Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ουτως η αλλως μεχρι τα Χριστουγεννα τι εμεινε; Πω πω τωρα το συνειδητοποιησα οτι μενουν μονο 14 μερες!! Δεν προλαβαιαιαιαινω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
LOOOL!!!

Ααα, αν τα πάμε έτσι, μαζί σου!!! ;)
Άσε κι έχω καούρα για σαντουϊτσάκι τώρα... βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Χμμμ ετσι οπως τα πα ακουγεται υπερβολικα χαλαρη η διαιτα ε; :hmm:
Βασικα εννοω οτι γενικα θα προσεχω τι τρωω, θα ελαττωσω ολα οσα πρεπει να ελαττωσω, αλλα αυτα τα δεκα που ειπα θα τα κοψω εντελως.
Δοκιμασε αν θες το σαντουιτσακι που προτεινα λιγες σελιδες πριν να μου πεις την γνωμη σου. Εγω το βρηκα τεεεεελειο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Και για να μην ψαχνεις, αντιγραφω: Αυγο, αγροτικη σαλατα, μαρουλι, ντοματα, πιπερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νι καλό μου ακούγεται! Αλλά έχε υπ- όψιν ότι η αγροτική σαλάτα (και όλα αυτά τα... τύπου τονοσαλάτα, τυροσαλάτα, πατατοσαλάτα, ρώσικη σαλάτα, κλπ) έχουν λιπαρά και συνήθως ζωικά... πχ μαγιονέζα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατά τ' άλλα, μια χαρά είσαι! Γιατί, μην ξεχνάς, κάνεις και σπορ!!!
Μην το παρακάνουμε με τις περικοπές, γιατί μετά έρχονται τα χριστουγεννιάτικα και νααα οι αμαρτίες... πού, έτσι κι αλλιώς θα τις κάνουμε, αλλά όχι με "απωθημένο" αλά "ορίστε, κι εγώ που στερήθηκα τόσα, μιαμ άλλο ένα μελομακάρονο"! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Ναι μωρε το ξερω αυτο για τις σαλατες, αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινεται και στεγνο! Και οταν το σαντουιτς ειναι γευμα και οχι σνακ, νομιζω επιτρεπεται! :whistle:
Και μετα απο πολλα απωθημενα και πολλες σκεψεις σαν αυτες που λες, εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα με σενα.
Ασε που μου πεφτει ευκολα το ζαχαρο και καταληγω να τρωω σαν ΚΤΗΝΟΣ.
Τελικα οταν ζοριζεσαι υπερβολικα περισσοτερη ζημια κανεις παρα καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς...
Απλά στο λέω, να μην είναι στεγνό, σαφώς... Αλλά βρες ποιο έχει τα πιο "υγιεινά" λιπαρά, ή και τα λιγότερα, απ' όλα αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δικιο εχεις, αλλα ειναι τοχιο νοχτιμο!!!!
Ναι, ειμαι φοβερα λιχουδα.... :redface:
Αλλα δεν θα το ξαναφαω μεχρι να παω 54 κιλα! Και γενικα εχω υποσχεθει (και συνηθως το τηρω) να τρωω υγιεινα, οχι μονο οταν κανω διαιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Λιπαρά είναι σχετικό. Αν τα κρέατα που τρως δεν έχουν από μόνα τους λίπη (βλ κάποια κόκκινα κρέατα κλπ), ένα φιλέτο κοτόπουλο μπορείς να το στολίσεις με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Χρειάζεται και το λίπος, αρκεί να είναι κατά προτίμηση φυτικό και σε ποσότητες... είπαμε, μία κουταλιά σούπαας ανά γεύμα (μία μεσημέρι μία βράδυ) και κατά τ'άλλα ημίπαχα προϊόντα.

