Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Ποιός σας είπε ότι μίλησα με βάση τη δική μου σχέση ?
Εγώ έχω μόνιμη σχέση 8 χρόνια και ..... και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο
Ζούμε μαζί και έχουμε μια απόλυτα ισοροπημένη σχέση και είναι ήδη σαν να είμαστε παντρεμένοι
Ο Θεός να μας δώσει δύναμη ώστε τα όποια "περιουσιακά" μια μέρα να τα ρυθμίσουμε με κάποιο δικηγόρο και κάποια διαθήκη ( χτύπα ξύλο μακριά μικροί είμαστε ακόμα :) )

χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο και για σενα αλλα και γιατι διαψευδει παντελως και για παντα εκεινο το θανατηφορο "α, οι ομοφυλοφιλοι εχουν πολυ πιο εφημερες και [προσεξτε] σαρκικες σχεσεις."
ε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε είδες τι σου λέω βρε simboy; Στα λόγια μου έρχεσαι ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ουτε κι εγω πιστευω πως οι ομοφυλλοφιλοι εχουν απλως εφήμερες σχέσεις. Εχω αρκετους φίλους gay και καποιοι εξ αυτών είναι πολλά χρόνια μαζί (και τους ευχομαι να συνεχίσουν να είναι).
Σε οτι αφορά το θέμα του γάμου, δεν ξέρω, άλλωστε είτε στην περίπτωση των ετεροφυλλόφιλων είτε στην περίπτωση των ομοφυλλόφιλων, το γάμος είναι "ενα κομμάτι χαρτί", το οποίο βέβαια απο νομικής απόψεως κατοχυρώνει νομικά το έτερον ήμισυ ως προς τα περιουσιακά δικαιώματα, άρα ας πάψουμε πια στην Ελλάδα (μιας κι εδώ ζούμε) να μαστε τόσο συντηρητικοί σε αυτό το θέμα τουλάχιστον....έλεος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πολύ απλά,ΟΧΙ.Θα γράψω πιο αναλυτικά μια άλλη φορά που προλαβαίνω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ερώτηση:Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων?
και διερωτάμαι..... γιατί υπάρχουν και παράνομοι γάμοι ομοφυλοφίλων? :hmm:


τες πα..... η αποψη μου είναι ότι...
γάμος σημαίνει μια πορεία αγάπης....
γάμος σημαίνει κοινή πορεία σε θλίψεις και χαρές....
γάμος σημαίνει αφοσίωση, σεβασμός, συντροφικότητα, ειλικρίνια, φιλία, έρωτας, πάθος, πόθος, συνειδητοποίηση....

και ΤΕΛΟΣ.... σημαίνει ότι κατοχυρώνω ΝΟΜΙΚΑ δικαιώματα σαν σύζυγος κάποιου απέναντι του.... (μπορώ δηλαδή αν πεθάνει να πάρω την σύνταξη του ή να τον κληρονομήσω... ή αν με κερατώσει να του πάρω και τα σώβρακα)
επίσης.... σημαίνει ότι δίνω χαρά στη μαμά μου και στον μπαμπά μου που θα με δουν νυφούλα....

δεν ξέρω για ποιούς λόγους μπορεί να θέλει να παντρευτεί ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, για την κοινή πορεία αγάπης ή για την νομική κάλυψη?
Κοινή πορεία μπορεί να έχει κάποιος και χωρίς τον αντιδήμαρχο για μάρτυρα....
Τα νομικά δικαιώματα λοιπόν είναι μάλλον ο λόγος.....
Και εύλογα θα μου πείτε, και γιατί διαφορετικού φύλου ζευγάρια να έχουν νομικά δικαιώματα?
Γιατί σε διαφορετικού φύλου ζευγάρια - συνήθως- υπάρχουν παιδιά που πρέπει να προστατευτούν νομικά

