Σβήσιμο υπολογιστή

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα τον βάζω σε αναμονή παθαίνει τίποτα?Δεν λέω για πολλές ώρες...1-2:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι.
Καίει και πολύ λίγο ρεύμα σε αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ωραία!Ευχαριστώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
και αδρανοποίηση ακομα καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Με την αδρανοποίηση σβήνει τελείως ο υπολογιστής και θέλει κάποια ώρα να πάρει μπρος πάλι. Ανοίγει πιο γρήγορα πάντως απο οτι αν τον έχεις κλείσει κανονικά.
Με την αναμονή σε 5 δευτερόλεπτα είσαι good to go, αλλά δεν σβήνει τελείως ο υπολογιστής οπότε καίει λίγο ρεύμα.
Και στις δυο περιπτώσεις συνεχίζεις ακριβώς απο το σημείο που τον άφησες, με ο,τι προγράμματα είχες ανοιχτά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω, με την ευκαιρία,
τι είναι η αναμονή και τί η αδρανοποιήση και πώς επιτυγχάνουμε εκάστη εξ αυτών; :D :D
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Aναμονή, ή sleep είναι η λειτουργία του υπολογιστή κατά την οποία εσύ δεν εκτελείς κάποια εργασία, δε χρησιμοποιείς δηλαδή χώρο της cpu σου( κεντρική μονάδα επεξεργασίας), ο υπολογιστής καταναλώνει πολύ λίγο ρεύμα, και η οθόνη φαίνεται μαύρη.

Αδρανοποίηση, (hybernate) είναι κάτι παρόμοιo, μόνο που μετά για να επαναφερθεί ο η/υ στην αρχική του κατάσταση θέλει λίγη ωρίτσα, να κάνει restore. Καταναλώνει ελάχιστο ρεύμα, και γενικά σαν λύση προτείνεται όταν ο η/υ μένει αδρανής, δηλαδή για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα, εσύ δεν τον έχεις άμεση ανμάγκη, τον αφήνεις να "ξεκουραστεί", χωρίς όμως να κλείσει.

Η επιλογή αναμονής ή αδρανοποίησης γίνεται από το μενολυ Έναρξη ---> εκεί που έχει επιλογές turn off the computer, υπάρχει ένα βελάκι, το πατάς και σου βγαίνει μια λίστα, στη οποία βρίσκονται και τα 2 προαναφερθέντα ως options.
Μπορεί από λειτουργικό σύστημα να διαφέρει η διαδρομή, όμως είναι παρεμφερής, πολύ κοντινή η μία στην άλλη.

Ελπίζω να βοήθησα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ή μπορειτε πολυ απλα να τον κλεισετε και μετα να ξανανοιξετε το μσν σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ναυσικά, όταν κάνεις αδρανοποίηση (hibernate γράφεται, με 'i' ;) ), σβήνει τελείως ο υπολογιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου νομιζω πως πρεπει να κλεινουμε κανονικα τον υπολογιστη εφοσον δεν τον θελουμε για πανω απο μιση ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Δεν τα ήξερα τα παραπάνω. Επομένως, ποια είναι η διαφορά μεταξύ αδρανοποίησης και σβησίματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν κάνεις αδρανοποίηση, ο υπολογιστής ανοίγει και είναι ακριβώς στην κατάσταση στην οποία ήταν όταν τον έκλεισες. Με όλα τα προγράμματα ανοιχτά κτλ. Ξεκινάει και πιο γρήγορα έτσι. Απλά αν έχεις windows χρειάζεται ένα κανονικό restart μια στο τόσο γιατί πάσχουν λίγο απο διαχείριση μνήμης και θα αρχίσουν να σέρνονται μετά απο κάποιες μέρες.

Και κάτι πιο τεχνικό. Αν έχεις κάνει hibernate στα windows και μπεις απο κάποιο linux λειτουργικό, δεν σε αφήνει να κάνεις mount τον δίσκο των windows. Υποθέτω οτι κάπως μπορεί να το προσπεράσει κανείς αυτό, αλλά μάλλον δε συνίσταται για να μη τα κάνεις μπάχαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
...Και κάτι πιο τεχνικό. Αν έχεις κάνει hibernate στα windows και μπεις απο κάποιο linux λειτουργικό, δεν σε αφήνει να κάνεις mount τον δίσκο των windows. Υποθέτω οτι κάπως μπορεί να το προσπεράσει κανείς αυτό, αλλά μάλλον δε συνίσταται για να μη τα κάνεις μπάχαλο....

εμπρός?:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν έχεις και windows και linux στον υπολογιστή σου και κάνεις hibernate απο τα windows, το linux δεν θα μπορεί να "δει" τον δίσκο στον οποίο έχεις τα windows. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
ααααα....:lol: για τσέκαρε πληζ και το δικό μου θεματάκι...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά, εγώ δεν έχω καταλάβει πώς κάνουμε αδρανοποίηση.:what:

Την αναμονή την κατάλαβα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Start -> Turn Off Computer -> Hibernate

Αν δεν, υπάρχει πρέπει να το ενεργοποιήσεις απο εδώ:
Control Panel -> Power Options -> Hibernate -> "Enable Hibernation"

Για Windows XP πάντα ε, σε Vista μπορεί να είναι αλλιώς, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το έκανα αυτό με τον πίνακα ελέγχου. Ενεργοποίησα την "αδρανοποίηση". Μετά,
πάτησα "έναρξη-σβήσιμο υπολογιστή", αλλά δεν μου βγάζει την επιλογή "αδρανοποίηση".:what:
Βγάζει: ΑΝΑΜΟΝΗ, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ, ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ, τα ίδια , δηλ, με πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου νομιζω πως πρεπει να κλεινουμε κανονικα τον υπολογιστη εφοσον δεν τον θελουμε για πανω απο μιση ωρα.

Νομίζω ότι το "άνοιξε-κλείσε" δεν είναι και ό,τι πιο καλό για τα κυκλώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το έκανα αυτό με τον πίνακα ελέγχου. Ενεργοποίησα την "αδρανοποίηση". Μετά,
πάτησα "έναρξη-σβήσιμο υπολογιστή", αλλά δεν μου βγάζει την επιλογή "αδρανοποίηση".:what:
Βγάζει: ΑΝΑΜΟΝΗ, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ, ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ, τα ίδια , δηλ, με πριν.
Ίσως να θέλει επανεκκίνηση για να σου το εμφανίσει.

Νομίζω ότι το "άνοιξε-κλείσε" δεν είναι και ό,τι πιο καλό για τα κυκλώματα...
Το άνοιξε-κλείσε σίγουρα δεν είναι καλό για το σκληρό δίσκο, για τα υπόλοιπα δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρό θέμα. Είτε τον κλείσεις κανονικά, είτε τον βάλεις σε αναμονή, είτε κάνεις αδρανοποίηση, ο δίσκος σβήνει, οπότε δεν έχει κάποια διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top