Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ωχ αν είναι να καθαρίζεις μία φορά το μήνα τότε 8α θέλεις 2 μέρες για να καθαρίσει το σπίτι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μωρέ, και εβδομάδα ας πάρει...

Αλλά το πόσο ρισκάρεις την υγιεινή σου, ενδιάμεσα...;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ε!!!!!!!!!!! και συ δεν της ειπες να το καθαριζει μια φορα τον χρονο?ξερω και γω μια που εχει οικογενεια και το καθαριζει μια φορα την βδομαδα υποτιθεται και βρομαει μουχλα και συχαινεσαι να πιεις νερο απο αυτην η να πας τουαλετα εγω πιστευω οτι εξαρταται απο τον ανθρωπο ποσο του αρεσει το καθαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ασε καθόλου....την πρώτη φορά που έμεινα μόνη στο σπίτι (χωρίς γονείς) για 2 βδομαδες, οταν πέρασε η 1 βδομαδα και το σπίτι είχε γίνει χάλια... καταλαβα πόσο σημαντική ειναι η μαμά μου ,όσων αφορά την καθαριότητα.
εε καθάρησα όλο το σπίτι μετά.
τουλάχιστον το μπάνιο και η κουζίνα του σπιτιού πρέπει να είναι καθαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς!! Ρε σεις, έχουμε μπάνιο χωρισμένο στα δύο...
Από τη μία είναι η ντουσιέρα με ένα νηπτιράκι, όπου πλένω εγώ τα δόντια μου...
κι από την άλλη η τουαλέτα, με ένα άλλο νηπτιράκι, όπου πλένουν αυτές τα δόντια τους...

E, είπα μία φορά να αφήσω το νηπτιράκι τους, να δω πόσο θα αντέξουν μέχρι να το καθαρίσουν... ή έστω πότε θα καταλάβουν ότι θέλει καθάρισμα...

είχε γίνει κίτρινο, με κάτι λέρες... πού να σας τα λέω... κι αυτές εκεί, το χαβά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ε τι σκας..ο,τι τους αφορα αστο να γινει οπως θελουν, αμα εχουν συνηθισει ετσι τι να κανομεν :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Ακριβώς!! Ρε σεις, έχουμε μπάνιο χωρισμένο στα δύο...
Από τη μία είναι η ντουσιέρα με ένα νηπτιράκι, όπου πλένω εγώ τα δόντια μου...
κι από την άλλη η τουαλέτα, με ένα άλλο νηπτιράκι, όπου πλένουν αυτές τα δόντια τους...

E, είπα μία φορά να αφήσω το νηπτιράκι τους, να δω πόσο θα αντέξουν μέχρι να το καθαρίσουν... ή έστω πότε θα καταλάβουν ότι θέλει καθάρισμα...

είχε γίνει κίτρινο, με κάτι λέρες... πού να σας τα λέω... κι αυτές εκεί, το χαβά τους!
ωχ σε λυπάμαι.... με πόσες μένεις? να σου πω και εγώ δεν θα αντεχα για πολύ καθώς έχω μάθει τα παντα γύρω μου να είναι καθαρά.... ελπίζω να φύγεις συντομα για να τα έχεις όλα όπως θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Φεύγω, φεύγω σύντομααα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Φεύγω, φεύγω σύντομααα!!! :D

:clapup::clapup::clapup::clapup: χαίρομαι!!!:D:D:D:D από εδώ και πέρα θα βλέπεις μία καθαρή τουαλέτα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά... όταν μεγαλώσετε και ανοίξετε το δικό σας σπίτι με τον καλό σας, εύχομαι να έχετε την δυνατότητα να παίρνετε μια γυναίκα να κάνει τις δουλειές τουλάχιστον κάθε δεκαπέντε μέρες :P
Εγώ πάντως... αυτό κάνω κι έχω να πιάσω σίδερο τουλάχιστον μια πενταετία :P
εκτός αν θέλω να φορέσω ένα κομμάτι παααααρα πολύ και δεν θέλω να περιμένω να έρθει η γυναικα :P
κατα΄τα άλλα... με τον άντρα μου κάνουμε και οι δυο τα καθημερινά... και οι δυο φορες το μήνα που έρχεται η γυναικα είναι υπεραρκετη δεδομένου ότι κι εμεις προσεχουμε αρκετα και δεν εχουμε ακομα μωρο με μπισκοτα στα χέρια να φέρνει βόλτες στο σαλόνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μμμμ καιεγώ σε κάτι τέτοιο ελπίζω.... όχι τιποτα άλλο αλλά δεν μπορώ το σίδερο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
ευτυχως ρε παιδια!ειμαι τυχερη εγω !!!τις δουλειες τις κανω μονη μου το θεμα ειναι οτιδουλευω ολες τις μερες και ξεπατωνομαι οταν κανω γενικη καθαριοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
E, είπα μία φορά να αφήσω το νηπτιράκι τους, να δω πόσο θα αντέξουν μέχρι να το καθαρίσουν... ή έστω πότε θα καταλάβουν ότι θέλει καθάρισμα...

