Εδώ κάνουμε δίαιτα!

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αυτο ειναι καινουριο κουμασι, το χαροκοπειο that is. Οι πρωτοι διαιτολογοι που βγηκαν απο το χαροκοπειο ακομα δεν εχουν αρχισει να δουλευουν, ηταν πριν 3 χρονια νομιζω.

Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Για τις διαιτες μπορεις να διαβασεις οσο και οτι θες, αν δεν το εχεις κανει ομως δεν ξερεις τιποτα. Ειναι σαν να ξερεις τα παντα για τα αεροπλανα αλλα να μην εχεις πεταξει ουτε μια φορα.



το αν θα χασεις μονιμα βαρος εξαρτατε απο εσενα οχι απο το διαιτολογο σου, η ουσια με τη διατροφη ειναι οτι ΟΛΑ λειτουργουν και ΤΙΠΟΤΑ δεν λειτουργει αναλογα με το πως το εφαρμωζεις. Αν ο οποιοσδηποτε παχυσαρκος απλα μια μερα αποφασιζε να τρωει σωστα (= να αποφευγει τους πολλους απλους υδατανθρακες, να τρωει ψητο κρεας, να τρωει φρουτα, λαχανικα και ελαιολαδο) και να βαλει καποια υποτηποδη ασκηση στη ζωη του ειναι δεδομενο οτι θα χασει βαρος και πολυ μαλιστα. Χρειαζεσαι διαιτολογο για να στο πει αυτο?

οι διαιτολογοι (και οι του χαροκοπειου ειναι καλοι σε αυτο, το ξερω εχω γνωστους) εχουν θεση κατα βαση σε κλινικες συνθηκες. Διατροφη ανθρωπων μετα απο εγχειρησεις κτλ, που τα πραγματα ειναι καπως ειδικα. Αλλα για να αδυνατισεις δεν θες διαιτολογο γυμναστη και αποφασιστικοτητα θες.



ειμουν 120 κιλα, και τωρα ειμαι αθλητης σε αγωνιστικο επιπεδο και προπονητης σε πανελληνιο. Αυτα που ξερω τουλαχιστον λειτουργουν. Και εννοειται πως δεν πρεπει να τρως μονο χορτα. Πρεπει να τρως ΚΥΡΙΟΣ χορτα.

τωρα για το ονομα του θεου, δεν μπορω να καθομαι να συζηταω φυσιολογια χωρις καποια στοιχεια να υποστηριζουν θεσεις. Πες μου κατι ουσιοδες και αναλυτικο και θα δουμε αν συμφωνω η οχι και γιατι


ναι δικια μου παραλειψη, τα θαλασσινα ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινων και ισως η μονη πηγη τοσο πλουσια σε απαραιτητα λιπαρα οξεα (το οποια ειναι...απαραιτητα:P)

συγχαρητηρια που έχασες τόσα κιλά!!!!!!!!
δηλαδή εσύ τρως κρέας...?
ξέρω άτομο στην ηλικία μου που ήταν 120 περίπου και τώρα είναι αδύνατος... μόνο που αυτός δεν τρώει καθόλου κρέας (κοτόπουλο ,ψάρι κ.α.)
παίρνει χάπια...
δεν ξέρω αλλα νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τρώει καποιος τα παντα αλλά με μέτρο. δεν έκανα επίθεση πριν(ετσι μου φάνηκε όμως οταν διαβασα ξανά αυτα που ειχα γράψει), οποτε σορι που φάνηκε έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Για τις διαιτες μπορεις να διαβασεις οσο και οτι θες, αν δεν το εχεις κανει ομως δεν ξερεις τιποτα. Ειναι σαν να ξερεις τα παντα για τα αεροπλανα αλλα να μην εχεις πεταξει ουτε μια φορα.
)

Τώρα είσαι off. Είναι σα να λες πως ο ψυχίατρος πρέπει να έχει περάσει σχιζοφρένεια και κατάθλιψη για να καταλάβει σε βάθος τον ασθενή.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
εχει διακριθει? ΚΑι εγω εχω χασει 40 κιλα λιπος. Λεει κατι αυτο? Ισως κατι για την εμπειρια μου, αυτη τι εχει κανει? Πηρε ενα πιστοποιητικο σεμιναριου? Εχει διακριθει που?

