1η Ιουλιου:H Eλλαδα σβηνει το τσιγαρο

Ειστε συμφωνοι με την απαγορευση του καπνισματος στους κλειστους χωρους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Υπερ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εχω αποψη

    Ψήφοι: 0 0.0%

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
μπόμπες. Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί ακόμα και οι "φλώροι" έπιναν gordon's space πριν 3-4 χρόνια?
Μια επισήμανση:
Αυτά τα ποτά έχουν ούτος ή άλλος χαμηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ.
Και γω πίνω και άλλα παιδιά χωρίς να είναι κωλόπαιδα ή ξέρω γω τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gtdead

Νεοφερμένος

Ο Gtdead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Μια επισήμανση:
Αυτά τα ποτά έχουν ούτος ή άλλος χαμηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ.
Και γω πίνω και άλλα παιδιά χωρίς να είναι κωλόπαιδα ή ξέρω γω τι.

Ναι, μπορείς να είσαι και κωλόπαιδο, δεν ενδιαφέρει κανέναν. Απλώς ένα εμφυαλομένο ποτό δεν μπορεί να έιναι μπόμπα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όπου δεν περνάει ο νόμος περνάει η γκρίνια. Αν όντως έχεις πρόβλημα γκρίνιαζε κάθε φορά που καπνίζουν γύρω σου και θα το ελαττώσουν.
Την τελευταία φορα που γκρίνιαξα δεν είχα λεφτά για 2 μήνες και φωνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Την τελευταία φορα που γκρίνιαξα δεν είχα λεφτά για 2 μήνες και φωνες.

Νομίζω πως έχουν δίκαιο.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Στο ότι είναι μάγκας και καπνίζει σε τέτοια ηλικία και συμφωνεί σε οποιαδήποτε παπαρια έχει σχέση με το τσιγαρο ενώ στην πραγατικότητα δεν ξέρει ούτε τα μισα.

Νομίζω πως έχουν δίκαιο.:no1:
Αν δεν ξέρεις μην μιλάς.
Δεν θέλω να χάσω τους δικούς μου από καρκίνο του πνεύμονα.
Μη μιλάς αν δεν σκεφτεις πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Στο ότι είναι μάγκας και καπνίζει σε τέτοια ηλικία και συμφωνεί σε οποιαδήποτε παπαρια έχει σχέση με το τσιγαρο ενώ στην πραγατικότητα δεν ξέρει ούτε τα μισα.


Αν δεν ξέρεις μην μιλάς.
Δεν θέλω να χάσω τους δικούς μου από καρκίνο του πνεύμονα.
Μη μιλάς αν δεν σκεφτεις πρώτα.
Έχουν δίκαιο που σε τιμώρησαν γιατί δεν μπορεί να μεγαλώνεις ένα παιδί να σου βγει η πίστη να το κάνεις άνθρωπο και να σου κάνει και παρατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Έχουν δίκαιο που σε τιμώρησαν γιατί δεν μπορεί να μεγαλώνεις ένα παιδί να σου βγει η πίστη να το κάνεις άνθρωπο και να σου κάνει και παρατηρήσεις.
Α ι μαζέψου.
Το παιδί είναι παθητικός καπνιστής και αυτό και η αδερφή του από μωρά!
Έχω κάθε δικαίωμα να επιδιώκω την υγεία μου!
Και όχι όταν ακούω τέτοια δεν μαζεύομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το παιδί είναι παθητικός καπνιστής και αυτό και η αδερφή του από μωρά!
Έχω κάθε δικαίωμα να επιδιώκω την υγεία μου!
Ωραία είσαι.Θα τους κάνεις να έχουν και ενοχές τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Το παιδί είναι παθητικός καπνιστής και αυτό και η αδερφή του από μωρά!
Έχω κάθε δικαίωμα να επιδιώκω την υγεία μου!
Και όχι όταν ακούω μαλακίες δεν μαζεύομαι!

Ως παιδί καπνιστών συμφωνώ απολύτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ωραία είσαι.Θα τους κάνεις να έχουν και ενοχές τι να σου πω.
Πας καλά μωρέ???
Τα σκέφτεσαι αυτά?
Χέστηκα για τις ενοχές.
Όταν θα κάνω την εξέταση πνευμόνων και θα είμαι σκατά τότε να δω πώς θα είναι!
Δεν με νοιάζει.
Υγεία μου είναι και ότι θέλω κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σπίτι σου είσαι και το απαιτείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Σπίτι σου είσαι και το απαιτείς?
Ναι.
Σπίτι μου είμαι.
Και απαιτώ την υγεία μου.
Και μην το παίζεις έξυπνος.
Μόνο καπνιστής δεν είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Σπίτι σου είσαι και το απαιτείς?