Βρε Γίδι, κάθε φορά που ακούω "μια κουταλιά της σούπας λάδι" κάτι με πιάνει. Τι μια κουταλιά της σούπας, τι τίποτα! Δώρον άδωρον δεν είναι;:worry: Εγώ όταν τρώω την σαλάτα μου θέλω να έχει το λαδάκι της, αλλιώς είναι άνοστη. Κι εντάξει αν είναι πράσινη, βάζω λεμόνι (το ξίδι το σιχαίνομαι), αλλά ντοματοσαλάτα με μια κουταλιά λάδι;:P Αλλά και θρεπτικά, τι να σου προσφέρει μια κουταλιά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Βρε Γίδι, κάθε φορά που ακούω "μια κουταλιά της σούπας λάδι" κάτι με πιάνει. Τι μια κουταλιά της σούπας, τι τίποτα! Δώρον άδωρον δεν είναι;:worry: Εγώ όταν τρώω την σαλάτα μου θέλω να έχει το λαδάκι της, αλλιώς είναι άνοστη. Κι εντάξει αν είναι πράσινη, βάζω λεμόνι (το ξίδι το σιχαίνομαι), αλλά ντοματοσαλάτα με μια κουταλιά λάδι;:P Αλλά και θρεπτικά, τι να σου προσφέρει μια κουταλιά;:hmm:

Kάνει καλό στο έντερο το λάδι βρε!:)
Εμ κι εσύ απορία που την είχες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βρε παιδιά, δε διαφωνώ... Κι εγώ μαζί σας...!
Αλλά όταν έκανα διατροφή με επαγγελματία, τόσο μου έλεγε, τι να κάνω!!! Μεγάλη κουταλιά, 14-16 γραμμάρια κοινώς! Ε, αν κάνεις σάλτσα, δηλαδή με το λάδι ανακατέψεις ξύδι, μουστάρδα, κι ό,τι άλλο σε φωτίσει... κάπως "γεμίζει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οεο, ποτε προλαβατε?

Kάνει καλό στο έντερο το λάδι βρε!:)

το ελαιολαδο, ειναι καλο γιατι ειναι πλουσιο σε λιπαρα οξεα. Τα λιπαρα οξεα ειναι ουσιες που ΔΕΝ μπορει να συνθεσει ο οργανισμος απο μονος του και εκτελουν απειρες διεργασιες, απο τον σχηματισμο ορμονων, μεχρι την διαλυση βιταμινων και την ανακατασκευη κυτταρικων τοιχοματων. Οταν υπαρχει ικανη παροχη λιπαρων οξεων, ο οργανισμος μαλιστα, δειχνει μια προτιμιση στην καυση αποθηκευεμενου λιπους πολυ απλα γιατι καταλαβαινει οτι δεν το χρειαζεται.

Ζυμαρικά ή ψωμί να τρως όσες φορές την εβδομάδα κάνεις και προπόνηση. Δε λέμε μαζί με το φαγητό σου να τσακίζεις καρβέλια, αλλά άμυλο χρειάζεσαι.

εγω παλι θα προτεινα καλυτερα βρομη. Τα λευκα ζυμαρικα και το ψωμι ειναι καθαρος υδατανθρακας και στερηται οποιουδηποτε θρεπτικου συστατικου. Ειτε αυτο ειναι ινες, ειτε βιταμινες, ειτε ιχνοστοιχεια. Τα ψωμια δεν εχουν απολυτος καμια λειτουργικη διαφορα στο σωμα απο τη σκετη ζαχαρη. Ενω φυσικα οι υδατανθρακες ειναι εξαιρετικη πηγη ενεργειας (ειδικα για αθλητες) καλο ειναι το μεγαλυτερο μερος τους να αποτελειται απο φρουτα, λαχανικα και ΑΝΑΠΟΦΛΟΙΟΤΟΥΣ καρπους. Προσωπικα, ζυμαρικα και λευκα ψωμια δεν τρωω ΠΟΤΕ.

και το σωμα δεν *χρειαζεται* αμυλο, χρειαζεται υδατανθρακες, ανεξαρτητα απο που θα τους παρει. Και τα μηλα μια χαρα ειναι.

