1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Υπερ εννοειται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Φίλε μου αυτό μας το είπε ο καθηγητής κοινωνιολογίας μας πέρσυ.
Και ετσί να μην ήταν η λαική βούληση επηρεάζει αρκετά τις αποφάσεις της βουλής.
Αν μαζευτούν όλοι οι καπνιστές της Ελλάδας μέχρι και πραξικόπημα μπορούν να κάνουν.
Αντι να ξεσηκωθει ο κοσμος για κανενα σοβαρο θεμα θα ξεσηκωθει για να καταστρεψει την υγεια του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φίλε μου αυτό μας το είπε ο καθηγητής κοινωνιολογίας μας πέρσυ.
Και ετσί να μην ήταν η λαική βούληση επηρεάζει αρκετά τις αποφάσεις της βουλής.
Αν μαζευτούν όλοι οι καπνιστές της Ελλάδας μέχρι και πραξικόπημα μπορούν να κάνουν.

Ε, εντάξει, ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι πίπα θέλει, εγώ θέλω αποδείξεις.
Δεν πρόκειται να μαζευτεί κανένας και να κάνει τίποτα, για τον πολύ απλό λόγο ότι ο κόσμος έχει καταλάβει τη σημασία του μέτρου. Οι καπνιστές-σταρχιδιστές έχουν ήδη καταντήσει παρακμιακή μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Είναι δικαίωμα όλων να ζούμε, να εργαζόμαστε, να ψυχαγωγούμαστε σε καθαρό περιβάλλον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλά το καθαρό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
έχω βαρεθεί να βγαίνω έξω και όταν γυρίζω τα ρούχα μου να μυρίζουν τσιγαρίλας...αειμαι υ΄πέρ και ελπίζω να εφαρμοστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγω που ειμαι υπερ, περιστασιακος καπνιστης ειμαι. Και ξερω και ατομα που κατεβαζουν 2-2 τα πακετα και ειναι υπερ. Απλα πρεπει να σκεφτουμε και την αλλη πλευρα (ακομα κι εγω ενοχλουμαι σε κλειστους χωρους που ειναι σαν τεκεδες). Στο κατω-κατω και σπιτια εχουμε, και εξω μπορουμε να βγαινουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
έχω βαρεθεί να βγαίνω έξω και όταν γυρίζω τα ρούχα μου να μυρίζουν τσιγαρίλας...αειμαι υ΄πέρ και ελπίζω να εφαρμοστεί...
Σε καταλαβαινω απολυτα,γιατι ακριβος το ιδιο μου τυχαινει κι εμενα.....:(
-----------------------------------------
Kαλά το καθαρό είναι άλλο θέμα.
καλα καλα μην το λες ...Αν θες εσυ να αναπνέεις τον καπνό των καπνιστων,εγω δεν εχω να πω τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
H SoZi λεει οτι δεν ειναι μονο ο καπνος του τσιγαρου των καπνιστων που επιβαρυνει τον αερα. Δεν θα καθαρισει ξαφνικα η ατμοσφαιρα με την απαγορευση του καπνισματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το είπα με αυτή την έννοια.

edit:

H SoZi λεει οτι δεν ειναι μονο ο καπνος του τσιγαρου των καπνιστων που επιβαρυνει τον αερα. Δεν θα καθαρισει ξαφνικα η ατμοσφαιρα με την απαγορευση του καπνισματος. :P
Αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εννοείται ότι είμαι υπέρ.Επιτέλους θα ηρεμήσουμε.Αν και πιστεύω ότι δε θα τηρηθεί από τους περισσότερους,αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Επιτέλους! Γενικότερα, με τον καπνό και το τσιγάρο έχω μεγάλο πρόβλημα. Δε στέκομαι μόνο στην απέχθεια που μου προκαλεί η θέα ενός τσιγάρου και η συνολική εικόνα ενός καπνιστή που αδιαφορεί για τους γύρω του, αλλά κάθε φορά που εισπνέω καπνό βήχω για τα επόμενα 10 λεπτά τουλάχιστον! Μάλιστα στις καφετέριες όπου το περιβάλλον δεν είναι και το πιο υγιές, είχε τύχει να πνιγώ και να γίνω θέαμα. :p Θεωρώ πως αυτό το σύνολο μέτρων θα ευνοήσει όχι μόνο τους καπνιστές αλλά και τους πολίτες που ακούσια εισπνέουν θάνατο. Υπάρχει ποσοστό θνησιμότητας στους παθητικούς καπνιστές και είναι τουλάχιστον κρίμα. Άλλωστε, με τα επερχόμενα πρόστιμα που θα επιβάλλονται πολλοί από τους ήδη καπνιστές, θα το σκεφτούν πριν παραβιάσουν τα παραπάνω μέτρα. Βέβαια, ας μην ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα. Πολλοί από τους καπνιστές θεωρώντας ρατσιστικά τα μέτρα, θα θελήσουν να επαναστατήσουν (μην το σχολιάσω) και να διαφοροποιηθούν διεκδικώντας τα δικαιώματά τους. Ε λοιπόν, δικαίωμα τους είναι να καταστρέφουν τους εαυτούς τους και όχι τους γύρω τους. Συγγνώμη για το έντονο ύφος γραφής αλλά παρασύρθηκα.
Συνεπώς ΥΠΕΡ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UberHacker

Νεοφερμένος

Η UberHacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλά, φαντάσου τα δικά σου.
Ps, το Σύνταγμα δεν έχει νόμους κι επίσης αυτό που λες, 100 φορές έχω διαβάσει το Σύνταγμα, πουθενά δεν το δα.

Μάλλον εννοεί την Ακροτελευταία διάταξη, που όμως δεν αναφέρει αυτό, αλλά το εξής:

Άρθρο 120


  1. Το Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Υπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Ιουνίου 1975.
  2. Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.
  3. Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
  4. Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορώ να αλλάξω γνώμη???Δεν με νοιάζει θα αλλάξω!Είμαι καπνιστής αλλά είμαι υπέρ του νόμου αυτού,έκατσα και το σκέφτηκα και όχι μόνο είστε πλειοψηφία αλλά έχετε και δίκαιο....απλά πιστεύω πως δεν παύει να είναι περιορισμός και χωρίς να γίνει δημοψήφισμα το θεωρώ αντιδημοκρατικό.
Η αλλαγμένη γνώμη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
θα μπορουσε οντως να γινει δημοψηφισμα αλλα γενικα απο οσο εχω δει αυτη η κυβερνηση την εχει λιγο χεσμενη τη γνωμη των πολιτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εδω δεν εγιναν δημοψηφισματα για αλλα θεματα,θα γινουν γι αυτο, που στ κατω-κατω ειναι απαραιτητο μετρο για να λεμεοτι ζουμε σε μια πολιτισμενη χωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ορισμένα πράγματα που άπτονται καθαρά ειδίκευσης και τεχνοκρατίας, ο όχλος δε μπορεί να έχει λόγο. Χρειάζεσαι δημοψήφισμα να σου πει ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία και πρέπει να απαγορευτεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το δημοψηφισμα δε σου λεει αν ειναι βλαβερο αλλα αν το θελουν οι πολιτες...
οχλος ειμαστε οι πολιτες ε; ωραιος τροπος σκεψης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε κάποια θέματα ναι. Κι όταν μιλάμε για ένα τέτοιο ζήτημα λίγο με ενδιαφέρει τι θέλουν οι πολίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
κ εσυ πολιτης εισαι οχι πολιτικος, υπενθυμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top