Ως μέλος της οικογένειας δεν έχει το δικαίωμα να απαιτεί όπως οι γονείς της απαιτούν από αυτήν; Είναι γελοίο εν έτει 2009 να λέμε ότι "Και τι έγινε με το τσιγάρο; Άλλοι πίνουν κλπ κλπ." Εγώ όταν γεννήθηκα κανείς δε μου είπε ότι θα εισπνέω 10 τσιγάρα την ημέρα χωρίς να καπνίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοίτα σε κλειστούς χώρους το δέχομαι...αλλά γιατί δεν φτιάχνουν αίθουσες για καπνιστές κτλ??

Εγω για το αλκοολ και τα ναρκωτικά απευθύνομαι στους ανήλικους..οι ανήλικοι μπορεί να μην ξέρουν πόσο κακό κάνουν αυτά τα πράγματα..γιατί δεν κάνει το κράτος κάτι γι'αυτά τα παιδιά??

Nαι, καλά που δεν ξέρουν. Από παντού ακούγεται. Το θέμα είναι αυτό ακριβώς. Ότι ακούγεται από παντού, και ότι πολλοί τηρούν πολύ αυστηρή στάση απέναντι στα δύο αυτά προϊόντα, με αποτέλεσμα να υπάρχει η έλξη του απαγορευμένου. Επίσης, πρόβλημα είναι οι διαφημίσεις των καπνοβιομηχανιών. Nα απαγορευθούν τελείως.

Το θέμα είναι να πάρει ΚΑΙ για το αλκοολ σε ανήλικους κτλ..

και να φτιάξει αίθουσες κτλ σε κάποιους που είναι πολύ εθισμένοι στο κάπνισμα..

Η προαιρετική δημιουργία αιθουσών προβλέπεται για χώρους όπως μπαρ, καφετέριες κ.λπ., αρκεί να μην υπερβαίνει, νομίζω, το 40% ή 45% του συνολικού εμβαδού του κτιρίου. Δεν ισχύει το ίδιο για τους δημόσιους χώρους. Ο προϋπολογισμός δε μπορεί να επιβαρυνθεί, επειδή κάποιοι έχουν το γούστο να βλάπτουν τους πνεύμονες τόσο τους δικούς τους, όσο και των άλλων. Ας πάνε αλλού να καπνίσουν, αν το έχουν τόση ανάγκη, κάπου έξω, όπου να μην ενοχλούν.

Και οι 2 μου γονείς καπνίζουν ανέκαθεν.
Και να εφαρμοστεί για μένα ο νόμος δεν με απασχολει.
Στο σπίτι δεν περνάει αυτος ο νόμος.
Έχω φάει πολύ καπνό και εγώ και η μικρή μου αδερφή οπότε...:P

Στο δωμάτιό σου μπαίνει καπνός; Κάνε το smoke-free χώρο και πες ότι δε μπορείς να είσαι κάπου που βρωμοκοπά όλος ο τόπος τσιγαρίλα. Μετά θα θέλουν να σε βλέπουν περισσότερο:P.

Την τελευταία φορα που γκρίνιαξα δεν είχα λεφτά για 2 μήνες και φωνες.

:nono: :(

Και που το στηρίζεις;

Ακριβώς.
-----------------------------------------
Επίσης:

Άρθρο 24
1. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη αναγνωρίζουν το δικαίωμα του παιδιού να απολαμβάνει το καλύτερο δυνατόν επίπεδο υγείας και να επωφελείται από τις υπηρεσίες ιατρικής θεραπείας και αποκατάστασής αναπήρων. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη επιδιώκουν να διασφαλίσουν το ότι κανένα παιδί δεν θα στερείται το δικαίωμα πρόσβασης στις υπηρεσίες αυτές.

2. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη επιδιώκουν να εξασφαλίσουν την πλήρη εφαρμογή του παραπάνω δικαιώματος και ιδιαίτερα παίρνουν τα κατάλληλα μέτρα για:

α) Να μειώσουν τη βρεφική και παιδική θνησιμότητα.

β) Να εξασφαλίσουν σε κάθε παιδί την απαραίτητη ιατρική αντίληψη και περίθαλψη δίνοντας έμφαση στην ανάπτυξη της στοιχειώδους περίθαλψης.

γ) Να αγωνιστούν κατά της ασθένειας και της κακής διατροφής και μέσα στα πλαίσια της στοιχειώδους περίθαλψης, με την εφαρμογή -ανάμεσα στα άλλα- της ήδη διαθέσιμης τεχνολογίας και με την παροχή θρεπτικών τροφών και καθαρού πόσιμου νερού, λαμβάνοντας υπόψη τους κινδύνους της μόλυνσης του φυσικού περιβάλλοντος.

δ) Να εξασφαλίσουν στις μητέρες κατάλληλη περίθαλψη πριν και μετά από τον τοκετό.

