Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ψυχραιμία, αδέσποτο...
Όλες θέλουμε κάτι παραπάνω εκείνες τις μέρες, κάνε αυτό με τα λαχανικά...
και υπομονή!!

Εγώ μες στην τσαντίλα την προχθεσινή εξαφάνισα κάτι σοκολατοειδή...
Και τώρα πρέπει να "μπαλώσω"...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Να μπω κι εγω;;;;;
Θελω να χασω τρια κιλα... Ενταξει δεν ειναι και παααρα πολλα αλλα χανω πολυ δυσκολα, χρειαζομαι πανω απο ενα μηνα...
Και θα θελα τοσο πολυ να τα χασω πριν τα Χριστουγεννα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Τερμα η διαιτα;:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι κάνετε, τι κάνετε;;

Χμ, μάλλον θέλει μία τονωτική ένεσα το thread αυτό...

Τι θα φάτε σήμερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Γιδι, τηλεπαθεια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χε χε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Χμμμμ, εγώ έφαγα μια φετούλα ψωμί με τρεις ελίτσες και τσάι (τ-ε-λ-ε-ι-ο πρωινό :) ), το μεσιμερι θα φάω μια κούπα φασολάδα και σαλάτα και το βράδυ δε με βλέπω να τρώω κάτι, μάλλον με φρουτάκια θα τη βγάλω γιατί προχτές το βράδυ έφαγα 1,5 κομμάτι πίτσα και με έχουν πιάσει τύψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Λοιπον εγω δεν ξερω τι θα φαω σημερα αλλα χτες 'αναγκαστηκα' να παω σε μια ταβερνα με τους δικους μου και εφαγα λιγακι παραπανω.... Παντως πηρα ψαρονεφρι αντι για παϊδακια πχ. Αλλα τσιμπησα και την πατατουλα μου...

Προχτες που δεν υπηρχε τιποτα στο σπιτι για να φαω πηγα με τον φιλο μου σ'ενα σαντουιτσαδικο κι αντι για ζαμπον τυρι κλπ εφτιαξα το εξης ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ σαντουιτς: Αυγο, αγροτικη σαλατα, μαρουλι, ντοματα, πιπερια.

Το συστηνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Χμμμμ, εγώ έφαγα μια φετούλα ψωμί με τρεις ελίτσες και τσάι (τ-ε-λ-ε-ι-ο πρωινό :) ), το μεσιμερι θα φάω μια κούπα φασολάδα και σαλάτα και το βράδυ δε με βλέπω να τρώω κάτι, μάλλον με φρουτάκια θα τη βγάλω γιατί προχτές το βράδυ έφαγα 1,5 κομμάτι πίτσα και με έχουν πιάσει τύψεις.

αυτο δεν ειναι διατροφη, σκουπιδια ειναι, που ειναι οι πρωτεινες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Συζήτησε το με τη διαιτολόγο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ω ναι πολυ θα ηθελα.

για ρωτα τη διαιτολογο σου τι ρολο βαραει η λευκινη στους eIF4G, eIF4E και rpS6.

χμμμμ....εδω που τα λεμε για ρωτα τη καλυτερα ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτα τα περιεργα πραγματα που εγραψα πιο πανω! Ρωτα τη αν μπορεις, πως η ινσουλινη ρυθμιζει την μεταφορα γλυκοζης στα κυτταρα.

αν σου απαντησει εστω μια απο τις παραπανω ερωτησεις σωστα, θα παρω πισω ολα οσα εχω πει για τους ελληνες διαιτολογους.

αλλα πολυ αμφιβαλω.

παμε αλλη μια λοιπον.

οι ελληνες διαιτολογοι ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ και δεν ξερουν ΤΗ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ, γιατι μπηκαν σε ενα κωλοΤΕΙ που δεν μαθαινεις ουτε τη ειναι μεταγραφη ποσο μαλλον τη σχεση των αμινοξεων με τα κυτταρικα μεταγραφικα μονοπατια, αλλα το τελειωσαν αντιγραφοντας, δεν εχουν κανει διαιτα σωστη ουτε μια φορα στη ζωη τους και σε ΚΛΕΒΟΥΝ για να σε μαθουν να κανεις αυτο που σου ελεγε η μαμα σου απο μικρη.

