1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους θα είναι μία πραγματικότητα, καθώς ο αντικαπνιστικός νόμος 3730/2008 θα τεθεί σε ισχύ. Τι προβλέπει; Απαγορεύει μεν... αλλά ανοίγει και μερικά παράθυρα... καπνού. Δίνει το περιθώριο να δημιουργηθούν καπνιστήρια ακόμα και σε χώρους που καθόλου δεν έχει θέση το τσιγάρο, όπως είναι τα νοσοκομεία, οι παιδικοί σταθμοί, τα κέντρα υγείας, τα σχολεία κλπ.
Τουλάχιστον έτσι θα μπορούν οι εργαζόμενοι σε αυτά να μην κλείνονται στα γραφεία τους για να ανάψουν τσιγάρο (το 'χουμε δει όλοι) αλλά να πηγαίνουν στους ειδικούς χώρους με τους κατάλληλους εξαερισμούς.
Απαγορεύεται το κάπνισμα σε κλειστούς - δημόσιους ή ιδιωτικούς - χώρους γράφει ο νόμος. Αν όμως το μαγαζί (εστιατόριο, καφέ, μπαρ ή κέντρο διασκέδασης) είναι εμβαδού μέχρι 70 τ.μ τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να το κάνει καπνιστήριο. Αν είναι μεγαλύτερο θα πρέπει να φτιάξει μέσα σε αυτό καπνιστήριο αλλά ακόμα δεν έχει τις προδιαγράφες στα χέρια του.
Στους χώρους εργασίας τώρα - ιδιωτικούς και δημοσιους - ο εργοδότης μπορεί επίσης να φτιάξει αδιευκρίνιστους χώρους για τους καπνιστές καθώς το υπουργείο δεν έχει ακόμα προκαθορίσει πώς πρέπει να είναι αυτοί.
Απαγορεύεται μεν το κάπνισμα σε:
- Δημόσιους ή ιδιωτικούς χώρους εργασίας
- Χώρους μακράς αναμονής του κοινού (αεροδρόμια, σιδηροδρομικοί σταθμοί, σταθμοί λεωφορείων κλπ.)
- Μονάδες παρόχής υπηρεσιών υγείας (νοσοκομεία, ιδιωτικές κλινικές, περιφερειακά και δημοτικά ιατρεία κλπ.)
- Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κ.α)
- Χώρους που παρέχεται εκπαίδευση δημόσιοι ή ιδιωτικοί (βρεφονηπιακοί σταθμοί, σχολεία, ΤΕΙ, ΑΕΙ, φροντηστήρια, παιδότοποι κλπ.)
- Μέσα μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία, τρένα, πλοία, αεροπλάνα, ταξί)
Αλλά επιτρέπεται στα καπνιστήρια τους!
Οπως αναφέρει ο νόμος σε "νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, βρεφονηπιακούς σταθμούς, παιδότοπους, σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φροντηστήρια, στα κτίρια των δημοσιων υπηρεσιών, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, νομικών προσώπων ιδιωτικούς δικαίου που εποπτεύονται και επιχορηγούνται από το κράτος, οργανισμών και άλλων ιδιρυμάτων (Ο.Τ.Ε, Δ.Ε.Η, ΕΛ.ΤΑ κλπ.) στα νοσηλευτικά ιδρύματα, ιδιωτικές κλινικές, κέντρα υγείας, ιατρεία νομικών προσώπων δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου (ΙΚΑ κλπ) ορίζονται ειδικοί χώροι (καπνιστήρια) στους οποίους θα υπάρχει ισχυρή εγκατάσταση συστήματος εξαερισμού για τους εργαζόμενους καπνιστές".
Από τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς εξαιρούνται τα πλοία εσωτερικών γραμμών που όπως αναφέρει ο νόμος "σε αυτά θα υπάρχει ένας χώρος καπνιστήριο, καλά αεριζόμενος, εάν είναι δυνατόν ανά όροφο".
Εξαιρούνται και οι χώροι υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια, καφέ, μπαρ, κέντρα διασκέδασης κ.α) που έχουν εμβαδό μέχρι 70 τετραγωνικά μέτρα οι οποίοι αν θέλουν κάνουν το μαγαζί τους σκέτο καπνιστήριο: "Τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος εμβαδού έως 70 τ.μ. χαρακτηρίζονται με απόφαση του ιδιοκτήτη τους... ως καταστήματα αποκλειστικά για καπνίζοντες ή μή καπνίζοντες".
Οι ιδιοκτήτες των μεγαλύτερων των 70 τ.μ. χώρων τώρα, οφείλουν να δημιουργήσουν καπνιστήρια για όσους δεν μπορούν να αποχωριστούν το τσιγάρο, αφού "δύναται να διαμορφωθούν χώροι καπνιζόντων που διαχωρίζονται από την υπόλοιπη αίθουσα και έχουν ειδικές εγκαταστάσεις εξαερισμού".
Το ίδιο ισχύει και για τους χώρους εργασίας. "Σε όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους, κλειστούς ή στεγασμένους, που χρησιμοποιούνται για την παροχή εργασίας" με απόφαση εργοδότη προβλέπεται η δημιουργία ειδικών χώρων για τους καπνιστές.
Την τελευταία φορά που επιχειρήθηκε η απαγόρευση του τσιγάρου στους "χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος", το 2002, απέτυχε διότι οι έλεγχοι ήταν ελλιπείς. Αυτή τη φορά τους ελέγχους αναλαμβάνει το υπουργείο Υγείας που θα συνεργάστεί με δήμους και νομαρχίες. Προσλήψεις ωστόσο δεν έχουν γίνει μέχρι στιγμής για την στελέχωση των μικτών επιτροπών, όπως τις ονομάζει το υπουργείο που θα καλύψουν όλη την επικράτεια. Τελικά, δεν καθορίζεται λεπτομερώς η λειτουργία και στελέχωση των μηχανισμών ελέγχου. Απαγορεύεται σύμφωνα με το νόμο και η πώληση καπνού σε ανήλικους χωρίς να καθορίζεται ο τρόπος με τον οποίο θα ελέγχεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και σίγουρα θα εφαρμοστούν τα παραπάνω .... :P

