέντα αλλά υπάρχουν και τα εξής:
1)VPHybridCAD V9 δεν είναι δωρεάν, αλλά μπορείς να κατεβάσεις ένα demo.
2) Picasa. Καλό, και είναι και free :P
3)Gimp. Απλά το αναφέρω σαν option δεν το προτείνω, κατ'αρχάς δεν είναι απολύτως συμβατό με όλα τα software, αλλά υπάρχει και είναι τζαμπέ
4)Adobe Photoshop, γνωστό σε όλους μας για τα editakia(και όχι μόνο) στις φωτογραφίες, το adobe μπορεί( ω ναι) να επεξεργαστεί και σκαναρισμένα αρχεία. Είναι το καλύτερο, αν θέλεις να σκάσεις χοντρά λεφτά :P
Εγω το picasa χρησιμοποιώ, αν και δεν έχω εξοικιωθεί είναι αλήθεια. Γενικά με τα σκαναρισμένα δεν τα πάω και τόσο καλά. Επίσης, να σου πω ότι χρειάζεται η γραμματοσειρά του σκαναρισμένου αρχείου να υπάρχει αποθηκευμένη, ή έστω να είναι αναγνωρίσιμη από το σύστημά σου για να μπορείς να κάνεις edit. ;) + to picasa δεν σου κάνει επεξεργασία κειμένου, τουλάχισοτν δεν έχω ανακαλύψει κάτι τέτοιο.

5) Η επιλογή του απελπισμένου: κάνεις εδιτ το κείμενο στο paint κι ό,τι προκύψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτά που αναφέρεις είναι προγράμματα για επεξεργασία εικόνας, ο Ανδρέας χρειάζεται πρόγραμμα OCR (Optical Character Recognition) για να του μετατρέψει την σκαναρισμένη εικόνα σε κείμενο και να το επεξεργαστεί.
Απο προσωπική εμπειρία πάντως, συνήθως δεν δουλεύουν και πολύ καλά αυτά τα προγράμματα. Μπορεί να 'χουν εξελιχτεί τώρα, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Όταν πατάω control-alt-delete μου λέει ότι η διαχείρηση εργασιών έχει απενεργοποιηθεί από το διαχειρηστή σας:jumpy:
Εγώ βέβαια δεν το απενεργοποίησα(δεν ξέρω καν πως γίνετε). Έψαξα για ιους αλλά δεν είχε τίποτα που έκανα scan:xixi:
Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει και πως να διορθώσω το πρόβλημα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εναρξη> εκτελεση και γραψε regedit

Πηγενε Επεξ/σια> Ευρεση και αναζητησε την λεξη DisableTaskMngr η DisableTaskMgr (νομιζω το δευτερο ειναι).Λογικα θα σου βρει μια τιμη, μεσα σε ενα φακελο system(HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System).Διεγραψε την.

Αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Όπως είπαν οι προλαλήσαντες, ABBYY FR και ξερό ψωμί. Μέχρι πρόσφατα είχα το AFR 6 Xpress, μια δωρεάν έκδοση, η οποία ήταν τόσο άθλια που της περισσότερες φορές το Μ το έγραφε /\/\ ενώ το ς 5. Άλλαξα σε AFR 9 PRO και ούτε η κοντογιώργαινα δεν κάνει τέτοια δουλειά!!! :P:P Ένα λάθος χρειάστηκε να διορθώσω σε κείμενο 12 σελίδων και κάτι σημεία στίξης!!

(βέβαια μην το δοκιμάσετε για χειρόγραφα. Το πολύ πολύ να ανακαλύψετε χαρακτήρες που ούτε καν ξέρατε ότι υπάρχουν στον υπολογιστή σας.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ευχαριστώ:)Έπαιξε:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top