"Τρωγε λαχανικα, μην τρως βλακειες"

OH MY GOD!

p.s στηλε μου τηλεφωνο, διευθυνση, e-mail η οτιδηποτε αλλο θες για να την ταπεινωσω οσο δεν παει, το καταφχαριστιεμαι, χωρις πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, καλά, είπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι epote χωρίς να με βαρέσεις:

Προσωπικά δεν είμαι, αλλά αν είσαι Vegeterian (και όχι μόνο Vegan) από που παίρνεις πρωτεϊνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
τι ειπαμε?

Προσωπικά δεν είμαι, αλλά αν είσαι Vegeterian (και όχι μόνο Vegan) από που παίρνεις πρωτεϊνες?
μαλλον αναποδα το εννοεις, οι vegeterians τρωνε ψαρια, αυγα κτλ, οι vegans δεν τρωνε ΤΙΠΟΤΑ ζωικης προελευσης.

regardless, τα περισοτερα οσπρια εχουν πρωτεινες (αν και οχι πληρες προφιλ αμινοξεων απο μονα τους αλλα σε συνδιασμους) το θεμα ειναι οτι το ανθρωπινο σωμα συγχωρει πολλα, και μπορει να ζησει με ενα κατωτατο οριο 30γρ πρωτεινης την ημερα που μπορεις να τη βρεις ακομα και σε ψωμι και ξηρους καρπους.

βεβαια, αν υπαρχουν εστω και υποτηποδεις αθλητικες απαιτησεις αστα κλαφτα χαραλαμπε. Και αυτο δεν σημαινει οτι ετσι ειναι καλο να τρως. Κλασσικο παραδειγμα το οτι οι διαιτες οι εντονα υποθερμιδικες (κατω απο 1500kcal τη μερα) αυξανουν τη μακροζωια. Αλλα με τι κοστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
τι ειπαμε?
μαλλον αναποδα το εννοεις, οι vegeterians τρωνε ψαρια, αυγα κτλ, οι vegans δεν τρωνε ΤΙΠΟΤΑ ζωικης προελευσης.
Είχα μια αμφιβολία την ώρα που έγραφα το ποστ, αλλά δεν είχα ώρα να το ψάξω. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ρε epote πες μου λίγο ποιές τροφές έχουν πρωτείνες?

(Παρεμπιπτόντως η συγκεκριμένη έχει διακριθεί, μπορεί αυτό βέβαια εσένα να μη σου λέει τίποτα, αλλά εγώ την ξέρω χρόνια και την εμπιστεύομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εχει διακριθει? ΚΑι εγω εχω χασει 40 κιλα λιπος. Λεει κατι αυτο? Ισως κατι για την εμπειρια μου, αυτη τι εχει κανει? Πηρε ενα πιστοποιητικο σεμιναριου? Εχει διακριθει που?

κρεατα, αυγα, τυρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ εκτός από κοτόπουλο τρώω σπάνια κρέας. Το κοτόπουλο έχει όλα τα απαραίτητα και θρεπτικά συστατικά; Επίσης τρώω πολλά θαλασσινά και ψάρια. Αυτά έχουν πρωτείνες κι αν όχι τι προσφέρουν θρεπτικώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ω ναι πολυ θα ηθελα.

για ρωτα τη διαιτολογο σου τι ρολο βαραει η λευκινη στους eIF4G, eIF4E και rpS6.

χμμμμ....εδω που τα λεμε για ρωτα τη καλυτερα ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτα τα περιεργα πραγματα που εγραψα πιο πανω! Ρωτα τη αν μπορεις, πως η ινσουλινη ρυθμιζει την μεταφορα γλυκοζης στα κυτταρα.

αν σου απαντησει εστω μια απο τις παραπανω ερωτησεις σωστα, θα παρω πισω ολα οσα εχω πει για τους ελληνες διαιτολογους.

αλλα πολυ αμφιβαλω.

παμε αλλη μια λοιπον.

οι ελληνες διαιτολογοι ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ και δεν ξερουν ΤΗ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ, γιατι μπηκαν σε ενα κωλοΤΕΙ που δεν μαθαινεις ουτε τη ειναι μεταγραφη ποσο μαλλον τη σχεση των αμινοξεων με τα κυτταρικα μεταγραφικα μονοπατια, αλλα το τελειωσαν αντιγραφοντας, δεν εχουν κανει διαιτα σωστη ουτε μια φορα στη ζωη τους και σε ΚΛΕΒΟΥΝ για να σε μαθουν να κανεις αυτο που σου ελεγε η μαμα σου απο μικρη.