ίσως σας μπέρδεψα.... δεν είμαι κατά των γάμων των ομοφυλόφιλων.... αρκεί να μην γίνουν ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ... μόδα!
ΚΕ:worship:Δε χρειάζεται ανάλυση με κάλυψε η ΚΕ.Αυτό είναι και που φοβάμαι ότι θα γίνουν μόδα...στο τέλος δε θα υπάρχουν άντρες και θα γεμίσουμε πού****ες(σόρρυ για την έκφραση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
ΚΕ:worship:Δε χρειάζεται ανάλυση με κάλυψε η ΚΕ.Αυτό είναι και που φοβάμαι ότι θα γίνουν μόδα...στο τέλος δε θα υπάρχουν άντρες και θα γεμίσουμε πού****ες(σόρρυ για την έκφραση)
Η ΚουΕ δεν είναι κατα των γάμων των ομοφυλόφιλων και η ανάλυσή της δεν αφορούσε τους φόβους της περι μόδας [που φοβάσαι εσύ].
Μόδα έχει τη τάση να γίνεται το καθετι ξεχωριστό, εδώ όμως δεν μιλάμε για ρούχα, κοσμήματα, κόμμώσεις κτλ αλλά για σεξουαλικές προτιμήσεις οι οποίες δεν είναι ούτε ρούχο να το βάλεις και να το βγάλεις ούτε μαλλιά να τα κόψεις και αργότερα να τα κουρέψεις αλλιώς. Οι σεξουαλικές προτιμήσεις είναι κάτι που είναι βαθιά μέσα στο καθένα και δεν αλλάζει. Τώρα αν κάποιος χαμηλής νοημοσύνης το βρει εξυπνάδα να πουλάει μούρη ότι είναι gay δεν βρίσκω λόγο να κατηγορούμε τους ομοφυλόφιλους γι' αυτό καθώς επίσης να τους στερούμε το δικαίωμα στην αναγνωρισή τους ως ζευγάρι από το νόμο.
Τώρα σε ότι αφορά την έκφρασή σου, θα αδιαφορήσω καθώς βρισκόμαστε σε ένα θέμα που αφορά κάτι σχετικά με τους gay και όχι για τη συμπεριφορά και τους χαρακτηρισμούς που τους έχουν δώσει οι άξεστοι της κοινωνίας μας.
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tharaleos

Νεοφερμένος

Ο tharaleos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
την απαντηση μπορουμε να τη σκεφτουμε μονο εαν προσπαθησουμε να μπυμε στηθεση τους.ασ υποθεσουμε οτι ενα ατομο αγαπα να αλλο του ιδιου φυλλου.τοτε δεν πιστευω οτι η ελλειψη νομων μπρει να περιορισε την αγαπη και τη διαθεση τους για συντροφικοτητα.οποτε θα πρεπει να υπαρχουν ισχυοντες και για αυτους νομους ωστε να προστατευεται η παραπανω διαθεση τους με τα ιδια κριτηρια που ισχυουν για τα ετεροφυλλοφιλα ατομα.ππιστευω το θεμα ειναι καθαρα θεμα παραγκωνισμου μιας κοινωνικης ομαδας και η καθε περιθωριοποιηση αυτων των ανθρωπων συνισταται στα στενα μυαλα των συνανθρωπων μας και στη διαθεση του ανθρωπου να δειχνει συνεχως οτι ειναι ανωτερος απο καθε αλλον παραγκονιζοντας τον.:hmm:

οσον αφορα τα παιδια πιστευω οτι ειστα απολυτα αθος,διοτι και ετεροφυλλοφιλοι μπορουν να κανουν παιδια βασει τεχνητης γονιμοποιησης η μεσω της θιοθεσιας.:hmm:

Η ΚουΕ δεν είναι κατα των γάμων των ομοφυλόφιλων και η ανάλυσή της δεν αφορούσε τους φόβους της περι μόδας [που φοβάσαι εσύ].
Μόδα έχει τη τάση να γίνεται το καθετι ξεχωριστό, εδώ όμως δεν μιλάμε για ρούχα, κοσμήματα, κόμμώσεις κτλ αλλά για σεξουαλικές προτιμήσεις οι οποίες δεν είναι ούτε ρούχο να το βάλεις και να το βγάλεις ούτε μαλλιά να τα κόψεις και αργότερα να τα κουρέψεις αλλιώς. Οι σεξουαλικές προτιμήσεις είναι κάτι που είναι βαθιά μέσα στο καθένα και δεν αλλάζει. Τώρα αν κάποιος χαμηλής νοημοσύνης το βρει εξυπνάδα να πουλάει μούρη ότι είναι gay δεν βρίσκω λόγο να κατηγορούμε τους ομοφυλόφιλους γι' αυτό καθώς επίσης να τους στερούμε το δικαίωμα στην αναγνωρισή τους ως ζευγάρι από το νόμο.
Τώρα σε ότι αφορά την έκφρασή σου, θα αδιαφορήσω καθώς βρισκόμαστε σε ένα θέμα που αφορά κάτι σχετικά με τους gay και όχι για τη συμπεριφορά και τους χαρακτηρισμούς που τους έχουν δώσει οι άξεστοι της κοινωνίας μας.
.
οσον αφορα τα παιδια πιστευω οτι ειστα απολυτα αθος,διοτι και ετεροφυλλοφιλοι μπορουν να κανουν παιδια βασει τεχνητης γονιμοποιησης η μεσω της θιοθεσιας.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Eγω προσωπικα θεωρω οτι οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να εχουν ακριβως τις ιδιες ελευθεριες κι δικαιωματα με τους υπολοιπους ανθρωπους το θεμα ειναι κατα ποσο η θρησκεια μας ειναι σε θεση να δεχτει κατι τετοιο..κι απαντω μονη μου γαμος κι οικογενεια ομοφιλοφυλων ευλογημενη απο την εκκλησια ν δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει επομενως δεν μπορει να ισχυσει γαμος με τα δικα μας εθιμα κουφατα,ριζια,νυφικα,εκκλησιες κτλοιπα .Ο γαμος εξαλλου ειναι μια τελετη που προηλθε απο την χριστιανικη θρησκεια κι η θρησκεια εχει καθε δικαιωμα να το περιορισει μονο στους ετεροφιλουςΘα ηταν ομως σωστο να υπαρξει μια τελετη που να κατοχυρωνει νομικα τους ομοφιλοφυλους κι να τους δινει το δικαιωμα να αποκαλουν ο ενας τον αλλο συντροφο επισημα.Εχουμε δημοκρατια ,για ποιο λογο να μην επιτρεπει στα ατομα αυτα κατι που το θελουν κι δεν βλαπτει ουσιαστικα κανεναν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
EΟ γαμος εξαλλου ειναι μια τελετη που προηλθε απο την χριστιανικη θρησκεια κι η θρησκεια εχει καθε δικαιωμα να το περιορισει μονο στους ετεροφιλους.
Θα ηταν ομως σωστο να υπαρξει μια τελετη που να κατοχυρωνει νομικα τους ομοφιλοφυλους κι να τους δινει το δικαιωμα να αποκαλουν ο ενας τον αλλο συντροφο επισημα.Εχουμε δημοκρατια ,για ποιο λογο να μην επιτρεπει στα ατομα αυτα κατι που το θελουν κι δεν βλαπτει ουσιαστικα κανεναν?

συμφωνώ απόλυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ο γαμος εξαλλου ειναι μια τελετη που προηλθε απο την χριστιανικη θρησκεια κι η θρησκεια εχει καθε δικαιωμα να το περιορισει μονο στους ετεροφιλουςΘα ηταν ομως σωστο να υπαρξει μια τελετη που να κατοχυρωνει νομικα τους ομοφιλοφυλους κι να τους δινει το δικαιωμα να αποκαλουν ο ενας τον αλλο συντροφο επισημα.?

Ο γάμος είναι μια τελετή που γίνεται από την αρχαιότητα. Η κάθε θρησκεία και πολιτισμός το μόνο που κάνουν είναι να αλλάζουν τον τρόπο που τελείται αυτός. Η τελετή που κατοχυρώνει νομικά τους ομοφυλόφιλους πρέπει να είναι ο πολιτικός γάμος.