ε) Να μπορούν όλες οι ομάδες της κοινωνίας, ιδιαίτερα οι γονείς και τα παιδιά, να ενημερώνονται για τα θέματα της υγείας και της διατροφής του παιδιού, για τα πλεονεκτήματα του φυσικού θηλασμού, την υγιεινή και την καθαριότητα του περιβάλλοντος και την πρόληψη των ατυχημάτων και να βρίσκουν υποστήριξη στη χρήση των παραπάνω βασικών γνώσεων.

στ) Να αναπτύξουν την προληπτική ιατρική φροντίδα, την καθοδήγηση των γονέων και την εκπαίδευση και τις υπηρεσίες του οικογενειακού προγραμματισμού.

3. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη παίρνουν όλα τα κατάλληλα και αποτελεσματικά μέτρα για να καταργηθούν οι παραδοσιακές πρακτικές που βλάπτουν την υγεία των παιδιών.

4. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη αναλαμβάνουν την υποχρέωση να προωθήσουν και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία, ώστε να επιτύχουν σταδιακά την πλήρη πραγματοποίηση του δικαιώματος που αναγνωρίζεται στο παρόν άρθρο. Εν όψει αυτού, λαμβάνονται ιδιαίτερα υπόψη οι ανάγκες των υπό ανάπτυξη χωρών.

Από τη σύμβαση του ΟΗΕ για τα δικαιώματα του παιδιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και οι 2 μου γονείς καπνίζουν ανέκαθεν.
Και να εφαρμοστεί για μένα ο νόμος δεν με απασχολει.
Στο σπίτι δεν περνάει αυτος ο νόμος.
Έχω φάει πολύ καπνό και εγώ και η μικρή μου αδερφή οπότε...:P
Εμενα οι δικοι μου παλια (μεχρι και πριν 10 χρονια) καπνιζαν στο σαλονι. Στο δωματιο μου ποτε, ευτυχως. Μολις αλλαξαμε σπιτι (και αυτο που μενουμε τωρα εχει ευρυχωρο μπαλκονι) αρχισαν να καπνιζουν αποκλειστικα και μονο στο μπαλκονι. Μονο η μητερα μου που ειναι κρυουλιαρα καπνιζει στην κουζινα το χειμωνα, αλλα μεχρι εκει. :P

Πραγματικα, δεν ανεχομαι τον καπνο μεσα στο σπιτι γενικα (μονο στο μπαλκονι/αυλη). Ποσο μαλλον οταν υπαρχουν παιδια, το θεωρω απαραδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Υπερ εννοειται.
Το κατα ποσο θα εφαρμοστει το αγνοω, αλλα δεν σταματαω να ελπιζω για μια ξαφνικη αλλαγη νοοτροπιας.
-----------------------------------------------------------------------
Δίκαιο έχεις!!!! Αλλα πρέπει και στην Ελλάδα να μάθουμε να σεβόμαστε αυτούς που έχουν επιλέξει να μην καπνίζουν, και ας αφήσουμε τους μεγάλους αλλα τα μικρά παιδιά. Γιατί?:nono:
-----------------------------------------
Εμενα οι δικοι μου παλια (μεχρι και πριν 10 χρονια) καπνιζαν στο σαλονι. Στο δωματιο μου ποτε, ευτυχως. Μολις αλλαξαμε σπιτι (και αυτο που μενουμε τωρα εχει ευρυχωρο μπαλκονι) αρχισαν να καπνιζουν αποκλειστικα και μονο στο μπαλκονι. Μονο η μητερα μου που ειναι κρυουλιαρα καπνιζει στην κουζινα το χειμωνα, αλλα μεχρι εκει. :P
Πραγματικα, δεν ανεχομαι τον καπνο μεσα στο σπιτι γενικα (μονο στο μπαλκονι/αυλη). Ποσο μαλλον οταν υπαρχουν παιδια, το θεωρω απαραδεκτο.

[/QUOTE]
-----------------------------------------------------------------------Εγώ δεν αντέχω με τίποτα τον καπνό του τσιγάρου αλλα ούτε τη μυρωδιά του. Δεν ξέρω αλλα κάτι με πιάνει και κλαίνε ματια, μύτες και ρίχνω κάτι φτερνίσματα........ Ετσι μέσα στο σπίτι απαγορεύεται ρητός το κάπνισμα και έτσι το έκοψε και ο πατέρας μου!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Είμαι όχι απλός υπέρ, αλλά το υποστήριζα από τη στιγμή της γέννησης μου! Είμαι παιδί μη καπνιστών και ίσως αυτό συνέβαλε στο να σιχαίνομαι το κάπισμα ακόμα περισσότερο! Επιτέλους λίγο καθαρότερος αέρας στους κλειστούς χώρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Υπερ ... για το καλο μας μιλαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
τώρα ; είναι πλέον αργά τα πνευμονια μου εχουν ρουφηξει τοση καπνα οσο ενος καπνιστη ..
Και να είστε σιγουροι οτι δεν το κανουν επειδη ενδιαφερονται για την υγεια του λαου μας [...] αλλα επειδη κανουμε ζημία στα ασφαλιστικά ταμεία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top