και τα περισοτερα φυτικα ελαια (βιταμ κτλ) ειναι σκουπιδια που δεν κανει ουτε για λιπαντικα να τα χρησημοποιεις. Αν ειναι να φας λιπαρα, φαε 1) ελαιολαδο 2) ταχινι 3) ξηρους καρπους 4) κανονικο ζωικο λιπος

το τι αηδιες κανουν στα φυτικα βουτηρα για να μενουν μαλακα στο ψυγειο, και να μην γινεται διαχωρισμος των ελαφρων απο τα βαρια δεν περιγραφεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
πριν από λίγο τσάκισα ένα γιαουρτάκι με... λιγα πατατάκια. αν κ σλουρπς:P μάλλον τύψεις νιώθω για την ανθυγηεινή μου διατροφή. αλλά μετά θα φάω το μηλαράκι μου, την σαλατούλα μου κ την μπριζολίτσα μου κ χαλάλι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Αν ηταν οντως λιγα τα πατατακια δεν πειραζει μωρε... Επανορθωνεις μεσα στην ημερα!
Εγω χτες εφαγα πολυ λιγο: ενα μπολ δημητριακα με γαλα το πρωι, ενα πορτοκαλι αργοτερα κι ενα πιατο φακες το μεσημερι. Δεν επρεπε να φαω τοσο λιγο αλλα ημουν ολη μερα στο δρομο. Οποτε σημερα μου επιτρεπω λιγο μεγαλυτερη μεριδα το μεσημερι!:D
Προς το παρον εχω φαει τα δημητριακα μου κι οπου να ναι θα "χτυπησω" και το πορτοκαλακι μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Hacuna, γενικά μη συνδυάζεις πορτοκάλι με γαλακτοκομικά. Δεν απορροφάται καλά η βιταμίνη C...! :)

Εγώ είχα καλή μέρα σήμερα, βουρ για αύριο!!

Για τα ζυμαρικά κλπ... Κοίτα, ειδικά εάν μιλάμε για σχετικά μικρές ποσότητες... Δεν κάνει και τόση διαφορά ένα ψωμάκι από δύο κούπες μακαρόνια ή μία κούπα ρύζι... Το λέω, για να μη "μικραίνει" το φάσμα μας, εγώ προσωπικά προτιμάω τα πιο "μαύρα" αμυλώδη... αλλά μην υπερβάλλουμε. Ίδια ποσότητα λευκής ζάχαρης και λευκού ψωμιού έχουν... η ζάχαρη τους διπλάσιους υδατάνθρακες και το υπο-εικοσαπλάσιο (και βάλε) ασβέστιο. Και μηδέν πρωτεΐνες...

Καληνύχτα σας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα εσεις εδο με τα κιλα σας ειστε νκαλα?Εχετε καποια κιλακια παρα πανω η κανετε διαιτα για να τρεφεστε υγιεινα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χριστινάκι δες λίγο τι παίζει.

Λοιπόοοον....[κομπος]

Τα Χριστουγεννα πλησιάζουν και επειδή ο μόνος πληθωρικός που είναι της μόδας είναι ο Αη Βασίλης, και επειδή πολλά πράγματα είναι πιο ευχάριστα όταν τα κάνεις με παρέα, σας καλώ όχι να κάνουμε δίαιτα-αυτό χρειάζεται ειδικό, αλλά να προσέχουμε (έστω) τη διατροφή μας, μέχρι τα Χριστούγεννα τουλάχιστον.

Εδώ μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες, τις δυσκολίες τα κόλπα και τα τρικ που μας βοηθούν αλλά και τις αναποδιές που μας καθηστερούν από τον πολυπόθητο στόχο μας.


Είμαι η Isiliel και είμαι 62 κιλά. :worry: Πρέπει να χάσω τουλάχιστον 10 αλλά για αρχή (από αύριο δηλαδή) λέω να κόψω τις coca-colaZ!.... ουφφ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
οκ εγω βρισκομαι σε συνεχη διαιτα χωρις να χω παραπανω κιλα για αυτο ρωτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, κάποιες θέλουν να χάσουν πολλά, άλλες απλά να ξεφορτωθούν μερικά και πολλές απλά να "μάθουμε" να τρώμε...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top