κρεατα, αυγα, τυρια

Όχι δεν πήρε πιστοποιητικό σεμιναρίου και δεν μπορείς να μιλάς για κάποιον χωρίς να ξέρεις ακριβώς τι έχει κάνει στη ζωή του.
Μπράβο σου που έχασες 40 κιλά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι ξέρεις τα πάντα πάνω στο θέμα. Είναι σαν να έχει γεννήσει μόνη της μια γυναίκα χωρίς ιατρική βοήθεια και να λέει οτι είναι γυναικολόγος.

Το ποιά είναι και τι κάνει δε σε αφορά και δε θέλω να σου πω κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τώρα είσαι off. Είναι σα να λες πως ο ψυχίατρος πρέπει να έχει περάσει σχιζοφρένεια και κατάθλιψη για να καταλάβει σε βάθος τον ασθενή.:hmm:

Μάλλον κατάλαβες λάθος (εκτός αν κατάλαβα τελικά εγώ εντελώς λάθος :P)
αυτό που είπε είναι ότι δεν μπορείς να θεωρείσαι ψυχίατρος μονο και μόνο επειδή σπουδάζεις το αντικείμενο ή επειδή τελείωσες τη σχολή...
πρέπει πρωτα να έχεις κουράρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ έναν ασθενή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Epote γιατί μπαίνεις έτσι προκατειλημμένος;

Επίσης, ο διαιτολόγος που είχα παλιά ήταν του Χαροκοπείου. Master, αλλά από εκεί είναι.
Εκτός αν δεν εννοούμε το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
συγχαρητηρια που έχασες τόσα κιλά!!!!!!!!
δηλαδή εσύ τρως κρέας...?
ξέρω άτομο στην ηλικία μου που ήταν 120 περίπου και τώρα είναι αδύνατος... μόνο που αυτός δεν τρώει καθόλου κρέας (κοτόπουλο ,ψάρι κ.α.)
παίρνει χάπια...
δεν ξέρω αλλα νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τρώει καποιος τα παντα αλλά με μέτρο. δεν έκανα επίθεση πριν(ετσι μου φάνηκε όμως οταν διαβασα ξανά αυτα που ειχα γράψει), οποτε σορι που φάνηκε έτσι..

εχω ξαναποσταρει φωτογραφιες μου, αλλα ναμε:





τωρα ειμαι σαφως πιο μυοδης, αρα περισοτερα κιλα, στις φωτο ειμαι 110 (εχω φτασει παραπανω) και στη δευτερη 81, τωρα ειμαι 86 με περιπου το ιδιο λιπος ισως λιγο παραπανω.

τρωω τα παντα, αλλα δεδομενου του οτι ειμαι αθλητης, ο κυριος ογκος της διατροφης μου αποτεληται απο λαχανικα, κρεατα και υδατανθρακες μονο στο πρωινο και στο μεταπροπονητικο γευμα. Τρωω πολλα γευματα (5-8 αναλογα τη περιοδο) και κανω μια με δυο φορες το χρονο υποθερμιδικες διαιτες για να ερθω σε αγωνιστικα κιλα (ητοι γυρω στα 82) οι οποιες ειναι περιπου στις 2800kcal ενω η συντηρηση μου παιζει απο 3500-4500. Τρωω και "μαλακιες" αλλα σπανια.

Μπράβο σου που έχασες 40 κιλά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι ξέρεις τα πάντα πάνω στο θέμα. Είναι σαν να έχει γεννήσει μόνη της μια γυναίκα χωρίς ιατρική βοήθεια και να λέει οτι είναι γυναικολόγος.

ενω ενας γυναικολογος ξερει τα παντα?:P ελα σε παρακαλω...μην λες αννοησιες. Φυσικα δεν ξερω τα παντα, αλλα ξερω αρκετα, δεν θα κατσω να σου αποδειξω τις γνωσεις μου, κανε τις ερωτησεις που ειπαμε στη διαιτολογο που λες και βλεπουμε μετα. Other than that δεν μπορω να δεχομαι κριτικη απο καποιον τελειως ασχετο με το θεμα, γιατι η κριτικη αυτη στερειται βασης.