είχε γίνει κίτρινο, με κάτι λέρες... πού να σας τα λέω... κι αυτές εκεί, το χαβά τους!

:sick: Λυπήσου μας βρε Γιδάκι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την συγκάτοικό μου στην ιταλία. εγώ θεωρούσα ότι η τουαλέτα τουλάχιστον πρέπει να καθαρίζεται μέρα παρα μέρα
(τι διάολο! 5 άτομα είμασταν) κ με θεωρούσαν υπερβολική. ακόμα χειρότερα το "1 φορά το μήνα δεν είναι αρκετό" (γιδι speaking) μου είχε βγάλει τα μάτια έξω...
έχω αρχίσει κ πιστεύω ότι όσο δυτικότερα πας τόσο πιο βρόμικα τα πράγματα...
γιατί από νοικοκυρίο η ανατολή ξέρει...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως προσωπικα οσο με ενοχλει η βρωμια και τα "βρωμικα" ατομα (που δεν τους απασχολει να ζουν σε ενα βρωμικο -οχι ακαταστατο- σπιτι) αλλο τοσο με ενοχλουν και αυτοι που εχουν εμμονη με την καθαριοτητα και τον καθαρισμο.:redface:
Δεν αντεχω δηλαδη να ζω με ενα ατομο που να ειναι συνεχεια στην τσιτα με το να καθαριζει/συγιριζει/τακτοποιει κτλ κτλ:redface: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι αδύνατον να διαβάσω και τις 11 σελίδες του θέματος, αλλά ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου, μιας και συζώ εδώ και περίπου 3 μήνες με το μωρό μου.. Πριν όμως αναφερθώ σε αυτό, πρέπει να πω πως μέχρι να μετακομίσω έμενα με τον μπαμπά μου, ο οποίος επειδή είναι εργένης (έχουν χωρίσει με την μαμά μου εδώ και χρόνια) κάνει τα πάντα μες στο σπίτι (αποφεύγει το σίδερο, εκτός κι αν είναι επείγουσα ανάγκη- αλλιώς το κάνει μια κοπέλα που έρχεται μια φορά στις 2 εβδομάδες και καθαρίζει το σπίτι..) Είχα συνηθίσει λοιπόν μια συμπεριφορά χ..
Το μωρό μου από την άλλη είναι ο μικρότερος γιος της οικογένειάς του (έχει δύο αδέλφια αρκετά μεγαλύτερα, οπότε του έχουν φοβερή αδυναμία), άρα δεν έκανε απολύτως τπτ στο σπίτι του. Φυσικά επειδή δουλεύουμε και οι δύο και γυρνάμε την ίδια ώρα και οι δύο (εκτός από μερικά απογεύματα που εκείνος γυρνάει αργότερα, που όμως δεν είναι στάρνταρντ), είχαμε συζητήσει εξαρχής πως θα έκανε κι εκείνος κάποια πράγματα, διότι μόνη μου είναι αδύνατο να τα προλάβω όλα! Ευτυχως είναι αρκετά τακτικός (αν και όχι όσο θα ήθελα, μιας και αφήνει πχ τα ρούχα που φορούσε σε μια καρέκλα πάνω- αλλά μικρό το κακό, αν σκεφτεί κανείς πως θα μπορούσε να τα διασκορπά σε όλο το σπίτι, ενώ τώρα το κακό περιορίζεται σε μια καρέκλα μόνο! :P), αλλά η αλήθεια είναι πως ενώ θέλει να κάνει πράγματα (και μπορεί) πάντα περιμένει από εμένα να του πω τι να κάνει (και αυτό ενίοτε είναι εκνευριστικό!). Επιπλέον (και αυτό μου έχει προκαλέσει και την πιο μεγάλη εντύπωση) δεν αγγίζει τα ρούχα, παρά μόνο αν είναι να τα φορέσει.. Όταν συνειδητοποίησα πως όποτε άπλωνα ρούχα με κοιτούσε σαν ..ροφός, εξελίχθηκε ένας τραγελαφικός διάλογος του στυλ: "Μωρό μου τα ρούχα δεν δαγκώνουν, έλα να με βοηθήσεις!"
"Μπα.. αφού μια χαρά το κάνεις και μόνη σου!"
Το αυτό ισχύει για το πλυντηριο ρούχων - μπορεί να το κάνει βίδες για να το φτιάξει αν πάθει κάτι, αλλά δεν ξέρει που μπαίνει το απορρυπαντικό και ποιο είναι το κουμπάκι που το ανοίγει και το κλείνει! Και το χειρότερο είναι πως αρνείται να μάθει!
Μια άλλη φορά του είπα να καθαρίσει την τουαλέτα (ξέρω στα βαριά τον έριξα κι εγώ :D) μου απάντησε πως θέλει να του δείξω γιατί δεν ξέρει, εγώ δεν προλάβαινα εκείνη την ώρα (πάει η ευκαιρία μου, την έχασα! :P) κι έτσι η τουλέτα έμεινε χάλια και ησυχάσαμε αμφότεροι!