"Τρωγε λαχανικα, μην τρως βλακειες"

OH MY GOD!

p.s στηλε μου τηλεφωνο, διευθυνση, e-mail η οτιδηποτε αλλο θες για να την ταπεινωσω οσο δεν παει, το καταφχαριστιεμαι, χωρις πλακα

το ξερεις οτι για να γίνει διαιτολογος περνάς στα ΑΕΙ με βαθμό περίπου 18....
μην είσαι τόσο απόλυτος για τους διαιτολόγους γιατί τόσοι ανθρωποι εχουν χάσει μόνιμο βαρους χάρη στην γνώση τους....
και εσυ που μάλλον τα έχασες μόνος , δεν πρέπει να το χαίρεσαι και τόσο... ο σωστός διαιτολόγος δεν θα σου πει να τρως μόνο χόρτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
το ξερεις οτι για να γίνει διαιτολογος περνάς στα ΑΕΙ με βαθμό περίπου 18....

αυτο ειναι καινουριο κουμασι, το χαροκοπειο that is. Οι πρωτοι διαιτολογοι που βγηκαν απο το χαροκοπειο ακομα δεν εχουν αρχισει να δουλευουν, ηταν πριν 3 χρονια νομιζω.

Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Για τις διαιτες μπορεις να διαβασεις οσο και οτι θες, αν δεν το εχεις κανει ομως δεν ξερεις τιποτα. Ειναι σαν να ξερεις τα παντα για τα αεροπλανα αλλα να μην εχεις πεταξει ουτε μια φορα.

μην είσαι τόσο απόλυτος για τους διαιτολόγους γιατί τόσοι ανθρωποι εχουν χάσει μόνιμο βαρους χάρη στην γνώση τους....

το αν θα χασεις μονιμα βαρος εξαρτατε απο εσενα οχι απο το διαιτολογο σου, η ουσια με τη διατροφη ειναι οτι ΟΛΑ λειτουργουν και ΤΙΠΟΤΑ δεν λειτουργει αναλογα με το πως το εφαρμωζεις. Αν ο οποιοσδηποτε παχυσαρκος απλα μια μερα αποφασιζε να τρωει σωστα (= να αποφευγει τους πολλους απλους υδατανθρακες, να τρωει ψητο κρεας, να τρωει φρουτα, λαχανικα και ελαιολαδο) και να βαλει καποια υποτηποδη ασκηση στη ζωη του ειναι δεδομενο οτι θα χασει βαρος και πολυ μαλιστα. Χρειαζεσαι διαιτολογο για να στο πει αυτο?

οι διαιτολογοι (και οι του χαροκοπειου ειναι καλοι σε αυτο, το ξερω εχω γνωστους) εχουν θεση κατα βαση σε κλινικες συνθηκες. Διατροφη ανθρωπων μετα απο εγχειρησεις κτλ, που τα πραγματα ειναι καπως ειδικα. Αλλα για να αδυνατισεις δεν θες διαιτολογο γυμναστη και αποφασιστικοτητα θες.

και εσυ που μάλλον τα έχασες μόνος , δεν πρέπει να το χαίρεσαι και τόσο... ο σωστός διαιτολόγος δεν θα σου πει να τρως μόνο χόρτα....

ειμουν 120 κιλα, και τωρα ειμαι αθλητης σε αγωνιστικο επιπεδο και προπονητης σε πανελληνιο. Αυτα που ξερω τουλαχιστον λειτουργουν. Και εννοειται πως δεν πρεπει να τρως μονο χορτα. Πρεπει να τρως ΚΥΡΙΟΣ χορτα.

τωρα για το ονομα του θεου, δεν μπορω να καθομαι να συζηταω φυσιολογια χωρις καποια στοιχεια να υποστηριζουν θεσεις. Πες μου κατι ουσιοδες και αναλυτικο και θα δουμε αν συμφωνω η οχι και γιατι
Το κοτόπουλο έχει όλα τα απαραίτητα και θρεπτικά συστατικά; Επίσης τρώω πολλά θαλασσινά και ψάρια. Αυτά έχουν πρωτείνες κι αν όχι τι προσφέρουν θρεπτικώς;

ναι δικια μου παραλειψη, τα θαλασσινα ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινων και ισως η μονη πηγη τοσο πλουσια σε απαραιτητα λιπαρα οξεα (το οποια ειναι...απαραιτητα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top