Τώρα είσαι off. Είναι σα να λες πως ο ψυχίατρος πρέπει να έχει περάσει σχιζοφρένεια και κατάθλιψη για να καταλάβει σε βάθος τον ασθενή.

δεν χρειαζεται να εχει περασει σχιζοφρενια γιατι αυτη ειναι μια καλα καθορισμενη και σχετικα σαφης παθολογια (ασε που δεν μπορει να περασει σχιζοφρενια:P). Το να κανεις διαιτα απο την αλλη ειναι τσαμπα και αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να ξερεις πως αισθανεται ο ασθενης τι και πως λειτουργει. Και για να σε φερω στη σωστη αναλογια, για να εισαι ψυχιατρος ΠΡΕΠΕΙ να σου εχουν κανει ψυχοθεραπεια (με την ευρεια εννοια, δηλαδη αναλυση κτλ κτλ). Αν δεν σου εχουν κανει, you know jack shit.

Δεν χρειαζεται να εισαι αλογο για να γινεις καλος ιππεας, αλλα πρεπει να εχεις καβαλισει και αλογο μια δυο φορες στη ζωη σου!

ειμαι προκατειλημενος γιατι οι διαιτολογοι αυτοι δινουν κατι αννοητες και επικυνδηνες διατροφες οπως αυτη που αναφερθηκε με τις 4 ελιες, μια φετα ψωμι, μια κουπα ρεβιθια και σαλλατα.

αυτα τα πραγματα κανουν κακο, πολυ κακο, αυτο ειναι 600-800 θερμιδες και ΑΝ, με πληρη ελειψη θρεπτικων στοιχειων. Και για οσους δεν ξερουν τι μπορει 800 θερμιδες να κανουν στο ψυχισμο ενος ανθρωπου ας googleισει το Minnessota semistarvation experiment για να καταλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αντι να τσακωνεστε... δε μου φτιαχνετε καμια διαιτα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
...και δε μου λέτε εμένα, πώς να εξαγνιστώ για τη μιάμιση πλάκα σοκολάτα που έφαγα ήδη και για την όλη "κακή" προηγούμενη εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εεε ότι έγινε έγινε τώρα...
ξέχνα το!
ξεκίνα αυτή τη βδομάδα μια συντηρητική διατροφή και φρόντισε να μην υποπέσεις ΚΑΙ αυτή τη βδομάδα σε "παραπτώματα" :P
ψητα και σαλάτες δλδ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ βρε Κουέ μου, να 'σαι καλά...! :)
Αλήθεια, γιατί... ήδη ξεκίνησα με ατοπήματα, ικανή ήμουν να με πάρει από κάτω και να "κρατήσω την παράδοση" όλη τη μέρα, μη σου πω όλη την εβδομάδα...!

Πώς πας εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υπέπεσα σε αμάρτημα το σουκου :( (έστειλε η χαζη η θεια μου για τον άντρα μου, ένα ολόκληρο τεράστιο ταψι καρυδόπιτα :( δεν άντεξα.... έφαγα δυο μικρα κομματάκια :() αλλά δε με νοιάζει :P δεν πειράζει! δεν θα πεθάνω κι όλας!
σήμερα ξεκινάει μια νέα βδομάδα! :D
έχω χάσει σύνολο 3 κιλάκια :D (βέβαια είναι πολύ μακρής ο δρόμος ακόμα :/:)
αλλαααααααααα συνεχάω!!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, πιστεύω ότι χρειάζονται τέτοια μικρά, πολύυυμικρά παραπτώματα πού και πού!!
Έτσι χορταίνουμε το απωθημένο πριν δημιουργηθεί και παίρνουμε ενέργεια αλλά και πείσμα, για να συνεχίσουμε!!! ;)

Κοινώς, μην το σκέφτεσαι... Καλά ήταν, προχωράμε δυναμικά!!