Εγώ είμαι υπέρ και γάμων μεταξύ ομοφυλοφίλων και υιοθεσιών. Ακόμα κι αν αποδειχτεί επιστημονικά πώς τα παιδιά ομοφυλοφίλων έχουν επιβάρυνση ψυχολογική (κάτι που όπως προαναφέρατε δεν έχει γίνει) και πάλι νομίζω πως είναι 1000 φορές καλύτερα ένα παιδί να μεγαλώσει σε μια ζεστή, αγαπημένη, δοτική οικογένεια με ομοφυλόφιλους γονείς παρά σε ένα ίδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
underwater προσωπικα δεν ειμαι ατομο που πιστευω αλλα θεωρω οτι η εκκλησια εχει καθε δικαιωμα να διαφυλαξει τα μυστηρια της , τα ηθη κι τα εθιμα της ωστε να μην εκφυλιστουν.η ενωση 2 ετεροφυλοφιλων για την δημιουρβια οικογενειας ειναι ενα απο τα σημαντικτερα μυσστηρια της εκκλησιας κι καλο θα να να μην δημιουργουνται κακρκτυπα.Δεν μου αρεσε ενας γαμος ομοφυλοφιλων που ειδα να γινεται με 2 αντρες ντυμενους γαμπρουςη 2 νυφες με νυφικα.Αυτο ειναι το προβλημα / να γινει γαμος σαν κοινωνικη εκδηλωσηκι να φορεσουν κουστουμια η νυφικα?Ας δημιουργηθει μια τελετη ενωσης για τους ομοφυλοφιλους μη ευλογημενη απο την θρησκεια ετσι κι αλλιως η θρησκεια αποκαλει καταραμενους τους gay δεν μπορουμε να την υπιχρεωσουμε να τους δεχτει με το ζορι.Κι να ισχυουν ακριβως τα ιδια με εναν γαμο ετεροφυλοφιλων νομικα γιατι κολλαμε στην ονομασια γαμοςη στην τελετη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μα δεν είπα σε καμιά περίπτωση για θρησκευτικό γάμο, αλλά για πολιτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
o πολιτικος γαμος ειναι παλι γαμος που ινεται οταν 2 ατομα εχουν διαορετικη θρησκεια η σε προετοιμασια για τον θρησκευτικο γαμο για να μειωθουν τα εξοδα κτλοιπα .Αφορα ομως παλι ετεροφιλοφυλους κι ειναι ενα απλο τυπικο χαρτι μα ργοτερα υπαρχει η δυνατοτητα να γινι κι στην εκκλησια.γιατι να μην γινεται η ιδια διαδικασια σε ενα δημαρχειο με μια αλλη ονομασια κι πληρη σεμνοτητα για να μην προκαλουν κι τελοσ στην ονομασια γαμος θα κολλησουμε?Που ανηκει στην θρησκειαα?Αφου η θρησκεια δεν θελει καν να τους δει κι μια ζωη θα το μπουκοταρει.Ετσι κανουν οι θρησκειες που πρεσβευουν την αγαπη μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
o πολιτικος γαμος ειναι παλι γαμος που ινεται οταν 2 ατομα εχουν διαορετικη θρησκεια η σε προετοιμασια για τον θρησκευτικο γαμο για να μειωθουν τα εξοδα κτλοιπα .

αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας εδώ και αν και θα βγω εκτός θέματος, συγγνώμη αλλά δε μπορώ να μην παρέμβω εδώ....
Ο πολιτικός γάμος είναι καθόλα νόμιμος και τυπικότατος γάμος!!!
Δεν σημαίνει ότι τον κάνουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν διαφορετική θρησκεία ή βιάζονται να βγαλουν τα χαρτια για το δάνειο για τον "κανονικό" γάμο!
είναι μια σεμνή τελετή για όσους θέλουν να νομιμοποιήσουν την σχέση, να αποκτήσουν τα νομιμα δικαιώματα ώς σύντροφοι και δεν ενδιαφέρονται να το κάνουν παρουσία του... παπα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
και οι ομοφιλοφιλοι εχουν ψυχη και πρεπει να εχουν ισα δικαιωματα με τους ''normal '' δεν με πειραζει και να παντρευονται και να υιοθετουν παιδια ειναι ανθρωποι και αυτοι οπως ολοι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
kakh epirroh το ξερω κουκλα ου οτι ο πολιτικος γαμος ειναι νομιμος κι τυπικοτατος στην Ελλαδα δεν ειπα το αντιθετο πουθενα κι δεν εννοουσα αυτο.Απλα στην Ελλαδα ειθισται σε πολυ μεγαλο βαθμο να ακουλουθει κι ενας θρησκευτικικος γαμος τον πολιτικο (κατι σημαινει αυτο)τουλαχιστον οι περισσοτεροι γνωστοι μου καναν πρωτα πολιτικο κι υστερα θρησκευτικο γαμο.Ο πολιτικος γαμος εξυπηρετει κυριως τα ζευγαρια ετεροφυλοφιλων που θελουν να ειναι οικογενεια μεν αλλα δεν θελουν για οποιοδηποτε λογο να πανε στην εκκλησια αλλα αυτο δεν τους εμποδιζει να κανουν κι εναν θρησκευτικο γαμο αργοτερα.κανεις δεν τους το απαγορευει αρα παλι το ιδιο πραγμα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Απλα στην Ελλαδα ειθισται σε πολυ μεγαλο βαθμο να ακουλουθει κι ενας θρησκευτικικος γαμος τον πολιτικο (κατι σημαινει αυτο)τουλαχιστον οι περισσοτεροι γνωστοι μου καναν πρωτα πολιτικο κι υστερα θρησκευτικο γαμο.Ο πολιτικος γαμος εξυπηρετει κυριως τα ζευγαρια ετεροφυλοφιλων που θελουν να ειναι οικογενεια μεν αλλα δεν θελουν για οποιοδηποτε λογο να πανε στην εκκλησια αλλα αυτο δεν τους εμποδιζει να κανουν κι εναν θρησκευτικο γαμο αργοτερα.κανεις δεν τους το απαγορευει αρα παλι το ιδιο πραγμα ειναι.
e και;
Τί σχέση έχουν οι ''πρότυπες'' κινήσεις των ετεροφυλόφιλων με τον νόμο; Ο οποίος είναι συγκεκριμένος κάθε φορά και όχι όπως θέλει ο καθένας.




