Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παιδιά,ξέρει κανείς πώς γίνεται format σε ένα notebook όπου δεν υπάρχει floppy disk?Διοτι έχω notebook και κάποτε θα του κάνω,αλλά από τώρα πρέπει να μάθω το πώς:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μπαίνεις στο BIOS, επιλέγεις να κάνει boot απο το cd-rom drive και βάζεις μέσα το cd του λειτουργικού που θέλεις να εγκαταστήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μπαίνεις στο BIOS, επιλέγεις να κάνει boot απο το cd-rom drive και βάζεις μέσα το cd του λειτουργικού που θέλεις να εγκαταστήσεις.

Δεν έχει υποδοχή για Cd όμως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
υπάρχουνε και εκδόσεις που τρέχουν απο "usb", αν δεν σε πειράζει το αν θα είναι ή οχι αυθεντικά, με ενα ψάξημο ολο και κάτι θα βρείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχεις laptop χωρίς cd drive; Τι πήρες ακριβώς; :P

έδιτ: τώρα κατάλαβα, όταν έγραψες "notebook", εννοούσες "netbook". Αυτό που είπε ο tntqaz, μπορείς να γράψεις ένα image των windows σε usb stick και να bootάρεις απο εκεί, υπάρχουν σχετικές οδηγίες στα ίντερνετς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αστο την βρηκα την λυση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είχε το multirama ένα με 178? και 400mhz cpu ARM :P Αυτό είχε σαν αποτελέσμα ο firefox να έκανε κάπου 2 λεπτά να ανοίξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ναι αλλά εν τέλει άνοιγε. :P
Μη τα θες όλα δικά σου μαν.:redface:

Θα πάω να το τσεκάρω! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω φορματ στον υπολογιστη μου μιας και οσο παει σερνεται και πιο πολυ. Εχω βρει εναν σαφη οδηγο με εικονες για το πως να εγκαταστησω ξανα τα windows. Τον ενδοιασμο τον εχω στο τι να κανω μετα το φορματ. Υπαρχει για παραδειγμα τροπος να βαλω τους drivers ολους μαζι χωρις να τους ψαχνω ενα ενα? Δηλαδη με λιγα λογια μπορω να κανω σαν ενα copy paste τους drivers απο τον φακελο που βρισκονται? Επισης ενα αλλο που με τρωει ειναι με τα προγραμματα. Επειδη ειναι αρκετα, υπαρχει τροπος να μην τα βαζω ξανα ενα ενα? Και τελος παρω ενα image copy του σκληρου δισκου και μετα το φροματ, το επαναφερω, θα εχω ολα τα προγ/τα μαζι με τα δεδομενα τους και τα αρχεια τους? Για παραδειγμα στον firefox θα εχω τα αποθηκευμενους κωδικους και τους σελιδοδεικτες?
Υ.Γ. με το image copy του σκληρου δισκου μηπως υπαρχει περιπτωση να διατηρηθουν οι ιοι, και να πηγαινει ο υπολογιστης παλι αργα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υ.Γ. με το image copy του σκληρου δισκου μηπως υπαρχει περιπτωση να διατηρηθουν οι ιοι, και να πηγαινει ο υπολογιστης παλι αργα?
Αυτό θα σου έλεγα αλλά το σκέφτηκες ήδη μόνη σου. Τα πάντα διατηρούνται, και το fragmentation των αρχείων, οπότε θα σέρνεται ακριβώς το ίδιο με πριν.
Drivers μπορείς να κάνεις slipstream στο cd εγκατάστασης των windows (google "driver slipstreaming") αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις εφαρμογές των διάφορων συσκευών, υποθέτω οτι θέλεις να εγκατασταθούν κι αυτές. Τους σελιδοδείκτες του firefox μπορείς να τους σώσεις κάπου να τους ξαναφορτώσεις μετά την εγκατάσταση (κάπου έχει ένα "backup" και "restore" απο οτι είδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
οκ guys με καλύψατε πλήρως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μου συνέβη κάτι για πρώτη φορά:
Όταν άνοιξα τον υπολογιστή, η οθόνη έμεινε λευκή. Ακούστηκε το σήμα των Windows αλλά δεν λειτουργούσε κανένα πλήκτρο ούτε αυτό των windows. Έβγαλα και ξαναέβαλα τα καλώδια της οθόνης και του πύργου κι έτσι κάποια στιγμή άνοιξε κανονικά . Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί συνέβη αυτό; (και τις 2 τελευταίες φορές που άνοιξα τον υπολογιστή.)
Ευχαριστώ.:)
-----------------------------------------
Μόλις τώρα ξεκίνησα σάρωση με antimalware κι έχει βρει 8 μολυσμένα αντικείμενα...και βλέπουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ή η οθονη εχει προβλημα ή η καρτα γραφικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ε αφου βρηκε μολυνσεις καποιος θα ειναι...κανε και κανα αλλο σκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παιδια επειδη πρεπει να παω δουλεια τωρα και δεν εβρισκα το σωστο τοπικ για να το βαλω αν θελετε το μεταφερετε χρειαζομαι μια συμβουλη για το κομπιουτερ.. εχω κανει φορματ στο κομπιουτερ και μου εχουν βαλει τα windows 2007 αλλα δεν βολευουν γιατι οταν ειναι να μεταφερω αρχεια στο usb και να τα παρω στη δουλεια εκει τα κομπιουτερ τους δεν μπορουν να τα διαβασουν... παλια που ειχα του 2003 δεν ειχα προβλημα... μηπως ξερετε πως μπορω να βαλω παλι τα 2003 ??? αν ειναι ευκολο να το κανω μονη μου θα μπορουσατε να μου εξηγησετε πως να το κανω???

σας ευχαριστω παιδες μου.. :)

πσ. με απλα λογακια ομως οπως παντα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
υποθέτω ότι εννοείς ότι γράφεις σε word ή excel?

Αν ναι, η πιο εύκολη λύση είναι να γραφεις ότι θέλεις και μετά να κάνεις "αποθήκευση ως" ("Save as") και να διαλέγεις να το σώζεις ως "97-2003 format" (κάπως έτσι θα λέγεται, δεν είμαι στο Pc Που έχει 2007 επάνω για να σου πω ακριβώς).

Μόλις το σώσεις έτσι, θα μπορείς να το ανοίγεις από όπου θέλεις.

πσ. διαφορετικά θα πρέπει να βρεις cd του Οffice 2003, να απεγκαταστήσεις το 2007 και να εγκαταστήσεις μετά το 2003
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antreas95

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
κανένας ιός θα είναι...μπορεί και να σου έχει διαλύσει τα windows:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ή η οθονη εχει προβλημα ή η καρτα γραφικων
σωστος.πιο πιθανο βρισκω να εχει καει η πλακετα που εχει μεσα η οθονη ή να τα τιναξε η καρτα γραφικων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
τσέκαρε την οθόνη και την κάρτα.Αν δεν έχουν πρόβλημα πιθανόν να φταίει ο οδηγός της κάρτας.ίσως έβαλες ασύμβατο driver ή o driver έχει προβλήματα.Αν είναι έτσι μπες σε safe mode και ψάξε για τους σωστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top