Άντε, βρε, στο meeting δε θα σε αναγνωρίσω, τόσα που θα έχεις χάσει!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άντε, βρε, στο meeting δε θα σε αναγνωρίσω, τόσα που θα έχεις χάσει!!!! :clapup:

λολλλλλλλλλλλλλλλλλλ
έχω περισευούμενο κι ένα γλαρο....να τον σφάξω? :P
θα σου πω όμως το εξης.... θα με δεις τώρα.... και το καλοκαίρι δε θα με αναγνωρίσεις :clapup:
(έχω φαντασία η ρουφι@ν@ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


LOOOOOL!!!
Άντε καλέ, αφού όχι μόνο το έχεις πάρει απόφαση...
Αλλά και δε μάσησες όταν είχες δυσκολίες.
Έχεις τσαμπουκά και το ξέρεις, Κουέ!! Αμάν, αμάν, μη σου πάρω ρούχα δώρο ακόμα, γιατί όλο και θα "μπαίνεις"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
imho υπαρχουν δυο πραγματα που πρεπει να προσεχεις σε διαιτες

1) να μπορεις να την αντεξεις,αν βλεπεις οτι συνεχεια κανεις ατοπιματα, αυτο σημαινει οτι το σωμα σου φωναζει "χρειαζομαι τροφη". Οταν εισαι σε μια καλη διαιτα, μπορεις να επιβαλεσαι στον εαυτο σου. Δεν εισαι τελειως χορτατος ουτε και ξελιγομενος. Υπολογιστε σωστα τις θερμιδικες σας αναγκες και κρατηστε ημερολογιο διατροφης

2) μια φορα τη βδομαδα ξεχνα τα ολα, οπως και να γινει τα γλυκα, οι πιτσες κτλ ειναι ωραια, δεν μπορουμε να τα στερουμαστε, αρκει να περιοριζεσαι σε ενα με δυο γευματα τη βδομαδα, δηλαδη παρασκευη μεσιμερι πιτσα και σοκολατες και το βραδυ ποπ κορν και κανα δυο καρα παγωτα. Αλλα ΜΙΑ μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ... πρέπει να μαζευτώ αυτήν την εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ενταξει οι "αμαρτιες" ειναι αναποφευκτες, μην πτοειστε! Και ο εποτε εχει δικιο σ'αυτα που λεει. Προχωρηστε απο δω και περα ακαθεκτες, σαν να μην συνεβη τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εγω μεχρι τα Χριστουγεννα διαγραφω ΕΝΤΕΛΩΣ απο την διατροφη μου τα εξης:
Τυρια
Αλλαντικα
Γλυκα
Ψωμι
Κρεμα γαλακτος (η αδυναμια μου)
Αλκοολ
Ανθρακικο
Λιπη (φανερα σε κρεας)
Ξηρους καρπους
Τηγανητα

Ε παει στο καλο, θα τα χασω τα καταραμενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε συμφωνώ. Ειδικά αφού αθλείσαι.
Ζυμαρικά ή ψωμί να τρως όσες φορές την εβδομάδα κάνεις και προπόνηση. Δε λέμε μαζί με το φαγητό σου να τσακίζεις καρβέλια, αλλά άμυλο χρειάζεσαι.
Τυριά τρώγε αλλά cottage ή άλλα "ελαφριά", δηλαδή με μειωμένα λιπαρά (4%, ενώ τα άλλα έχουν 30%!!!).
Λιπαρά είναι σχετικό. Αν τα κρέατα που τρως δεν έχουν από μόνα τους λίπη (βλ κάποια κόκκινα κρέατα κλπ), ένα φιλέτο κοτόπουλο μπορείς να το στολίσεις με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Χρειάζεται και το λίπος, αρκεί να είναι κατά προτίμηση φυτικό και σε ποσότητες... είπαμε, μία κουταλιά σούπαας ανά γεύμα (μία μεσημέρι μία βράδυ) και κατά τ'άλλα ημίπαχα προϊόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Χα! Δεν προσεξες την πονηρια των απαγορευσεων μου!
Αμυλο θα παιρνω απο ζυμαρικα και πατατες - δεν τα εκοψα!
Οταν ειπα λιπη εννοουσα το λιπος του κρεατος, οχι λιπαρα γενικως. Το λαδι στο μαγειρεμα πχ δεν θα το κοψω, ουτε στην σαλατα.
Τυρια θα τα κοψω, δεν με πειραζει, πινω γαλα το πρωι και τρωω και κανα γιαουρτακι που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top