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Απλα στην Ελλαδα ειθισται σε πολυ μεγαλο βαθμο να ακουλουθει κι ενας θρησκευτικικος γαμος τον πολιτικο (κατι σημαινει αυτο)τουλαχιστον οι περισσοτεροι γνωστοι μου καναν πρωτα πολιτικο κι υστερα θρησκευτικο γαμο.


Χριστινάκι μου αυτο γίνεται γιατί η καλή μας η εκκλησία που θέλει να έχει λόγο σε όλα και που φυσικά δεν θέλει να χάσει τα χαρτζηλίκια της απο τις τελετες των γάμων, δεν αναγνωρίζει ως συζύγους κάποιους με πολιτικό γάμο και τους διμιουργεί προβλήματα σε ότι έχει να κάνει με την μελλοντική βάπτιση των παιδιών τους ακόμη και με τις κηδείες τους.Οπότε δεν συνηθίζεται μετα τον πολιτικό να γίνεται ο θρησκευτικός, απλα οι άνθρωποι αναγκάζονται να τον κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Πετρο καμια ,αυτο που λεω ειναι οτι ο γαμος σαν τελετη ειναι κατι που αφορα τους ετεροφυλοφιλους κι συνδεεται κι με την θρησκεια κατι που εχει δκαιωμα νομιζω να προασπισει ειτε ειναι ο γαμος θρησκευτικος η πολιτικος ειναι το ιδιο πραγμα κι αφορα ετεροφιλοφυλους.Εξαλου ο πολιτικος γαμος ειναι κατι το μεταγενεστερο κι βλεπετε ποσες αντιδρασεις ασκουν κι για αυτο.Η εκκλησια δεν ανεχεται τους ομοφυλοφιλους ετσι δεν δεχεται μια τελετη που γινεται στην εκκλησια αναμεσα σε ετεροφιλοφυλους να γινεται κι στο δημαρχειο για τους ομοφυλοφιλους που δεν θελει ουτε να τους ακουσει.Αυτο συνιστα βεβαια ια απαισια συπεριφορα αλλα δεν μπορουμε να κανουε τπτ για αυτο.Κλεφτρα ου συμφωνω σε αυτο που λες αλλα ετσι κι αλλιως οι συντριπτικη πλεοψηφια αναγκαζεται στο τελος να τελεσει θρησκευτικο γαμο αρα η εκκλησια εχει περισσοτερη δυναμη απο οτι νομιζουμε.Αρα ας αφησουν την ονομασια γαμος ,τα νυφικα κι ολα τα υπολοιπα στην εκκλησια να τα χει κι ας συμβιβαστουν με μια λυση νομικη.Ενα βημα την φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βρε χριστινάκι, τι σχέση έχει αν θα δεχτεί η εκκλησία τον ΠΟΛΙΤΙΚΟ γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων;; Που κολλάει στον πολιτικό γάμο η εκκλήσία; Ας μην το δεχτεί, so what? Το πολύ πολύ να τους δυσκολέψει στα ίδια πλαίσια που θα δυσκόλευε και έναν δηλωμένο άθεο. Ευτυχώς που πλέον υπάρχει και η καύση των νεκρών. Για την βάπτιση δεν το συζητώ, είναι παντελώς άχρηστη. Οι μόνοι που θα είχαν πρόβλημα είναι ίσως πολύ θρήσκοι ομοφυλόφιλοι, που δεν νομίζω να είναι πολλοί (αν και έχω δει και τέτοιον), δεδομένου οτι είναι λίγο κουλό να γλύφεις αυτόν που σε φτύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top