Σε γενικές γραμμές πάντως θα έλεγα πως τα περισσότερα τα κάνω εγώ, κυρίως γιατί α)βαριέμαι να δίνω εντολές λες και είμαι Λοχίας στο στρατό και β)μου την δίνει αυτή η χαλαρότητα που έχουν οι άντρες και τα κάνουν όλα με το πάσο τους ενώ καίγεται ο κόζμος :P (το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι ιδέα μου; )

Πάντως δεν μπορώ να πω.. αδειάζει τασάκια, πάει πιάτα και ποτήρια στον νεροχύτη, βγάζει τα σκουπίδια έξω, πλένει κάνα πιάτο (αλλά αν έχει κατσαρόλα ή ταψί, το αφήνει για μένα :P) και στο τσακίρ κέφι βάζει και σκούπα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Kajira 10 :D

Πάντως για μένα
καθαρίζεις όποτε είναι βρώμικα.
Ναι το πάτωμα μπορεί να είναι προέκταση των κερακλών και πάγκων
οι καρέκλες βολεύουν πολλοί για να αφήνεις ρούχα
και πέρα από το πλύσιμο ρούχων/σιδέρωμα που δεν έχει τύχει όλα τα αλλά είναι για γέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να πω.. αδειάζει τασάκια, πάει πιάτα και ποτήρια στον νεροχύτη, βγάζει τα σκουπίδια έξω, πλένει κάνα πιάτο (αλλά αν έχει κατσαρόλα ή ταψί, το αφήνει για μένα :P) και στο τσακίρ κέφι βάζει και σκούπα.. :)


εξήγησε του ότι.... το ταψί και κατσαρόλα καθώς και το τρίψιμο του μπανιου είναι κυρίως αντρική δουλεια καθότι θέλουν δύναμη
επίσης πες του ότι αν θέλει να βλέπει όμορφα τα νύχια σου και μακρυα (όλοι οι άντρες θέλουν) θα πρέπει να πληρωνει τουλάχιστον τα 20 ευρω που κάνει εφόσον δεν βοηθάει με τις σκληρες δουλειες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ε ναι τα περιποιημενα νυχια ειναι αλλη φαση τελειως.

αλλα ενταξι, δεν χρειαζεται να ειναι πολυ μακρια για να ειναι ωραια (και αρα πολυ ευαισθητα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δε χρειάζεται να είναι πολύ μακρυα για να σπάνε όταν πλένεις ταψια και κατσαρόλες :P
εγώ λόγω πληκτρολόγιου έχω κοντό μανικιούρ :P κι όμως... υπάρχουν φάσεις που σπάνε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top