Την τελευταία φορά που επιχειρήθηκε η απαγόρευση του τσιγάρου στους "χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος", το 2002, απέτυχε διότι οι έλεγχοι ήταν ελλιπείς.

Είμαι περίεργος να δώ τους ελέγχους του 2009 :D.

(Όμως δεν ξέρω τι παίζει με πρόστιμο :hmm:)

P.S : Καλό θα ήταν να έβαζες και την πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και σίγουρα θα εφαρμοστούν τα παραπάνω .... :P

Είμαι περίεργος να δώ τους ελέγχους του 2009 :D.

(Όμως δεν ξέρω τι παίζει με πρόστιμο :hmm:)
Aυτη τη φορα καλα θα κανουμε να μην το αφησουμε να περασει ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σίγουρα. Δεν διαφωνώ περι αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαΚαΧα

Νεοφερμένος

Η ΜαΚαΧα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη που το 100% ψηφίζει υπέρ! https://www.ischool.gr/images/Xsmilies/jumpy.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Υπερ εννοειται.
Το κατα ποσο θα εφαρμοστει το αγνοω, αλλα δεν σταματαω να ελπιζω για μια ξαφνικη αλλαγη νοοτροπιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Υπερ εννοειται.
:no1::no1: συμφωνω..βεβαια δε νομιζω να εφαρμοστει αλλα θα δειξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω και υπερ ειμαι και σχεδον σιγουρος οτι θα εφαρμοστει. Δεν ξερω, μπορει και να ονειροβατω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπερ είμαι και έχω μία συγκρατημένη αισιοδοξία.Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί μλκ που θα κάνουν τους μάγκες ''Έχω λεφτά και θα πλερώσω το πρόστιμο'' υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Υπερ.
Βαρεθηκα πια οπου και να πηγαινω να πνιγομαι απ' τον καπνο.
Και τι να πω.
Ελπιζω να εφαρμοστει.=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μπαα παιδια δεν βλεπω φως στο τούνελ...
Παλι στα ίδια χαλια θα καταντησουμε μετα απο λίγο καιρο...:(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Υπερ είμαι και έχω μία συγκρατημένη αισιοδοξία.Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί μλκ που θα κάνουν τους μάγκες ''Έχω λεφτά και θα πλερώσω το πρόστιμο'' υπάρχουν.
Ε μια, δυο, τρεις, θα βαρεθουν να το πληρωνουν. Τι διαολο, για ενα τσιγαρο θα δεχονται να πληρωνουν τετοιο ποσο; (ειναι αρκετα μεγαλο αν θυμαμαι καλα)

Βεβαια το παραπανω θα ισχυσει μονο στην περιπτωση που θα εχουμε εντατικους ελεγχους. Δυστυχως τον θελει τον βουρδουλακα του ο Ελληνας... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω θελω να δω τι θα γινει στα σχολεια με τους καθηγητες.Φετος ειχαμε πει στην υπευθυνη της ταξης μας πως ειναι προκλητικο να καπνιζουν οι καθηγητες και μην επιτρεπεται στους μαθητες που ειναι ενηλικοι.Κι αυτη φυσικα ειπε πως απο του χρονου αυτο θα αλλαξει.Για να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω θελω να δω τι θα γινει στα σχολεια με τους καθηγητες.Φετος ειχαμε πει στην υπευθυνη της ταξης μας πως ειναι προκλητικο να καπνιζουν οι καθηγητες και μην επιτρεπεται στους μαθητες που ειναι ενηλικοι.Κι αυτη φυσικα ειπε πως απο του χρονου αυτο θα αλλαξει.Για να δουμε...
Στο σχολειο μας καθηγητες και μαθητες καπνιζανε παρεα, τι λες τωρα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Στο σχολειο μας καθηγητες και μαθητες καπνιζανε παρεα, τι λες τωρα; :P

Χαχα, κι μας. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ξέρω ένα μέλος του ischool που θα βγάζει καπνούς από το στόμα του με αυτό το μέτρο:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εγώ είμαι κατά.Δημόσιος χώρος είναι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Με την ίδια λογική μπορεί να κάνει και σεξ εκεί:PΑλλά δεν κάνουν γιατί απαγορεύεται από το νόμο...Το ίδιο θα ισχύει και τώρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Το δημόσιο σεξ προσβάλλει τα χρηστά ήθη και γι αυτό δεν επιτρέπεται.Δεν είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Υπερ.
Βαρεθηκα πια οπου και να πηγαινω να πνιγομαι απ' τον καπνο.
Και τι να πω.
Ελπιζω να εφαρμοστει.=)

Ι agree!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top